Floating μισίνες;

Post Reply
Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Floating μισίνες;

Post by Someone »

Εντόπισα τόπο ο οποίος κρατά σορκούς.
Πρόβλημα 1: Είναι σε βάθος πέραν των 5 μέτρων, τζιαι μπροστά υπάρχουν βράχοι για 3-4 μέτρα. Άρα ψάρεμα με καρούλα ή αντένα αποκλείονται (για μένα τουλάχιστον), τζιαι θα δοκιμάσω με εγγλέζικο.

Πρόβλημα 2: Η μισίνα που έχω στη μηχανούα δεν είναι "floating" τζιαι δημιουργεί διάφορα προβλήματα (το μεγαλύτερο είναι ότι χάνω τα καρφώματα). Εκοίταξα σε 2-3 καταστήματα, αλλά δεν είχαν ή δεν ήξεραν αν έχουν.

Αν ξέρει κάποιος κάποιο κατάστημα, κατα προτίμηση Λεμεσό που έσιει έτσι είδους μισίνες, τζιαι αν θυμάται μάρκα για να τη ζητήσω, ο πρώτος 300άρης που θα φκεί είναι δικός του.

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Floating μισίνες;

Post by sifu-nas »

file someone yiati den dokimazeis na patwseis?
xeris fello mono varidi
?

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Floating μισίνες;

Post by Someone »

Εδοκίμασα, άδικος κόπος.
Σκαλώνει πάντα.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Floating μισίνες;

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παρ'ολον οτι διαφωνω με την επιπλεουσα μισινα, υπαρχει ενας τυπος της ΑΣΣΟ που ειναι πραγματικη επιπλεουσα. Ειδα στο μαγαζι του Κωτσιου στην Λαρνακα :idea: :idea: :idea:
Υπαρχουν επισης καποιοι τυποι σπρευ που βοηθουν την μισινα να μενει στην επιφανεια. Θα τα βρης σε καταστηματα του εξωτερικου που ασχολουνται με Fly fishing :roll:

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Floating μισίνες;

Post by Someone »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Παρ'ολον οτι διαφωνω με την επιπλεουσα μισινα, υπαρχει ενας τυπος της ΑΣΣΟ που ειναι πραγματικη επιπλεουσα. Ειδα στο μαγαζι του Κωτσιου στην Λαρνακα :idea: :idea: :idea:
Υπαρχουν επισης καποιοι τυποι σπρευ που βοηθουν την μισινα να μενει στην επιφανεια. Θα τα βρης σε καταστηματα του εξωτερικου που ασχολουνται με Fly fishing :roll:

Κύριε Ευάνθη, τα φώτα σου τότε:
Με το εγγλέζικο ασχολούμαι περιστασιακά, μόνο όταν συγκόψω σημεία που δε φτάνω με την αντένα (τις λλιες φορές που πάω με αντένα ψάρεμα). Επειδή είδα όμως τις δυνατότητες του σαν είδος ψαρέματος, θέλω να σετάρω το καλάμι μου όσο πιο σωστά γίνεται, γιατί θέλω σιγά σιγά να "εμβαθύνω".
Με τη μισίνα που έχω πάνω, σίουρα δουλειά εν γίνεται: Η μάνα κάμνει μια μεγάλη κοιλιά που την άκρη του καλαμιού ώς το φελλό, τζιαι ώσπου να καρφώσω....καληνύχτα. Μόνο όταν το ψάρι ερούφησε το δόλωμα μπορεί να πιαστεί. Άσε που οι παραπάνω τόποι που πάω έχουν βράχους λλίο κάτω που το νερό για αρκετά μέτρα, τζιαι πολλές φορές σκαλώνει η μάνα τζιηπάνω...
Με τη floating έλπιζα να διορθώσω τούτο το "λάθος" τζιαι να έχω άμεση επαφή με το αγκίστρι την ώρα που καρφώνω.

Μόνο μεν μου πείς να πάω να πιάσω καλάμι bolognese γιατί το αυτοκίνητο εν χωρεί άλλα! :lol:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Floating μισίνες;

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αλλο το Bolognese και αλλο το Match :idea:
Υποσχεθηκα στον Χαμπη να κανουμε ενα αρθρο, η καλυτερα ενα βιντεο, σχετικο με την μεθοδο που την λεεις "Εγγλεζικο" και ισως απο εκει παρεις καποιες ιδεες. Απο εδω ειναι δυσκολο να σου εξηγησω λεπτομερειες :oops: :oops:

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Floating μισίνες;

Post by sifu-nas »

φιλε νομιζω πριν πατωσεις μπασμοσε καλα την περιοχη και πιστευω ν να εχεις επιτυχιες.
ειδικα σε ελαφροσ ταραγμενη θαλασσα ιθ μισινα ι επιπλεοθσα ν νομιζω να καμνει δουλεια , ν θα τεν τωνει και εσυ ν θα μπορεισ να καρφωσεις..
8) αν ειβρεσ καλο τοπο π κρατα ψαρι πιστευς να ταισεισ καλα και μετα να πσδαρευεισ πατωτο με τ εγγλεζικο .
θα το δοκιμασω και εγω υπολογιζω ποθ εβδομαδας και θα σου πω αποτελεσματα.
tight lines!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Floating μισίνες;

Post by marios »

sifu-nas wrote:ειδικα σε ελαφροσς ταραγμενη θαλασσα η μισινα η επιπλεουσα δεν νομιζω να καμνει δουλεια , δεν θα τεντωνει και εσυ δεν θα μπορεις να καρφωσεις..
8)
Σωστός!!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: Floating μισίνες;

Post by SiliS »

Sto katastima tou kotsiou iparxei h TATANKA floating pou einai gia surf alla tin exo sto mixanismo tou match gia mana kai doulevei mia xara. Iparxoyn episis polla noumera kai oxi mono ta megala gia surf. Dokimase tin aytin kai eimai sigouros oti tha antapokrithei mia xara sto sorkotopo.
I d rather be fishing!!!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Floating μισίνες;

Post by apsavvas »

φιλε δοκιμασε τη blue eyes ειναι ιταλικη τη φερνη ο action για εγγλεζικο σιστινο 0.20. τη βγαζει η filpesca ειναι ιταλικη εταιρεια αλλα κατασκευαζεται στη Japan.
ψαρευα για κανενα σορκο κ καμια τσιπουρα περιοχη Λαρνακας και μου τσιμπισε κεγαλος 3kg μετα απο μεγαλη προσπαθεια τον ευγαλα στη επιφανεια πιστευα θα μου τα εκοφκε ολα αλλα νταξη.
The only source of knowledge is experience

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”