καρφωμα στο εγγλεζικο

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by M.S.BUFFALO »

ελα παππου να σου δειξς τα μάλια σου

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by goldsargus »

caveman wrote:
Κώστας wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Γιατι 1 μετρο παραμαλλο :?:
Κ. Εβανθη, για να σε προλαβω, το Εγγλεζικο διαφερει που το match στα φραγματα. 1 μετρο εν λιγο,
1. οσω μεγαλώνει το παραμαλλο τοσο λιγοστευει η πιθανοτητα να σπασει
2. εν σε ενδιαφερει αν εχεις bite register
Με το εγγλεζικο στοχευεις μεγαλα ψαρια σε βαθια σημεια. Δεν ψαρευεις οπου και οπου ιδικα μερα που εχει μικροψαρα.
Εν τουτα τα πραματα που διαφερουν που το float fishing σε φραγματα και εν καλα να ξεκαθαριστει μια και καλα.
Καποιος σας εγραψε ότι διαφερει ερευνηστε το
Αμάν τη γκάφα έκαμες :!: :lol: :lol:
Θεωρείς ότι ο άνθρωπος δεν ξέρει τι του γίνετε? Ή, ότι υπάρχει ποττέ περίπτωση να μιλήσει για κάτι που δεν γνωρίζει??
Εμείς οι δυο, ήμασταν αγέννητοι ακόμα όταν ο Ευάνθης έβγαζε 4κιλα λαβράκια στην θάλασσα με εγγλέζικο. Δεν ξέρω κανένα άλλο δαμέσα που να έχει βγάλει 6.5κιλά κέφαλο με εγγλέζικο εκτός που τον Ευάνθη, ή έστω να μπορεί να σταθεί δίπλα του σε θέματα γνώσης επί του θέματος.

Αλλά ακόμα και εάν εμιλούσαμε για εγγλέζικο στο φράχτη, θεωρείς ότι στο φράχτη εν μικρά τα ψάρια στα οποία στοχέβουμε? 3, 4 ή 5 κιλά κυπρίνος φαίνεται σου για μικρός?
αχ και βαχ
Οσο αφορα το Κ Εβανθη - respect.

http://www.customrods.gr/index.php/cont ... ki-texniki
απο το ιδιο λινκ
Το παράμαλλο φυσικά θα έχει μήκος τουλάχιστον 2 μέτρα στις περισσότερες περιπτώσεις και αν οι συνθήκες το επιβάλλουν (ιδιαίτερα ψάρια όπως ο κέφαλος που τρώνε χαμηλά και δεν επηρεάζονται από τα μολύβια ή τη παρουσία έντονου ρεύματος), μπορούμε να ερματίσουμε αν θέλουμε και το παράμαλλο χωρίς να χάνουμε σε ελαστικότητα, που στην εγγλέζικη τεχνική, κρίνεται απαραίτητο καθώς θα μας γλυτώσει από πολλά και αναπόφευκτα λάθη κατά τη διάρκεια των ψαρεμάτων μας...

αν δεν ειναι αξιοπιστος ο Γιατρακος δες σε παραλω να διαβασεις με το google translate αθρα του Glauco Tubertini και να μεταφερεις εσυ προσωπικα σε ολο το φορουμ το λογο που καποιος αλλος θα εβαζε 2 μετρα παραμαλλο.


αλλα σε παρακαλω διαβασε και αυτο
http://www.customrods.gr/index.php/cont ... ko-psarema

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by rockfishing »

Παιδια γιατι δεν καταλαμβενεται ότι αλλα πραματα καμνουν καποιοι;
Πριν 5-6 χρονια ειδα για πρωτη φορα καποιο να ψαρευκει Εγγλεζικο. Ημουν με τον παπα μου στο Καβο Γκρεκο. Τουτος ο αθρωπος εν ο inglese fishing και επιασε 17 σορκους μες σε 3 ωρες ψαρεμα. Εμεις τσιμπια. Εν αντεξαμεν και εποιαμε κοντα να δουμε τη καμνει. Τουτα τα πραματα που σας λεμεν (μακρη παραμαλλο χωρις μολυβια, 0.12 νουμερο παραμαλλο. Φελλους μηκρους 3-6 γρ, 20 -25 μετρα αποσταση) εν αληθεια εν περιπαιζουμε κανενα.

Δυστιχος ο πατερας μου του ζητησε να μας δωσει ψαρι αντι να μας μαθει να τους πιανουμε. Εδωσε μας ένα 800σιαρη και τους υπολιπους του εριξε πισω και εφυαμεν.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by fISHANDCHIPS »

Κατι τελευταιο (ελπιζω) από εμένα :)
Οσο αφορά τον inglese fishing ,το θέμα το δικό μου ήταν τούτο
inglese.fishing wrote:Γράφεται κάτι πράγματα που δείχνουν απειρία ψαρέματος στην θάλασσα.
Δεν θα σχολιάσω τίποτε περεταίρω.
Ε δεν μπορεί ενα ολόκληρο φόρουμ να παει για αξιολόγηση ικανοτήτων και μετά να δικαιούται να γράψει κατι ... Για αυτό υπάρχουν οι πιο έμπειροι,για να βοηθούν και να διορθωνουν ... Οχι να λέγουν Δεν θα σχολιάσω τίποτε περεταιτω Εγώ το θεώρησα προκλητικό ....(τούτο ήταν όλη η κουβεντα)
Υ.Σ Εγώ προσωπικά τώρα εκαταλάβα ότι ο άνθρωπος ειναι πολλά έμπειρος στο θέμα τουτο επειδή άκουσα άλλους να μιλούν για αυτόν.
Και τα πιο σωστά πράματα να μου ελαλεν ο inglese δεν θα του έβαλα και πολλή αφτι επειδή δεν μας άφησε να τον γνωρισουμε ....
Που ξέρω εγώ αν ειναι φαφλατας η όντως γνωστης, λέω τα επειδή απο τα γραφομενα του θέλει να μετάδοση τις γνώσεις του
inglese.fishing wrote:Γιατί κάποιος έπρεπε να σας σταματήσει που να παρασύρεται/συγχύσεισεται …
inglese.fishing wrote:οχι κ. Ευανθη εν ποιανουμε κανενα που τον λαιμο. Συλλογίσου την κουβέντα που είχαμε τελευταίος για το ποστ με το eging
και ότι ειπες μου οτι εν άσκοπο να επεμβαίνεις
Τι κάμνεις αφήνεις τα ερούνται;
Ειναι ωραία η μετριοπάθεια πολλές φορές αλλά είδικα σε ενα φόρουμ που μόνο γράμματα βλέπουμε και όχι εικόνες και πράξεις τα πράματα αλλαζουν ... Ετσι, ΑΝ έχουμε σκοπό να μεταδώσουμε γνώσεις πρώτα πρέπει να τυχουμε κάποιας αναγνώρισης-εμπιστοσύνης και μετά,
Εγώ για το πρόσωπο του αυτά τα έμαθα έμμεσα και σίγουρα έχουμε να μάθουμε πολλά για για το εγκλεζικο στήν θαλασσα,αν ειναι και ο ίδιος διαθέσιμος :wink:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

rockfishing wrote:Παιδια γιατι δεν καταλαμβενεται ότι αλλα πραματα καμνουν καποιοι;
Πριν 5-6 χρονια ειδα για πρωτη φορα καποιο να ψαρευκει Εγγλεζικο. Ημουν με τον παπα μου στο Καβο Γκρεκο. Τουτος ο αθρωπος εν ο inglese fishing και επιασε 17 σορκους μες σε 3 ωρες ψαρεμα. Εμεις τσιμπια. Εν αντεξαμεν και εποιαμε κοντα να δουμε τη καμνει. Τουτα τα πραματα που σας λεμεν (μακρη παραμαλλο χωρις μολυβια, 0.12 νουμερο παραμαλλο. Φελλους μηκρους 3-6 γρ, 20 -25 μετρα αποσταση) εν αληθεια εν περιπαιζουμε κανενα.

Δυστιχος ο πατερας μου του ζητησε να μας δωσει ψαρι αντι να μας μαθει να τους πιανουμε. Εδωσε μας ένα 800σιαρη και τους υπολιπους του εριξε πισω και εφυαμεν.
είχα σου πει και στο παρελθών ότι δεν θέλω να αναφέρεσαι σε θέματα που με αφορούν εμένα προσωπικά στο forum.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

fISHANDCHIPS wrote: Ειναι ωραία η μετριοπάθεια πολλές φορές αλλά είδικα σε ενα φόρουμ που μόνο γράμματα βλέπουμε και όχι εικόνες και πράξεις τα πράματα αλλαζουν ... Ετσι, ΑΝ έχουμε σκοπό να μεταδώσουμε γνώσεις πρώτα πρέπει να τυχουμε κάποιας αναγνώρισης-εμπιστοσύνης και μετά,
Να καταλάβω δηλαδή, αν σου έβαζα μια φωτογραφίας μιας φάλαινας, με κάμνει ειδικό να σε μάθω να τις ψαρεύεις;



fISHANDCHIPS wrote: Εγώ για το πρόσωπο του αυτά τα έμαθα έμμεσα και σίγουρα έχουμε να μάθουμε πολλά για για το εγκλεζικο στήν θαλασσα,αν ειναι και ο ίδιος διαθέσιμος :wink:
Αν δεν υπαρχουν ψαρια πως θα πεισεις ότι μια τεχνικη αξιζει;

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ρε Παιθκια :D
Καμνετε με τζιαι γελω καποτε με την καρκιαν μου :lol: :lol:
Δεν ειναι αναγκη καθε φορα που γινεται μια απλη ερωτηση να καταληγει σε αντιπαραθεση :cry:
Στο ψαρεμα ΟΛΑ ειναι μεταβλητα και μεγαλυτερο παραγοντα απο ολα παιζει ο ανθρωπος, η ιδιοσυγκρασια του και αν εχει αυτο το "κατι τις" του.
Αποφευγω πολλες φορες να δινω απαντησεις διοτι δεν ειμαι ΦΑΝ της γνωσης απο το Ιντερνετ και το Γιου Τυβε.
Προτιμω να βρισκομαι πανω στο νερο με καποιον και να κανουμε καποια πραγματα στην πραξη.
Και κλεινω με μια ιστοριουλλα που συνεβηκε περυσι στο Λιμανακι των Αγιων Θεοδωρων, στην Αττικη.
Ειχαμε βγη απο ψαρεμα με την βαρκα και ο συντροφος μου επλενε την βαρκα.
Ειχα δει στην προκυμαια δυο ανθρωπους να ψαρευουν με Match Rods. Πηγα να τους χαζεψω λιγο. Με διακριτικοτητα ειδα οτι ηταν στημενοι τελεια. Ειχαν σωστη μαλαγρα και δολωμα maggots (biggatini).
Στον βυθο, 4 μετρα περιπου, ειχε τσιπουρες μεγαλες ΑΛΛΑ αυτοι επιανναν μονο βελονιδες (ζαργανες).
Ειχαν τσαντιστει και ψιλοβριζαν την τυχη τους.
Σε καποια φαση μου ανοιξαν κουβεντα οποταν επηρα το θαρρος και ζητησα να δοκιμασω και γω κατι.
Εκανα μια αλλαγη στο στησιμο του ενος και ξεκινησε να πιαννει τες τσιπουρες την μια μετα την αλλη. Αλλαξαμε και στον δευτερο το στησιμο και αρχισε και κεινος να πιαννει.
Ηταν κατι πολυ απλο. Ειχαν 2 μετρα ψιλο παραμαλλο αλλα ολα τα μολυβακια ηταν κοντα στον φελλο. Οποταν, μεχρι να κατεβει το δολωμα στον βυθο το επαιρναν οι βελονιδες.
Η αλλαγη που εκανα ηταν να προσθεσω καποια μολυβακια κοντα στο αγγιστρι.
Αυτο εκανε την διαφορα :idea: :idea: :idea:
Απο εκεινους εμαθα τι θα πει Ελληνικη φιλοξενια και καλη παρεα και καλο κρασακι και πολλα αλλα :dance: :dance:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by caveman »

goldsargus wrote: αν δεν ειναι αξιοπιστος ο Γιατρακος δες σε παραλω να διαβασεις με το google translate αθρα του Glauco Tubertini και να μεταφερεις εσυ προσωπικα σε ολο το φορουμ το λογο που καποιος αλλος θα εβαζε 2 μετρα παραμαλλο


Να βάλουμε και 2.5μέτρα αν χρειαστεί, γιατί όχι? Όπου χρειάζετε, ότι χρειάζετε. Αυτό έχω να πω στον φίλο που άνοιξε το θέμα! Να περνά όσο περισσότερο χρόνο γίνετε πάνω στο νερό, και λιγότερο στο ιντερνετ, διότι τα άρθρα είναι απλά ένα βοήθημα, για να σου δόσουν μια βασική γνώση και να κάμεις μια καλή αρχή, όχι για να γίνοντε απαράβατες εντολές. Τέλος.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”