καρφωμα στο εγγλεζικο

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by apsavvas »

Καλημέρα και από μένα.

το πως θα παρουσίασει το δόλωμα σου στα ψάρια παίζει και αυτό ένα σημαντικό ρόλο στη όλη τεχνική. υπάρχουν διάφοροι τρόποι παρουσίασεις. εμάς τρόποι είναι το γρήγορο κατέβασμα του δόλωμα στο πάτο έτσι ώστε να αποφυγής μικρα ψάρια που βρίσκονται μεσόνερα ή επιφανειακά. ένας δεύτερος τρόπος είναι η φυσική πτώση του δόλωμα που προσελκει όλα σχεδόν τα ψάρια και δίνει περισσότερη ζωντάνια στο δόλωμα.
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

belluga wrote:
inglese.fishing wrote:Γράφεται κάτι πράγματα που δείχνουν απειρία ψαρέματος στην θάλασσα.
Δεν θα σχολιάσω τίποτε περεταίρω.
Γι αυτο ειναι τα φορουμ φιλε μου και θα ηταν ποιο σωστο αν ελεγες και εσυ την γνωμη σου παρα να πεταγες ενα "ειστε απειροι και δεν σχολιαζω"
Παντα φιλικα
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ BELLUGA ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΘ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΕΝΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ....ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΕΙΡΟΥΣ!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by rockfishing »

Εσυ φίλιππε σεβαστηκες καθολου την απαντηση που εδωσε;
Πιστευεις οτι ηταν ελλιπες;
Αφου ηταν πληρες και κατατοπιστικη
Αλλα εσυ πες εξαιρειστε πως ειναι δυνατο Δωρο που εχεις τοση εμπειρια στο “match” να προτεινεις σε ενα αρχαριο που ψαρευει εγγλεζικο στη θαλασσα να μαζεψει μερικα μετρα μυσινα πριν να καρφωσει;

Τες προαλλες λεει καποιος να βαλλεται shock leader με τα μεγαλα βαριδια. Αμεσως απαντηση που καποιο οτι η μυσινα η 35 που εχει, εχει ποιο πολλη δυναμη που το shock leader.
Κανενας εν μπαινει στον κοπο να το σχολιασει ακομα και αν αφορα την ασφαλεια καποιου οχι αν θα πιασει ψαρι.
Ποιο παλια ρωτα καποιος αν καμνει το καλαμη του spinning για egging.
Άλλος απαντα καμνει καλο εν καμνει.
Δηλαδη εγω ειμαι βλακας που επιασα καλαμη 150 ευρω για eging; ειναι βλακας ο ιαπωνας που το σχεδιασε; αλλα κανενας εν τολμα πλεων να πει την γνωμη του γιατι θα τον κραξουν.

Εκαταντησαμεν οπως τους καλαμαραες που ολα τα ξερουν και ολα τα εκαμαν.
Αμαν πια εν ξερουμε τη να πιστεψουμε.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by apsavvas »

κυπριακη νοοτροπια φιλε. υπαρχουν και αλλα πολλα που δεν ειπες και υπονονται συνεχως μεσα στα φορουμς
Αν δεν μιραστουμε ομως καποιες εμπιρικες γνωσεις που τη σημερον ημερα ολοι τους εγινικαν μιστικοπαθεις δεν θα παμε μπροστα.



Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ειδες να κατακρινω κατι η να λεω πως ειναι λαθος η αποψη του inglese εγω απλα ειπα τη γνωμη μου και την αποψη μου δε πιστευω να προσβαλα κανεναν!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Θα πω κι'εγω κατι πανω σε "Φιλοσοφικο επιπεδο" παρα σε πραγματικο.
Ο φιλος ο Πετροψαρας εχει απολυτο δικαιο να εκφραζεται με τον τροπο αυτο.
Δυστυχως πολλα παιδια πιαννουν τον αλλο απο τον λαιμο γιατι ειπε κατι διαφορετικο απο εκεινο που ξερουν η που υποψιαζονται οτι ξερουν.
Χθες το βραδυ, κλεινοντας ενα τετραημερο στην ΝΑΤΕΧ 2013, μια παρεα απο φιλους, καναμε μια μεγαλη διαπιστωση. Ο Ελληνας ο πελατης διακατεχεται απο εντονη δυσπιστια. Δεν εμπιστευεται κανεναν αλλα και δεν εχει την ικανοτητα να διακρινει ποιον να εμπιστευτη. Αφου ξερει οτι και ο ιδιος, οταν βρει ευκαιρεια "πουλα μουρη".
Συμφωνησαμε οτι ο βασικος λογος για την κατασταση αυτη, ειναι οτι διαχρονικα τα καταστηματα, οι υπαλληλοι τους και προσφατα πλειστοι οσοι απο τους αρθρογραφους, το μονο που εκαναν ηταν να ΚΑΡΦΩΝΝΟΥΝ τον κοσμο.
Η αγορα μας σε Ελλαδα και Κυπρο ειναι ΑΜΟΡΦΩΤΗ και δυστυχως ανεπιδεκτη μαθησης διοτι δεν ξερει ποιον να πιστεψει.
ΕΙΛΙΚΡΕΙΝΑ σας λεω οτι θλιβομαι ΑΛΛΑ γιατι να κατσω εγω να χολοσκω να μαθω τον καθε αμπαλατο κατι σωστο και μετα απο λιγο να διαπιστωσω οτι με ειρωνευεται?
Η αξια στην ζωη ειναι ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΘΗΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΑΓΚΩΝΕΙΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by konstantinos kalogir »

ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote:ειδες να κατακρινω κατι η να λεω πως ειναι λαθος η αποψη του inglese εγω απλα ειπα τη γνωμη μου και την αποψη μου δε πιστευω να προσβαλα κανεναν!
Φίλε μια λεπτομέρια, ο Δώρος ψαρεύει κυρίως ψάρια 'στατικά', ψάρια που την τροφή τους την θέλουν σχετικά ακίνητη - (κυπρίνοι, κοκκινόφτερες).
Στην περίπτωση που μιλάμε για μελάνες, λαυράκια, σορκούς, είναι ψάρια που όντως μια κάποια κίνηση του δολώματος θα τα βοηθήσει να τσιμπήσουν. Έτσι και αλλιώς τούτα τα ψάρια δεν θέλουν και τόση λεπτομέρια στο κάρφωμα, και λίγα μπόσικα να έχεις πάλε θα προλάβεις να τα καρφώσεις. Ενώ οι κοκκινόφτερες πρέπει να έχεις τελείως τεντωμένη τη μισίνα για να μπορέσεις να κάμεις το κάρφωμα.
Όταν όμως ψαρεύεις κέφαλους - επίσης στατικό ψάρι - σίγουρα η κίνηση του δολώματος λόγω της μισίνας και του αέρα δεν θα σε αφήσει να έχεις καλά αποτελέσματα.
όλες οι απόψεις σωστές, απλά πρέπει πάντα να βλέπουμε ΠΟΙΟ ΨΑΡΙ είναι ο στόχος και όχι η ΤΕΧΝΙΚΗ σαν τεχνική.

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

Γι αυτο υπαρχει το φορουμ για να ανταλασουμε γνωμες και αποψεις και να βαζουμε καινουργια πραγματα στο μυαλο μας ασχετα αν μας κανουν η οχι οτι θελουμε το κραταμε οτι θελουμε το διαγραφουμε εγω δε καταλαβα ακομα γιατι να γραψει καποιος οτι ειστε απειροι και γραφετε οτι να ναι κ.τ.λ αυτο δε μου αρεσε καλυτερα μη γραψει τιποτα αν θελει ομως να διορθωσει κατι δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και μονο ο Μεγαλοδυναμος κρινει κανενασ αλλος !!! καλο απογευμα !
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by apsavvas »

στα φραγματα θες και το λεγομενο dropping κανει πιο φυσικα τα δολωμα. Κωνσταντινο πιστευω οτι δεν ειναι στατικα ψαρια οι κοκκινοφτερες. διορθοστεμε αν κανω λαθος


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote: εγω δε καταλαβα ακομα γιατι να γραψει καποιος οτι ειστε απειροι και γραφετε οτι να ναι κ.τ.λ!
Γιατί κάποιος έπρεπε να σας σταματήσει που να παρασύρεται/συγχύσεισεται τον οποιοδήποτε
Εξου και τα 7 πμ που έλαβα ……

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

Ενταξει τοτε δε θα ξαναγραψω τιποτα φιλε inglese !
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

belluga wrote:
inglese.fishing wrote:Γράφεται κάτι πράγματα που δείχνουν απειρία ψαρέματος στην θάλασσα.
Δεν θα σχολιάσω τίποτε περεταίρω.
Γι αυτο ειναι τα φορουμ φιλε μου και θα ηταν ποιο σωστο αν ελεγες και εσυ την γνωμη σου παρα να πεταγες ενα "ειστε απειροι και δεν σχολιαζω"
Παντα φιλικα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τι γνώμη μου είπα την πρώτη πρώτη.
Εν θα θελα να μπαίνω σε άσκοπες συζητήσεις όπως κάποιες στο παρελθών ότι δήθεν μπορείς να ψαρεύεις εγγλέζικο με 3 μποφόρ στην θάλασσα.


Μετά από πολλά χρόνια που θα ψαρέψει κάποιος εγγλέζικο θα διαπιστώσει ότι η θάλασσα έχει τη δική της γνώμη στο τι θα κάμει σε μυσινες βυθιζόμενες και μη.

Περιμενα πως θα παρω την εγριση καποιου να αναδημοσιευσω κατι που εγραψε, ετσι βαζω το λινκ να το διαβασεται.
Η ημιμάθεια....χειρότερη από την αμάθεια!
http://www.paraktiopsarema.gr/forum2/sh ... 8%E5%E9%E1!

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote:Ενταξει τοτε δε θα ξαναγραψω τιποτα φιλε inglese !
δεν σου εχω πει κατι τετοιο

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by konstantinos kalogir »

apsavvas wrote:στα φραγματα θες και το λεγομενο dropping κανει πιο φυσικα τα δολωμα. Κωνσταντινο πιστευω οτι δεν ειναι στατικα ψαρια οι κοκκινοφτερες. διορθοστεμε αν κανω λαθος


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Φίλε με τη λέξη 'στατικά' εννοώ πως δεν κυνηγούν το δόλωμα, όπως πχ το λαβράκι.
Προσωπικά όποτε τες εψάρεψα το δόλωμα πρέπει να είναι στατικό για να έχω καλά αποτελέσματα.
Ας μας βοηθήσει λίο όμως ο Δώρος που έχει περισσότερη γνώση πάνω στο συγκεκριμένο.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by apsavvas »

οκ πηγε αλλου ο νοθς μου οταν ειπες στατικο.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”