καρφωμα στο εγγλεζικο

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

EVANTHIS LOIZOU wrote: Δυστυχως πολλα παιδια πιαννουν τον αλλο απο τον λαιμο γιατι ειπε κατι διαφορετικο απο εκεινο που ξερουν η που υποψιαζονται οτι ξερουν.
οχι κ. Ευανθη εν ποιανουμε κανενα που τον λαιμο. Συλλογίσου την κουβέντα που είχαμε τελευταίος για το ποστ με το eging
και ότι ειπες μου οτι εν άσκοπο να επεμβαίνεις
Τι κάμνεις αφήνεις τα ερούνται;

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by apsavvas »

προσωπικη μου εμπιρια τις εβρισκα πατο τις παραπανω φορες αλλα και στη φαση που κατεβενε η αρματοσια μου κατω δηλαδη το λεγομενο dropping. δηλαδη καποιες φορες πρεπει να διξουμε καποια ζωντανια του δολωματος.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by fISHANDCHIPS »

Τελικά τι βαθμό πρέπει να έχουμε στον έλεγχο μας για να γράφουμε δαμεσα ...
Και αν πούμε κάτι λάθος έχουμε και ποινή ?
Και κάτι πάνω στο θέμα ,έστω και αν δεν γνωρίζω αν πιάνω την βάση για να δικαιούμαι να γράφω ...
Shark αυτό που θα σου προτείνω μιας και ασχοληθηκες με το εγγλεζικο ... Κανε την εξάσκηση σου σε λιμάνι ή τέλος πάντων κάπου που να επικρατούν ήπιες συνθήκες με όσο πιο λίγο αέρα και ρευμα γίνεται ... Μόνο τότε θα καταλάβεις και θα εξοικιοθεις με το εγγλεζικο ... Μετά προχωρά στο επόμενο στάδιο με ρεύματα για να μάθεις τα επόμενα βηματα?
Ακούε,βλέπε μάθενε αλλά στην τελική εσύ θα αποφασίσεις πιο ειναι το σωστό για εσένα .
Inglese.fishing άλλη φορά να διορθώνεις ... Αν δεν θέλεις να διορθωνεις εν καλύτερα να μην επεμβαινεις καθολου
Μπορείς πολλά απλά να πεις ότι διαφωνεις και να πεις οτι η θάλασσα έχει κάποιες διάφορες που τα γλυκά νερά ...
Μεν γίνεσαι προκλητικός χωρίς λογο ... Δεν ειναι τούτοςο τρόπος να σταματησεις το οποίο διποτε
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by Κώστας »

rockfishing wrote:να προτεινεις σε ενα αρχαριο που ψαρευει εγγλεζικο στη θαλασσα να μαζεψει μερικα μετρα μυσινα πριν να καρφωσει;
πραγματικα εδιαβαζα το και εν εξερα αν θα πρεπει να γελασω η να κλαψω.

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by Κώστας »

inglese.fishing wrote: Περιμενα πως θα παρω την εγριση καποιου να αναδημοσιευσω κατι που εγραψε, ετσι βαζω το λινκ να το διαβασεται.
Η ημιμάθεια....χειρότερη από την αμάθεια!
http://www.paraktiopsarema.gr/forum2/sh ... 8%E5%E9%E1!
θελει κωδικο..

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by Κώστας »

inglese.fishing wrote:
belluga wrote:
inglese.fishing wrote:Γράφεται κάτι πράγματα που δείχνουν απειρία ψαρέματος στην θάλασσα.
Δεν θα σχολιάσω τίποτε περεταίρω.
Γι αυτο ειναι τα φορουμ φιλε μου και θα ηταν ποιο σωστο αν ελεγες και εσυ την γνωμη σου παρα να πεταγες ενα "ειστε απειροι και δεν σχολιαζω"
Παντα φιλικα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τι γνώμη μου είπα την πρώτη πρώτη.
Εν θα θελα να μπαίνω σε άσκοπες συζητήσεις όπως κάποιες στο παρελθών ότι δήθεν μπορείς να ψαρεύεις εγγλέζικο με 3 μποφόρ στην θάλασσα.


Μετά από πολλά χρόνια που θα ψαρέψει κάποιος εγγλέζικο θα διαπιστώσει ότι η θάλασσα έχει τη δική της γνώμη στο τι θα κάμει σε μυσινες βυθιζόμενες και μη.

Περιμενα πως θα παρω την εγριση καποιου να αναδημοσιευσω κατι που εγραψε, ετσι βαζω το λινκ να το διαβασεται.
Η ημιμάθεια....χειρότερη από την αμάθεια!
http://www.paraktiopsarema.gr/forum2/sh ... 8%E5%E9%E1!
Wow αρεσεν μου
του βασιλαροπουλλου...

Η ημιμάθεια....χειρότερη από την αμάθεια!

Είναι πολύ ωραίο πράγμα να προσπαθείς να βοηθήσεις τον συνάνθρωπο σου ο οποίος ρωτά για να μάθει το πως θα ψαρεύει, αλλά είναι πολύ άσχημο πράγμα να του απαντάς μόνο και μόνο επειδή θέλεις να τον πείσεις και πάνω από όλα να πείσεις τον εαυτό σου, ότι ξέρεις την απάντηση!!!

Δυστυχώς είναι πολλές οι φορές που κάνουμε τον έξυπνο για πράγματα τα οποία είμαστε άσχετοι με αποτέλεσμα, αφενός, να κάνουμε την ζωή του φίλου που ρωτά, "δύσκολη", αφετέρου να μας χλευάζει αυτός που γνωρίζει όταν θα διαβάσει την "βοήθεια" μας!

Βέβαια θα μου πείτε ότι κανείς δεν τα ξέρει όλα και όσο ζούμε μαθαίνουμε και θα συμφωνήσω κάθετα μαζί σας αλλά και από την άλλη δεν γίνετε σε καμία περίπτωση να δίνουμε συμβουλές για κάτι το οποίο το κάναμε μια, δύο άντε τρεις φορές στο παρελθόν, είτε αυτό λέγετε "τεχνική casting" ή "κόμποι" κτλ κτλ σημαίνοντας ότι το έχουμε μάθει κιόλας!

Φίλοι μου, είμαι τυχερός που μεγάλωσα δίπλα στην θάλασσα και ψαρεύω από 6 χρονών αλλά αυτό δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ και ποτέ δεν θα πάψω να ρωτάω και να μαθαίνω, αλλά και ΠΟΤΕ όμως δεν θα "πάρω στον λαιμό μου" αυτόν που διψάει για να μάθει το πως θα ψαρεύει, πχ, εγγλέζικο διότι πολύ απλά δεν γνωρίζω εγγλέζικο.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να γνωρίζω την τεχνική του εγγλέζικου σε τέτοιο βαθμό που να μπορώ να δίνω συμβουλές και ας έχω ένα καλάμι εγγλέζικου πάντα μαζί μου και το ψαρεύω τα τελευταία 4 χρόνια. Και μιας και ανέφερα την τεχνική του εγγλέζικου, το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω είναι να παραπέμψω τον φίλο που τυχόν ρωτάει, σε έναν γνώστη της τεχνικής!

Και θα κλείσω με ένα παράδειγμα, σκεφτείτε να έχετε πληρωθεί (αν είστε τυχεροί), να σας περισσεύουν 100 ευρώ (που δεν νομίζω) για να αγοράσετε ένα καλάμι για spinning αλλά επειδή δεν γνωρίζετε ρωτάτε κάποιον "τι καλάμι να πάρω?" και για κακή σας τύχη να κάνετε την ερώτηση σας σε έναν ημιμαθή ο οποίος σας πείθει και πάτε και αγοράζετε ένα τρίσπαστο 4,2m με action 100-150gr !!!! Δεν νομίζω ότι θα σας άρεσε!!!

Γι αυτό λοιπόν, ας προσέχουμε τι γράφουμε για να μην παιδεύουμε τον κόσμο και πάνω από όλα, να δεχόμαστε τις συμβουλές των, αποδεδειγμένα, ποιο έμπειρων!!

Ευχαριστώ.

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by rockfishing »

Μα εν είναι τούτο που γίνεται δαμεσα
Αμάν βκει κάποιος και πει τους σταματάτε να λεται μ…
Άμεσος δακτυλοδείχνουν τον.
Αν παρει καποιος αλλους στον λαιμο του εν οκ. Κανενα προβλημα.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by fISHANDCHIPS »

Τελικά ποιοι εχουν το δικαιομα να μιλουν και να μοιράζονται τις εμπειριες τους δαμέσα .... τα το κλείσουμε και κανει
θα μιλούν 3 και να ακουουν 5000 ?
αλλά το πιο δύσκολο απο όλα ειναι να κατσει πχ ο shark να μαντέψει ποιος εν ο πιο ξερολλας που ούλλους και να ακολουθηση τα λεγομενα του ... θα ακουστουν διαφορα και ο καθε ενας κρινει πιο ειναι το σωστο.
Τζινος που ξερει ας τεκμηριώσει την αποψη του και ο αναγνώστης το πιο πιθανον θα αναγνωρισει τον γνώστη που το φαφλατα ή αυτο που εκανε λαθος ... αν δεν μπορεις να το τεκμηριωσεις γραπτώς .. καλύτερα κρυψε και προτεινε του να πατε μαζι ψαρεμα.
rockfishing wrote:Μα εν είναι τούτο που γίνεται δαμεσα
Αμάν βκει κάποιος και πει τους σταματάτε να λεται μ…
Άμεσος δακτυλοδείχνουν τον.
Αν παρει καποιος αλλους στον λαιμο του εν οκ. Κανενα προβλημα.
μα ποιος εισαι εσυ ή ο οποιος δηποτε που θα κρινεις αν ειπε ο αλλος μαλακια .... τεκμηριωσε την αποψη σου και βαλε ΤΕΛΙΑ .
Last edited by fISHANDCHIPS on Tue Apr 09, 2013 3:32 pm, edited 2 times in total.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

rock fishing δε νομιζω να ειπαμε κατι λαθος η τελειως ασχετο με το εγγλεζικο ουτως ωστε να γινει θεμα παρε ολα αυτα που εγραψα και βαλε μου τα λαθη να τα δω που ξερεις καμια φορα μπορει να διορθωσω και γω λαθη που κανω !!!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote:rock fishing δε νομιζω να ειπαμε κατι λαθος η τελειως ασχετο με το εγγλεζικο ουτως ωστε να γινει θεμα παρε ολα αυτα που εγραψα και βαλε μου τα λαθη να τα δω που ξερεις καμια φορα μπορει να διορθωσω και γω λαθη που κανω !!!
Σωστος, Τώρα νιώθω ότι έχεις τη διάθεση ΕΣΥ να γίνεις καλύτερος.

Απλά ήταν άστοχο να αναφέρεις το είδος τις πετονιάς στην ερώτηση του shark πως καρφώνουμε.
τούτο που με ενόχλησε ήταν οτι πήραν εντελώς λανθασμένη πορεία σε μια απλή ερώτηση.
Το ότι κάποιος εισηγήθηκε οτι πρεπει να μαζεύουμε μετρα πριν καρφωσουμε, εδωσε την εντύπωση στον shark (γιατι προφανος καπου το ειδε) ότι ετσι πρεπει να γίνεται.

Κάποια στιγμή ακολουθεί συνέχεια.

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by sea-hunter »

fISHANDCHIPS wrote:Τελικά ποιοι εχουν το δικαιομα να μιλουν και να μοιράζονται τις εμπειριες τους δαμέσα .... τα το κλείσουμε και κανει
θα μιλούν 3 και να ακουουν 5000 ?
αλλά το πιο δύσκολο απο όλα ειναι να κατσει πχ ο shark να μαντέψει ποιος εν ο πιο ξερολλας που ούλλους και να ακολουθηση τα λεγομενα του ... θα ακουστουν διαφορα και ο καθε ενας κρινει πιο ειναι το σωστο.
Τζινος που ξερει ας τεκμηριώσει την αποψη του και ο αναγνώστης το πιο πιθανον θα αναγνωρισει τον γνώστη που το φαφλατα ή αυτο που εκανε λαθος ... αν δεν μπορεις να το τεκμηριωσεις γραπτώς .. καλύτερα κρυψε και προτεινε του να πατε μαζι ψαρεμα.
rockfishing wrote:Μα εν είναι τούτο που γίνεται δαμεσα
Αμάν βκει κάποιος και πει τους σταματάτε να λεται μ…
Άμεσος δακτυλοδείχνουν τον.
Αν παρει καποιος αλλους στον λαιμο του εν οκ. Κανενα προβλημα.
μα ποιος εισαι εσυ ή ο οποιος δηποτε που θα κρινεις αν ειπε ο αλλος μαλακια .... τεκμηριωσε την αποψη σου και βαλε ΤΕΛΙΑ .
RESPECT! :clap: :clap:
Keep Walking...Keep Fishing!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by fISHANDCHIPS »

inglese.fishing wrote:Το ότι κάποιος εισηγήθηκε οτι πρεπει να μαζεύουμε μετρα πριν καρφωσουμε, εδωσε την εντύπωση στον shark (γιατι προφανος καπου το ειδε) ότι ετσι πρεπει να γίνεται.
Ρε φιλε μεν συνεχιζεις να εισαι προκλητικός !!!
το λαθος στην διατύπωση του Δώρου ηταν η λέξη ΜΕΤΡΑ ...
Ελα κάμε βολή 20-30 μέτρα και να εισαι και με φελλό σλάιντερ και μεν τυλήξεις εστω και λίγο πριν καρφώσεις ... αν καρφώσεις ψάρι εισαι τυχερός και θα σου διω κουπόνια να μου παίζει λόττο ... ε μα ρε φιλε μεν γινεσαι τοσο απόλυτος ...
Σε καποιες περιπτώσεις ισχύουν πράγματα τα οποια εσυ μπορει να μην τα χρησημοποιεις ... λογο του οτι δεν σου χρειάζονται στο ψάρεμα σου αλλα της φίλης μου της Ταξερως κανένας δεν μπορει να της κλέψει το όνομα.ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΕΣΥ
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by goldsargus »

fISHANDCHIPS wrote: μα ποιος εισαι εσυ ή ο οποιος δηποτε που θα κρινεις αν ειπε ο αλλος μαλακια .... τεκμηριωσε την αποψη σου και βαλε ΤΕΛΙΑ .
αφου εσυ ρε φιλε την διορθωσες.
fISHANDCHIPS wrote: το λαθος στην διατύπωση του Δώρου ηταν η λέξη ΜΕΤΡΑ ...
.

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by belluga »

fISHANDCHIPS wrote: Ακούε,βλέπε μάθενε αλλά στην τελική εσύ θα αποφασίσεις πιο ειναι το σωστό για εσένα .
Μπορει να ειναι η πιο ευστοχη απαντηση που δοθηκε μεχρι τωρα ακουμε πολλα που τους "επαγγελματιες" της καθε τεχνικης επισεις διαβαζουμε πολλα, εν γεματο το ιντερνετ με πληροφοριες,εμπειριες διαφορετικους εξοπλισμους,καλαμια, μισινες, αγγιστρια για την καθε τεχνικη, αλλα παντα οι δικες σου εμπειριες,επιτυχιες και αποτυχιες θα σε οδηγησουν στον να καταληξεις πια ειναι η καλυτερη εφαρμογη και πια διαδικασια σου αρεσει και σου φερνει τες περισσοτερες επιτυχιες στη τεχνικη που θελεις να εφαρμοσεις!




Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: καρφωμα στο εγγλεζικο

Post by apsavvas »

κοπελια για να μην συνεχισουμε να αλληλοσκοτωνουμαστε το σωστο ειναι να παρει το περιοδικο που εχει αφιερωμα με το εγγλεζικο και αν δεν κανω λαθος ο κυριος ευανθης το εγραψε που ειναι μια αξιολογη εμπειρη και καλα διαβασμενη ψυχη και μετα οπως ειπε και ο φιλος fishandchips ειναι θεμα του καθενος.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”