SIGN IN | REGISTER
Αρθρογραφία

ΑΚΤΗ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΦΕΛΛΟΊ

ΦΕΛΛΟΊ

Δημοσίευσηαπό marios0 » Παρ Φεβ 08, 2013 12:16 am

Εικόνα
Καλησπέρα κοπελια και κοπέλες, :D :D

Μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκαμα στο φόρουμ σχετικά με το match fishing επαρατιρισα πως δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα για φελλούς (που πιστεύω είναι το ποιο σημαντικό εργαλείο στο ψάρεμα αυτό)
Χωρίς να έχω μεγάλη γνώση πάνω σε αυτό τον τομέα ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα για να βοηθηθώ εγώ και όσοι θα το διαβάσουν μετά από εμενα (τούτο νομίζω εφάνηκε πολλά εγωιστικό :roll: ).

Υπάρχουν τόσα διαφορετικά είδη φελλών (ζάβη , λεπτή , χοντρή , με φτερά , με εξογκώματα, πλακουθκιανι, με ερματισμα ,χωρις ερματισμα κτλ) που ειναι δυσκολο να τους μαθει καποιος.

Εσεις ποιους χρησιμοποιήσατε περισσοτερο και γιατί ?
Σε "δυσκολες" καταστασεις με εντονο κυμματισμο ποιος φελλος σας βοήθα?
παίζει ρολο τι φελλό χρησιμοποιούμε με τι ψαρια κρατα η περιοχή που ψαρεύουμε?

ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα περισσότερο για συζήτηση και για να ακουστουν διαφορετικές άποψης ( λλίους τσακωμούς λλίο action τελοσπάντων :twisted: :twisted: :evil: )

αρχίζω εγώ την συζήτηση και παραθέτω τις δικες μου εμπειρίες αφού κύριος χρησιμοποιώ σε κατάστασης εντονου kimmatizmou μακριούς φελλούς τύπου stick με +3 ermatizma στο παραμαλλο.
Άβαταρ μέλους
marios0

Δημοσ.: 27
Εγγραφη: Παρ Δεκ 14, 2012 10:41 pm

Re: ΦΕΛΛΟΊ

Δημοσίευσηαπό michalispsarema » Παρ Φεβ 08, 2013 4:55 am

Αμαν εχει κυμα εγω αλλασο τεχνικη και ψαρευω με το Bolognese.... Με οσο τραβα το εγγλεζικο με λιο κυμα βαλο 2+5 και για Bolognese η παλιοι μοδητικοι κοκινο και πρασινο στρογγυλι η μακροστενος αλλα να εν πιο πασεις απο πανω στρογγηλος ετσι δεν βηθιζετε με το καθε κυμαπου ερχετε.....
Για λαντα βαλο εγγλεζικο 3+2 4+2 κτλ...
Αλλα αμαν παω στις κουρκουνες με τιν ανντεννα βαλο+2 +3 ( εξαρτατε αμαν φυσα η οχι για να στεκετε μες το νερο.... :D :D :D :D
michalispsarema

Δημοσ.: 761
Εγγραφη: Τετ Απρ 11, 2012 10:59 am

Δημοσίευσηαπό admin » Παρ Φεβ 08, 2013 6:55 am

Υπήρχε ένα κατατοπιστικότατο άρθρο για φελλούς στο τεύχος 26 του περιοδικού , όταν βρώ χρόνο θα το ανεβάσω στα άρθρα
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin

Δημοσ.: 3148
Εγγραφη: Τρί Δεκ 19, 2006 1:38 pm

Δημοσίευσηαπό marios0 » Παρ Φεβ 08, 2013 11:37 am

michalispsarema έγραψε:Αμαν εχει κυμα εγω αλλασο τεχνικη και ψαρευω με το Bolognese.... Με οσο τραβα το εγγλεζικο με λιο κυμα βαλο 2+5 και για Bolognese η παλιοι μοδητικοι κοκινο και πρασινο στρογγυλι η μακροστενος αλλα να εν πιο πασεις απο πανω στρογγηλος ετσι δεν βηθιζετε με το καθε κυμαπου ερχετε.....
Για λαντα βαλο εγγλεζικο 3+2 4+2 κτλ...
Αλλα αμαν παω στις κουρκουνες με τιν ανντεννα βαλο+2 +3 ( εξαρτατε αμαν φυσα η οχι για να στεκετε μες το νερο.... :D :D :D :D

το 2+5 που αναφερεις εν χαλα την παρουσια του δολωματος μας?
Εγω προσωπικα ηβρα μια ποιο τσαπατσουλικη λυση σε περιπτοση που εχει κυμματισμο. Βαλω ενα μακρη φελλο τυπου στικ (τζινοι που εν ποιο παχουλη πουκατο 4+3) τζε αντι 3 γραμμαρια ερματιζμα βαλω 2,00 - 2,25. ετσι φενετε τζε το πορτοκαλι του φελλου πανο που το νερο (χανω τα μικροτσιμπιματα αλλα στην αστοσια εν καλο τζε το χαλαζι)

στην φωτογραφια που εβαλα για να ομορφισω λλιο το θεμα ειδα κατι φελλους που μιαζουν με τζινους τους παλιο μοδητικους που αναφερεις αλλα εν κρεμμαστοι αντι περαστοι.
εδοκιμασεν τους κανενας?

admin έγραψε:Υπήρχε ένα κατατοπιστικότατο άρθρο για φελλούς στο τεύχος 26 του περιοδικού , όταν βρώ χρόνο θα το ανεβάσω στα άρθρα

+1
Άβαταρ μέλους
marios0

Δημοσ.: 27
Εγγραφη: Παρ Δεκ 14, 2012 10:41 pm

Δημοσίευσηαπό Greg » Τρί Αύγ 20, 2013 11:02 am

Esox Lucius
Άβαταρ μέλους
Greg

Δημοσ.: 3067
Εγγραφη: Τρί Αύγ 07, 2007 3:54 pm
Τοποθεσια: by the sea

Δημοσίευσηαπό ANTREAS GTR&PITBULL » Τρί Αύγ 20, 2013 1:20 pm

ρε φιλε ποσεσ ωρες αντεχι τουτο,φεγγι καλλα
ANTREAS GTR&PITBULL

Δημοσ.: 46
Εγγραφη: Τρί Μάιος 07, 2013 6:16 am

Δημοσίευσηαπό MARIOSE » Τρί Αύγ 20, 2013 4:37 pm

Προσωπικά τούτα που αγόρασα από τους Glow Brothers φέγγουν 3-4 ωρες. 'Οταν τα παράγγειλα αντί 100 έστειλε μου 81 τζιαί είπα του το... Έστειλεν μου αλλό 50 δωρεάν ο άνθρωπος :D
Fishing is a relaxing & exhilarating sport
Άβαταρ μέλους
MARIOSE

Δημοσ.: 105
Εγγραφη: Παρ Μαρ 15, 2013 10:01 am

Επιστροφή στην Εγγλέζικο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

USEFUL LINKS

- Windfinder forecast
- CYCOFOS weather forcecast
- Google weather forcecast

Navionics Cyprus Maps

SISTER SITES

HUNT & SHOOT
MAGAZINE
CYPRUS YACHTING
MAGAZINE
MAGAZINES

Cyprus Fishing Magazine
P.O. Box 55329, 3821 Limassol, Cyprus | Telephone: +357 25577750 | e-mail: info@cyprusfishingmagazine.com

Copyright © Dacor Advertising & Media LTD 2012
Designed by Dacor