Αγορά καλαμιού και μηχανισμού

Post Reply
User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Αγορά καλαμιού και μηχανισμού

Post by ps1xas »

παιδιά θα ήθελα όσοι ψαρεύεται με αυτό το είδος.. να συμβουλέψετε με την εμπειρία που έχετε... για καλαμια και μηχανισμούς..

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Agora kalamiou kai mixanismou

Post by Someone »

Ένα καλάμι 13ft τρίσπαστο, με μια μηχανούα για spinning με καλά stoper τζιαι είσαι πόμπα.

Πιό μεγάλο καλάμι εν πελάς νομίζω, ειδικά την ώρα που σύρνεις που εξωτερικούς βραχίονες λιμανιών (εύκολα μπορείς να το κτυπήσεις στους βράχους που εν πίσω σου) τζιαι πιό μικρό (π.χ καλάμι του spinning) εννα σου αφήνει πολλή μισίνα έξω που το νερό,θα κάμνει μεγάλη κοιλιά ειδικά αν έσιει λλίο αέρα/ρεύμα τζιαι δε θα μπορείς να καρφώνεις στο τσίμπημα.

Για μοντέλα κ.λ.π, τσέκαρε τα daiwa του Ninos sports αν είσαι που λεμεσό, εν ωραία καλάμια τζιαι καλές τιμές.
Για μηχανές, εγώ έχω μια okuma alumina αρκετά φτηνή, τζιαι εν μιά χαρά.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Agora kalamiou kai mixanismou

Post by EVANTHIS LOIZOU »

1.000.000 και βαλε επιλογες :shock: :shock: :shock:
Πολυ καλη συλλογη σε Match Rods εχει ο Μαριαννος "SUPER ACTION". Εχει καταστηματα στο Παραλιμνι και την Λευκωσια.
12 η 13 ποδια, τρισπαστο, με καλης ποιοτητας βαση μηχανης και καλοβαλμενους οδηγους, ειναι τα αρχικα κριτηρια.
Απο reels εχω εντοπισει και εγω την Fujitsu απο τον anglermania (αλλα προτιμησα την γκριζα με την πιο αργη ταχυτητα), και καποια μοντελλα της Shimano απο τον Κωστα Γεωργιου στο Παραλιμνι.
Καθοριστικο ειναι το ΠΟΣΑ θελεις να ξοδεψεις.
ΠΡΟΣΕΧΕ ομως να μην σου πουλησουν οτι θελουν διοτι οι πιο πολλοι εμποροι ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ :evil: :evil:

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Agora kalamiou kai mixanismou

Post by Someone »

EVANTHIS LOIZOU wrote:ΠΡΟΣΕΧΕ ομως να μην σου πουλησουν οτι θελουν διοτι οι πιο πολλοι εμποροι ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ :evil: :evil:
Αν ήξερες τί μου θύμισες τωρά κύριε Ευάνθη...

Πριν έξι χρόνια αποφάσισα να ασχοληθώ με το καλαμοψάρεμα (πιό πριν ήμουν "ψαροτουφεκκάς" ας πούμε).
Πάω που λαλείς να αγοράσω καλάμι τζιαι φεύκω που τζιαμέ με ένα καλάμι 3.90m, 80-150γρ, μηχανή που έπαιρνε 300 μέτρα 35άρας, ΦΕΛΛΟΥΣ τζιαι ΣΙΕΛΟΥΘΚΙΑ με 2-3 μαππούες των 30 γραμμαρίων.

Για κανένα εξάμηνο έκαμνα τον καρακιόζη στα βραχούθκια προσπαθώντας να πιάσω λαβράκια με...."spinning", τζιαι έξυνα την τζιεφαλή μου γιατί εν εκατάφερνα να σύρω το σιελούι μακρυά. Για ψάρεμα με φελλό είπαν μου να το ψαρεύκω όπως την... αντένα.
Ε, εψάρευκα το όπως την αντένα.
Ευτυχώς που εν ηξέραν το "εγγλέζικο" τότε, όξα ήταν να μάχουμε να εκτοξεύσω το φελλό των 2 γρ με τζιήντο καλάμι.

Αυτά.
:lol:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Agora kalamiou kai mixanismou

Post by caveman »

Πράγματι εν τεράστια η ποικιλία, αφού ούλλες οι μάρκες φκάλλουν πράματα για εγγλέζικο.

Οι μηχανούες είναι σαν του σπίνιν αλλά βάλλουν πολλά πιο λίγη μισίνα, πχ μια SERT που έχω τωρά ομπρώς μου, βάλλει 0.15mm-150m επιδεί γενεικά θα δουλεύκεις με πολλά ελαφρύν εξοπλυσμό, τζαι λόγο του μήκους τζαι της ευληγησίας των καλαμιών τούτων, εν θα σου τα κόφκει το ψάρι...

παλιά είμουν πολλά ενθουσιασμένος με τούντο ψάρεμα αλλά σίντομα επαρέτισα τα διότι τα πράγματα δεν είναι τόσον εύκολα... σινίθος μπλέκουντε μου ούλλα στες βολές. Αλλά για "σκέττα" πράματα, δλδ μιαν μικρούλλα πομπάρτα τζαι γιμνό παράμαλλο 1.50 μέτρο που 0.16 μισίνα - εν το αγαπημένο μου ψάρεμα για πέστροφες τζαι αν το γιρίσεις θάλασσα με γαρίδα ζωντανή είναι πανικός :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Agora kalamiou kai mixanismou

Post by ps1xas »

EVANTHIS LOIZOU wrote:1.000.000 και βαλε επιλογες :shock: :shock: :shock:
Πολυ καλη συλλογη σε Match Rods εχει ο Μαριαννος "SUPER ACTION". Εχει καταστηματα στο Παραλιμνι και την Λευκωσια.
12 η 13 ποδια, τρισπαστο, με καλης ποιοτητας βαση μηχανης και καλοβαλμενους οδηγους, ειναι τα αρχικα κριτηρια.
Απο reels εχω εντοπισει και εγω την Fujitsu απο τον anglermania (αλλα προτιμησα την γκριζα με την πιο αργη ταχυτητα), και καποια μοντελλα της Shimano απο τον Κωστα Γεωργιου στο Παραλιμνι.
Καθοριστικο ειναι το ΠΟΣΑ θελεις να ξοδεψεις.
ΠΡΟΣΕΧΕ ομως να μην σου πουλησουν οτι θελουν διοτι οι πιο πολλοι εμποροι ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ :evil: :evil:
kali sas mera kopelia..
file euanthi tha idina 100-130euro gia na paro kalami+mixanismo...
ti me simbouleuis esi na piaso?
episis tha ithela na rotiso sto karfoma tou psariou pos mporis na to kanis me to eggleziko?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Agora kalamiou kai mixanismou

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Για να μπορεις να καρφωννεις με το Εγγλεζικο θα πρεπει να εχεις παντοτε την μισινα σου τεντωμενη.
Η παραμικρη κινηση της μυτης του καλαμιου σου θα πρεπει να μεταδιδεται αμεσως στον φελλο και κατα συνεπεια στο αγγιστρι.
Μετα που θα ριξης και θα βεβαιωθης οτι ο φελλος σου εχει "οπλισει" και ευρισκεται στο σημειο που θελεις, ΒΥΘΙΖΕΙΣ την μυτη του καλαμιου στο νερο ευθεια μπροστα σου και τυλιγεις ολο το λασκο (slack line). Αν ο τοπος σου επιτρεπει ειναι καλο να εχεις βαση (rod rests) για να ακουμπας το καλαμι το οποιο ειναι καλυτερα να μενει ακινητο και με την μυτη του ΜΕΣΑ η 5-6 ποντους πανω απο το νερο αφου οπως ειπαμε η οποιαδηποτε κινηση της μυτης του πρεπει να μεταδιδεται ΑΜΕΣΑ στο αγγιστρι.
Το καρφωμα γινεται με ταυτοχρονο μαζεμα διοτι ο χειροτερος εχθρος της τεχνικης ειναι ο αερας και κατα συνεπεια οι μεγαλες κοιλιες στην μισινα.
Η τεχνικη αυτη απαιτει καλη βυθομετρηση και χρηση μπασμου.
Για καλαμια συγκεκριμενα ασε να ριξω μια ματια και θα σου πω.
TIGHT LINES

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Agora kalamiou kai mixanismou

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Πριν λιγο περασα απο τον Κωσταντινο στην Λαρνακα.
Αυτες τις μερες φερνει συνεχεια νεα πραματα οποταν δεν ξερεις τι θα βγη μεχρι αυριο :shock:
Απο το υπαρχων στοκ ειδα ενα Zebco Topic Match 13ft., 3pcs. Η τιμη του ειναι 68Ευρω 8)
Απο μηχανες προτμω την Fujitsu η οποια ειναι στα 69 Ευρω. Σιγουρα θα σου κανει και καποια εκπτωση οποταν αυτο το σετ θα ειναι μεσα στο budget σου :) :wink:
Αυριο θα παω να παρω κατι πραγματα για την βαρκα μου απο τον Μαριαννο και θα δω τι εχει εκει και θα σου πω.

TIGHT LINES

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Agora kalamiou kai mixanismou

Post by ps1xas »

se euxaristo file evanthi gia tis xrisimes plirofories sou.. basika gia emena auti i texniki ine entelos agnosti tha ithela apla ekina pou tha agoraso (kalami kai mixanismos) na ine ta sosta... giati pisteuo oti tha asxolitho me auti ti texniki..
isigisi mou an den barieste re pedia aniksete kai neo thema me armatosies.. simboules gia felous.. simboules gia ta baridia...

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”