νέος στο εγγλέζικο

ktoros
Posts: 27
Joined: Tue Jun 26, 2007 7:49 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by ktoros »

κυριε Ευανθη μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι δεν εχεις ξανακουσει τον ορο match γιατι δεν αναφερερεται μονο στα ελληνικα περιοδικα που πουλουν παραπληροφορηση οπως λες.
στο ηλεκτρονικο καταστημα που παραθετω πολλες εταιριες δινουν τον ορο match στα καλαμια τους
http://www.fishingtackle24.de/index.php ... -MatchRods

Υ.Γ πως ανεβαζουμε φωτο?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε ktoros :arrow: :arrow: κατι δεν καταλαβες σωστα ισως διοτι δεν το διατυπωσα σωστα.
Αλλα με τον τροπο που μου θετεις την ερωτηση ΔΕΝ καταλαβαινω και εγω με την σειρα μου ΤΙ θελεις να ρωτησης η τι θελεις να εισηγηθεις :?: :?: :?:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by (CyBasser) »

ktoros wrote:κυριε Ευανθη μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι δεν εχεις ξανακουσει τον ορο match γιατι δεν αναφερερεται μονο στα ελληνικα περιοδικα που πουλουν παραπληροφορηση οπως λες.
στο ηλεκτρονικο καταστημα που παραθετω πολλες εταιριες δινουν τον ορο match στα καλαμια τους
http://www.fishingtackle24.de/index.php ... -MatchRods

Υ.Γ πως ανεβαζουμε φωτο?
Φίλε ktoros, σε χαιρετώ. Δεν ξέρω αν θα απαντήσει στο σχετικό ποστ ο Ευάνθης, αλλά πρέπει εδώ να γίνει μια απαραίτητη διευκρίνηση. Ο Ευάνθης δεν είδα να αναφέρει ότι δεν έχει ξανακούσει τον όρο "match". Αυτό που ανάφερε και πιστεύω εννοούσε είναι ότι δεν συμφωνεί με τον όρο όπως τον παρουσιάζουν διάφοροι Έλληνες αρθρογράφοι και τον μετέφερε εδώ και ο φίλος Silis, με την σημασία "ταίριασμα".

Έχω κυτάξει το λινκ που έδωσες. Στο κατάστημα αυτό δίδονται 36 διαφορετικά match rods, τα οποία είναι σχεδόν όλα κατασκευασμένα για αγωνιστικό (τουρνουά) ψάρεμα στην Ευρώπη (κυρίως για κυπρινοειδή). Υπάρχει και ένα αγωνιστικό για αυτούς που συμμετέχουν σε διαγωνισμο΄λυς αλλά επιδιώκουν να πιάσουν τούρνες.

Ο όρος match προέρχεται απόλυτα από την σημασία της λέξης ως "αγώνας". Εμείς όταν πάμε γήπεδο λέμε "θα πάμε να δούμε το ματς" και εννοούμε θα πάμε να δούμε "ταίριασμα"???

Το αγωνιστικό ψάρεμα (όπου υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ ψαράδων για το μεγαλύτερο συνολικό βάρος σε ψάρια) ξεκίνησε από την Μ. Βρετανία στα τέλη του 19ου αιώνα και άρχισε στην ηπειρωτική Ευρώπη στις αρχές του 20ου αιώνα. Στόχος πάντα ήταν τα (άφθονα) κυπρινοειδή (σπανιότερα πέρκες και τούρνες) στα γλυκά νερά. Γύρω στο 1930 άρχισαν στην Ευρώπη και διαγωνισμοί στην θάλασσα. Ο όρος "match" όμως δεν χρησιμοποιήθηκε διαδεδομένα, αντίθετα επικράτησε για τα θαλασσινά τούρναμεντς ο όρος "derby". Στις ΗΠΑ, προς τα τέλη του 1960, άρχισε και εκεί να υπάρχει έντονο το αθλητικό ψάρεμα, με στόχο το μεγαλόστομο λαβράκι. Οι αμερικανικοι αγώνες έμειναν όμως γνωστοί σαν "tournaments". Τόσο στους θαλάσσιους αγώνες της Ευρώπης, όσο (ίσως και περισσότερο) στους αγώνες λαβρακιού στην Αμερική, το "ταίριασμα" του εξοπλισμού είναι κρίσιμο, όμως δεν επικράτησε ο όρος "match" που παρέμεινε για το ευρωπαϊκό αθλητικό ψάρεμα.

Μέχρι την δεκαετία του 1980, σχεδόν 90% ή περισσότερο από το match fishing στην Ευρώπη και Αγγλία γινόταν με μακριά λεπτά καλάμια (3.5 - 4.5μέτρα) με ελαφρούς μηχανισμούς, λεπτές μυσίνες, συνήθως φεκκό (σπανιώτατα πατωτά). Τα καλάμια ήταν πανάλαφρα, αλλά υπερευαίσθητα και σχετικά δυνατά. Θυμίζει τίποτα αυτό? Είναι αυτή ακριβώς η τεχνική που στην δεκαετία επίσης του 1990 εισήχθηκε στο θαλασσινό ψάρεμα στην Μεσόγειο (Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα) και στην Ελλάδα έγινε γνωστή και με το όνομα "εγγλέζικο" λόγω της προέλευσης της. Αξίζει να σημειωθεί, ότι ως τα 1990, ένα μικρό ποσοστό στην ηπειρωτική κυρίως Ευρώπη χρησιμοποιούσε καλάμια χωρίς μηχανή (τις δικές μας "αντέννες") για match fishing. Από τις αρχές όμως της δεκαετίας του 1990 υπήρξαν δραματικές εξελίξεις και στην τεχνική αυτή (κυρίως το "λαστιχάκι" και το "put and take pole") και τώρα το match fishing στην Ευρώπη και Αγγλία είναι χωρισμένο 50-50.

Εαν κάνεις μια αναζήτηση στον όρο match fishing στο Google ή στο Yahoo θα σου βγάλει ουκ ολίγα τοπία, και θα δεις και μόνος σου από που προέρχεται πραγματικά ο όρος....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

ktoros
Posts: 27
Joined: Tue Jun 26, 2007 7:49 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by ktoros »

κυριε Ευανθη εχεις δικιο ξαναδιαβασα το ποστ σου και του Silis.Γραφεις οτι σου κανει εντυπωση ο <<ορισμος>> ενω εγω διαβασα και εγραψα
ο <<ορος>>.ειπα οτι μου κανει εντυπωση γιατι απο τα <<λεγομενα-γραφομενα σου>>εισαι ανθρωπος που ξερεις πολλα απο ψαρεμα .
ελπιζω να λυθηκε η παρεξηγηση

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

ο ορος match τελικα λυθηκε :) τελικα πιος θα μας πει τι ειναι αυτο το match ψαρεμα??? τι εξοπλισμο χρειαζομαστε και που το εφαρμοζουμαι? αν εχει καπια μυστικα και πια ειναι αυτα? και πια η γενικη φιλοσοφια??? πειτε τιποτε και μην τα κρατατε για τον εαυτο σας, εχει πολλα ατομα που μαλλον δεν καταλαβαν τιποτε με το match ψαρεμα.ειμαστε φορουμ η δεν ειμαστε?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by (CyBasser) »

Πάντως οφείλω να πω ότι παρά τα όσα έγραψα πιό πριν, ο όρος "match" σαν αγώνας (είτε ψάρεμα, είτε ποδόσφαιρο!) έχει την βάση του στην έκφραση "to match", δηλαδή να προσπαθήσω να φτάσω ή να ξεπεράσω τον αντίπαλο! Από εκεί προήλθε η χρήση του σαν "αγώνας"...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by (CyBasser) »

no-nick wrote:ο ορος match τελικα λυθηκε :) τελικα πιος θα μας πει τι ειναι αυτο το match ψαρεμα??? τι εξοπλισμο χρειαζομαστε και που το εφαρμοζουμαι? αν εχει καπια μυστικα και πια ειναι αυτα? και πια η γενικη φιλοσοφια??? πειτε τιποτε και μην τα κρατατε για τον εαυτο σας, εχει πολλα ατομα που μαλλον δεν καταλαβαν τιποτε με το match ψαρεμα.ειμαστε φορουμ η δεν ειμαστε?
Φίλε Όχι-Νίκε!

Το ψάρεμα αυτό είναι ψάρεμα αριστοτεχνικό, με λεπτεπίλεπτα εργαλεία, το οποίο το εφαρμόζουμε κυρίως στα γλυκά νερά, αλλά και στην θάλασσα όταν μας το επιτρέπουν οι συνθήκες (λιμάνια, κόλποι, λίγο-μικρό κυματάκι). Ωστόσο, δεν προορίζεται απολύτως για μικρά ψάρια. Αντίθετα, είναι ωραία τεχνικη για να βγάλεις καλά ψάρια, φτάνει να είσαι καλός στον χειρισμό λεπτών εργαλείων. Στην θάλασσα μπορείς να ψαρέψεις όλα τα σπαριδή που βγαίνουν στις ακτές (τσιπούρες, σορκούς, σπάρους, μελάνες, ούγενες, μούρμουρους, σάλπες, γόπες), κέφαλους, κουρκούνες, σκάρους, λαβράκια, μικρά αρπακτικά (λιτσάκια, σούρους), κωβιούς.

Δυό μεγάλα μυστικά έχει και τα αναφέραμε πριν: Θέλει προσεκτικό ταίριασμα στον εξοπλισμό (καλάμι - μηχανή - μυσίνα - φελλό - βαρίδια - παράμαλλο - αγκίστρι - δόλωμα) κατάλληλο για τις συνθήκες και βάθος που σχεδιάζεις να ψαρέψεις, και βυθιζόμενη μυσίνα τόσο για σταθερότητα του δολώματος στον βυθό όσο και για άμεσο κάρφωμα. Έτσι σε γενικές γραμμές είναι δύσκολο να πεις κάτι παραπάνω....

Πάντως μπορείς να το φανταστείς ως το άλλο άκρο από την δυναμικότητα του surf casting :!: :!: :D :D :D

ΥΓ: Μου κάνει πάντως εντύπωση ότι κανείς δεν σχολίασε τα ποστς περι βυθιζόμενης μυσίνας. Έχοντας διαβάσει πόσο διαδεδομένος είναι ο μύθος της επιπλέουσας μυσίνας οφείλω να πώ ότι αυτό μου έκανε εντύπωση....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

CyBasser wrote:
Πάντως μπορείς να το φανταστείς ως το άλλο άκρο από την δυναμικότητα του surf casting :!: :!: :D :D :D
σε πιο παλιο ποστ ειπα οτι η αντενα ειναι για τους γερους , το σερφκαστινκ για τους μαζοχες και το εκλεζικο για τους καλιτεχνες

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: neos sto eggleziko

Post by caveman »

CyBasser wrote: ΥΓ: Μου κάνει πάντως εντύπωση ότι κανείς δεν σχολίασε τα ποστς περι βυθιζόμενης μυσίνας. Έχοντας διαβάσει πόσο διαδεδομένος είναι ο μύθος της επιπλέουσας μυσίνας οφείλω να πώ ότι αυτό μου έκανε εντύπωση....
Καλημέρα φίλε :D

Την κουβέντα ότι πρέπει να έχεις επιπλέουσα μυσίνα... εγώ την έγραψα :lol: Στηριζόμενος στο ότι... όταν εψάρευκα με βυθιζόμενη, έκαμεν μου σακούλλα που κάτο πολλά γλήωρα. Οπόταν με επιπλέουσα μυσίνα, ετέντονα, εβύθιζα την μούττη του καλαμιού... ένα μικρό κτύπιμα να ευθιγραμιστή κάτο που την επιφάνεια, άφεινα την μούττη κάτο που την επειφάνια τζαι ήμουν εντάξη.......... αλλά σε τζίντην φάση που έγραψα ότι πρέπει να έχεις επιπλέουσα, εν επολοειθήκατε τζαι......έμεινεν έτσι η κουβέντα. Θέλω να μου πεις μιαν λεπτομέρια... πια βυθίζεται πιο εύκολα, ή μόνο ή φλόροκάρμπον ???
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: neos sto eggleziko

Post by sifu-nas »

και εγω συμφώνησα κοιταξε στες προηγουμενες σελιδες :)

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

caveman wrote:
CyBasser wrote: Θέλω να μου πεις μιαν λεπτομέρια... πια βυθίζεται πιο εύκολα, ή μόνο ή φλόροκάρμπον ???
φλουορον καρπον λενε ειναι πιο βαρετη και γιαυτο τον λογο πανω απο το φλουρον καρπον παραμαλο βαζουν ενα βαριδακι ωστε μανα και παραμαλο να βυθιζονται μαζι πιο φισικα, μηλω παντα στην περιπτωση που το ολο συστημα ειναι σταθερο και οχι συρομενο .

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: neos sto eggleziko

Post by caveman »

Άρα τζίνον που θέλω εν βυθιζόμενη μυσίνα μόνο και όχι φλόροκάρμπον... ένεν??...... CyBasser... εσύ τι μυσίνα βάλεις.. θέλω μάρκα τωρά :!: :D :D :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
CyBasser wrote: ΥΓ: Μου κάνει πάντως εντύπωση ότι κανείς δεν σχολίασε τα ποστς περι βυθιζόμενης μυσίνας. Έχοντας διαβάσει πόσο διαδεδομένος είναι ο μύθος της επιπλέουσας μυσίνας οφείλω να πώ ότι αυτό μου έκανε εντύπωση....
Καλημέρα φίλε :D

Την κουβέντα ότι πρέπει να έχεις επιπλέουσα μυσίνα... εγώ την έγραψα :lol: Στηριζόμενος στο ότι... όταν εψάρευκα με βυθιζόμενη, έκαμεν μου σακούλλα που κάτο πολλά γλήωρα. Οπόταν με επιπλέουσα μυσίνα, ετέντονα, εβύθιζα την μούττη του καλαμιού... ένα μικρό κτύπιμα να ευθιγραμιστή κάτο που την επιφάνεια, άφεινα την μούττη κάτο που την επειφάνια τζαι ήμουν εντάξη.......... αλλά σε τζίντην φάση που έγραψα ότι πρέπει να έχεις επιπλέουσα, εν επολοειθήκατε τζαι......έμεινεν έτσι η κουβέντα. Θέλω να μου πεις μιαν λεπτομέρια... πια βυθίζεται πιο εύκολα, ή μόνο ή φλόροκάρμπον ???
Ωστε εσύ παρασύρεις τον κόσμο ρε
:shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άτε, σοβαρά τωρά. Η φλορο βυθίζεται όντως πιο γρήγορα, η μόνο όμως εν μια χαρά για τούντην δουλειά. Φλόρο βάλλω στα παράμαλλα άμαν εν καθαρό το νερό...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Άρα τζίνον που θέλω εν βυθιζόμενη μυσίνα μόνο και όχι φλόροκάρμπον... ένεν??...... CyBasser... εσύ τι μυσίνα βάλεις.. θέλω μάρκα τωρά :!: :D :D :D
Είπα σου :wink: :wink: :wink:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: neos sto eggleziko

Post by caveman »

Ευχαριστό φίλε... βάλλω παραγγελία ΤΩΡΑΑΑ :!: :D :D :D :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”