νέος στο εγγλέζικο

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: neos sto eggleziko

Post by Someone »

marios wrote:Ναι ρε εν τούτο :)
Πού το είδε να το πιάσω να του γυρίσει;
:lol:

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by SiliS »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε Silis καλοσωρισες :) :)
Διαβασα με ενδιαφερον αυτα που εγραψες και μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ο ορισμος της λεξης "MATCH" :?: :?:
Θα ηθελα, αν μπορεις, να μου πης που το βρηκες διοτι πρωτη φορα ακουσα αυτο τον ορισμο :shock: :shock:
Εβανθη αγοραζω τα περιοδικα του χωρου, τα ελληνικα ασχολουνται περισσοτερο με την match kai bolognese τεχνικη, φυσικα θα ηθελα και το "δικο μας" περιοδικο να το κανει αυτο. Οσα εμαθα, δεν ξερω και τοσα, τα εμαθα απο περιοδικα, βιβλια, το διαδυκτιο, και φορουμ σε ενα ελληνικο σαιτ απο ανθρωπους που το κατεχουν πολυ.
no-nick wrote: καλωσωρισες στο φορουμ, πολυ καλη η αναφορα σου για τα match καλαμια το μονο που θελω να επησημανω ειναι οτι ενα φαστ καλαμι δεν ειναι καταναγκη να του βαλουμαι πιο χοντρα εργαλεια, απλα με ενα φαστ καλαμι μπορουμαι να ψαρεψουμαι πιο μακρια , εχει καλητερο καρφωμα αλλα σιγουρα δεν θα κουραση το ψαρι οπως ενα παραβολικο.
Σιγουρα...συμφωνω αλλα.... ενα fast action εχει περισσοτερο βαρος πεταγματος (παρολο που το ενα με το αλλο (action - βαρος π.) δεν εχουν σχεση) ετσι για να ψαρεψεις μακρια θα πρεπει να πιεσεις το καλαμι στην ριψη και μια μανα 14 μαλλον δεν θα αντεξει την πιεση, αν εχεις και μια αρματωσια σχετικα βαρια (φελλος χ + χ). Το καρφωμα ειναι, οχι παντα, πιο αμεσο ομως δεν σημαινει και καλυτερο. Ενα φαστ χρειαζεται πιο χοντρα εργαλεια δια το λογο οτι θελουμε να δουλευει το καλαμι και οχι μονο τα φρενα αν εχουμε λεπτα εργαλεια αφου δεν θα μπορουμε να ασκησουμε πιεση ξεροντας οτι καποια μισινα θα κοπει. Το να χρησιμοποιας λεπτα εργαλεια με fast action καλαμι και να δουλεβεις μονο φρενα...δεν ειναι "σωστο". Απο κει και περα μπορεις να βαλεις χοντρα σε light action kai λεπτα σε fast action... το παντρεμα, το ταιριασμα που λεμε ομως χανεται...
panikos wrote:
apo ti eida oi pio polloi grafete se greenglish
Sili καλωσόρισες στο φόρουμ μας , τα post που είναι γραμμένα στα greenglish είναι πιο παλιά, τώρα όλοι γράφουμε ελληνικά :)

ελπίζω να κατάλαβες ποιος είμαι :wink:
Συγγνωμη...προς στιγμη χαρηκα με τα ελληνοαγγλικα.. :D

Κατι αλλο που θα ηταν καλο ειναι οι οπαδοι τησ αντεννας να ψαξουν και την τεχνικη του bolognese (αυτο ερχεται απο τον εφευρετη...ηταν απο την Bologna της Ιταλιας) και να αφησουν τα απικο...ειναι για αλλη χρηση ομως εμεις τα κανουμε ολα με ενα καλαμι...οπως και γω πριν 2 -3 χρονια που ξεκινησα το ψαρεμα).

....και τα μικρα πισω...οχι γιατι ειμαστε ζωοφιλοι...εμεις οι ψαραδες σιγουρα δεν ειμαστε...απλως για να εχουμε και πιο μετα.
I d rather be fishing!!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

sili καλημερα, αμα μηλουμαι για match ψαρεμα ενοηται με ψυλα εργαλεια, αν ψαρευης με 0.14 δεν σημαινη οτι 0.18 ειναι χοντρο εργαλειο, ενας που κανη το συγκεκριμενο ψαρεμα πρεπει να εχει 2-3 καλαμια με διαφορετικα χαραχτιριστικα, ενας που ψαρευη σε καθαρη θαλασσα και σε λιμανια για τζαιφαλους...................σχετικα κοντα το παραβολικο ειναι ιδανικο αλλα ενας που ψαρευη σε πετρωδης και σε καπια αποσταση το φαστ ειναι μονοδρομος, στην μακρινη αποσταση ενα φαστ καλαμι θα κρατηση καλητερα το ψαρι σε σχεση με ενα παραβολικο και μην φοβασαι το 0.14, λογω αποστασης και ελαστικοτητας της μισισνας θα ειναι οκ, το "προβλημα" ειναι με φαστ καλαμι , με καλο ψαρι σε κοντινη αποσταση και αυτο ειναι σχετικο

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε SiliS, σε χαιρετω και παλι.
Η λεξη MATCHμεταφραζεται σαν "ΑΓΩΝΑΣ" και η καταγωγη και η προελευση της δεν εχει καμμια σχεση με εκεινο που ισως διαβασες σε καποιο Ελλαδικο Περιοδικο.
Γινομαι καποτε λιγο κακος αλλα καπου πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. Σιγουρα τα Ελλαδικα Περιοδικα μας δινουν μια τεραστια γκαμα πληροφοριων και γνωσεων. Πρεπει ομως να ειμαστε λιγο η πολυ προσεκτικοι διοτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολλοι απο αυτους που παρουσιαζονται σαν "ΑΥΘΕΝΤΙΕΣ" ειναι τελικα απλοι ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΙ η ΚΑΚΟΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ Ιταλικων συνηθως εντυπων.
Περνω παρα πολυ απο τον χρονο μου στην Ελλαδα. Δεν χανω Εκθεση η Σεμιναριο! Απλα διοτι μου αρεσει. Γνωριζω αρκετους απο τους αρθρογραφους προσωπικα. Καποιοι ειναι εξαιρετικοι ανθρωποι με παγκοσμια εμβελεια. Λεω και υποστηριζω οτι οι Ελληνες (σε αλλες εποχες) εμαθαν στον κοσμο την Θαλασσα, την Ναυσιπλοοια και σιγουρα και το Ψαρεμα. Τα τελευταια χρονια ομως, και ιδιαιτερα στο Sport Fishing και το Angling εχουν μεινει πισω. Μπηκαν οι ΕΜΠΟΡΟΙ σε μια κουρσα να μαθουν τον ΝεοΕλληνα να αγοραζει τα τοσα πολλα gadgets που εισαγουν (οπως και εδω, οι εμποροι τους δεν εχουν χαπαρι τι εισαγουν) και για τον σκοπο τους εχουν επιστρατευσει εντυπα και ΕΜΜΙΣΘΟΥΣ αρθρογραφους.
Δεν θα επεκταθω αλλο.
Η μονη συμβουλη που μπορω να δωσω και σε σενα αλλα και σε ολα τα παιδια του Φορουμ ειναι να μαθετε να αναζητατε την γνωση μεσα απο την ΣΩΣΤΗ ΠΗΓΗ ΤΗΣ. Στην προκειμενη περιπτωση να παρης ΑΓΓΛΙΚΑ Περιοδικα που γραφουν για MATCH FISHING.
Τα λεμε.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: neos sto eggleziko

Post by Greg »

φιλε Σιλι... Αν μπορεις βαλε κανενα παραμαλλο για εγγλεζικο. Ανιχνευσα κατι ορεους κεφαλους και σκοπευω να παω να δοκιμασω την τυχη μου.. Τα παραμαλλα που ειχα ως τωρα ηταν για πεταμα..5 στις 4 βολες εμπλεκουνταν
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by (CyBasser) »

Πολύ ωραία αυτή η συζήτηση για match fishing. Την παρακολουθώ εδώ και μέρες και σήμερα αποφάσισα να γράψω και γω κάτι. Αν δεν κάνω λάθος, κανένας από τους φίλους του Forum δεν έτυχε να με δει να ψαρεύω με match fishing, αλλά μετά το spinning είναι η αγαπημένη μου τεχνική (ειδικά για πέστροφες στα φράγματα - ΗΔΟΝΗ :!: :!: :!: , άλλά περιστασιακά και για άλλα ψάρια και στην θάλασσα.

Ήθελα να θίξω δύο σημεία. Θα διαφωνήσω με τον φίλο Silis στον ορισμό. Ο ορισμός match fishing προέρχεται από την αρχική χρήση της τεχνικής στην Δυτική Ευρώπη (κυρίως στην Μ. Βρετανία) για διαγωνισμούς ψαρέματος. Από την μια το σχετίκά μικρό μέγεθος των ειδών που ψαρεύαν (κοκκινοφτέρες, βλίκες, αβραμίδες, περκες) και από την άλλη το γεγονός ότι με τα πολλά πιασίματα τα ψάρια "εκπαιδεύονταν" (στην Αγγλία το catch and release ξεκίνησε από τις αρχές του 20ου αιώνα) όθησαν στην τελειοποίηση τόσο της τεχνικής όσο και του εξοπλισμού αυτού που επέτρεπε την ρίψη πανάλαφρου εξοπλισμού σε μεγάλες αποστάσεις και ταυτόχρονα στην εξεύρεση μεθόδων για ψάρεμα σε βαθιά νερά (το stop knot). O φίλος Ευάνθης σίγουρα είναι πολύ πιο "παλιός" από μένα, εγώ πήρα το πρώτο μου "original" match rod το 1984... Το όνομα "εγγλέζικο" μας προέκυψε από το γεγονός ότι στην ηπειρωτική (και κυρίως την νότια) Ευρώπη η τεχνική εισήχθηκε από την Αγγλία. Τα σχετικά ήσυχα νερά της Μεσογείου βοήθησαν τους Ιταλούς (κυρίως) αλλά και Ισπανούς, Γάλλους, και Έλληνες να δοκιμάσουν την λεπτεπίλεπτη αυτή τεχνική στην θάλασσα. Και έτσι μας προέκυψε το "εγγλέζικο' ή match που σήμερα στην ελλάδα και Κύπρο χρησιμοποιήται κυρίως στην θάλασσα...

Το δεύτερο θέμα είναι σχετικά με την χρήση "επιπλέουσας" μυσίνας. Ελπίζω να μην "φάω ξύλο" ή έστω "μουρμουρκό" ότι αποκαλύπτω μυστικά, αλλά αυτό ίσως είναι ένα από τα κλειδιά του επιτυχεμένου Εγγλέζικου. Όταν ρίξετε τον φελλό σας μέσα θα δείτε ότι παρασύρεται από οποιαδήποτε ρεύματα αέρα ή κύματα υπάρχουν και ανεβοκατεβαίνει. Έχετε φανταστεί τι κάνει το δόλωμα σας 5 μέτρα πιο κάτω? Πολύ απλά, ανεβοκατεβαίνει κι αυτό! Ο άνεμος προκαλεί ελαφρό κυματισμό στην επιφάνεια, όχι στα 5 μέτρα βάθος (σε τέτοια κύματα δεν ψαρεύεις με εγγλέζικο :lol: ). Στα 5 μέτρα τα νερά είναι σχετικά ήσυχα, όλα είναι ωραία και σταθερά, αλλά το δολωματάκι σας "χορεύει" πάνω κάτω τελείως αφύσικα :shock: :shock: :shock: :!: :!: :!: :!: . Αν είναι σκουλήκι ή bigattini ίσως ακόμη ξεγελάσει κάποιο ψάρι, ότιδήποτε άλλο όμως είναι τελείως μα τελείως αφύσικο. Εάν βάλετε "επιπλέουσα" μυσίνα χειροτερεύετε αυτή την κατάσταση. Σίγουρα θα είναι εύκολο να την έχετε "τεντωμένη¨αλλά τα τσιμπήματα που δεν θα έρχονται θα το κάνουν ακόμα πιο δύσκολο. Η λύση είναι απλή: Στερεώνετε τον φελλό σας (προτιμήστε φελλό τύπου "waggler" ή "antenna") ΜΟΝΟ από κάτω. Ρίξετε 5-10 μέτρα πιο μακριά από το σημείο που θέλετε να ψαρέψετε. Μετά την ρίψη αφήστε το σύστημα να σταθεροποιηθεί (βάλτε βαρίδια ώστε να επτρέπουν σε 3-6 εκατοστά της κορυφής του στελέχους του φελλού να φαίνονται). Όταν το σύστημα σταθεροποιειθεί (μερικά δευτερόλεπτα μετά την ρίψη) βάλτε την μύτη του καλαμιου (τελευταία εκατοστα!) κάτω από την επιφάνεια και τυλίξτε με την μηχανή ώστε να επιστρέψει εκει που θέλετε (εννοείται η μύτη πάντα κάτω απ'το νερό). Θα δείτε ότι και η μυσίνα αμέσως καταδύεται. Αν χρησιμοποιείται στηρίγματα, βάλτε τα με τέτοιο τρόπο ώστε η μύτη να μένει έστω και οριακά κάτω από την επιφάνεια. Αν το κρατάτε στο χέρι ισχύει το ίδιο. Η μυσίνα σας είναι τεντωμένη, ο φελλός σας είναι σταθερός (τα κύματα ανεβοκατεβαίνουν όχι όμως ο φελλός!) και άρα και το δόλωμα σας ψαρεύει σταθερά. Με την τεντωμένη (βυθισμένη) μυσίνα είστε έτοιμοι και σε κλάσμα δευτερολέπτου μπορείτε να κτυπήσετε οποιοδήποτε τσίμπημα :D :D 8) 8)

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, πάντως αυτά υπάρχουν σε πάμπολλες ιστοσελίδες σήμερα. Κάποιοι πιο παλιοί τα μάθαμε "μετά μόχθων" αλλά ισχύουν το ίδιο και σήμερα....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by SiliS »

Εβανθη εισαι πολυ σωστος και καθολου κακος. Ματσ σιγουρα σημαινει αγωνας και εχω διαβασει καποια πραγματα απο αγγλους οι οπιοι σιγουρα ειναι επαγγελματιες και σαφως ανωτεροι στην συγγεκριμενη τεχνικη. Η θεωρια ομως "ματσ" η "ινγγλεζ" δεν ειναι βασισμενη πανω στο "ταιριασμα" του ολου συνολου ουτως ωστε η μαχη να κρεμεται απο μια "κλωστη", ακομα και με χοντρα εργαλεια,και το θηραμα να εχει ισαξια ευκαιρια? Ετσι το εχω ας πουμε καταλαβει εγω ομως παντα θελω να μαθαινω και να διορθονομαι οπου εχω λαθος.
Για τα περιοδικα εγω εχω να πω οτι ηταν μεγαλη βοηθεια για μενα οταν αρχισα γιατι δεν ηξερα να βγαλω τα ματια μου, και δεν ειχα κανενα να μου δειξει... το αν γινεται αυτο που λες (αντιγραφη) εγω δεν το γνωριζω, αν πληρονονται δεν μου φενεται κακο...
I d rather be fishing!!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: neos sto eggleziko

Post by Someone »

Να πώ τζιαι εγώ την άποψη μου για τα περιοδικά του χώρου:

Το ψάρεμα πάντα με ετραβούσε σαν "ιδέα", που μωρό. Όμως, στην οικογένεια μου ήταν ούλλοι κυνηγοί/μανιταροσυλλέκτες/καραολοσυλλέκτες κ.λ.π.
Πόθθεν ήταν να μάθω να ψαρεύκω (τη διαδικασία, όι την "τέχνη", γιατί η "τέχνη" - το θκιέβασμα του καιρού, του τόπου τζιαι του ψαρκού εν ατέλειωτο κεφάλαιο); Η άμεση τζιαι "εύκολη" λύση εν τα....περιοδικά. Στην αρχή, πριν 5-6 χρόνια έκαμα το λάθος να βασιστώ στους καταστηματάρχες, τζιαι εκατέληξα με ένα καλάμι 3.9, action 80-150, ΦΕΛΛΟΥΣ τζιαι μαππούες του νερού, τζιαι ένα κουτί σιελιούθκια, να ψαρεύκω για...λαυράκια. Τζιαι έσπαζα να καταλάβω γιατί εν εμπορούσα να σταυρώσω λέπι.

Με τον καιρό έμαθα τζιαι εγώ να "φιλτράρω" τους αρθρογράφους τζιαι πλέον μπορώ να δώ ποιοί λαλούν πελλάρες, ποιοί εν "έμμισθοι", ποιοί το "παίζουν" τζιαι ποιοί ξέρουν τζιαι θέλουν να μεταφέρουν γνώσεις. Τζιαι σιγά σιγά είδα την παγωνιέρα μου να έσιει λλίο ψάρι "νόμιμου" μεγέθους.

Όσο εκνευριστικό είναι να θωρείς έναν έλληνα "διάσημο" αθρογράφο (ο οποίος έκαμε τζιαι το πέρασμα του που το φόρουμ μας), να στέκεται με φόρμα "surfcasting" με τη μάρκα να φαίνεται φάτσα-κάρτα, σάννα τζιαι ψαρεύκει σε παραλία του ατλαντικού με 19 μποφώρ αέρα, τζιαι να βαστά ένα....ψαρούι μπροστά που μια θάλασσα λάντα, τόσο βοηθητικό είναι να βλέπεις άρθρο για σύγκριση των ειδών των αγκιστριών, κόμπους, εμπειρίες κ.λ.π που άλλους αρθρογράφους.

Επιπλέον, τα αγγλικά περιοδικά που αναφέρει ο κύριος Ευάνθης σίουρα εν πιό "προχωρημένα", με πολλά πιό έμπειρους τζιαι ικανούς αρθρογράφους, αλλά το Sea Angler που θκιεβάζω έχω την εντύπωση ότι μιλά για συνθήκες τζιαι ψάρια που δεν με "αφορούν" σαν "ψαρά". Ας πούμε τα παράμαλλα που χρησιμοποιούν σάννα τζιαι έν έχουν εφαρμογή για τα νερά μας.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Σε ΟΛΑ τα ειδη ψαρεματος θα πρεπει να χρησιμοποιουμε εξοπλισμο που να "δενει" μεταξυ του και να ειναι ατιστοιχος και ικανος να αντιμετωπιζει το πιθανο θηραμα με τετοιο τροπο που να δινει και αθλητικη ικανοποιηση στον ψαρα αλλα και ιση ευκαιρια στο ψαρι να παλεψη και να φυγη :lol: :lol: :lol:
Εζαλισα σε? :D :D :D
Σε ΟΛΑ τα ψαρεματα (και κυνηγια by the way)ο εξοπλισμος πρεπει να ειναι MATCHING.
Αν παει καποιος Π.Χ. για Τονους που ειναι 6-12 κιλα βαρος- ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ- θα πρεπει να χρησιμοποιηση καλαμι 15-30 λιβρες, μηχανη 2/0-4/0, μισινα μανα 45-60μ.μ., παραμαλλο προαιρετικα 80λιβρο, κ.λ.π. κ.λ.π.
Σιγουρα,στον τοπο μας, το 90% των ψαριων πιαννονται σε αταιριαστο μεταξυ του εξοπλισμο αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.
ΤΩΡΑ! Για την"αντιγραφη" και την "πληρωμη" θα επιμεινω λιγο ασχετα αν αρεσει η οχι. Αλλο η πληρωμη σε καποιο για να διδαξει και αλλο η πληρωμη για να παραπλανησει και να κατευθυνει το αγοραστικο κοινο σε συγκεκριμενα ειδη.
Πριν λιγο καιρο φεραμε στην Κυπρο τον Κυριο Μακκελλοου για να μας διδαξει και τον πληρωσαμε. Και μαθαμε απο εκεινον καποια πραματα ΣΩΣΤΑ και τωρα θελουμε να ξαναρθει. Οσοι τον γνωρισαν ξερουν οτι προκειται για μια πραγματικη αυθεντια στον κλαδο του. Τετοιους ανθρωπους χρειαζομαστε ΣΕ ΟΛΑ.
Δεν μιλω με κακια για "καποιους" Ειναι οι πολλες "κακες" εμπειριες με "τετοιους" που με κανουν και αντιδρω ετσι :oops:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by (CyBasser) »

SiliS wrote:Εβανθη εισαι πολυ σωστος και καθολου κακος. Ματσ σιγουρα σημαινει αγωνας και εχω διαβασει καποια πραγματα απο αγγλους οι οπιοι σιγουρα ειναι επαγγελματιες και σαφως ανωτεροι στην συγγεκριμενη τεχνικη. Η θεωρια ομως "ματσ" η "ινγγλεζ" δεν ειναι βασισμενη πανω στο "ταιριασμα" του ολου συνολου ουτως ωστε η μαχη να κρεμεται απο μια "κλωστη", ακομα και με χοντρα εργαλεια,και το θηραμα να εχει ισαξια ευκαιρια? Ετσι το εχω ας πουμε καταλαβει εγω ομως παντα θελω να μαθαινω και να διορθονομαι οπου εχω λαθος....
Silis, η λογική σου για την ονομασία είναι σωστή. Όντως, ταίριασμα = to match στα Αγγλικά. Και φυσικά σε λεπτεπίλεπτες τεχνικές όπως το Εγγλέζικο το σωστό ταίριασμα είναι κάτι περισσότερο κι από αναγκαίο. Όμως, η ονομασία της τεχνικής δεν βγήκε απ'το ταίριασμα αλλά από τους διαγωνισμούς (matches). Γιατί σε κάθε τεχνική αν το καλοσκεφτείς το ταίριασμα είναι απαραίτητο. Αρκεί να σου πώ ότι στο ψάρεμα του μεγαλόστομου λαβρακιού στα φράγματα το ταίριασμα δεν είναι μόνο καλάμι - μυσίνα - μηχανούα αλλά και δόλωμα και είδος ριξίματος και ακόμη και είδος βυθού!!!! Αυτό τι θα λεγόταν, super match???? :lol: :lol: :lol: :lol:
SiliS wrote:Για τα περιοδικα εγω εχω να πω οτι ηταν μεγαλη βοηθεια για μενα οταν αρχισα γιατι δεν ηξερα να βγαλω τα ματια μου, και δεν ειχα κανενα να μου δειξει... το αν γινεται αυτο που λες (αντιγραφη) εγω δεν το γνωριζω, αν πληρονονται δεν μου φενεται κακο...
Αυτό που πρέπει να προσέχεις, και το υπονοεί λίγο ο φίλος μου ο Ευάνθης, είναι ότι αρκετά (σίγουρα όχι όλα) απ' αυτά που γράφονται (ειδικά στα Ελληνικά περιοδικά) εμπεριέχουν λάθη γιατί είναι από δεύτερο ή και τρίτο χέρι. Είναι όπως το παιγνίδιπου παίζαμε μικροί, που έλεγε ένας μια λέξη στο αυτί του άλλου και ώσπου να φτάσει στον τελευταίο η λέξη άλλαζε πλήρως. Το να πληρώνονται κάποιοι αρθρογράφοι από καταστηματάρχες για να παρουσιάζουν τεχνικές και έτσι να προωθούνται συγκεκριμμένα προϊόντα πάλι δεν είναι κακό - Νοουμένου ότι αυτά που γράφονται είναι σωστά!!! Αυτά που γράφτηκαν πριν για επιπλέουσα μυσίνα είναι καλό παράδειγμα του πόσο μπορεί να φθάσει η παραπληροφόρηση! Είναι απίστευτο να διαβάζουμε για επιπλέουσα μυσίνα για Εγγλέζικο - κι όμως κάπως ξεκίνησε, πιθανότατα από έμπορο που ήθελε να πωλήσει επιλέουσες μυσίνες και σιγά σιγά διαδόθηκε ότι μόνο με επιπλέουσες μυσίνες ψαρεύεις Εγγλέζικο - ενώ στην ουσία χρειάζεσαι απαραίτητα βυθιζόμενη!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by SiliS »

Εβανθη και CYbasser...για να μην κατσω να γραψω ενα εκατομμυριο ερωτησεις....κανωνιστε ματσ συναντηση/συζητηση με ολους απο εμας που το επιθυμουν, μοιραστειτε τις γνωσεις..δεν βλαπτει.
I d rather be fishing!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Someone σε χαιρετω :)
Εχω ορεξη για κουβεντα σημερα και θα πω ακομα κατι. Προσωπικα ειμαι συνδρομητης του Αμερικανικου Περιοδικου SALTWATER SPORTSMAN απο το 1972 ενω ξεκινησα να διαβαζω το SPORTS AFIELD απο το 1969 :idea:
Δεν εμαθα να ψαρευω απο εκεινους ουτε Tarpon ουτε Bluegills. ΕΜΑΘΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ.
Και εκει ειναι το παιγνιδι. Στο ψαρεμα χρειαζεται πειραματισμος.
Το αλλο σημαντικο που εμαθα απο εκεινους, τους ξενους, ειναι η σωστη κουλτουρα και η συμπεριφορα. Εδω στον τοπο μας ο κοσμος μαθαιννει να ειναι συνεχεια ανταγωνιστικος....... "εγιω εσωρεψα περιτου σου καραολους"... "εγιω επεξα περιτου σου τζιηκλες"..... "εγιω επιασα πιο μιαλην σου ττουναν"..... "εγιω εψες επηα 6 φορες".......... Αυτο μας κανει και καχυποπτους, και κρυβομαστε και δημιουργουμε μυθους. Λεγαμε καποτε οτι ημασταν φιλοξενος και καταδεκτικος λαος ενω στην πραγματικοτητα χασαμε και την φιλια και την παρεα και πολλα αλλα.
Σιγουρα τα αρθρα του SEA ANGLER για Cod Fishing δεν μας προσφερουν αμεση ωφελεια. Το Περιοδικο ομως, σαν ενα μεσο γνωσης , ειναι πολυ σπουδαιο.
Γι'αυτο και σε αρκετα προηγουμενα ποστς ζητησα απο ολους να βοηθησουμε με καθε τροπο το ΔΙΚΟ μας Περιοδικο να δυναμωση για να εχει αρθρα και πολλα αλλα που να εχουν αμεση σχεση με την δικη μας πραγματικοτητα.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

εγω απο την πλευρα μου βλεπω οτι με τα περιοδικα ειδα νεα πραγματα και νεες τεχνικες, δεν με ενδιαφερη αν ο συγραφεας κατεχη η οχι, εξαλου εγω θα παρω την ιδεα και μετα θα κανω του κεφαλιου μου αν δεν μου κανη αυτο που διαβασα, τωρα το τι σημαινη εκλεζικο η match η πολονεσ και πιες διαφορες εχουν δεν ξερω και δεν πιστευω οτι μια τεχνικη ειναι σε ολα φιξ, θημαμαι παλια ειδα ενα τυπο που ψαρευε τσιπουρες στο λιμανι του βασιλικου σε αποσταση 15-20 μετρων με ενα καλαμι σπιννινκ 3 μετρο ενα φελο της αντενας με στοπερ καπου στην μανα και ενα μικρο βαριδι 40-50 εκ πανω απο το αγκιστρι, με τι τεχνικη ψαρευε τελικα ο ανθρωπος???? παντως ηταν ο μονος που επαιρνε, ολοι οι αλλοι με καστινκ η με αντενες αυτοι που ηταν πανω σε βαρκα δεν επιασαν ουτε και μια.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι ειναι Κυριε Υποψηφιε Προεδρε :D :D :D :D :D
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by (CyBasser) »

SiliS wrote:Εβανθη και CYbasser...για να μην κατσω να γραψω ενα εκατομμυριο ερωτησεις....κανωνιστε ματσ συναντηση/συζητηση με ολους απο εμας που το επιθυμουν, μοιραστειτε τις γνωσεις..δεν βλαπτει.
Φίλε Sili να το κανονίσουμε σύντομα. Θα δω σε λίγο τον Ευάνθη, άσε να δούμε τι μπορεί να γίνει. Μην νομίζεις όμως ότι είμαι κανένας σούπερ έξπερτ! Απλά μ' αρέσει και μένα η τεχνική και την απολαμβάνω όταν τύχει (τώρα πια βασικά μόνο για πέστροφα...)... Από ποιά πόλη είσαι?
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”