νέος στο εγγλέζικο

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: neos sto eggleziko

Post by PeRoUkKaS »

φιλε μου εμενα έδωσεν μου 20άρα και παράμαλλο χρησιμοποιώ 18. Από τι "διεβασα" πριν πάω, ήταν πως η μισίνα θα ήταν καλύτερα να είναι float. Τον ρώτησα και μου είπε δεν έχει σχέση και μου έδωσε 20άρα κανονική. Είναι καλύτερα να είναι float :?:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by ps1xas »

[quote="Περούκας"]φιλε μου εμενα έδωσεν μου 20άρα και παράμαλλο χρησιμοποιώ 18. Από τι "διεβασα" πριν πάω, ήταν πως η μισίνα θα ήταν καλύτερα να είναι float. Τον ρώτησα και μου είπε δεν έχει σχέση και μου έδωσε 20άρα κανονική. Είναι καλύτερα να είναι float :?:[/quote εγώ πάντως δεν ξέρω φιλε... είμαι ολόφρεσκος σε αυτό το είδος:) πάντως θα ψαρέψω αύριο το sab με αυτή την τεχνική..

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: neos sto eggleziko

Post by sifu-nas »

έχει ειδική μισίνα για match. νομίζω floating είναι kalyteraafu όπως είπε k ο k ευάνθης είναι καλά να τεντώνεις την μισίνα μόλις ρήξεις "οπταν" για να την δεις πρέπει μάλλον να είναι floating

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by ps1xas »

sifu-nas wrote:exei eidiki misina yia match. nomizw floating einai kalyteraafu opws eipe k o k evanthis einai kala na tentwneis thn misina molis rixeis optan yia na thn deis prepei malon na einai floating

file sifu-nas tha itan eukolo na mas pis merikes onomasies... ?

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: neos sto eggleziko

Post by sifu-nas »

i falcon exei mia misina kalin p t laloun match.k exei k kati alles i linea effe p den thymoume t onoma en mia kitrini.
alla i falcon en kalih. :wink: tight lines. a j yia paramallo assos fluorocarbon thn soft.14ari.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: neos sto eggleziko

Post by caveman »

παλιά εγώ έσιρνα πάνο ότι μισίνα έβρεισκα τζαι κάθε φορά που εψάρεβα εγγλέζικο έχαννα μια φάουσα τσιμπιές :!: διότι η μισίνα έκαμμεν "τζιλιάν" προς τα κάτο :P τζαι τραβά τζαι τον φελλό σιγά σιγά προς το μέρος σου καθώς βυθίζεται :P για οπιον δίποτε ψάρεμα με φελλούς απετείτε η μισίνα να είναι flouting :!: ακόμα ζωτικότερης σημασίας είναι στο ψάρεμα με ζωντανή βελονίδα που τζιαμέ ξαπολάς 100-200 μέτρα μισίνα.....
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: neos sto eggleziko

Post by sifu-nas »

ρε cave j εγώ έτσι "επαθενα" στές αρχές.. καλο practise για εγγλέζικο η ο φράχτης. αν ράις θάλασσα η να κάμεις βήματα πίσω ..heheh j να σπάσουν τα νεύρα σ .αν εν πρώτες 4es .

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: neos sto eggleziko

Post by PeRoUkKaS »

sifu-νας wrote:ρε cave j εγώ έτσι "επαθενα" στές αρχές.. καλο practise για εγγλέζικο η ο φράχτης. αν ράις θάλασσα η να κάμεις βήματα πίσω ..heheh j να σπάσουν τα νεύρα σ .αν εν πρώτες 4es .
:D εν φράχτη πάντως που ψαρεύω εγώ! όντως τούτο που είπε ο caveman παθαίνω το je εγώ. Ειδικά όταν φυσα κάμνει πολλήν ζήλια, αμάν μείνει και λύειν ώρα μέσα χάνεται μες το νερό je έχασα αρκετές τσιμπιές έτσι. άρα αναγκαστικά πρέπει να αλλαχτεί με floating μισίνα :!: :!:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by SiliS »

Καλημέρα παιδιά...από τι είδα οι πιο πολλοί γράφετε σε greenglish έτσι θα κάνω και εγώ αφού μπορώ να γράφω πιο γρήγορα. Είναι το πρώτο μου post στο site και χάρηκα όταν μετά από καιρό είδα να ανοίγετε συζήτηση σχετικά με το match fishing. Ασχολούμαι λίγο καιρό με την τεχνική αυτή και από τότε όλα τα αλλα καλαμια μάλλον θα έχουν σκουριάσει....

Το να επιλέξει κάποιος ένα set για match fishing σίγουρα δεν είναι εύκολη υπόθεση... Υπάρχουν τρεις κατηγοριες καλαμιών από fast, medium, και light action...το οποιο δεν έχει να κάνει τίποτα με το βάρος που "μπορειν" να πετάξει το καλάμι. Το fast δουλεύει μονο το τελευταίο κομμάτι του καλαμιού, πάντα μιλάμε για "τρισπαστα" αφού είναι πολύ ανωτερα από τα τηλεσκοπικά, το medium δουλεύουν τα δυο τελευταία, και στο light σχεδόν όλα τα κομμάτια λυγίζουν όταν δεχτεί πίεση το καλάμι. Σε fast action βάζουμε πιο χοντρά εργαλεία και πιο λεπτά στο medium, και ακόμα πιο λεπτά στο light. Τώρα σίγουρα δεν θα αγοράσει κάποιος τρία καλαμια για ξεκίνημα... Το fast είναι για βράχια η τόπους με εμπόδια ούτος ώστε να μην κάνει το ψάρι ότι θέλει και να τρυπώσει η να τα κόψει ενώ αντίθετα το light ίνα για μόλους η και παραλια όπου δεν υπάρχουν εμπόδια και μπορούμε να αφήσουμε το ψάρι να "κάνει ότι θέλει".

Για αρχή εγώ προτείνω ένα medium action καλάμι με βάρος πετάγματος 5-15, 5-20,5-25 και ένα μηχανισμό γρήγορο. Το match ονομάστηκε match επειδή όλα τα εργαλεία (καλάμι, μηχανισμός, μάνα, στριφτάρι αν υπάρχει, παράμαλλο κλπ)πρέπει να κάνουν "match" μεταξύ τους ούτος ώστε το σύνολο να δένει αρμονικά. Αν κάποιο από όλα δεν "ταιριάζει" με τα υπόλοιπα τότε δεν θα έχουμε αρνητικά αποτελέσματα σε μια μάχη ας πούμε με ένα ψάρι "τρόπαιο".

Σίγουρα αυτά και go τα έμαθα από κάπου...αλλα θέλεις και πολλήν υπομονή και ώρα για να μάθεις στην πράξη να ψαρεύεις με αυτή τι τεχνική. Την πρώτη βδομάδα ήθελα να σπάσω το καλάμι και να παο πίσω στην αντένα...ευτυχώς που δεν το έκανα :)

Το δικό μου καλάμι είναι το ΤΙΚΑ Reality, medium-light action, casting weight 2-10gr, 4.20m, "τρισπαστο", και ο "μιχανοσμος" μου ο ΤΙΚΑ 3059.
I d rather be fishing!!!

Panikos

Re: neos sto eggleziko

Post by Panikos »

apo ti eida oi pio polloi grafete se greenglish
Sili καλωσόρισες στο φόρουμ μας , τα post που είναι γραμμένα στα greenglish είναι πιο παλιά, τώρα όλοι γράφουμε ελληνικά :)

ελπίζω να κατάλαβες ποιος είμαι :wink:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

καλωσωρισες στο φορουμ, πολυ καλη η αναφορα σου για τα match καλαμια το μονο που θελω να επησημανω ειναι οτι ενα φαστ καλαμι δεν ειναι καταναγκη να του βαλουμαι πιο χοντρα εργαλεια, απλα με ενα φαστ καλαμι μπορουμαι να ψαρεψουμαι πιο μακρια , εχει καλητερο καρφωμα αλλα σιγουρα δεν θα κουραση το ψαρι οπως ενα παραβολικο.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Silis καλοσωρισες :) :)
Διαβασα με ενδιαφερον αυτα που εγραψες και μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ο ορισμος της λεξης "MATCH" :?: :?:
Θα ηθελα, αν μπορεις, να μου πης που το βρηκες διοτι πρωτη φορα ακουσα αυτο τον ορισμο :shock: :shock:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by marios »

To diko moy kalami einai to TICA Reality, medium-light action, casting weight 2-10gr, 4.20m, trispasto, kai o mixanosmos mou o TICA 3059.
No-nick ,είναι το καλάμι που μιλούσαμε σήμερα το απόγευμα :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

marios wrote:
To diko moy kalami einai to TICA Reality, medium-light action, casting weight 2-10gr, 4.20m, trispasto, kai o mixanosmos mou o TICA 3059.
No-nick ,είναι το καλάμι που μιλούσαμε σήμερα το απόγευμα :)
ειναι τουτο που ειδα τοτε στις εκπτωσεις με TC4 γραφιτη???

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by marios »

Ναι ρε εν τούτο :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”