νέος στο εγγλέζικο

Post Reply
Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: neos sto eggleziko

Post by Someone »

CyBasser wrote:
caveman wrote:Άρα τζίνον που θέλω εν βυθιζόμενη μυσίνα μόνο και όχι φλόροκάρμπον... ένεν??...... CyBasser... εσύ τι μυσίνα βάλεις.. θέλω μάρκα τωρά :!: :D :D :D
Είπα σου :wink: :wink: :wink:

(Εν χρυσή τούτη η μισίνα; :wink: )

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by marios »

Κοππελια εσση και πμ και sms για τα μυστικά :)
by caveman on Sat Jul 05, 2008 3:45 pm

Άρα τζίνον που θέλω εν βυθιζόμενη μυσίνα μόνο και όχι φλόροκάρμπον... ένεν??......
caveman το 90% φλόροκάρμπον είναι ελαφρώς βυθιζόμενες..στις εξαίρεσης είναι ένα μοντέλο τις εταιρίας RELIX & η T force XPS τις trabucco τις οποιες τις διαφημίζουν η εταιρίες σαν βυθιζόμενες λόγο του βαρετού υλικού τους :roll:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: neos sto eggleziko

Post by caveman »

Someone wrote:(Εν χρυσή τούτη η μισίνα; :wink: )
Ε φίλε τελικά έχουμε πολλές μυσίνες καλές..... όπως τούτη :arrow: http://lib.store.yahoo.net/lib/psfishin ... -match.jpg

Τόσον τζαιρό εγώ εν έδινα τόση σημασία, για τούτο τζαι δεν αντιλαμβάνουμουν πολλά πράματα όπως το θέμα περί επιπλέουσας μυσίνας.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by SiliS »

Εγω επιμενω στον ορισμο που εχω στο κεφαλι μου......cybasser ναι ονομαστηκε ματσ επειδη αυτη η τεχνικη χρησιμοποιητο σε αγωνες ψαρεματος (αυτο εγω πιστευω εγινε λανθασμενα).... η θεωρια/φιλοσοφια ομως απο πισω ποια ειναι, ποιος ο λογος επιτυχιας της τεχνικης σε γλυκα η αλμυρα νερα (δεν ειναι μονο επειδη εχεις ενα μηχανισμο να σου "λακκωνει" μισινα)....

Εβανθη δεν ειναι ολα τα ψαρεματα με ταιριασμενα συνολα που κρατιουνται στην τριχα που γινονται... για παραδειγμα τα συρματινα/νημα παραμαλλα/μανα μαλλον δεν ταιριαζουν...πως δινεις μια ισα μαχη....με συρμα και αλλα απειρα παραδειγματα....

Και εγω υποστηριζω τις επιπλεουσες μανες... σε καποιους τοπους... και τις βυθιζομενες...σε αλλους...εξαρταται...να λεμε ομως οτι οι επιπλεουσες δεν κανουν για ματσ (σε θαλασσα)...διαφωνω καθετα...εξαρταται.

Γι αυτο και παλι περιμενω απαντηση για συναντηση...να τα βαλουμε ολα κατω... αλλα ο Εβανθης ακομα "εννα ερτει" cybasser? :D
I d rather be fishing!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Κοιταξε Φιλε Silis :!:
Οταν δηλωνεις οτι "ου με πεισης κ'αν με πεισης" σημαινει οτι εχεις προβλημα να συζητας με αλλους και θελεις να αντιλαμβανεσαι τα πραματα μονο οπως θελεις ο ιδιος. Typical Κυπραιος.............
Στο ψαρεμα ολα ειναι σχετικα και μεταβλητα και συνεχεια μαθαινουμε. Προσωπικα ασχολουμαι πανω απο σαραντα χρονια, γυρισα τον κοσμο, ψαρεψα σε πολλα μερη, γνωρισα ανθρωπους που πραγματι αφησαν ιστορια, μελετω συνεχως και ξερω πολυ καλα ενα πραμα.....οτι...... ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
Αυτες τες δυο μερες προσπαθουμε με τον Caveman να γραψουμε ενα αρθρο για αυτη ακριβως την τεχνικη που πολλοι την θεωρουν σαν κατι "υπερφυσικο και εξωγηινο".Ειναι πολυ δυσκολο ομως εγχειρημα διοτι δεν μπαινει ευκολα μια τεχνικη σε 3-4 σελιδες. Εκεινο που συμφωνω μαζι σου, και το ελεγα στον Σπηλλια, ειναι οτι θα ηταν σωστο σε καποιο σταδιο να κανουμε μια ανοικτη συναντηση/συζητηση (οπως καναμε και με την τεχνικη του pole fishing & the use of elastic).Ταυτοχρονα ομως ειμαστε και πολυ επιφυλακτικοι πλεον με τους ανθρωπους. :x :x Τοτε φεραμε και Αγγλο ειδικο στην τεχνικη αλλα θελω να ξερεις οτι καποιοι μας ειρωνευτηκαν διοτι "εξερασιν περιτου που τον Ππουσ...........Εγγλεζο"
Κατι παρομοια πηγαν να γινουν και με τον Κο Μακκελλοου.
Αρα καλο ειναι ΚΑΠΟΤΕ να μαθουμε να συζηταμε και να μην ειμαστε Δογματικοι και Αφοριστικοι :idea: :|

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by Pambs »

SiliS wrote:Εγω επιμενω στον ορισμο που εχω στο κεφαλι μου......cybasser ναι ονομαστηκε ματσ επειδη αυτη η τεχνικη χρησιμοποιητο σε αγωνες ψαρεματος (αυτο εγω πιστευω εγινε λανθασμενα).... η θεωρια/φιλοσοφια ομως απο πισω ποια ειναι, ποιος ο λογος επιτυχιας της τεχνικης σε γλυκα η αλμυρα νερα (δεν ειναι μονο επειδη εχεις ενα μηχανισμο να σου "λακκωνει" μισινα)....

Εβανθη δεν ειναι ολα τα ψαρεματα με ταιριασμενα συνολα που κρατιουνται στην τριχα που γινονται... για παραδειγμα τα συρματινα/νημα παραμαλλα/μανα μαλλον δεν ταιριαζουν...πως δινεις μια ισα μαχη....με συρμα και αλλα απειρα παραδειγματα....

Και εγω υποστηριζω τις επιπλεουσες μανες... σε καποιους τοπους... και τις βυθιζομενες...σε αλλους...εξαρταται...να λεμε ομως οτι οι επιπλεουσες δεν κανουν για ματσ (σε θαλασσα)...διαφωνω καθετα...εξαρταται.

Γι αυτο και παλι περιμενω απαντηση για συναντηση...να τα βαλουμε ολα κατω... αλλα ο Εβανθης ακομα "εννα ερτει" cybasser? :D
το συρμα κατακριβειαν χρησιμποιειται για αρπακτικα που εχουν κοφτερα δοντια και οχι σαν μεσο το οποιο αντεχει πολυ. μπορεις να βαλεις και 50μμ μισινα αλλα θα την κοψει. νομιζω σε ολα τα ψαραμετα πρεπει να υπαρχει καποια σχεση. Εν το μεταξυ αν κοιταξεις θα δεις οτι υπαρχουν ματσ καλαμια για ολα τα ψαρεματα αυτο δηλωνει οτι ειναι αγωνιστικα

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: neos sto eggleziko

Post by SiliS »

Εβανθη το πηρες εντελως λανθασμενα...δεν ειμαι ξεροκεφαλος, το οτι "επιμενω στον ορισμο που εχω στο κεφαλι μου" αυτο αφησε να νοηθει???
Το τι εννοουσα ειναι πως το βλεπω εγω, οχι οτι αμφισβητω απο που βγηκε η ονομασια...η οτι αυτα που λες ειναι λαθος. Δεν ειπα οτι τα γνωριζω ολα αλλα απο τι θυμαμαι παντα δηλωνω οτι αυτα που ξερω ειναι πολυ λιγα.

Και το θεμα με την συναντηση δεν το εθεσα σαν απειλη του ταχατες "ελατε να σας μαθω" αλλα για να μοιραστειτε με αλλους, και μενα, τις γνωσεις σας, οπως σου ειπα και πριν αν θυμασαι...
EVANTHIS LOIZOU wrote:Κοιταξε Φιλε Silis :!:
Οταν δηλωνεις οτι "ου με πεισης κ'αν με πεισης" σημαινει οτι εχεις προβλημα να συζητας με αλλους και θελεις να αντιλαμβανεσαι τα πραματα μονο οπως θελεις ο ιδιος. Typical Κυπραιος.............
:idea: :|


Ειμαι ενας τυπικος Κυπραιος αλλα οχι οπως το θετεις εδω Εβανθη...με παρεξηγησες πααααααρα πολυ.
I d rather be fishing!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Κοιταξε Φιλε Silis :!:
Οταν δηλωνεις οτι "ου με πεισης κ'αν με πεισης" σημαινει οτι εχεις προβλημα να συζητας με αλλους και θελεις να αντιλαμβανεσαι τα πραματα μονο οπως θελεις ο ιδιος. Typical Κυπραιος.............
Στο ψαρεμα ολα ειναι σχετικα και μεταβλητα και συνεχεια μαθαινουμε. Προσωπικα ασχολουμαι πανω απο σαραντα χρονια, γυρισα τον κοσμο, ψαρεψα σε πολλα μερη, γνωρισα ανθρωπους που πραγματι αφησαν ιστορια, μελετω συνεχως και ξερω πολυ καλα ενα πραμα.....οτι...... ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
Αυτες τες δυο μερες προσπαθουμε με τον Caveman να γραψουμε ενα αρθρο για αυτη ακριβως την τεχνικη που πολλοι την θεωρουν σαν κατι "υπερφυσικο και εξωγηινο".Ειναι πολυ δυσκολο ομως εγχειρημα διοτι δεν μπαινει ευκολα μια τεχνικη σε 3-4 σελιδες. Εκεινο που συμφωνω μαζι σου, και το ελεγα στον Σπηλλια, ειναι οτι θα ηταν σωστο σε καποιο σταδιο να κανουμε μια ανοικτη συναντηση/συζητηση (οπως καναμε και με την τεχνικη του pole fishing & the use of elastic).Ταυτοχρονα ομως ειμαστε και πολυ επιφυλακτικοι πλεον με τους ανθρωπους. :x :x Τοτε φεραμε και Αγγλο ειδικο στην τεχνικη αλλα θελω να ξερεις οτι καποιοι μας ειρωνευτηκαν διοτι "εξερασιν περιτου που τον Ππουσ...........Εγγλεζο"
Κατι παρομοια πηγαν να γινουν και με τον Κο Μακκελλοου.
Αρα καλο ειναι ΚΑΠΟΤΕ να μαθουμε να συζηταμε και να μην ειμαστε Δογματικοι και Αφοριστικοι :idea: :|
Συμφωνώ με τον Ευάνθη.

Το γεγονός είναι ότι ο δογματισμός σκοτώνει. Σέβομαι τις απόψεις σου φίλε Silis για το ταίριασμα και το ότι θα ήταν το ιδανικό να προερχόταν από αυτή την πηγή, αλλά όπως έμμεσα παραδέχεσαι, η πηγή της λέξης είναι ο αγώνας! Το θέμα ταίριασμα φίλε μου στο επαναλαμβάνω, είναι πολύ πιο κρίσιμο σε άλλα ψαρέματα. Όταν θέλω φίλε μου να πιάσω την τρίκιλη γερολαβράκισσα του φράκτη από την "οικία" της, αν δεν είναι όλα ταιριασμένα στην εντέλεια, δεν έχω την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ελπίδα! Όμως αυτό δεν το λέω match fishing ακόμη και αν λαμβάνω μέρος σε διαγωνισμό για αυτό το είδος (όπως και έχω λάβει μέρος στο σχετικό tournament).

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι ίσως να είναι καλή ιδέα να βρεθούμε φιλικά να τα πούμε. Αλλά πίστεψε με, δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Έγώ "πιστεύω" στην βυθιζόμενη μυσίνα, όμως μπορώ να δεκτώ ότι ίσως έχεις βρει κάποιες περιπτώσεις στις οποίες να βοηθά επιπλέουσα μυσίνα (αν και στην "original" εφαρμογή του Εγγλέζικου η μυσίνα θεωρητικά "πρέπει" να βυθίζεται - πρόσεξε ότι χρησιμοποιώ εισαγωγικά γιατί τίποτα δεν είναι απόλυτο). Άλλωστε τα αποτελέσματα σου με τους γεροσαργούς αποδυκνείουν τις γνώσεις και τεχνικές σου.

Θα σταματήσω εδώ την συζήτηση γιατί ίσως να έχει γίνει κουραστική για άλλους που ενδιαφέρονται να μάθουν την τεχνική και όχι από που πήρε και γιατί το όνομα της. Απλά θέλω να σταθώ σε αυτό που ανάφερε ο Ευάνθης: Όταν κάποτε οργανώθηκε στο κατάστημα "Technofish" ένα μίνι σεμινάριο για το ψάρεμα με put-and-take pole fishing and elastic, εν όψει μάλιστα επικείμενου σχετικού διαγωνισμού στα γλυκά νερά, αρκετοί από τους παρευρισκόμενους ειρωνεύτηκαν μετά τον παρουσιαστή "Μα εμείς ξέρουμεν τα καλά για την αντέννα (=pole), εννα μας πεί τούτος". Τελικά "τούτος" ο παρουσιαστής της επίδειξης τους κατατρόπωσε στον διαγωνισμό, δεύτερος ήρθε κάποιος άλλος καλός γνώστης της τεχνικής, και τρίτος κάποιος από αυτούς που παρακολούθησαν το σεμινάριο χωρίς σχόλια και ειρωνείες. Αυτό λέει πολλά και δεν θέλουμε με κανένα τρόπο να επαναληφθεί.

Δεν είμαστε ούτε μυστικοπαθείς, ούτε κρυβόμαστε. Άλλωστε στο προκείμενο θέμα δεν υπάρχει και τίποτε να κρύψουμε, είναι όλα τόσο γνωστά ήδη. Νέες εξελίξεις και εφαρμογές σίγουρα υπάρχουν. Εγώ έτυχε χθες να μάθω κάτι για το εγγλέζικο που δεν σκέφτηκα πριν. Πρέπει όλοι να είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε νέες ιδέες και αν κάτι είναι ιστορικό γεγονός, να το δεχόμαστε κι ας μην συμφωνούμε μαζί του... Ελπίζω να τα πούμε σύντομα από κοντά...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε :)
Δεν παρεξηγω κανενα.
Απλα, δεν θελω οι νεοι μας να συνεχισουν να ζουν με τους μυθους και τα δογματα που ζησαμε εμεις και τα οποια ΔΥΣΤΥΧΩΣ ηταν η αιτια να καταστραφει ο τοπος μας.
Ελπιζω συντομα να γινει καποια συναντηση και θα τα πουμε.
Παντως ο Σορκος σου ηταν "απαιχτος"
Εμεις, χθες που γραφαμε το αρθρο καταφεραμε να πιασουμε μονο ενα κεφαλουι μικρο :oops: :oops:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

προχθες πηγα για εκλεζικο , ενω το βαθος ηταν καπου 5 μετρα ειχα το στοπερ στα 8 και ο φελλος ηταν βυθησμενος, τι πηγε στραβα? τον φελο τον ειχα περασμενο απο την ειδικη στριφταροπαραμανα, επισης ψαχνω για καλη 0.18 μανα και βρηκα μια η οπεια λεει ειναι αορατη αλλα το χρωμα της ειναι καφε, μπορη μια καφε μισινα να ειναι και αορατη μεσα στο νερο???????

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Νικολαε :!: :!: :!:
Για τον φελλο σου δεν μπορω να σου πω γιατι θα ειναι "εικασια" :idea: :idea:
Για το Fluorocarbon ομως πρεπει να ξερεις οτι προσφατα εχουν ανακαληψει εκεινοι που το κατασκευαζουν οτι ενω ειναι "αορατο" οταν ειναι καινουργιο, οταν γδαρτει τοτε φαινεται πολυ περισσοτερο απο τες κοινες μισινες.
Για να μετριασουν το κακο χρωματιζουν τα νεα Fluorocarbon Leader Materials με ΡΟΖ χρωμα. Καφε ΔΕΝ ειδα ουτε ακουσα.
Πως παει το νεο σου παιγνιδι?

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by no-nick »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Νικολαε :!: :!: :!:
Για τον φελλο σου δεν μπορω να σου πω γιατι θα ειναι "εικασια" :idea: :idea:
Για το Fluorocarbon ομως πρεπει να ξερεις οτι προσφατα εχουν ανακαληψει εκεινοι που το κατασκευαζουν οτι ενω ειναι "αορατο" οταν ειναι καινουργιο, οταν γδαρτει τοτε φαινεται πολυ περισσοτερο απο τες κοινες μισινες.
Για να μετριασουν το κακο χρωματιζουν τα νεα Fluorocarbon Leader Materials με ΡΟΖ χρωμα. Καφε ΔΕΝ ειδα ουτε ακουσα.
Πως παει το νεο σου παιγνιδι?

το νεο μου παιχνιδι ειναι κατα πολυ καλητερο απο το προηγουμενο, πηγα προχθες για δοκιμη - ψαρεμα και επαιξα αρκετα μαζι του οπως και με διαφορους φελλους και βρηκα διαφορα προβληματα ειδικα με τα ρευματα ( δεν βρηκα ικανοπιιτικη λυση) αλλα το μεγαλητερο προβλημα ηταν το δεσιμο του αγκιστριου :) :) :) 3 χρονια αποχης με ετσι ψυλες καταστασεις και δισκολευτικα ιδιετερα, κανενα γρηγορο και ευκολο κομπο ρε παιδεια
για πολυ μικρα αγκιστρια ξερη κανης?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: neos sto eggleziko

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Τωρα εκοψα σε πας το "κροδωμα" 8) 8) 8)
Αν με μαθης να συρνω οπως τον Μακκελλοου :shock: να σε μαθω να δειννης αγγιστρια Νο. 16 με spade end :D :D :D

ktoros
Posts: 27
Joined: Tue Jun 26, 2007 7:49 pm

Re: neos sto eggleziko

Post by ktoros »

no-nick wrote:προχθες πηγα για εκλεζικο , ενω το βαθος ηταν καπου 5 μετρα ειχα το στοπερ στα 8 και ο φελλος ηταν βυθησμενος, τι πηγε στραβα? τον φελο τον ειχα περασμενο απο την ειδικη στριφταροπαραμανα, επισης ψαχνω για καλη 0.18 μανα και βρηκα μια η οπεια λεει ειναι αορατη αλλα το χρωμα της ειναι καφε, μπορη μια καφε μισινα να ειναι και αορατη μεσα στο νερο???????
αορατη μισινα φιλε νικ ειναι αυτη που ο δεικτης διαθλασης της ειναι παραπλεισιος με αυτο του νερου.ιδιος εν λιο δυσκολο
το χρωμα δεν παιζει ρολο.και μια απλη μισινα που δεν ειναι φλουο ειναι αορατη μετα απο καποια μετρα βαθος,το πρωτο χρωμα που γινεται αορατο στο νερο ειναι το κοκκινο νομιζω και ακολουθουν τα αλλα

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: neos sto eggleziko

Post by caveman »

no-nick wrote:ενω το βαθος ηταν καπου 5 μετρα ειχα το στοπερ στα 8 και ο φελλος ηταν βυθησμενος, τι πηγε στραβα???
Τι βυθομέτριση έκαμες(ΠΩΣ) ???
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”