Εγγλέζικο

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Εγγλέζικο

Post by Someone »

Τωρά που άρχισε να χειμωνιάζει σιγά σιγά, τζιαι θα αρχίσουν οι θολούρες, εννα ξεσκονίσω το καλάμι που έχω για εγγλέζικο. Ειδικά τωρά που εκατάλαβα ότι η περιοχή της επίχωσης του lady's mile προσφέρεται 10000%.
Έσιει κανένα άλλο που ασχολείται με τούντο ψάρεμα, ή εγυρίσετε το ούλλοι 100% σε κάστινγκ;

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

:) Αν δεν κάνω casting κάμνω εγγλέζικο αφού αρεσκι μου ότι έχει να κάμει με ελαφριές κατάστασης beach legering90%-εγγλέζικο10%! :wink:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Κράτα γερά.
Όι να σε παρασύρουν οι "άρρωστοι" τζιαι όπου να'σαι εννα αρχίσει η σαιζόν των σορκών.
Πού πάεις για εγγλέζικο εσύ;

User avatar
vassilis
Posts: 36
Joined: Tue Aug 21, 2007 12:40 pm
Location: Διαμονή Λευκωσία

Post by vassilis »

έχω μιαν μπολονέζα που απότι μου είπαν οι ειδικοί κάμνει και για Εγγλεζοκαταστάσεις. το πρόβλημα έιναι ότι όποτε εδοκίμασα εγγλέζικο έκαμα τα σίονιν . την μιαν δεν εκατάφερα να κάμω βυθομέτρηση, έχασα και τον βυθομετρητή , την άλλη εν εκατέβαινε η αρματωσιά στο βυθό , την άλλη εσαντανώνετουν το παράμαλλο παστον στικ πραγματικά ήταν ένα δράμα. στο τέλος έχασα και τον φελλό μα θα ήταν 30 πόντους . ελυπήθηκα με :shock: . νίωθω ότι επέταξα τα ριάλλια μου π'αστους φελλούς και πάστες match τις μισίνες. είμαι για κλάματα ενεν??:roll: :roll: :roll:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Someone wrote:Κράτα γερά.
Όι να σε παρασύρουν οι "άρρωστοι" τζιαι όπου να'σαι εννα αρχίσει η σαιζόν των σορκών.
Πού πάεις για εγγλέζικο εσύ;
συνήθως ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου η κανένα λιμανουι κοντά στην Λάρνακα έχει που τα πέρσι να ψαρέψω εγγλέζικο :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

marios wrote:
Someone wrote:Κράτα γερά.
Όι να σε παρασύρουν οι "άρρωστοι" τζιαι όπου να'σαι εννα αρχίσει η σαιζόν των σορκών.
Πού πάεις για εγγλέζικο εσύ;
συνήθως ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου η κανένα λιμανουι κοντά στην Λάρνακα έχει που τα πέρσι να ψαρέψω εγγλέζικο :)
Ε, καλά τζιαι εγώ αντένα-εγγλέζικο μόνο χειμώνα θωρώ να αξίζει τον κόπο (εκτός αν κάμνω κάτι λάθος).

Βασίλη, τζιαι εγώ ακόμα μπλέκω τα αλλά σιγά-σιγά βελτιώνεται η κατάσταση. Το φελλό σου πώς τον βάλλει πάνω στη μάνα; Έσιει κάτι βαρελλούθκια που βοηθούν να κυλά πάνω στη μισίνα εύκολα τζιαι εν σκαλώνει.
Βυθομέτρηση εν κάμνω ποττέ μου. Πάντα στο περίπου. Ούτε πιστεύκω ότι υπάρχει τζιαι λόγος τελικά. Αν θα φάει το ψάρι, εξαρτάται που το μπασμό σου τζιαι πώς τον σύρνεις, όι αν θα του βάλεις το δόλωμα "μες τα μούτρα".

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Εγγλέζικο

Post by caveman »

Someone wrote:Τωρά που άρχισε να χειμωνιάζει σιγά σιγά, τζιαι θα αρχίσουν οι θολούρες, εννα ξεσκονίσω το καλάμι που έχω για εγγλέζικο. Ειδικά τωρά που εκατάλαβα ότι η περιοχή της επίχωσης του lady's mile προσφέρεται 10000%.
Έσιει κανένα άλλο που ασχολείται με τούντο ψάρεμα, ή εγυρίσετε το ούλλοι 100% σε κάστινγκ;


ego eggleziko me felouthkia thalassa re file thalassa enekama potte mou... mono glika nera gia blikes, alvournous, kojinofteres je kapote pestrofes...
tora eimai 95% spinning :D :D :D je pounna xalasi jiallon o jeros enna giriso se 100% surfcasting :D :D
Last edited by caveman on Thu Nov 22, 2007 12:35 pm, edited 1 time in total.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

vassilis wrote:έχω μιαν μπολονέζα που απότι μου είπαν οι ειδικοί κάμνει και για Εγγλεζοκαταστάσεις. το πρόβλημα έιναι ότι όποτε εδοκίμασα εγγλέζικο έκαμα τα σίονιν . την μιαν δεν εκατάφερα να κάμω βυθομέτρηση, έχασα και τον βυθομετρητή , την άλλη εν εκατέβαινε η αρματωσιά στο βυθό , την άλλη εσαντανώνετουν το παράμαλλο παστον στικ πραγματικά ήταν ένα δράμα. στο τέλος έχασα και τον φελλό μα θα ήταν 30 πόντους . ελυπήθηκα με :shock: . νίωθω ότι επέταξα τα ριάλλια μου π'αστους φελλούς και πάστες match τις μισίνες. είμαι για κλάματα ενεν??:roll: :roll: :roll:


Oi re file, oulloi etsi arkepsamen :!: enime siouros giato pos estises to paramallo sou, alla to sinithes provlima einai oti den topothetounte ta baridakia sosta, ego vazo poli mikroskopika varidakia ke ta vazo se tethkian siran pou na katanemete to varos sosta je se sxesi meto olo mikos tou paramallou oston fello, outos oste pasto riksimo na men paenni to aggistri opou theli :lol: o felos opou volefkete :lol: je ta varidia ena pano ena kato :lol: palia epsarefka polla me ta felouthkia, an je tora eparetisa, ida oti ta kalamia tou egglezikou(match) je ta mpolonez einai telia gia makrines voles gia mourmourous me poli elafri eksoplismo :wink: ta kallitera psaremata mourmourou ekamata me mpolonez 4.5 je 5m :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
vassilis
Posts: 36
Joined: Tue Aug 21, 2007 12:40 pm
Location: Διαμονή Λευκωσία

Post by vassilis »

φίλε someone εν με τσίνα τα βαρελλούθκια που εδοκίμασα να βάλω τον φελλό. το πρόβλημα μάλλον εν με τα βαριδάκια που αναφερε ο κεβμαν. ακόμα δεν βρήκα τα εντελως εξειδικευμένα κουτάκια που έχουν μέσα 0.1 0.2 0.3 κλπ. τα δικά μου που έχω κάτι trabuco γραφουν κάτι άλλες μετρήσεις , 2 3 ΑΑ ΑΑΑ κλπ . ενιξέρω αν εννοούν 0.2 . 0,3 κλπ . εντάξει στα πολλά ζυγίζω τον φελλό με πρόσθεση- αφαίρεση αλλά εν βάσανο να αφαιρείς μολυβάκια που έτσι μισίνες. αλλά στο ρίξιμο εν πολύπλοκο. και αφού υποτίθεται εν για να ψαρεύεις κάπως πιο μέσα που την ακτή , πως εν δυνατόν να ρίχνεις πάντα στο ίδιο σημείο.... λίον πάνω λίον κάτω εν τσιε βαστούμε τσιε μοιρογνωμόνιο. εδώ κολλά και το σχόλιο του φίλου someone για το βάθος.... προς τι η τόσο λεπτομερής βυθομέτρηση .... πάντως νομίζω ότι με τούτες ούλλες τες τεχνικές υπαρβαλλουμε λίον. αμα εννα φάει το ψαρι εννα φαέι τούτα ουλλα τα τεχνάσματα νομίζω περισότερο εν για μαρκετινκ και αύξηση πωλήσεων που γίνονται.

caveman επρόσεξα και γω ότι με το μπολονέζ πάει σιονωτό στο light casting . με mpolognese 10-40 πιάνω σχεδόν την απόσταση του c.w 80ρκού μου.....μάλλον εν λόγω της μικρής διαμέτρου της μισίνας και της ελαστικότητας του καλαμιού ίσως??? ρωτάτε τον mackellow να μας πει :lol: :lol:

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Βασίλη,
μετά που πολλές προσπάθειες, εκατέληξα να χρησιμοποιώ συνήθως φελλό 4+2 (4 βάρος, 2 ερμάτισμα), τζιαι χρησιμοποιώ βαρίδια 0.2 - 0.4 (Συνήθως ξεκινώ με ένα 0.4 τζιαι ανα 15-20 πόντους βάλλω τα υπόλοιπα 0.2).
Το παράμαλλο μου ενώνω το με μικρό στριφτάρι "διπλό" (τζιήνο που εν δύο κομμάτια τζιαι όι μονοκόμματο) τζιαι μήκος 50-60 πόντους.
Εμειωθήκαν τζιαι τα μπλεξίματα, τζιαι ο φελλός πάει μια χαρά τζιαμέ που θέλω. Στόπερ βάλλω έτοιμο, βρίσκω κάποια νημάτινα που εν πάνω σε βελόνα 3-4 μαζί. Η μάνα μου εν 18άρα τζιαι το παράμαλλο 16άρι.
Τα υπόλοιπα που γράφουν στα περιοδικά εν λλίο υπερβολικά. Βυθομετρήσεις ακριβείας τζιαι βαρίδια 0.000001, παράμαλλα 1.5 μέτρο κ.λ.π.
Εν για να χαλαρώσουμε που πάμε, τζιαι να αρπάξουμε κανένα σορκό μες τους βράχους αν μας κάτσει, όι να στήσουμε διαστημόπλοιο.

Α, τζιαι ένα κόλπο που είδα στο NOVA τζιαι δουλεύκει μια χαρά: Λλίο πριν ππέσει ο φελλός στο νερό, κοντράρεις λλίο τη μισίνα για να έρτει το αγκίστρι μπροστά, τζιαι αφού πάρει λλίο βάθος, "κλωτσάς" λλίο τη μύτη του καλαμιού προς τα κάτω για να απλώσει σωστά το παράμαλλο.

Να μας πεί τζιαι ο caveman αν εν όντως έτσι, γιατί τζιαι εγώ πρόσφατα άρχισα να δοκιμάζω τούτο το κόλπο.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

Μιχαλη η βυθομετρηση πιστευω ειναι μεγαλης σημασιας στο εκλεζικο.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

Someone wrote: Α, τζιαι ένα κόλπο που είδα στο NOVA τζιαι δουλεύκει μια χαρά: Λλίο πριν ππέσει ο φελλός στο νερό, κοντράρεις λλίο τη μισίνα για να έρτει το αγκίστρι μπροστά, τζιαι αφού πάρει λλίο βάθος, "κλωτσάς" λλίο τη μύτη του καλαμιού προς τα κάτω για να απλώσει σωστά το παράμαλλο.

Να μας πεί τζιαι ο caveman αν εν όντως έτσι, γιατί τζιαι εγώ πρόσφατα άρχισα να δοκιμάζω τούτο το κόλπο.

nai re file etsi eni, jego panta otan psarevo me felous kontraroto otan plisiazi tin epifania tou nerou gia na isiosi, alla je touton me to "klotsima" eida polous na to kamoun, idika otan epsarefka voulgaria. Etixe na to dokimaso jego, alla ene katalava diafora.... alla gia na to kammoun tosa plasmata simeni doulefki...
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

no-nick wrote:Μιχαλη η βυθομετρηση πιστευω ειναι μεγαλης σημασιας στο εκλεζικο.

simfono apolita... joi mono i vithometrisi alla je anagnorisi tou vithou... me ena poli malako kalami, me skliri misina stin mixani, vallis mono ena varidi stin akri je xtenizis oulli tin perioxi pou tha psarepsis :!: rixnos je mazevontas poli siga niothis, katalavis ean eshi petres, skliro vraxo, fijia, sketti ammo ktl ktl jetsi mporis na paris pio sostes apofasis sxetika meto akrivos simio pou tha pasmosis je tha psarepsis...
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Εγγλέζικο

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:mono glika nera gia blikes, alvournous, kojinofteres je kapote pestrofes...
tora eimai 95% spinning :D :D :D je pounna xalasi jiallon o jeros enna giriso se 100% surfcasting :D :D
Egv thn pestrofa psareukw tin 95% spinning. Alla eshei fores pou stinw to eggleziko mou me ton waggler tou zygismeno tjai sasmeno, tjai apolamvanw to poniremmeno to tsimpima tis pas ta skouloukouthkia. Kalami 4.5 metra match, mixani 20ra, misina 17ra me paramallo fluorocarbon 15ri kai ena 10roui kamasan. Pianeis mitsies tjai nomizeis oti trava teras, tjai aman sou xtypisei kammia tou kilou apogeiwnnei se!!!

Thalassa ekama llio eggleziko gia prosfygoulles prin kana dkyo xronia. Mporei na xanadokimasw eggleziko fetos...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

vassilis wrote:φίλε someone εν με τσίνα τα βαρελλούθκια που εδοκίμασα να βάλω τον φελλό. το πρόβλημα μάλλον εν με τα βαριδάκια που αναφερε ο κεβμαν. ακόμα δεν βρήκα τα εντελως εξειδικευμένα κουτάκια που έχουν μέσα 0.1 0.2 0.3 κλπ. τα δικά μου που έχω κάτι trabuco γραφουν κάτι άλλες μετρήσεις , 2 3 ΑΑ ΑΑΑ κλπ . ενιξέρω αν εννοούν 0.2 . 0,3 κλπ .
Vasili,

Ta dika sou varidia exoun to palio (imperial) tropo arithmisis pou akoma xrisimopoieitai eurews kyriws stin Agglia. Xondrika:
SSG = 2.9g
AAA = 1.8g
BB = 1.2g
Size 1 = 0.9g
Size 3 = 0.5g
Size 6 = 0.2g

Oi "palies karavanes" pou epsareukamen Eggleziko tous kokkinofterous, vlikkes, tinges, kai pestrofes sto frakti emegalwsamen mazi tous...

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”