εξοπλισμος για εγγλεζικο

Nikolas Nklou

εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by Nikolas Nklou »

καλησπερα σας ξανα :D
θα ηθελα να με βοηθησετε στην επιλογη καλαμιου και μηχανισμου(μεγεθος ) για εγγλεζικο :D
ειδα μερικα βοηθητικα dvd και θα ηθελα επισης να ευχαριστησω τον κ.Ευανθη και τον κ.Αριστο που με βοηθησαν παρα πολυ στο στησιμο της αρματωσιας ,μεσα απο το dvd :D :D

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

Νικόλα το στο εγγλέζικο ψάρεμα οι απόψεις διίστανται το ίδιο και προσεγγίσεις.

Αν αποφασίσεις ότι θα ψαρεύεις σε ανοιχτή θάλασσα μέχρι 20 μέτρα πάρε καλάμη που να σε βοηθά να ρίχνεις μικρούς φελλούς (σε ερματισμα) ώστε να αντιλαμβάνεσαι τις τσιμπιές. Εννοώ καλάμη με μικρό action… ως μηδενικό.

Αν θα επικεντρωθείς σε νυχτερινά ψαρέματα και πιο μακριά ένα 5 – 25 είναι οκ.
Αν ψαρεύεις σε βραχότοπους και γενικά τόπους που δεν φτάνεις να χώνεις τη μύτη του καλαμιού σου στο νερό, τότε πρέπει να δεις και την επιλογή του Bolognese.

Τώρα σε μηχανισμό, κάποιοι μιλούν ότι μια μηχανή με μπομπίνα μέχρι 1000 είναι αρκετή. Εγώ λέω ότι αν θα μαζεύεις 500 φορές, κάθε φορά που ψαρεύεις, και αν σου τύχει να πιάσεις μεγάλα ψάρια θα καταλάβεις ότι μια 1000 δεν είναι αρκετή.

Θέλεις και απόχη μαζί με το εγγλέζικο, και απόχη που να μπορείς να την κρατάς με το ένα χέρι και να φτάνει στο μέρος που θέλεις να ψαρέψεις.
Δες τη θέλεις να κάνεις και ξαναμιλούμε.

Ποτέ σου μην ξεχάσεις ότι το ότι το Εγγλέζικο στην Θάλασσα (τουλάχιστο όπως επικράτησε) είναι παιχνίδια ταχτικής.
Μακριά παράμαλλα, συχνό μαλάγρωνα, βυθομέτρηση και άλλα πολλά που θα ανακαλύψεις με τον καιρό.

Nikolas Nklou

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by Nikolas Nklou »

inglese.fishing wrote:Νικόλα το στο εγγλέζικο ψάρεμα οι απόψεις διίστανται το ίδιο και προσεγγίσεις.

Αν αποφασίσεις ότι θα ψαρεύεις σε ανοιχτή θάλασσα μέχρι 20 μέτρα πάρε καλάμη που να σε βοηθά να ρίχνεις μικρούς φελλούς (σε ερματισμα) ώστε να αντιλαμβάνεσαι τις τσιμπιές. Εννοώ καλάμη με μικρό action… ως μηδενικό.

Αν θα επικεντρωθείς σε νυχτερινά ψαρέματα και πιο μακριά ένα 5 – 25 είναι οκ.
Αν ψαρεύεις σε βραχότοπους και γενικά τόπους που δεν φτάνεις να χώνεις τη μύτη του καλαμιού σου στο νερό, τότε πρέπει να δεις και την επιλογή του Bolognese.

Τώρα σε μηχανισμό, κάποιοι μιλούν ότι μια μηχανή με μπομπίνα μέχρι 1000 είναι αρκετή. Εγώ λέω ότι αν θα μαζεύεις 500 φορές, κάθε φορά που ψαρεύεις, και αν σου τύχει να πιάσεις μεγάλα ψάρια θα καταλάβεις ότι μια 1000 δεν είναι αρκετή.

Θέλεις και απόχη μαζί με το εγγλέζικο, και απόχη που να μπορείς να την κρατάς με το ένα χέρι και να φτάνει στο μέρος που θέλεις να ψαρέψεις.
Δες τη θέλεις να κάνεις και ξαναμιλούμε.

Ποτέ σου μην ξεχάσεις ότι το ότι το Εγγλέζικο στην Θάλασσα (τουλάχιστο όπως επικράτησε) είναι παιχνίδια ταχτικής.
Μακριά παράμαλλα, συχνό μαλάγρωνα, βυθομέτρηση και άλλα πολλά που θα ανακαλύψεις με τον καιρό.
φιλε μου ,παραπανω θα πηγαινω σε λιμανια και μπορει νυχτα :D αλλα τι εννοεις με το αν δεν φτανει η μυτη του καλαμιου μεσα στο νερο?? και ευχαριστω για τις πληροφοριες :D

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by christos nic »

Φιλε Νικολα πριν να σου απαντηση ο φιλος που ψαρευει εκλεζικο και εχει την εμπειρια να σου πω την ιδεα μου απο το λιγο που ασχοληθηκα και λιγα που ειδα απο φιλους που ψαρευουν εκλεζικο..

.Σε ηρεμες συνθηκες λιμανιων θα πας σε μικρα πολυ action καλαμιων με σκοπο να χρησημοποιησης μικρου βαρους φελλους και μικρα ερματισματα με αρκετα λεπτες μισινες..η συμβουλη μου ομως ειναι να παρεις ενα καλαμι που να σου επιτρεπει να ριχνεις και μικρους σε βαρος φελλους αλλα και μετριου βαρους για να μπορεις να ψαρεψεις και εκτος λιμανιων αλλα και γιατι οταν αρχιζεις το εκλεζικο να σου συνχωρεσει το καλαμι καποιο λαθος για να μην σπασει να μην ειναι δηλ απο τα εντελως χαμηλα σε action και πλεον ευαισθητα..

.Αναλογα με τα ψαρια που θα στοχευσεις και τις συνθηκες που θα επικρατουν θα διαλεξεις και τους καταλληλους φελλους,ερματισμα η καλαμι..τι ψαρια εχεις στοχο κεφαλους ας πουμε?

.Καλα καλαμια που ειδα για εκλεζικο και ειναι ευχαριστημενοι πολλοι ειναι ορισμενα tica και shimano και μηχανισμους οι tica και okuma οι καινουργιοι..

.Την μυτη του καλαμιου στο εκλεζικο την εχουμε λιγα εκατοστα πανω απο την θαλασσα(ορισμενοι την εχουν μεσα στο νερο) και εχουμε συνεχεια επαφη με τον φελλο μας για να πετυχουμε αμεσο καρφωμα στο τσιμπημα(ανεβαζοντας το καλαμι γρηγορα πανω καθετα ακινητοποιοντας την μανα με το χερι μας για να μην αφησουν μισινα τα στοπερ) γιατι τα πολλα μετρα αποσταση απο το καλαμι μας δημιουργουν μια κοιλια στην μανα που ειναι και το μεγαλυτερο προβλημα στο εκλεζικο μαζι με τον αερα και τα ρευματα!

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

Νικόλα δεν ξέρω τι γνωρίζεις για το εγγλέζικο ούτε τι έχεις δει, αλλά έτσι στα γρήγορα θα σου πω ότι έχεις τι δυνατότητα να χρησιμοποιείς 2 κατηγορίες βασικών φελλών και δυο παραλλαγές
Τους waggler (κρεμαστούς είτε με σώμα προς τα κάτω είτε χωρίς)
Και τους stick ή top-body (όπως αυτούς που έχουν αυτοί που ψαρεύουν με Bolognese ή με αντένες)

Οι waggler είναι όλοι οι φελλοί που κρέμονται από ένα στριφτάρι. Προσαρμόζονται στην αρματωσιά σου με στριφαροπαραμάνα και βαρελάκι (οι λεγόμενοι συρόμενοι) ή απευθείας ή και με ένα άλλο τρόπο όταν τους θέλεις να ψαρεύεις σταθερά στο ίδιο βάθος.

Όταν θα χρησιμοποιείς waggler η φιλοσοφία είναι να έχεις τι μύτη του καλαμιού μέσα στο νερό ώστε να αποφεύγεις τα ρεύματα.

Αφού ξεκαθάρισες ότι θέλεις να ψαρεύεις σε λιμόνια γιατί δεν ψάχνεσαι λίγο με το Bolognese που είναι πιο καλή επιλογή για αυτά τα μέρη;

Nikolas Nklou

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by Nikolas Nklou »

christos nic wrote:Φιλε Νικολα πριν να σου απαντηση ο φιλος που ψαρευει εκλεζικο και εχει την εμπειρια να σου πω την ιδεα μου απο το λιγο που ασχοληθηκα και λιγα που ειδα απο φιλους που ψαρευουν εκλεζικο..

.Σε ηρεμες συνθηκες λιμανιων θα πας σε μικρα πολυ action καλαμιων με σκοπο να χρησημοποιησης μικρου βαρους φελλους και μικρα ερματισματα με αρκετα λεπτες μισινες..η συμβουλη μου ομως ειναι να παρεις ενα καλαμι που να σου επιτρεπει να ριχνεις και μικρους σε βαρος φελλους αλλα και μετριου βαρους για να μπορεις να ψαρεψεις και εκτος λιμανιων αλλα και γιατι οταν αρχιζεις το εκλεζικο να σου συνχωρεσει το καλαμι καποιο λαθος για να μην σπασει να μην ειναι δηλ απο τα εντελως χαμηλα σε action και πλεον ευαισθητα..

.Αναλογα με τα ψαρια που θα στοχευσεις και τις συνθηκες που θα επικρατουν θα διαλεξεις και τους καταλληλους φελλους,ερματισμα η καλαμι..τι ψαρια εχεις στοχο κεφαλους ας πουμε?

.Καλα καλαμια που ειδα για εκλεζικο και ειναι ευχαριστημενοι πολλοι ειναι ορισμενα tica και shimano και μηχανισμους οι tica και okuma οι καινουργιοι..

.Την μυτη του καλαμιου στο εκλεζικο την εχουμε λιγα εκατοστα πανω απο την θαλασσα(ορισμενοι την εχουν μεσα στο νερο) και εχουμε συνεχεια επαφη με τον φελλο μας για να πετυχουμε αμεσο καρφωμα στο τσιμπημα(ανεβαζοντας το καλαμι γρηγορα πανω καθετα ακινητοποιοντας την μανα με το χερι μας για να μην αφησουν μισινα τα στοπερ) γιατι τα πολλα μετρα αποσταση απο το καλαμι μας δημιουργουν μια κοιλια στην μανα που ειναι και το μεγαλυτερο προβλημα στο εκλεζικο μαζι με τον αερα και τα ρευματα!
χριστο ευχαριστω για τις πληροφοριες ...αλλα για αρχη αντι για shimano ή tica προτιμω να αγορασω κατι φτηνο και αν δω οτι με τραβα παρα πολυ το συγκεκριμενο ψαρεμα ..παω τζε σε ποιο ακριβα :D :D :D σε τι τοπους επιενες ψαρεμα...εννοω λιμανια ,παραλιες ή βραχοτοπους :)

MARIOS 1994
Posts: 35
Joined: Tue Nov 16, 2010 6:06 pm

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by MARIOS 1994 »

μες τουτεσ τισ μερες θελω να πιασω καλαμι τσιε μηχνουα για εγγλεζικο ιδη εχω δει καπια πραματα αλλα μια βοηθεια απο τους πιο εμπειρους θα ηταν χρισημη,τα πιο κατο ειναι μερικα καλαμια τιε μηχανουεσ που πιστευκο οτι καμνουν http://www.thalassashop.com/shoppingcart.aspx
http://www.harrissportsmail.com/Basket.aspx?Top=true

Nikolas Nklou

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by Nikolas Nklou »

inglese.fishing wrote:Νικόλα δεν ξέρω τι γνωρίζεις για το εγγλέζικο ούτε τι έχεις δει, αλλά έτσι στα γρήγορα θα σου πω ότι έχεις τι δυνατότητα να χρησιμοποιείς 2 κατηγορίες βασικών φελλών και δυο παραλλαγές
Τους waggler (κρεμαστούς είτε με σώμα προς τα κάτω είτε χωρίς)
Και τους stick ή top-body (όπως αυτούς που έχουν αυτοί που ψαρεύουν με Bolognese ή με αντένες)

Οι waggler είναι όλοι οι φελλοί που κρέμονται από ένα στριφτάρι. Προσαρμόζονται στην αρματωσιά σου με στριφαροπαραμάνα και βαρελάκι (οι λεγόμενοι συρόμενοι) ή απευθείας ή και με ένα άλλο τρόπο όταν τους θέλεις να ψαρεύεις σταθερά στο ίδιο βάθος.

Όταν θα χρησιμοποιείς waggler η φιλοσοφία είναι να έχεις τι μύτη του καλαμιού μέσα στο νερό ώστε να αποφεύγεις τα ρεύματα.

Αφού ξεκαθάρισες ότι θέλεις να ψαρεύεις σε λιμόνια γιατί δεν ψάχνεσαι λίγο με το Bolognese που είναι πιο καλή επιλογή για αυτά τα μέρη;
οι stick οι φελλοι δεν ειναι για εγγλεζικο? ετσι νομιζα....... ακομα μια μεγαλη απορια που εχω ειναι αν τα τηλεσκοπικα καλαμια ειναι το ιδιο καλα με τα τρισπαστα :? γιατι μου προτινεις το μπολονεζ για λιμανια? στα dvd που ειδα περισσοτερο για λιμανια χρησιμοποιουν εγγλεζικο :?

Nikolas Nklou

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by Nikolas Nklou »

MARIOS 1994 wrote:μες τουτεσ τισ μερες θελω να πιασω καλαμι τσιε μηχνουα για εγγλεζικο ιδη εχω δει καπια πραματα αλλα μια βοηθεια απο τους πιο εμπειρους θα ηταν χρισημη,τα πιο κατο ειναι μερικα καλαμια τιε μηχανουεσ που πιστευκο οτι καμνουν http://www.thalassashop.com/shoppingcart.aspx
http://www.harrissportsmail.com/Basket.aspx?Top=true
Μαριε εγυρεφκα το thallasashop γιατι εμπηκα ξανα αλλα εξεχασα την σελιδα ..thank you ....μεσα στην αλλη ημουν σημερα και εβλεπα αν μου καμνει τιποτε :D :D

MARIOS 1994
Posts: 35
Joined: Tue Nov 16, 2010 6:06 pm

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by MARIOS 1994 »

ρε φιλε νικολα το thalassashop εσιη δορεαν μεταφορικα για αγορεσ πανο που 100 ευρο ισχη τσιε για τη κυπρο?

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by inglese.fishing »

Nikolas Nklou wrote: οι stick οι φελλοι δεν ειναι για εγγλεζικο? ετσι νομιζα....... ακομα μια μεγαλη απορια που εχω ειναι αν τα τηλεσκοπικα καλαμια ειναι το ιδιο καλα με τα τρισπαστα :? γιατι μου προτινεις το μπολονεζ για λιμανια? στα dvd που ειδα περισσοτερο για λιμανια χρησιμοποιουν εγγλεζικο :?
Νικόλα οι φελλοί stick είναι όπως την φωτογραφία, και όχι κάποιοι διαφανές
Δεν θα βρεις και πολλούς να ξέρουν την χρήση τους.
stick_floats.jpg
stick_floats.jpg (30.68 KiB) Viewed 7123 times
Nikolas Nklou wrote: τα τηλεσκοπικα καλαμια ειναι το ιδιο καλα με τα τρισπαστα?
Κάποια είναι
Nikolas Nklou wrote: γιατι μου προτινεις το μπολονεζ για λιμανια? στα dvd που ειδα περισσοτερο για λιμανια χρησιμοποιουν εγγλεζικο :?
στην Ελλαδα και στην Ιταλια που ειδες τα dvd;
Τι απάντηση σου την έδωσε ο Χρήστος στο προηγούμενο ποστ
«Σε ηρεμες συνθηκες λιμανιων θα πας σε μικρα πολυ action καλαμιων με σκοπο να χρησημοποιησης μικρου βαρους φελλους και μικρα ερματισματα με αρκετα λεπτες μισινες..»
Το ψάρεμα με ένα Bolognese εν ποιο εύκολο σε λιμάνι, εν να αντιλαμβάνεσαι τις τσιμπιές καλύτερα, εν έχουμε μεγάλα λιμάνια που να έχουν σορκους και άλλα έτσι ψάρια. τώρα που το σκεφτούμε ψαρεύεις με αντένα;
Επίσης με ξαναρώτησες ποιο παλιά σε ένα pm και σου είχα πει ότι καλό είναι να βρεις καλάμη που να σε βοήθα να ρίχνεις μικρούς (σε γραμμάρια) φελλούς

Nikolas Nklou

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by Nikolas Nklou »

Nikolas Nklou wrote: τα τηλεσκοπικα καλαμια ειναι το ιδιο καλα με τα τρισπαστα?
Κάποια είναι

τι εννοεις με το καποια :? http://www.petran.gr/index.php?page=sho ... t&Itemid=3 τουτο τι λαλει ???

το dvd ηταν γυρισμενο ελλαδα και ενα κυπρο :D
ναι ψαρευκω και με αντεννα :D

Nikolas Nklou

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by Nikolas Nklou »

MARIOS 1994 wrote:ρε φιλε νικολα το thalassashop εσιη δορεαν μεταφορικα για αγορεσ πανο που 100 ευρο ισχη τσιε για τη κυπρο?
μαριε πραγματικα εν ξερω :?

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by christos nic »

Nikolas Nklou wrote: χριστο ευχαριστω για τις πληροφοριες ...αλλα για αρχη αντι για shimano ή tica προτιμω να αγορασω κατι φτηνο και αν δω οτι με τραβα παρα πολυ το συγκεκριμενο ψαρεμα ..παω τζε σε ποιο ακριβα :D :D :D σε τι τοπους επιενες ψαρεμα...εννοω λιμανια ,παραλιες ή βραχοτοπους :)
Nικολα καλη η σκεψη σου για κατι ποιο φτηνο αλλα να ξερεις οτι αν δωσεις κατι παραπανω πολλες φορες θα σου αντεξουν παραπανω..μην πιασεις κατι απο τα εντελως φτηνα γτ στους 2-3 μηνες αρχιζουν τα προβληματα και στα εντελως φτηνα πολλες φορες δεν βρισκεις ουτε ανταλλακτικα..
τωρα για τους τοπους που εχω παει με φιλους εκλεζικο γιατι εγω δεν εκαμα τακτικα το ψαρεμα αυτο ακομα ειναι τοποι εκτος λιμανιων βραχωτοπους καθαρα με στοχο κεφαλους-σορκους-μελανες κ.α
σε τι ψαρια σκευτεσε να ασχοληθεις?

Nikolas Nklou

Re: εξοπλισμος για εγγλεζικο

Post by Nikolas Nklou »

christos nic wrote:
Nikolas Nklou wrote: χριστο ευχαριστω για τις πληροφοριες ...αλλα για αρχη αντι για shimano ή tica προτιμω να αγορασω κατι φτηνο και αν δω οτι με τραβα παρα πολυ το συγκεκριμενο ψαρεμα ..παω τζε σε ποιο ακριβα :D :D :D σε τι τοπους επιενες ψαρεμα...εννοω λιμανια ,παραλιες ή βραχοτοπους :)
Nικολα καλη η σκεψη σου για κατι ποιο φτηνο αλλα να ξερεις οτι αν δωσεις κατι παραπανω πολλες φορες θα σου αντεξουν παραπανω..μην πιασεις κατι απο τα εντελως φτηνα γτ στους 2-3 μηνες αρχιζουν τα προβληματα και στα εντελως φτηνα πολλες φορες δεν βρισκεις ουτε ανταλλακτικα..
τωρα για τους τοπους που εχω παει με φιλους εκλεζικο γιατι εγω δεν εκαμα τακτικα το ψαρεμα αυτο ακομα ειναι τοποι εκτος λιμανιων βραχωτοπους καθαρα με στοχο κεφαλους-σορκους-μελανες κ.α
σε τι ψαρια σκευτεσε να ασχοληθεις?
ακριβως σε τουτα τα ψαρια σκεφτουμε να ασχολειθω και εγω.... και pm sent για κατι λεπτομεριες

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”