Μπικατινι ολε!

Post Reply
User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Μπικατινι ολε!

Post by maratheftis »

Ε πεδια μια ερωτηση..3ερω οτι το εγγλεζικο με το μπικατανι..εν αλληλενδετα...αλλα εν με επεισεν ακομα...

εγω παιρνω μαζι μου 2 κουτια των 4 ευρω το ενα λιο πολλα χρησιμοποιοω το στο μπασμο και το αλλο δωλονο το..αλλα εν εκαμα τιποτε το ιδαιετερο ως τωρα...
μου ειπαν οτι βαλλω πολλα λιο στο μπασμο.... πρεπει να παιρνω τουλαχιστο 1 κιλο μπικατινι μαζι μου....


σχολια?
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Μπικατινι ολε!

Post by andrea5 »

φιλε μεσα στο μπασμο εν πιο λια που πρεπει να βαλεις αν βαλεις ενα κουτι :) ,εγω ενα πακετο περνω τζιαι μακαρι να παει στο μισο ,οταν βαλεις πολυ στο μπασμο μετα ταιζεις τα τζιαι εν τσιμπουν το δολωμα σου αλλα τρων το που χαμε ,το ιδιο ισχυει τζιαι για τον μπασμο παραπανο "μυροθκια" παρα φαι :)

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Μπικατινι ολε!

Post by maratheftis »

e file 3ερω ενα γνωστο..τουτος εν ιρακινοσ τζιαι παιρνει μινιμουμ κιλο μαζι του...λειε οτι πρεπει να καμις το ψαρι να εθιστει στο μπικατινι....κτλ...

εν 3ερω να μας πει ο sillis, ο κυριος ευανθης, o fishnchips κτλ...που πιθανον να ξερουν,,,? :ugeek:
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

MARIOS 1994
Posts: 35
Joined: Tue Nov 16, 2010 6:06 pm

Re: Μπικατινι ολε!

Post by MARIOS 1994 »

εξαρτατε τι εποχη ψαρευκεις το καλοκαιρι ενα θελις παραπανο για εγεματο μιτσια ψαρκα τσιε ενα θελι πιο πολα μαλαγροματα τσιε πιο συχνα παρα τον χειμωνα αλα αμα τα μαθις στο biggatini ενα εσιης επιτιχιες 8) 8) 8) 8) 8) 8)

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μπικατινι ολε!

Post by fISHANDCHIPS »

ακόμα δεν εβγαλα συμπέρασμα αλλά νομίζω οτι δουλεύκει παραπάνω τον χειμώνα
Οπως είπε ο Αντρέας,να μεν βάλλεις πολλή στον μπασμό σου ή και καθόλου .... να ρίχνεις κανονικά την μαλάγρα σου και μέσα μέσα να ρίχνεις με το χέρι η την σφεντόνα λίγα (αν έχει πολλά μικρόψαρα μεν ρίχνεις καθόλου επειδη εννα το τρών πριν πέσει στο νερό... πχ αθερίνες)
Αν θα ψαρέψεις πχ για σορκό πατωτά ή σχεδόν πατωτά τοτε να βάλλεις και μέσα στην μαλάγρα για να παένει μέχρι κάτο πριν να το φάν τα μικρόψαρα ...
Πάντως το μπικατίνι βρίσκω το πολλά καλό δόλωμα ... πρώτον επειδη στέκει πολλή ώρα στο ακγίστρι και δεύτερο επειδη είναι δελεαστικό για σχεδόν όλα τα ψάρια
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Μπικατινι ολε!

Post by inglese.fishing »

maratheftis wrote:Ε πεδια μια ερωτηση..3ερω οτι το εγγλεζικο με το μπικατανι..εν αλληλενδετα...αλλα εν με επεισεν ακομα...
Το bigattini θέλει 4 με 5 δευτερόλεπτα να βυθιστεί ένα μέτρο. Δυστυχώς η τεχνική του εγγλέζικου στη θάλασσα δεν είναι το ίδιο με ότι μπορεί να διάβασες η είδες για γλύκα νερά ή ποταμό με το πολύ 3 μέτρα βάθος και ακόμα δυστυχώς ή ευτυχώς θέλει κάποια χρόνια να τη μάθει κάποιος.

Φρόντισε το bigattini να είναι ζωντανό όταν πας ψάρεμα. Συνήθως είναι σε πολύ ληθαργική κατάσταση ή απλά παγωμένο νεκρό.
Το βράδυ άδειασε τα σε ένα μεγάλο δοχείο, καθάρισε τα με καθαριστικό για μπικατινι και μετά με μια σήτα (δεν θα βρεις στην Κύπρο) καθάρισε τα από τις ακαθαρσίες. Βάλτα πάλε σε μεγάλο δοχείο με φαρίνα (όχι αλεύρι) για το υπόλοιπο της νύχτας.
Το πρωί ξεχώρισε τα ζωντανά (αν δεν έχεις σήτα που περνά το ζωντανό μπικατινι βαλε το δοχείο με μια κλήση και τα ζωντανά θα τα βρεις το ψηλότερο σημείο. Έτσι θα έχεις μπικατινι που δουλεύει.

Τώρα στα ψαρέματα σου χρησιμοποίησε γόμα για μπικανινη. Δεν κάνουν όλες την ίδια δουλεία. Άλλες απλά σε λερώνουν. Καλά κάνεις και ρίχνεις 1 κουτή, αν κάνεις τα μπικατινι μικρές μπαλίτσες και αρχικά τα συνδυάζεις μέσα σε ground bait τόσο το καλύτερο.

Αν βρήκες τόπο που έχει ψάρια και μπορείς να ψαρέψεις 99% πατωτα (με μεγάλο παράμαλλο και χωρίς μολυβάκια) θα πάρεις και μάλιστα θα ξαναπάρεις. Τώρα μεν πας με σε 10 με αντένες που θα ρίχνουν τροφή δεξιά αριστερά και να περιμένεις να καταφέρεις το ακατόρθωτο.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μπικατινι ολε!

Post by fISHANDCHIPS »

inglese.fishing wrote:
maratheftis wrote:Φρόντισε το bigattini να είναι ζωντανό όταν πας ψάρεμα. Συνήθως είναι σε πολύ ληθαργική κατάσταση ή απλά παγωμένο νεκρό..
ρε φίλε ως τώρα δεν είχα πρόβλημα με το μπικατίνι ... είναι ολοζώντανο,ολοκάθαρο και στεγνό μέσα σε πολύ ψιλό πίτουρο΄(ελάχιστο)
Εξαρτάτε απο πού το αγοράζεις επειδή όντως κάποια καταστήματα έχουν πολύ κακής ποιότητας μπικατίνι,μισοπεθαμένο και πνιγμένο στην κατούρα του (οι πλήστοι έχουν καλό ... βασικά που τον ίδιο προμηθευτή)
Ετσι δεν τήθετε θέμα φαρίνας.σίτας απο εξωτερικό και όλοκληρη η διαδικασία που αναφέρεις ... δεν΄λέω οτι είναι λάθος που λές αλλά δεν αγοράζουμε μπικατίνι με τα κιλά που θα πρέπει να το συντηρούμε για καιρό.
Με λίγα λόγια η διαδικασία που περιγράφεις μπορεί να αποθύση κάποιο να χρησημοποιήσει αυτό το ωραίο δολωμα ... ελπίζω να μεν παρεξηγάς :wink:
Και αν έχει και λίγα παραπάνω πεθαμένα μέσα στον μπασμό δεν χάθηκε ο κόσμος ... έτυχε να χρησημοποιήσω πεθαμένο για δόλωμα και δούλεψε (οχι οσό θα έπρεπε)
Στο ψάρεμα γλυκών νερών μερικοί (απο ιταλία η πατέντα :roll: ) χρησημοποίούν μπικατίνι που αφού πρώτα το ζεματίσουν σε βραστο νερό ,ασπίζει χοντρινήσκει και το χρησημοποιούν για μπασμό (στο αγκίστρι πάντα ζωντανό)
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Μπικατινι ολε!

Post by PeRoUkKaS »

fISHANDCHIPS wrote:Εξαρτάτε απο πού το αγοράζεις επειδή όντως κάποια καταστήματα έχουν πολύ κακής ποιότητας μπικατίνι,μισοπεθαμένο και πνιγμένο στην κατούρα του (οι πλήστοι έχουν καλό ... βασικά που τον ίδιο προμηθευτή)
ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!!! :D :D :D
:happy-wavemulticolor:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
RCV
Posts: 37
Joined: Tue May 06, 2008 9:20 pm

Re: Μπικατινι ολε!

Post by RCV »

Φίλοι μου εγώ πάω 1 ώρα πριν την δύση και ρίχνω 5-6 μπικατινι κάθε 1-2 λεπτά πάνω από το πατωτό αγκίστρι μου. Μόλις πέσει το φως τσιμπιά.

Το σημαντικό tip είναι να πας ψάρεμα καθημερινή. Το σαββατοκύριακο είναι κουρασμένα τα νερά.

Καλές ψαριές.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”