Παραμαλο για κεφαλους

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Παραμαλο για κεφαλους

Post by maratheftis »

Ε πεδες χερετω
Πηγα προχτες στο λιμανακι του ζεφυρου στη λαρνακα.,,,ποτε δεν εκαμα τιποτε αξιολογο τζιαμε, αλλα ηθελα να παω να ποσκολιστο στο εγγλεζικο...
επια που η ωρα 5 με δολωμα γαριδα ζωντανι,μπικατινι,τροφη,και ακροβατη,,,ημουν στη μεσεα προβλητα/αποβαθαρα ακριβως μπροστα μου ηταν 4 μετρα (ησχεν ενα μαστρο τζιαμε που ησχεν βυθομετρητη τζιε κανονισεν με) το καλαμι μου ηταν 4.20 το fladen match... αρα λιο πολλα το στοπερ ηταν στο τελεθται δακτιλιο....
ρε εταισα... κτλ... νομιζω εκαμα τα by the book... αλλα ετσιμπησαν μονο κατι λιτσουες τζιαι επηαν πισω...εμετανιωσα που εν επιρα το καλαμι το spinning διοτι εγινετουν χαμως πολλα μεγαλα splash ουτε ξερω τι ηταν....

anyhow,,, σε κατι φασης ο φελλος ετρεμοπεζεν..φαντουζουμε τζεφαλοι...αλλα εν ετσιμπουσαν ιδεετερα... το setup ηταν ως εξης...

μανα 20αρα
παραμαλλο 15 αρι με φελλο waggler 3+2 τζιαι 3 βαριδια που εφκεννα γιρω στο 1.90γρ.
αγγιστρι 10 αρουι.... ο φελλος με στοπερ στα 4 μετρα...

αλλα no luck... υπολογισα οτι εφαινουνταν πολλα τα βαριδια μου τζιαι τα ψαρκα εν πολα πονηρεμενα τζιαμε ..total απογοηευση.,...
τι εκαμα λαθος αραγε? καμιαν ιδεαν κανενας?

το παραμαμαλλο για τζεφαλοθς εν διαφορετικο? εννε standart το πραμα?
ε silli πρεπει να μας καμεις κανενα μαθημα..στηλε κανεν πμ :)
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by andrea5 »

φιλε ο τζιεφαλος εν τζιμπα να παρει κατω τον φελλο ,πρεπει ο φελλος σου να εν τελια ζιγισμενος με λια γραμμαρια να μεν νιωθει πολυ αντισταση ...εν τζιντο γλυψιμο-τρεμοπαιξημο του φελλου που αναγνωριζεις τσιμπια στους τζιεφαλους :)

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by fISHANDCHIPS »

Μεσα στο λιμάνι με ήσυχα νερά θα έβαλα ... ενα φελλό +1(σταθερό κατα προτίμηση) με το βάρος κάτω χαμηλά πας την μάνα και ένα μικρο βαριδάκι πάνω στο παράμαλο καμια 80 εκ που το αγκίστρι(12) και δόλωμα ζυμαρούι τυληχτό ή μπικατινι
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Πετρο :!: :!:
Με καλαμι 4,20 να ψαρευει αρχαριος με σταθερο φελλο στα 4 μετρα ειναι αρκετα δυσκολο. Δεν θα μπορει να κανει βολη.
Συμφωνω μαζι σου οτι θα επρεπε να βαλη μολυβακι πολυ κοντα στο αγγιστρι για να ανιχνευει το τσιμπημα ευκολοτερα.
Η απορια μου ομως ειναι :?: :?: Κεφαλους ειχε εκεινη την ωρα σιγουρα??

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε δεν ξερω ως τι ώρα έμεινες αλλα αν θέλεις να δοκιμάσεις σοβαρά για κέφαλους με τούτη την τεχνική προτίνω σου να πάεις νύχτα.. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να ψαρέψεις με bolognese κοντά στην αποβάθρα, απλά μεν κάμνεις φασαρία, μεν ανοίγεις φώτα την νύχτα... επίσης κάμε ζυμάρι τυλιχτό, ξεγελάς τους πιο εύκολα. Πολλά πιθανό αν εμαλάγρωσες την περιοχή και η μαλάγρα σου έμενε για λίγη ώρα ψηλά, εκείνο που επετάσσετουν να ήταν κέφαλοι. Έτυχε μου και εμένα παρόμοιο περιστατικό. Μια λύση για να δεις αν όντως είναι κέφαλοι και να πιάσεις μερικούς, είναι να βάλεις πολύ μακρύ παράμαλλο στο bolognese σου (εξαρτάται από το βάθος βέβαια) και να δολώνεις ένα μικρό κομματάκι ψωμί. Αν το παράμαλλο σου είναι μεγάλο, το ψωμί πρέπει να έρχετε κοντά στην επιφάνεια. Αν πάλε δεν έχεις επιτυχία έτσι, δόλωσε καμιά ζωντανή αθερίνα και περίμενε για καμιά λίτσα.. Αν σου κάτσει σφύρνα το πιο πιθανό να σου μασίσει την μισίνα, η λίτσα παλεύκεται πιο εύκολα!! Αθερίνες πιάνεις άνετα εκεί την νύχτα με μια απόχη! Καλή επιτυχία!!

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by sea-hunter »

να καμω μια ηλι8εια απορεια? πια εν η διαφορα του εγγλεζικου με το bolognese?(και δεν εννοω το καλαμι αλλα προς τον τροπο ψαρεματος)
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by andrea5 »

το μπολονεζ εν μια αντεννα με οδηγους τζιαι ψαρευκεις οπως την αντεννα ,κατω που την μουττι του καλαμιου σου ,το εγγλεζικο μπορεις να το ψαρεψεις μακρυα η κοντα με την δυνατοτητα κοντρα στον ανεμο η οχι ,αλλα το βαθος που μπορεις να παεις με το εγγλεζικο τζιαι να μπορεις να καμνεις βολες εν πιο λιο που το μπολονεζ λογω υψους :roll: :)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by konstantinos kalogir »

andrea5 wrote:το μπολονεζ εν μια αντεννα με οδηγους τζιαι ψαρευκεις οπως την αντεννα ,κατω που την μουττι του καλαμιου σου ,το εγγλεζικο μπορεις να το ψαρεψεις μακρυα η κοντα με την δυνατοτητα κοντρα στον ανεμο η οχι ,αλλα το βαθος που μπορεις να παεις με το εγγλεζικο τζιαι να μπορεις να καμνεις βολες εν πιο λιο που το μπολονεζ λογω υψους :roll: :)
Πολλά σωστά φίλε Αντρέα.. στο τελευταίο όμως εν να διαφωνίσω λίο.. Βσκ εν σε περιορίζει το εγγλέζικο στο θέμα βάθους. Αν βάλεις περαστό φελλό με στόπερ μπορείς να ψαρέψεις όσο βαθιά θέλεις.. Ίσως θεωρητικά η τεχνική του μπολονέζ να σε περιορίζει λίο με το βάθος. Το μπολονέζ ψαρεύκεται κυρίως με σταθερό φελλό, άρα όσα μέτρα εν το καλάμι σου, περίπου σε τόσο βάθος μπορείς να ψαρέψεις (για να φτάνει το αγκίστρι σου μέχρι το βυθό). Το μπολονέζ εν καθαρά μια εξέλιξη της αντένας.
Παρόλα αυτά όμως μπορείς αν θέλεις να βάλεις περαστό φελλό και στο μπολονέζ.. αν το κάμεις τούτο κερδίζεις βάθος αλλά χάνεις λίο που την αμεσότητα στο κάρφωμα.. Όλα βέβαια εξαρτώνται από το είδος του ψαριού που θέλεις να πιάσεις..

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by andrea5 »

φιλε εν μπορεις να καμες βολη με το στοπερ μεσα στα δαχτιλιθκια :) , μπορεις ?
αν το βαλεις ισια με το καλαμι εν να καμνεις βολη με δυσκολια τζιαι εν να ψαρευκεις τα 4 μετρα βαθος π.χ. που εν το υψος του καλαμιου σου :roll:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by Στάθης »

andrea5 wrote:φιλε εν μπορεις να καμες βολη με το στοπερ μεσα στα δαχτιλιθκια :) , μπορεις ?
αν το βαλεις ισια με το καλαμι εν να καμνεις βολη με δυσκολια τζιαι εν να ψαρευκεις τα 4 μετρα βαθος π.χ. που εν το υψος του καλαμιου σου :roll:
Βέβαια μπορέις, αρκει το stoper να είναι από οδοντικό νήμα, και όχι το γνωστό φωσφορίζων ελαστικό. :)
no whey no gain

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by andrea5 »

εχω τις αμφιβολιες μου φιλε ,νομιζω εννεν οτι καλυτερο να μαγκοσει στους οδηγους :roll: :)
εγω χρησιμοποιο power gum ,να κοιταξω τζιαι το οδοντικο νημα ... :)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by konstantinos kalogir »

andrea5 wrote:εχω τις αμφιβολιες μου φιλε ,νομιζω εννεν οτι καλυτερο να μαγκοσει στους οδηγους :roll: :)
εγω χρησιμοποιο power gum ,να κοιταξω τζιαι το οδοντικο νημα ... :)
Είναι όλα σχετικά. Εξαρτάται από το καλάμι σου κυρίως, από την διάμετρο των δαχτυλιδιών.. Τούτο εν κάτι που πρέπει να προσέξεις κατά την αγορά του. Αν προτίθεσαι να το χρησιμοπιοίσεις για να ψαρεύεις σε κάποιο βάθος (πάνω από 4 μέτρα--όπως ψαρεύουμε για παράδειγμα τις πέστροφες στο γλυκό νερό), τότε εν να προσέξεις να έβρεις ένα καλάμι με κάπως πιο μεγάλη διάμετρο οδηγών. Επίσης ο αριθμός τους έχει σχέση, όσο περισσότεροι τόσο το δυσκολότερο στη βολή. Και φυσικά ο τρόπος που θα κάμεις το στόπερ σου έχει μεγάλη σημασία, όπως είπε και ο Στάθης..
Κάθε εφαρμογή κάθε τεχνικής απαιτεί τον ανάλογο εξοπλισμό... Για αυτό εκαταλήξαμε με μια αποθήκη γεμάτη πράματα..!! :wink: ένα εγλέζικο light, ενα πιο heavy, ένα με οδηγούς μικρούς, άλλο με πιο μεγάλους... ιστορία ο πόνος!! :shifty:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by fISHANDCHIPS »

andrea5 wrote:φιλε εν μπορεις να καμες βολη με το στοπερ μεσα στα δαχτιλιθκια :) , μπορεις ?
εγω ΄για στόπερ χρησημοποιώ λεπτή μυσίνα 0.16 ...... καφέ για να το βρίσκω εύκολα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by marios »

fISHANDCHIPS wrote:
andrea5 wrote:φιλε εν μπορεις να καμες βολη με το στοπερ μεσα στα δαχτιλιθκια :) , μπορεις ?
εγω ΄για στόπερ χρησημοποιώ λεπτή μυσίνα 0.16 ...... καφέ για να το βρίσκω εύκολα
πέτρο με μισίνα δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα στην μετακίνηση πάνω κάτω? παράδειγμα όταν είναι σφιχτό καταστρέφει την μάνα.όταν είναι σχετικά χαλαρό μετακινείται μονο του? :think:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Παραμαλο για κεφαλους

Post by MariosK »

andrea5 wrote:φιλε εν μπορεις να καμες βολη με το στοπερ μεσα στα δαχτιλιθκια :) , μπορεις ?
αν το βαλεις ισια με το καλαμι εν να καμνεις βολη με δυσκολια τζιαι εν να ψαρευκεις τα 4 μετρα βαθος π.χ. που εν το υψος του καλαμιου σου :roll:
Ανδρέα δοκίμασε με οδοντικό νήμα και προσπάθα να κάνεις λεπτό κόμπο. Ψαρεύεις σχεδόν ότι βάθος θέλεις.

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”