Ηλεκτρονικοί Βυθομετρητές

Post Reply
User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Ηλεκτρονικοί Βυθομετρητές

Post by Στάθης »

Χαιρετώ τα μέλη του forum.

Στο τελευταίο DVD του περιοδικού, στο αφιέρωμα για εγγλέζικο, περιέπεσαν για πρώτη φορά στην αντίληψη μου οι ηλεκτρονικοί βυθομετρητές.
Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και κατάφερα να εντοπίσω κάποια μοντέλα της σειράς SmartCast της Humminbird.

http://store.humminbird.com/category/29 ... ast_Series

Θα ήθελα να προμηθευτώ ένα ηλεκτρονικό βυθομετρητή.
Οι απορίες μου συνοψίζονται στα παρακάτω:

1. Ο βυθομετρητής που χρησιμοποιήθηκε στην επίδειξη στο DVD, ήταν ο RF35 της Humminbird; Αν ναι, αυτό που με κάνει σκεπτικό στην αγορά του, είναι ότι δεν φαίνεται να υποστηρίζει το μετρικό σύστημα, δηλαδή μετρά σε ίντζες / πόδια / Fahrenheit αντί εκατοστόμετρα / μέτρα / Celsius. Μήπως υπάρχει στο πρόγραμμα του επιλογή για χρήση μετρικών μονάδων;
2. Υπάρχει αντιπροσωπεία της Humminbird στην Κύπρο; Αν ναι, εμπορεύεται τα συγκεκριμένα μοντέλα;
3. Αν δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Κύπρο, από που θα προτείνατε να το προμηθευτώ;
4. Υπάρχουν ανταγωνιστικά μοντέλα από άλλες εταιρείες;
5. Τελικά, θα λέγατε ότι αξίζει τον κόπο η αγορά ενός τέτοιου βυθομετρητ ή οι παραδοσιακές μεθόδοι βυθομέτρησης αρκούν για το ψάρεμα match;

Και μια άσχετη ερώτηση σε σχέση με το υπό συζήτηση θέμα: Υπάρχει αντιπρόσωπος της εταιρείας Seaguar στην Κύπρο (κατά προτίμηση στη Λευκωσία); Θα ήθελα να προμηθευτώ την fluorocarbon πετονιά GrandMax για παράμαλο, αφού έχω ακούσει γι' αυτή τα καλύτερα. :)

Φιλικά, Στάθης.
no whey no gain

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ηλεκτρονικοί Βυθομετρητές

Post by fISHANDCHIPS »

Στάθης wrote:Χαιρετώ τα μέλη του forum.

5. Τελικά, θα λέγατε ότι αξίζει τον κόπο η αγορά ενός τέτοιου βυθομετρητ ή οι παραδοσιακές μεθόδοι βυθομέτρησης αρκούν για το ψάρεμα match;
Καλως όρισες Στάθη

Σίγουρα με τις παραδοσιακές μεθόδους θα κάμεις την δουλεία σου χωρίς κανένα πρόβλημα και πιστεύκω οτι ο ηλεκτρ. βυθομ. είναι ένα επιπλέον αξεσουάρ απο τα πολλά που έχουμε .... εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει αλλά αν είσαι φαν των ηλετρονικών συσκευών γενικά ,γιατί οχι να μην αγοράσεις ένα :wink:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ηλεκτρονικοί Βυθομετρητές

Post by admin »

5. Τελικά, θα λέγατε ότι αξίζει τον κόπο η αγορά ενός τέτοιου βυθομετρητ ή οι παραδοσιακές μεθόδοι βυθομέτρησης αρκούν για το ψάρεμα match; [/quote]
Φίλε Στάθη καλοσώρισες , λοιπόν αυτός ο βυθομετρητής πωλείται απο την εταιρεία C.A PETRIDES απο την Λεμεσό η οποία είναι αντιπρόσωποι. Είναι ένα επιπλέον αξεσουάρ αλλά εμένα προσωπικά με διευκολύνει πολύ ιδιαίτερα στ ο Εγγλέζικο γιατί έχω μια καλή εικόνα πώς είναι ο πύθμένας που θέλω να ψαρέψω ακριβώς. Ένας έμπειρος ψαράς μπορεί με την παραδοσιακή βυθομέτρηση να νιώσει απο τον τρόπο που σέρνετε το βαρίδιο στο πυθμένα εάν έχει φύκια ή άμμο ή πέτρα αλλά και πάλι αν έχει κάποιο μικρό σκάσμα μπορεί να μην το εντοπίση εάν δέν πέσει το βαρίδι μέσα. Με το fishfinder μπορεί να το εντωπίσει. Δέν είναι αποτρεπτική η τιμή του και νομίζω αξίζει τον κόπο να πιάσεις ένα

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”