Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post Reply
Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by Κώστας »

Σας χαιρετώ όλους

Με αφορμή μια ολόκληρη φθινοπωρινο-χειμερινή περίοδο με ελάχιστα ως ανύπαρκτα ψαρευτικά αποτελέσματα, παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω πως τα πήγατε;
Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο; Αν ναι τη πάει λάθος και μεν μου πείτε, για μπασμούς, λεπτές πετονιές, βυθομέτρηση κτλ.
(Ξεκαθαρίζω ότι με την έννοια της «εγγλέζικη τεχνική» δεν εννοώ κάτι σαν ένα καλάμι με μεγάλο action και κάποιους που ψαρέψουν με ένα φελλό και σχεδόν πάντα το stopper τους στα 2-3 μέτρα, με πραγκαρολες.)

Υπάρχουν κάποιοι άλλοι σαν εμένα που ασχολούνται αποκλειστικά με αυτή την τεχνική;

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by fISHANDCHIPS »

Κώστα , εδοκίμασες να ψαρέψεις με νεκατομένη θολή αφρισμένη θάλασσα και 4-5 μπορόρ απέναντι σου (με την προυπόθεση οτι κάθεσε σε κάποιο κόψημο που ο αέρας να είναι πίσω σου ώστε να μπορείς να ψαρέψεις ... σε τόπο που άκουσες ή ξέρεις οτι έχει ψάρι ( μιλώ για σορκούς κατα κύριο λόγο)
Ή δοκίμασες νύχτα με μπικατίνι για μελάνες με καλό πάσμομα (πχ με βρεγμένο ψωμί κ μπικατίνι)
Ή μέρα με ζυμάρι για κουρκούνες ... οκ τα δολώματα ανάλογα με το τι σου αρέσκει να χρησημοποιάς
...δεν λέω οτι μονο με τέτοιες συνθήκες μπορείς να πιάσεις ψάρια ...απλά εγώ τις προτιμώ
Last edited by fISHANDCHIPS on Sun Apr 11, 2010 8:05 pm, edited 1 time in total.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by chrysanthos9 »

Ρε παιδια ενταξη ειπαμεν οτι η Κυπρος εν εχει ψαρι αλλα οι και ετσι το εγγλεζικο ψαρεμα ειναι κατα κυριον λογο για λιγα και εκλεκτα ψαρια. Τα ψαρια που οι αντεναδες τα πονηρεψαν η ειναι πονηρα απο την φυση τους πχ θα πιασουμε σορκους που οι αντεναδες εν εξαναειδα μπροστα τους τερατοσαρπες μελανες που λογο των πολυ λεπτο πετονιων που χρησιμοποιουμε θα τις πιανουμε με πιο ηρεμη θαλασσα. Απλα ρε φιλε πρεπει να εβρεις τον τοπο, πρεπει να εβρεις με τη συνθηκες αερα ρευματα κτλ που τρεφουνται τα ψαρκα τζινης της περιοχης, τι δολωματα τσιμπανε εν θα παεις 10 εξορμησεις και να περιμενεις αποτελεσμα πρεπει να μελετησεις να πειραματιστεις και στο τελος θα δικαιωθεις.......αυτα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by CASTING »

Φιλε μου μεν ψαχνεις τι φταιει, το μονο που φταιει ειναι οτι τα ψαρκα ειναι μετρημενα.
Εγω προσωπικα το συμπερασμα που εφκαλα ειναι οτι αμαν εσιει ψαρκα οτι τζαι να καμεις οπως τζαι να το καμεις κατι εννα πιαεις, τζαι οχι μονο με την εγγλεζικη τεχνικη αλλα με οποιαδηποτε τα αλλα ουλλα εν για να εχουν δουλεια οι μαγαζατορες.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by Κώστας »

Κώστα , εδοκίμασες να ψαρέψεις με νεκατομένη θολή αφρισμένη θάλασσα και 4-5 μπορόρ απέναντι σου (με την προυπόθεση οτι κάθεσε σε κάποιο κόψημο που ο αέρας να είναι πίσω σου ώστε να μπορείς να ψαρέψεις ... σε τόπο που άκουσες ή ξέρεις οτι έχει ψάρι ( μιλώ για σορκούς κατα κύριο λόγο)
Βεβαίως, με όλες τις επιτρεπτές συνθήκες, κυρίως με μπεκατινη (μπασμονο παντα με μπάλες με μπεκατινη και μπεκατινη με κόλλα για τα πιο βαθειά σημεία)
Από 5 μέτρα από την ακτή μέχρι 30. Εσύ ψαρεύεις πιο μακριά;

Ή δοκίμασες νύχτα με μπικατίνι για μελάνες με καλό πάσμομα (πχ με βρεγμένο ψωμί κ μπικατίνι)
Ή μέρα με ζυμάρι για κουρκούνες ... οκ τα δολώματα ανάλογα με το τι σου αρέσκει να χρησημοποιάς
...δεν λέω οτι μονο με τέτοιες συνθήκες μπορείς να πιάσεις ψάρια ...απλά εγώ τις προτιμώ
Δεν έχει μελάνες αυτό τον καιρό
Όσο αφόρα τις μεγάλες κουρκούνες δεν γνωρίζω τα μυστικά τους, πέρσι τον Ιούνιο- Αύγουστο πέτυχα αρκετες. Αλλά από τον Σεπτέμβρη καμία.

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by Κώστας »

Ρε παιδια ενταξη ειπαμεν οτι η Κυπρος εν εχει ψαρι αλλα οι και ετσι το εγγλεζικο ψαρεμα ειναι κατα κυριον λογο για λιγα και εκλεκτα ψαρια. Τα ψαρια που οι αντεναδες τα πονηρεψαν η ειναι πονηρα απο την φυση τους πχ θα πιασουμε σορκους που οι αντεναδες εν εξαναειδα μπροστα τους τερατοσαρπες μελανες που λογο των πολυ λεπτο πετονιων που χρησιμοποιουμε θα τις πιανουμε με πιο ηρεμη θαλασσα.
φίλε ο κύριος λόγος που ασχολήθηκα με το εγγ δεν ήταν τα εκλεκτικά ψάρια αλλά για να μην πιάνω τα 5 γρ ψάρια όπως κάνουν οι πλείστοι που ασχολούνται με το ψάρεμα με αντένα.
Δυστυχώς τιμωρούμε γιατί. ΠΧ. Ένα πρωινό Σαββάτου στα μέσα του Φεβράρη εγώ και ο φίλος μου ψαρέψουμε σε ένα μέρος. Μπασμόνο στα 20 μέτρα και έχω το αγκίστρι μου στο ένα μέτρο από τον βυθό. Ο φίλος με αντένα ψαρεύει στα 10 μέτρα. Εγώ με μπεκατινη και κομμάτια ακροβάτη εναλλάξ σε 10 νούμερο αγκίστρι και πετονιά 0,14, αυτός με ζύμη και μπραγγαρολες και 0,20 πετονιά. Αυτός βγάζει 2 μέτριους σαργούς και εγώ τίποτε ως συνήθως.
Αυτό γίνεται συνεχώς, όχι μόνο σε ένα ψάρεμα, έχω να πιάσω κάτι αξιόλογο από τα μέσα του Σεπτέμβρη.
τι δολωματα τσιμπανε
Bait killer :cry:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by fISHANDCHIPS »

ενα δόλωμα ευκολο,φτηνο,αντέχει στο αγκίστρι (αν θέλεις βάλλεις και σουστούα) και αποτελεσματικο ειδικά για κουρκούνες και μελάνες -> (βρέθουντε και έτσι καιρο σε μερικά σημεία) είναι ζύμη απο σλάις με λίγη ποσότητα τροφής για μυρωδιά(σε σκόνη για να ενόνεται με τα υπόλοιπα)
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by andrea5 »

φιλε κωστα παρατηρησα οτι ο φελλος ο συρωμενος μειωνεκτη εναντι του σταθερου σε ενα ψαρεμα για κουρκουνες προσφατα ...στο τελος οταν τον αλλαξα (το συρομενο) με σταθερο ειχα καποιο αποτελεσμα ...ισως να χρειαζεται καποια αλλαγη στην τοποθετηση των βαριδιων ,εν επειραματιστικα ακομα να μπορω να σε βοηθησω περαιτερω ... :)

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by pavlos_agianapitis »

Το καλο του εγγλεζικου ειναι που μπορεισ να ψαρεψις σε υπιεσ καιρικεσ συνθικες αλλα αμαν ο κυματισμος ανεβει η πρεπει να φιγεισ η βαζεισ ενα στρογγιλο φελο που δεν ειναι σε στιλ εγγλεζικου και βγαζεισ το μακροστενο .Εγώ νομιζω οτι το εγγλεζικο κανει περισοτερο ελλαδα παρα στη κύπρο μας. :shifty:
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by fISHANDCHIPS »

pavlos_agianapitis wrote:Εγώ νομιζω οτι το εγγλεζικο κανει περισοτερο ελλαδα παρα στη κύπρο μας. :shifty:
για πιο λόγο ?
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by admin »

Το Εγγλέζικο σύμφωνα με τα σοφά λόγια του mr Evans είναι ένα φονικό όπλο άμμα ΄το στήσεις σωστά και ξέρεις να το δουλέψεις σωστά

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by Κώστας »

pavlos_agianapitis wrote:Το καλο του εγγλεζικου ειναι που μπορεισ να ψαρεψις σε υπιεσ καιρικεσ συνθικες αλλα αμαν ο κυματισμος ανεβει η πρεπει να φιγεισ
Όχι φίλε εδώ είναι που κάνεις παιχνίδι (δεν μιλώ για περιπτώσεις surfcusting).
pavlos_agianapitis wrote:η βαζεισ ενα στρογγιλο φελο που δεν ειναι σε στιλ εγγλεζικου και βγαζεισ το μακροστενο .Εγώ νομιζω οτι το εγγλεζικο κανει περισοτερο ελλαδα παρα στη κύπρο μας. :shifty:
Φίλε υπάρχουν και οι φελλοί που αναφέρεις και τους χρησιμοποιώ, και έχω και τις δικές μου ιδιοκατασκεβες για πιο άγριες συνθήκες (δεν μιλώ για περιπτώσεις surfcusting).
Ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα, δεν είναι θέμα τεχνογνωσίας.

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by Κώστας »

andrea5 wrote:φιλε κωστα παρατηρησα οτι ο φελλος ο συρωμενος μειωνεκτη εναντι του σταθερου σε ενα ψαρεμα για κουρκουνες προσφατα ...στο τελος οταν τον αλλαξα (το συρομενο) με σταθερο ειχα καποιο αποτελεσμα ...ισως να χρειαζεται καποια αλλαγη στην τοποθετηση των βαριδιων ,εν επειραματιστικα ακομα να μπορω να σε βοηθησω περαιτερω ... :)
Σε όλα τα ψαρέματα μειονεκτεί ο συρόμενος φελλός. Για αυτό το λόγο υπάρχει και το Bolognese (όχι το σπαγγέτι :D )
Oi κουρκουνες έχουν μια ιδιαιτερότητα, γλύφουν δεν καταπίνουν.

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by mariosko »

Κώστας wrote:
andrea5 wrote:φιλε κωστα παρατηρησα οτι ο φελλος ο συρωμενος μειωνεκτη εναντι του σταθερου σε ενα ψαρεμα για κουρκουνες προσφατα ...στο τελος οταν τον αλλαξα (το συρομενο) με σταθερο ειχα καποιο αποτελεσμα ...ισως να χρειαζεται καποια αλλαγη στην τοποθετηση των βαριδιων ,εν επειραματιστικα ακομα να μπορω να σε βοηθησω περαιτερω ... :)
Σε όλα τα ψαρέματα μειονεκτεί ο συρόμενος φελλός. Για αυτό το λόγο υπάρχει και το Bolognese (όχι το σπαγγέτι :D )
Oi κουρκουνες έχουν μια ιδιαιτερότητα, γλύφουν δεν καταπίνουν.
ρε φιλε θκιαβαζουν μας και μιτσιοι, εννα νομισουν τιποτε αλλο ετσι οπως τα λαλεις ... :lol:
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
RCV
Posts: 37
Joined: Tue May 06, 2008 9:20 pm

Re: Έχει ή δεν έχει χρησιμότητα εγγλέζικη τεχνική στην Κύπρο;

Post by RCV »

Φιλε το Εγγλέζικο είναι η ανώτερη τεχνική ever. Ναι κάνει στην Κύπρο. Η τεχνική αυτή ψαρεύεται σε όλο τον κόσμο σε θάλασσα και γλυκά νερά.
Το κόλπο είναι το καλό μαλάγρωμα και τα λεπτά παράμαλλα (δες 0,12 αόρατο). Ο μόνος λόγος που θέλεις την μιχανή στο Εγγλέζικό είναι αυτός. Σκέψου 12άρι παράμαλλο σε απίκο (αντένα) και 1 κιλό ψάρι πάνο. Πόσο να αντέξει. Αυτή είναι η μόνη διαφορά. Δοκίμασε ζοντανά δολώματα αλλά να έχεις μαζί σου και ζήμη για καλό και για κακό.

Ποτέ δεν μαλαγρώουμε με τροφη!!!

Πάντα με μαλάγρες εμπορίου και καλύτερα να σμίξουμε 2. Τα μπικατίνι μέσα, μπάλες και ρίχνουμε. Αν έχει ρεύμα σφιχτές αν όχι μαλακές να ανοίγουν...

Έχω βγάλει σπάρους, λίτσες, τσιπούρες και λαυράκια μέχρι τώρα και ξεκίνησα πριν 3-4 μήνες το Εγγλέζικο όταν έσπασε το απίκο μου.

Καλή Τύχη!

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”