Ερωτησεις

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Ερωτησεις

Post by maratheftis »

Λοιπον παιδια εχω μερικες ερωτησεις

έχω αγοραση φελλους για εγγλεζικο συρομενους, που τζινους που έχουν ερματισμα απο κατω σε δισκακια τα οπια αφερεις και προσθέτεις εσυ βαρος στο παραμαλλο,δεν θυμαμαι το κατασκευαστη,τους πηρα απο το καταστημα ΗΑ στροβολος...εχουν προς την κορυφη του φελλου 3 ζωνες μια πορτοκαλια,μια κιτρινι και μια κοκκινι στο τελος στην κορυφη,,τι ακριβώς σημαινει? σε πιαν 'ζωνη' πρεπει να παλανσαρει ο φελλος?ο φελλος γ΄ραφει 5 γρ.

2ο πώς καταλαμβενεις το βάθος με το βυθομετρητη? πώς πρεπει να συμεριφέρεται ο φελλος?



p.s e SiliS... θέλω μαθήματα.....παει κανενας παρειστικο σαββατο/κυριακη...περιοχη ξυλοφάγου οι οπουδίποτε..??
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Ερωτησεις

Post by andrea5 »

βυθομετριση εχει αρκετους τροπους να καμεις ...απλα με το βαριδι θελεις να βρισκεις το πατω, με τον φελλο σου να εν στην επιφανια ,αρα τζιαμε ξερεις το βαθος τζιαι μετα αναλογος καμνεις το στοπερ σου ετσι οστε να ψαρευει λιο πανο που τον βυθο η οπως θελεις εσυ ...νομιζω υπαρχει καπου ηδη για την βυθομετριση στο φορουμ ...κοιταξε στο "νεος στο εγγλεζικο" βρισκεις καποιες πλιροφοριες ,οσο για τον φελλο εξαρταται ποσο ευαισθητο θελεις να το καμεις ,η που την περισταση ,λογικα πρεπει να βυθιζεται μεχρι τζιαμε που αρχιζουν τα χρωματα ,οσο βαρος παραπανο ,τοσο πιο ευαισθητος ...σωστα παιδια :roll: :) ?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ερωτησεις

Post by fISHANDCHIPS »

maratheftis wrote:Λοιπον παιδια εχω μερικες ερωτησεις

έχω αγοραση φελλους για εγγλεζικο συρομενους, που τζινους που έχουν ερματισμα απο κατω σε δισκακια τα οπια αφερεις και προσθέτεις εσυ βαρος στο παραμαλλο,δεν θυμαμαι το κατασκευαστη,τους πηρα απο το καταστημα ΗΑ στροβολος...εχουν προς την κορυφη του φελλου 3 ζωνες μια πορτοκαλια,μια κιτρινι και μια κοκκινι στο τελος στην κορυφη,,τι ακριβώς σημαινει? σε πιαν 'ζωνη' πρεπει να παλανσαρει ο φελλος?ο φελλος γ΄ραφει 5 γρ.

2ο πώς καταλαμβενεις το βάθος με το βυθομετρητη? πώς πρεπει να συμεριφέρεται ο φελλος?



p.s e SiliS... θέλω μαθήματα.....παει κανενας παρειστικο σαββατο/κυριακη...περιοχη ξυλοφάγου οι οπουδίποτε..??
ρε φιλε για το ακριβές σημείο που πρέπει να είναι δεν γνωρίζω ... εμένα ικανοποιέι με να φαίνεται 4-5 πόντους πανω που το νερό ωστε να τον βλέπω
αν θέλεις να ψαρευκει το αγκίστρι σου στους 30 πόντους που τον πυθμένα τότε κατα την βυθομέτρηση ο φελλός πρέπει να είναι 30 πόντους κάτω που το νερό ...αν θέλεις στο ένα μέτρο τότε πρέπει να είναι 1 μέτρο κάτω που το νερό

βασικά μετακινέις το στοπερ όσπου να έβρεις το σημείο όπου ο φελλός οσο και πάει κάτω που το νερό ... να φαίνεται η μουττουα του και να μασεται να πνιεί :lol: τζε που τζαμε τζε τζι (οπως τα κινέζικα η τελευταια προταση) μετακινάς το στοπερ προς τα πάνω αναλόγος με τι βάθος θέλεις να ψαρέψεις ...αν εκατάλαβες χ...σε μου 8) ...εν έχω έμπνευση να εξιγήσω καλύτερα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ερωτησεις

Post by AggelosLRK »

Εγω μια συμβουλη θα σου δωσω για το εγγλεζικο,Ξυλοφαγου ειναι πολλα καλος τοπος για εγγλε. εκεινο που πρεπει να κανεις εσυ ειναι να βρεις ενα σημειο που να πηγαινεις μοναχα εσυ και να ταιζεις βιραααα,ριξε και κοκκαλα κοτοπουλου οπως καναμε στην ροδο και επιανε.Πηγαινε συνεχεια στον ιδιο τοπο και το ψαρι θα ερθει,αν γυριζεις ολοκληρη την κυπρο κανεις μια τρυπα στο νερο,βρες το τοπο που σου φατσαρει και δωστου παστα αυτια,αν θελεις και δευτερο τοπο ξεκινας το ιδιο παλι.Αν εχεις υπομονη γαιδαρου με το εγγλεζικο πιανεις ωραια ψαρια.

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Ερωτησεις

Post by maratheftis »

fISHANDCHIPS wrote:
maratheftis wrote:Λοιπον παιδια εχω μερικες ερωτησεις

έχω αγοραση φελλους για εγγλεζικο συρομενους, που τζινους που έχουν ερματισμα απο κατω σε δισκακια τα οπια αφερεις και προσθέτεις εσυ βαρος στο παραμαλλο,δεν θυμαμαι το κατασκευαστη,τους πηρα απο το καταστημα ΗΑ στροβολος...εχουν προς την κορυφη του φελλου 3 ζωνες μια πορτοκαλια,μια κιτρινι και μια κοκκινι στο τελος στην κορυφη,,τι ακριβώς σημαινει? σε πιαν 'ζωνη' πρεπει να παλανσαρει ο φελλος?ο φελλος γ΄ραφει 5 γρ.

2ο πώς καταλαμβενεις το βάθος με το βυθομετρητη? πώς πρεπει να συμεριφέρεται ο φελλος?



p.s e SiliS... θέλω μαθήματα.....παει κανενας παρειστικο σαββατο/κυριακη...περιοχη ξυλοφάγου οι οπουδίποτε..??
ρε φιλε για το ακριβές σημείο που πρέπει να είναι δεν γνωρίζω ... εμένα ικανοποιέι με να φαίνεται 4-5 πόντους πανω που το νερό ωστε να τον βλέπω
αν θέλεις να ψαρευκει το αγκίστρι σου στους 30 πόντους που τον πυθμένα τότε κατα την βυθομέτρηση ο φελλός πρέπει να είναι 30 πόντους κάτω που το νερό ...αν θέλεις στο ένα μέτρο τότε πρέπει να είναι 1 μέτρο κάτω που το νερό

βασικά μετακινέις το στοπερ όσπου να έβρεις το σημείο όπου ο φελλός οσο και πάει κάτω που το νερό ... να φαίνεται η μουττουα του και να μασεται να πνιεί :lol: τζε που τζαμε τζε τζι (οπως τα κινέζικα η τελευταια προταση) μετακινάς το στοπερ προς τα πάνω αναλόγος με τι βάθος θέλεις να ψαρέψεις ...αν εκατάλαβες χ...σε μου 8) ...εν έχω έμπνευση να εξιγήσω καλύτερα


Εφυρες με!! too many info!! Lol οκ... μιλα ελληνικα οι τη γλωσσα των ψαρκων... τι εννοις παι κατω που το νερο? ο φελλος που κάτω που το νερό..εννοις ουλλος? τζιαι οι 3 ζωνες εμενα τη τελευταία φορα που επία ήταν στην τελευταία την κόκκινη ,,η κιτρινη τζιαι η πορτοκαλιά εν που κατώ....τη σχεση εσχι το βαθος που ψαρευκεις με το ποσο που πάνω που το νερο εν ο φελλος τζιαι πιες ζωνες φενουνται? εννε το βαρος που βάλλεις που το επηρεάζει?

ο φελλο΄ς μου εν κατι ετσι[img]
Eggl_05.jpg
Eggl_05.jpg (175.23 KiB) Viewed 6126 times
[/img]
Last edited by maratheftis on Tue Dec 22, 2009 5:31 pm, edited 1 time in total.
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ερωτησεις

Post by fISHANDCHIPS »

ρε φιλε αμαν καμνεις βυθομέτρηση βάλλεις πάνω στο αγκίστρι σου βυθομετρητη (βασικά βαρίδι) ...αν το νερο έχει βάθος 3 μέτρα και το στοπερ σου είναι στα 2 μετρα τοτε ο φελλος σου θα πάει 1 μετρο κάτω απο το νερο ... οταν βγαλεις τον βυθομετρητη και ο φελλος σου επιπλεέι τοτε εσυ ψαρεύκεις ενα μέτρο πανω που τον πάτο
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Ερωτησεις

Post by maratheftis »

αααα οκ..κατα την βυθομετρηση...
εκαταλαβα..εσυχισες με!!!! αρα για να ψαρευω πατοτο ο φελλος πρεπει να επιπλει παλι ετσι...?
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Ερωτησεις

Post by marios »

maratheftis wrote:αααα οκ..κατα την βυθομετρηση...
εκαταλαβα..εσυχισες με!!!! αρα για να ψαρευω πατοτο ο φελλος πρεπει να επιπλει παλι ετσι...?
εκεί που βρήκες την συγκεκριμένη φωτό τα γραφή αναλυτικά ......
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Ερωτησεις

Post by maratheftis »

νε τα διαβασα αλλα οχι τοσονννννννννν αναλυτικα..νομιζω μερικα πραματα αν δεν τα δεις πρακτικα με καποιο που ξερει ..παλε εννε το ιδιο,,,¨) αλλα παρα τιποτε!
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ερωτησεις

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Βρε Μαραθευτικο :!: :!:
Εκαμες με τζιαι γελω :) :)
Ατε :idea: Οποτε θελεις, μετα τες γιορτες, ελα στην Μαρινα της Λαρνακας να φαμε τζιαι φερ'τζιαι το (Πετρο! Ξερω Κινεζικα :oops: ) καλαμιν σου να σου δειξω να καμνης βυθομετρηση τζιαι να στηννης τον φελλον σου Ο.Κ.?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ερωτησεις

Post by admin »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Βρε Μαραθευτικο :!: :!:
Εκαμες με τζιαι γελω :) :)
Ατε :idea: Οποτε θελεις, μετα τες γιορτες, ελα στην Μαρινα της Λαρνακας να φαμε τζιαι φερ'τζιαι το (Πετρο! Ξερω Κινεζικα :oops: ) καλαμιν σου να σου δειξω να καμνης βυθομετρηση τζιαι να στηννης τον φελλον σου Ο.Κ.?
Οι πρακτικοί άνθρωποι είναι η αδυναμία μου :clap: :clap:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ερωτησεις

Post by angiec »

Από ότι είδα υπάρχουν και άλλοι που ενδιαφέρονται να μάθουν για το εγγλέζικο , και το πως στήνεται από την αρχή μια αρματωσιά .Διοργανώστε ένα Σ,Κ μιά συνάντηση ...φυσικά μετά τις γιορτές.

ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ
Posts: 33
Joined: Sat Nov 21, 2009 11:58 am

Re: Ερωτησεις

Post by ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ »

Εχτες ψαρευα εγγλεζικο απο βραχο σε φουρτουνιασμηνη θαλασσα,
Ο φελλος μου ηταν στα 25 - 30 μετρα απο μενα αλλα δεν μπορουσα
να δω την μισινα μου.
Γινετε στο εγγλεζικο να βαλω στην πομπινα χρωματιστη μισινα?

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Ερωτησεις

Post by Tryfon »

ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ wrote:Εχτες ψαρευα εγγλεζικο απο βραχο σε φουρτουνιασμηνη θαλασσα,
Ο φελλος μου ηταν στα 25 - 30 μετρα απο μενα αλλα δεν μπορουσα
να δω την μισινα μου.
Γινετε στο εγγλεζικο να βαλω στην πομπινα χρωματιστη μισινα?
Παμπο μου σιερετούμεν! :D
μερα ή νύχτα ρε φιλε?
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ερωτησεις

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παμπο :!: :!:
Η δικη μου γνωμη ειναι να βαλης οτι θελεις εσυ που σε βολευει και κανει το ψαρεμα σου πιο ευκολο :idea: :idea: :idea:
Μετα, αφησε τα ψαρια να αποφασισουν αν αρεσει και σε εκεινα.
Ο.Κ. :?:

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”