Eγγλεζικο babay yeah!

Post Reply
User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Eγγλεζικο babay yeah!

Post by maratheftis »

Μολις αγορασα το πρώτο μου καλαμι για εγγλεζικο, ο ανθρωπος ευτηχως γνωριζε αρκετα για τη τεχνικη...αλλα δεν πηγα και εγώ ουτε αδιαβαστος....ευτηχως που εχουμε το φορουμ! αγορασα το fladen maxximus match rod 4.20 και μια abu garcia 5:2:1
ο ανθρωπος εκει με βοηθησε να το στησω μου εδιξε τα παραμαλλα,φελλους και μου εδειξε πως να κανω την αρματωσια κτλ... κτλ....
μου είπε περισσοερο να δουλευω το ακροβατη παρα μπικατινι....λογο κινιτηκοτητας..και να το βαλλω μισο πάνω στο αγγιστρι....

η ερωτηση μου είναι σε εσας έχω ακομα αποριες για το πόσο βάθος θα βάλω το παραμαλλο....εξαρτατε απο το ψαρι που ψαρέυω...το βάθος της τοποθεσίας...?
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Eγγλεζικο babay yeah!

Post by PeRoUkKaS »

maratheftis wrote:Μολις αγορασα το πρώτο μου καλαμι για εγγλεζικο, ο ανθρωπος ευτηχως γνωριζε αρκετα για τη τεχνικη...αλλα δεν πηγα και εγώ ουτε αδιαβαστος....ευτηχως που εχουμε το φορουμ! αγορασα το fladen maxximus match rod 4.20 και μια abu garcia 5:2:1
ο ανθρωπος εκει με βοηθησε να το στησω μου εδιξε τα παραμαλλα,φελλους και μου εδειξε πως να κανω την αρματωσια κτλ... κτλ....
μου είπε περισσοερο να δουλευω το ακροβατη παρα μπικατινι....λογο κινιτηκοτητας..και να το βαλλω μισο πάνω στο αγγιστρι....

η ερωτηση μου είναι σε εσας έχω ακομα αποριες για το πόσο βάθος θα βάλω το παραμαλλο....εξαρτατε απο το ψαρι που ψαρέυω...το βάθος της τοποθεσίας...?
παντα εξαρτατε απο την τοποθεσια και το τι ψαρια ψαρευεις για το βαθος που θα βαλεις.. συνηθως πριν ξεκινησουμε το ψαρεμα κανουμε βυθομετρηση.. υπαρχουν ειδικοι βυθομετρητες (2-3 ευρω) γι αυτην την δουλεια.. για το μακρος του παραμαλλου ομως εμενα μου αρεσει να το εχω περιπου απο 1 μεχρι 1.5 μετρο αορατη πετονια παντα..
τωρα για ακροβατη δεν ξερω, δεν τον χρησιμοποιω ποτε στα φραγματα, αλλα οπως ξερω το μπικατινι στο εγγλεζικο ειτε θαλλασα ειτε φρακτη, ειναι must!! :D
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Eγγλεζικο babay yeah!

Post by fISHANDCHIPS »

για το βάθος ειναι ανάλογα με τα ψάρια που θέλεις να ψαρέψεις οπως είπε ο περούκας ... αλλά κατα την γνώμη μου ε καλά να είσαι κοντά στον πάτο ...
εννα σου τσιμπίσουν και αφρόψαρα αλλά και ψάρκα που συνήθως τα βρίσκεις κάτω χαμηλα
φυσικά εννα δοκιμάσεις και μεσόνερα ... ακτοβάτη δεν εδοκίμασα ουτε εγώ ... δοκίμασε και πε μας
πάντος το μπικατίνι είναι καλό δόλωμα και ευκολόχρηστο ... γαρίδα ζωντανή επίσης είναι καλό δόλωμα
μπασμός απαρέτητος
για αρχή θα σου σύστηνα να ψαρέψεις σε λιμάνι η φράγμα που ε κάπως πιο ησύχες καταστάσεις και μπορείς να πειραματιστείς καλύτερα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Eγγλεζικο babay yeah!

Post by maratheftis »

Τελικα εττεσταρα το εγγλεζικο σημερα...για πρωτη φορα μπορο να πο οτι επια πολλα καλα..σαν χειριστισ του καλαμιου :clap: :shock:

αποτελεσμα μονο φυκια..η λαρνακα εν χαλια εν μου καθεται πλεον....αυριο θα παω προς ξυλοφαγου περκι μασ κατσει τιποτις.... :!:
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Eγγλεζικο babay yeah!

Post by Giorkos »

maratheftis wrote:...αυριο θα παω προς ξυλοφαγου περκι μασ κατσει τιποτις.... :!:
wise choice :wink:

έσιη τζαι τζίνο το καημένο τις εκπλήξεις του :)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Eγγλεζικο babay yeah!

Post by apsavvas »

είναι καλυτέρα να ψαρεύεις σε μπουκιές λιμανιών κ εκεί που σπάει το κύμα στους βράχους με εγγλέζικο. υπάρχουν και φελλοί κύματος αν θες να δοκιμάσεις και σε ανοιχτή θάλασσα όπου υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες. για αρχή σου συνιστώ κάπου ημέρα αλλά πάντοτε ο σπασμός δν πρέπει να φεύγει από δίπλα σου. χωρίς αυτό δεν κανείς τπτ φίλε. δολώματα εγώ συστήνω πατίνι και πίστεψε έχεις καλά αποτελέσματα φτάνει εκεί που θα πας να τραβήξεις το ψαρή κοντά με τη μαλάγρα σου
The only source of knowledge is experience

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”