Αρματωσια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Αρματωσια

Post by chrysanthos9 »

Ψαρευω σε βαθος περιπου 5 μετρα ο τοπος εχει βραχια απο κατω ρευματα εχει αλλα αδυναμα θελω μια αρματωσια για σαργους. Ποση αποσταση πρεπει να εχω τα βαρακια τι βαρακια να χρησιμοποιησω για φελλο 3+2 :?:



οποιος μοου πει μια καλη αρματωσια να του πω τοπο που εχει πολλους κουνελους :lol: :lol: :lol: :lol:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
pittas81
Posts: 17
Joined: Fri Sep 03, 2010 7:37 am

Re: Αρματωσια

Post by pittas81 »

Καλές αρματωσιές
Attachments
Skitsa.jpg
Skitsa.jpg (112.04 KiB) Viewed 8673 times

User avatar
pittas81
Posts: 17
Joined: Fri Sep 03, 2010 7:37 am

Re: Αρματωσια

Post by pittas81 »

Μια για κάθε καιρό

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αρματωσια

Post by Giorkos »

πάει τζαιρό τωρά που ο Χρύσανθος ασχολείτουν με γραμμάρια για βαράκια... :x

τωρά για 'βαράκια' βάλλει ΚΙΛΑ τζαι έσιη αρματωσιά 1 μέτρο :wink: :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Αρματωσια

Post by shark25 »

γεια σας ειμαι καινουργιος στο εγγλεζικο και θελω βοηθεια με την συρωμενη αρματωσια. το καλαμι μου ειναι 3.90 αν θελω να ψαρεψω σε μεγαλυτερο βαθος πωσ θα κανω την αρματωσια μου?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Αρματωσια

Post by marios »

shark25 wrote:γεια σας ειμαι καινουργιος στο εγγλεζικο και θελω βοηθεια με την συρωμενη αρματωσια. το καλαμι μου ειναι 3.90 αν θελω να ψαρεψω σε μεγαλυτερο βαθος πωσ θα κανω την αρματωσια μου?
http://www.cyprusfishingmagazine.com/ar ... ystos-2008

http://www.customrods.gr/psarema/2010-0 ... 37-34.html
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: Αρματωσια

Post by DOROS »

Γεια μας ,τι κάνω εγώ σε αρκετό βάθος στα γλυκά νερά μιας τζε τζαμε ψαρεύω τον περισσότερο χρόνο μου.

Δοκίμασε συρόμενο/αμολύβοτος φελλό (6γρ, 8γρ, 10 γρ), αν μιλούμε για βάθη 6,7 μ. τζε κάτω. το 70%-80% του συνολικού βάρους να είναι μαζεμένο, σε απόσταση 1.50/1.80 μ. από το loop ή τη μικρή παραμάνα, το υπόλοιπο 30 με 20 να είναι σε 3 σταθερές αποστάσεις. Παράμαλλο, να μην ξεπερνά τους 50-60 πόντους για να γλυτώσεις όσο μπορείς τα αεροπλεξήματα .
Το 3.90 έχει καλύτερη συμπεριφορά στις σταθερές αρματωσιές/φελλούς(Φώτος 3,4,5 από τον pittas81), όπου το βάθος που ψαρεύεις δεν ξεπερνά το μήκος του καλαμιού, αλλά δεν σημένη πως δεν μπορεί να ψαρέψει και slider. Επίσης το βάρος που θα δέχεται το καλάμι να μην ξεπερνά τα 16γρ. , αυτό θα βοηθήσει στο να φορτώσει πιο σωστά την ώρα της βολής, συνεπάγεται μεγαλύτερες απόσταση.

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Αρματωσια

Post by shark25 »

ωραιο το σχεδιαγραμμα. απλα το στοπερ που λετε μου παν οτι γινετε με μισινα η οδοντικο νημα.αν δυσκολευομαι να το κανω υπαρχει κατι ετοιμο στην αγορα?και κατι αλλο το στοπερ δηλαδη θα μετακινα αυτοματα το φελλο στο καταλληλο βαθος που ωαρευουμε?δηλαδη αν ωαρευω στα 5 μετρα με αυτην την αρματωσια το δολωμα θα βρισκεται στον πατω του βυθου?και αν εγω θελω να ψαρευω μεσονερα?
συγνωμη αν γινομαι σπαστικος

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Αρματωσια

Post by shark25 »

α και κατι αλλο υπαρχει τροποσ να μην χαλουμε καθε φορα την αρμαατωσια που κανουμε. δηλαδη τις πλειστες φορες θα πρεπει να πεταμε τα μολυβια και να βαζουμε καιουργια?

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Αρματωσια

Post by mariosspinning »

Υπάρχει ειδικό πενσάκι που σε βοηθά να αφερείς τα μολύβια χωρίς να τα καταστρέφεις
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Αρματωσια

Post by andrea5 »

υπαρχουν στην αγορα στοππερ ρε φιλε, νηματενα και σιλικονης
το στοππερ μετακινας το εσυ και οχι που μονο του τζιαμε που θελεις να σταματα ο φελλος σου ,βυθομετρας στην αρχη στο περιπου ,ασπουμαι το στοππερ σου στα 2 μετρα αποσταση που το αγγιστρι τζιαι καμνεις βολη τζιαμε που θα ψαρεψεις αν δεις το φελλο και βυθιστει 1 μετρο πουκατο ασπουμαι σημαινει οτι η αρματωσια σου για να ψαρεψεις 10 εκατοστα που το βυθο πρεπει να σηκωσεις το στοππερ ακομα 90 εκατοστα για παραδειγμα ,αν ο φελλος σου μεινει πουπανω φερνεις το στοππερ σου κατω ,προς το αγγιστρι τζιαι ξαναβυθομετρας ως που να εβρεις το βαθος που θελεις να ψαρευεις,ο φελλος αν δεν βυθιζεται τζιαι ψαρεψεις ετσι σημαινει το δολωμα σου ενναν τελεια στο βυθο τζιαι εννα εχεις και λασκο που μπορει να σου χασει τσιμπιες ,για να καμεις βυθομετριση στυνεις πρωτα την αρματωσια σου με το φελλο σου ζυγισμενο τζιαι μετα προσθετεις ενα βαρος 5-10 γρ στο αγγιστρι ,δηλαδη στο τελος της ασματωσιας ,εχει ειδικα βαριδια για βυθομετρηση αλλα μπορεις και μονος σου να περασεις πανω σε τελλι λεπτο ενα βαρος 5 γρ τζιαι να το φακκας 2-3 γυρους το τελλι στο αγγιστρι για να το στερεωσεις κατα την διαρκεια της βυθομετρησης

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Αρματωσια

Post by shark25 »

ναι την σταθερη αρματωσια την καταλαβα η αποροια μου ηταν για την συρωμενη

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Αρματωσια

Post by marios »

shark25 wrote:ωραιο το σχεδιαγραμμα. απλα το στοπερ που λετε μου παν οτι γινετε με μισινα η οδοντικο νημα.αν δυσκολευομαι να το κανω υπαρχει κατι ετοιμο στην αγορα?και κατι αλλο το στοπερ δηλαδη θα μετακινα αυτοματα το φελλο στο καταλληλο βαθος που ωαρευουμε?δηλαδη αν ωαρευω στα 5 μετρα με αυτην την αρματωσια το δολωμα θα βρισκεται στον πατω του βυθου?και αν εγω θελω να ψαρευω μεσονερα?
συγνωμη αν γινομαι σπαστικος
το στόπερ με οδοντικό νήμα είναι το καλύτερο, συνήθως τα έτοιμα σκαλώνουν στους οδηγούς και τα "μισινετινα" πληγώνουν την μισίνα..φιλε είσαι από λευκωσία? αν θέλεις να βρεθούμε να σου λύσω τις απορίες σου.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Αρματωσια

Post by apsavvas »

έγω το κάνω με μισίνα και αφήνω περίπου 2cm τη μισινα μου για να μην πληγόνονται οι οδιγοί και ταυτόχρονα και το stopper
The only source of knowledge is experience

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αρματωσια

Post by MariosK »

apsavvas wrote:έγω το κάνω με μισίνα και αφήνω περίπου 2cm τη μισινα μου για να μην πληγόνονται οι οδιγοί και ταυτόχρονα και το stopper
Ο Μάριος λέει ότι το στόπερ με μισίνα πληγώνει την μισίνα, την μάνα, όχι τους οδηγούς. Και εγώ συμφωνώ. Το οδοντικό νήμα είναι το καλύτερο με διαφορά. Εγώ προτιμώ το κερομένο γιατί κάνει καλύτερους κόμπους.

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”