SIGN IN | REGISTER
Αρθρογραφία

ΑΚΤΗ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ

Αρματωσια

Re: Αρματωσια

Δημοσίευσηαπό marios » Τετ Μάιος 30, 2012 7:00 am

MariosK έγραψε:
apsavvas έγραψε:έγω το κάνω με μισίνα και αφήνω περίπου 2cm τη μισινα μου για να μην πληγόνονται οι οδιγοί και ταυτόχρονα και το stopper

Ο Μάριος λέει ότι το στόπερ με μισίνα πληγώνει την μισίνα, την μάνα, όχι τους οδηγούς. Και εγώ συμφωνώ. Το οδοντικό νήμα είναι το καλύτερο με διαφορά. Εγώ προτιμώ το κερομένο γιατί κάνει καλύτερους κόμπους.

:text-yeahthat:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!
Άβαταρ μέλους
marios
Site Admin

Δημοσ.: 1784
Εγγραφη: Τρί Φεβ 13, 2007 5:53 pm
Τοποθεσια: Λ/σια.κ/κλι.

Δημοσίευσηαπό shark25 » Τετ Μάιος 30, 2012 2:04 pm

ναι μαριε απο λευκωσια ειμαι αμα θες παμε και καμια εξορμηση μαζι
shark25

Δημοσ.: 131
Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 27, 2008 3:20 pm

Δημοσίευσηαπό DOROS » Τετ Μάιος 30, 2012 2:16 pm

Δεν γίνεσαι καθόλου σπαστικός, (ρωτώντας πας στην πόλη… ).

Το να κάνεις στοπεράκι εν τω πιο εύκολο πράγμα, απλά πρέπει να το δεις από κάποιο. Εγώ το κάνω με μισίνα αλλά και το οδοντικό νήμα όπως είπαν τα παιθία.
το στόπερ θα είναι σταθερό πάνω από τον φελλό σε ένα ‘Α’ σημείο π.χ 5 μέτρα. Ο φελλός θα κινείτε πάνω στην μισίνα μέχρι να βρει το στόπερ. Το βάθος που θα ψαρέψεις το καθορίζεις εσύ με το στόπερ μετακινώντας το πάνω ή κάτω. Πρώτα, πρώτα πρέπει να ανακαλύψεις το βάθος που έχεις… και μετά ρυθμίζεις την απόσταση που θέλεις να κατεβείς με την βυθομέτρηση. Η συγκεκριμένη αρματωσιά η όπια άλλη αρματωσιά παρόμοιου τύπου (μιλώ πάντα για συρόμενο αμολύβωτο ή μολυβωμένο/ επιλογή αναλόγως της περίπτωσης) μπορείς να ψαρέψει σε όπιο βάθος επιθυμείς .
Τώρα, αν δεν θέλεις να τα χαλάς κάθε φορά, μπορείς να μαζέψεις το καλάμη σου κανονικά και στην συνέχεια να πάρεις μια σκάλα(ποτζινη που τυλιουν τους φελλούς πάνω) τζε να μαζέψεις όλοι την αρματωσιά πάνω μαζί με τον φελλό και με ένα λαστιχάκι μαζί με το καλάμι.

Κάπως έτσι..
Συνημμένα
Photo0040.jpg
Photo0040.jpg (91.26 KiB) 757 προβολές
DOROS

Δημοσ.: 77
Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 21, 2011 5:44 pm

Δημοσίευσηαπό shark25 » Τετ Μάιος 30, 2012 7:55 pm

[σωστο καλη η ιδεα σου αυτο το κανω με την αντεννα για να μην χαλαω καθε φορα την αρματωσια. ομως αν βαλω το στοπερ πχ στα 5 μετρα και το καλαμι μου ειναι 3.90 τπ στοπερ θα περνα απο τα δακτυλιδια,Δεν θα πιανετε πανω τουσ?
shark25

Δημοσ.: 131
Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 27, 2008 3:20 pm

Δημοσίευσηαπό marios0 » Τετ Σεπ 18, 2013 1:10 pm

Καλησπέρα,

Ποια η σημασία της απόστασης που το stopper ως το πρώτο μολύβι (το πρώτο μετά τον φελλό).
Δηλαδή αν εγώ ψαρεφκω στα 6 μετρα πρέπει να απλοσω τα μολύβια πάνω στην μάνα και στα 6 μετρα..
Ο λόγος που ρωτώ είναι επειδή αν έχω ένα καλάμι 4.20 και έχω μολύβια απλωμένα πάνω στην μάνα για 6 μετρα η ακόμα και 5 μετρα εν θα μπορώ να κάμω βολές...

Τούτη εν απορία που την έχω πολύ καιρό και εν εκαταφερα να την λύσω μονος μου ακόμα...

Καλά ψαρέματα τώρα που εφκιεροσαν οι θάλασσες.
Άβαταρ μέλους
marios0

Δημοσ.: 27
Εγγραφη: Παρ Δεκ 14, 2012 10:41 pm

Δημοσίευσηαπό steliosgewrgiou » Τετ Σεπ 18, 2013 4:24 pm

Φιλε τζαμε καλυτερα να δεις και την.λυση του μπολονεζ...διοτι παμε σε παιο βαθια νερα..θεωρω οτι απο νερα 4-8μ δουλευει καλυτερα το μπολονεζ ενω για πιο ξεβαθα δουλευει το εγεζικογλ
steliosgewrgiou

Δημοσ.: 292
Εγγραφη: Κυρ Μάιος 26, 2013 9:41 am

Δημοσίευσηαπό mikrosa » Τετ Σεπ 18, 2013 5:21 pm

steliosgewrgiou έγραψε:Φιλε τζαμε καλυτερα να δεις και την.λυση του μπολονεζ...διοτι παμε σε παιο βαθια νερα..θεωρω οτι απο νερα 4-8μ δουλευει καλυτερα το μπολονεζ ενω για πιο ξεβαθα δουλευει το εγεζικογλ

Δεν θα το ελεγα.μιας και με 4μ βαθος και 4.20 καλαμι μπορεις να ψαρεψεις ακομα και fixed
με το εγγλεζικο μπορεις να ψαρεψεις χωρις ιδιετερο προβλημα 2 φορες το μηκος του καλαμιου σου σε βαθος
mikrosa

Δημοσ.: 549
Εγγραφη: Παρ Απρ 22, 2011 8:11 pm
Τοποθεσια: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Δημοσίευσηαπό michalispsarema » Τετ Σεπ 18, 2013 5:36 pm

steliosgewrgiou έγραψε:Φιλε τζαμε καλυτερα να δεις και την.λυση του μπολονεζ...διοτι παμε σε παιο βαθια νερα..θεωρω οτι απο νερα 4-8μ δουλευει καλυτερα το μπολονεζ ενω για πιο ξεβαθα δουλευει το εγεζικογλ

Γιατι να χρησομοιποισης μπολονεζ ρε φιλε αφου στο εγγλεζικο μπορεις να ψαρεψεις σε μεγαλα βαθη και αποστασεις.

marios0 έγραψε:Καλησπέρα,

Ποια η σημασία της απόστασης που το stopper ως το πρώτο μολύβι (το πρώτο μετά τον φελλό).
Δηλαδή αν εγώ ψαρεφκω στα 6 μετρα πρέπει να απλοσω τα μολύβια πάνω στην μάνα και στα 6 μετρα..
Ο λόγος που ρωτώ είναι επειδή αν έχω ένα καλάμι 4.20 και έχω μολύβια απλωμένα πάνω στην μάνα για 6 μετρα η ακόμα και 5 μετρα εν θα μπορώ να κάμω βολές...

Τούτη εν απορία που την έχω πολύ καιρό και εν εκαταφερα να την λύσω μονος μου ακόμα...

Καλά ψαρέματα τώρα που εφκιεροσαν οι θάλασσες.

Καλησπερα φιλε, Πχ εχεις ενα φελο 5 γρ θα μπορουσες να βαλεις στα 3μ απο το παραμαλλο σου 3 γραμμαρια και ποιο κατω να απλωσεις μικρα βαριδακια σε διαφορες αποστασεις και να βαλανσαρεις τον φελλο.. καταλαβες/ δεν πρεπει να ειναι απλωμενα πανω στα 6μ στο μηκος που ψαρευεις.. υπαρχει το εγγλεζικο το σταθερο που ψαρευεις σταθερα μεχρι 4-4.20 με το καλαμι που εχεις και αν εχει περρισοτερο βαθος η αρματωσια γινετε σηρομενι..
michalispsarema

Δημοσ.: 761
Εγγραφη: Τετ Απρ 11, 2012 10:59 am

Δημοσίευσηαπό marios0 » Τετ Σεπ 18, 2013 5:42 pm

οποταν πρεπει αναγκαστικά να παω σε φελλούς με μεγαλύτερο ερματισμα.
Ως τωρα εχρησιμοποιούσα το πολυ ως τα 2gr με καλο καιρο,
να το δοκιμασω τζε τουτα...
Άβαταρ μέλους
marios0

Δημοσίευσηαπό michalispsarema » Τετ Σεπ 18, 2013 5:52 pm

Με 2 γρ δεν μπορεις να ψαρεψεις μακρια εκει που θελεις.. αλλα μεχρι 5 γρ και με ρευμα
michalispsarema

Δημοσίευσηαπό marios0 » Τετ Σεπ 18, 2013 6:25 pm

μιλάς πάντα για φελλούς χωρίς ερματισμα πάνω τους σωστά ?
Άβαταρ μέλους
marios0

Δημοσίευσηαπό michalispsarema » Τετ Σεπ 18, 2013 6:51 pm

νε χωρις ερματισμα..

http://www.matchangler.com/infop%C3%AAc ... tiers.html

καποιες αρματωσιες για βαρετους φελλους και για περρισοτερο φραγματα..
michalispsarema

Δημοσίευσηαπό marios0 » Τετ Σεπ 18, 2013 6:57 pm

ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Άβαταρ μέλους
marios0

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Εγγλέζικο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

USEFUL LINKS

- Windfinder forecast
- CYCOFOS weather forcecast
- Google weather forcecast

Navionics Cyprus Maps

SISTER SITES

HUNT & SHOOT
MAGAZINE
CYPRUS YACHTING
MAGAZINE
MAGAZINES

Cyprus Fishing Magazine
P.O. Box 55329, 3821 Limassol, Cyprus | Telephone: +357 25577750 | e-mail: info@cyprusfishingmagazine.com

Copyright © Dacor Advertising & Media LTD 2012
Designed by Dacor