Λιτσομελάνουρο?!?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Λιτσομελάνουρο?!?

Post by (CyBasser) »

Στο τεύχος Ιουλίου του Ελληνικού περιοδικού "Ψάρεμα" υπάρχει ένα άρθρο αφιερωμένο στο "λιτσομελάνουρο". Συγκεκριμμένα με αυτό το όνομα αναφέρεται στις μικρες λίτσες με το ωοειδές πλατύ σώμα, ασημί χρώμα με τρία σκούρα ρομβοειδή σημάδια στα πλευρά, και έντονο μαύρο στις άκρες της (πολύ μεγάλης) δρεπανωτής ουράς και πτερυγίων.

Αυτές τις λίτσες τις έχω πιάσει πάρα πολλές φορές μέχρι μεγέθους 20-22 εκατοστών αλλά όχι πιο μεγάλες. Επιπρόσθετα, οι "καθαρόαιμες" λίτσες που έπιασα είτε (πιο παλιά) με ζωντανό είτε με τεχνητό, από 0.5 ως 2 κιλά είχαν πιο μακρόστενο κορμί, πιο καμπουρωτό μούτρο, δεν είχαν τα σκούρα σημάδια στα πλευρά, αλλά είχαν τα μαύρα σημάδια στην ουρά και τα φτερά.

Μέχρι τώρα ήμουν με την εντύπωση ότι επροκειτο και στις δύο περιπτώσεις για το ίδιο είδος (Lichia amia), με μια φυσική μεταμόρφωση λόγω ενηλικίωσης. Σε αυτό συνέτεινε ότι ποτέ δεν έπιανα "λιτσομελάνουρα" άνω των 22 εκατοστών (στο άρθρο αναφέρει ότι γίνονται ως 60!), ούτε "καθαρόαιμες" λίτσες κάτω των 30 περίπου εκατοστών.

Αυτό το άρθρο με προβλημάτισε. Έχει πιάσει κανείς "λιτσομελάνουρο" πάνω από 25 εκατοστα με το ωοειδές πλατύ κορμί και τα τρία πλευρικά σημάδια? Έχει πιάσει κανείς λιτσάκια με το σχήμα της καθαρόαιμης λίτσας χωρίς σημάδια σε μέγεθος κάτω των 30 εκατοστών? Αν είστε βέβαιοι για τα χαρακτηριστικά αυτά απαντήστε μου!

Θα το κοιτάξω και εγώ πιο επισταμένα να βρώ μιαν άκρη...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by Greg »

Επειδη εμελετησα αρκετα το θεμα λιτσας τελευτεα εχουμε 3 ειδη λιτσας φιλε Cybasser στα νερα μας..

Το ενα ειδος εν η μικρη με τα μαυρα σημαδια στην ουρα και τα πτερυγια, φτανει μονο ως 2 κιλα τουτο το ειδος. Το λιτσομελανουρο οπως το ειπες. Το επιστημονικο της ειναι leccia stella.
Image

Το αλλο ειδος εν πιο σπανιο αλλα ετυχε ειδα που επειαστικαν, το σωμα της εν πιο στρογγυλεμενο
Image

Και τελος το αλλο ειδος που εχουμε εν η leccia amia..Που γινεται ΤΕΡΑΣ καμια 80ρκα κιλα!!!1
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by PrEdAtΩR »

εγώ ξέρω μονο τούτο το είδος

ahahahahahahahahaahahahahaha

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:Επειδη εμελετησα αρκετα το θεμα λιτσας τελευτεα εχουμε 3 ειδη λιτσας φιλε Cybasser στα νερα μας..

Το ενα ειδος εν η μικρη με τα μαυρα σημαδια στην ουρα και τα πτερυγια, φτανει μονο ως 2 κιλα τουτο το ειδος. Το λιτσομελανουρο οπως το ειπες. Το επιστημονικο της ειναι leccia stella.
Image

Το αλλο ειδος εν πιο σπανιο αλλα ετυχε ειδα που επειαστικαν, το σωμα της εν πιο στρογγυλεμενο
Image

Και τελος το αλλο ειδος που εχουμε εν η leccia amia..Που γινεται ΤΕΡΑΣ καμια 80ρκα κιλα!!!1
Όϊ ρε Γρηγόρη επαραδέκτηκα σε ρε!!!!! :D :D :D :D :D :D :D

Την έρευνα την έκαμα και εγώ αλλά η αλήθεια είναι ότι ως το άρθρο του "Ψαρέματος" όντως δεν είχα ελέγξει, ήμουν μόνο με την ιδέα της amia. Έτσι ήθελα να δω μια και τελευταία μας έπιασε όλους η μανία με τα λιτσομινερογοφαροειδή πόσοι την έπαθαν σαν εμένα....

Πάντως την stella (όχι την κοπέλλα, ούτε την Shimano, αλλά την λίτσα) πιο μεγάλη που 22 εκατοστά εν την έπιασα.... Έπιασεν την κανένας έτσι στα 1 με δυό κιλά? Επισήμως το όνομα της σήμερα δεν είναι πια Lichia stella αλλά Trachinotus ovatus.

Η τρίτη που απεικονίζει ο φίλος μας ο Γρηγόρης φαίνεται να είναι παραλλαγή της amia. Επιστημονικά δεν αναγνωρίζεται σαν ξεχωριστό είδος.

Ένα τρίτο είδος ωστόσο υπάρχει, κυρίως στην Δυτική Μεσόγειο και τον Ατλαντικό. Ωστόσο εμφανίζεται και στα νερά μας, αλλά χρειάζεται "'κρεμμαστά νερά" κοντά στις ακτές για να πλησιάζει. Το όνομα του είναι Campogramma glaycos, είναι σχετικά μακρόστενο (όπως την κανονική amia) αλλά έχει σκούρα ράχη με κάθετες γραμμές στο στυλ που έχει η λουτσιοπέρκα.... (Αυτή την ήξερα - την Trachinotus ovatus δεν την ήξερα ότι ήταν το "λιτσομελάνουρο" :? :? , νόμιζα ότι ήταν κάτι τελείως διαφορετικό :roll: :roll: :roll: )
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by (CyBasser) »

Lichia amia
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by (CyBasser) »

Trachinotus ovatus (= Lichia stella, Lichia ovata)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by (CyBasser) »

Campogramma glaycus (φωτό από Λίβανο - δεν κατάφερα να βρω καλύτερη τώρα :roll: :( )
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by (CyBasser) »

And now, the $ 1,000,000 question:

Πότε πάμε για λίτσες (ανεξαρτήτως είδους) :?: :?: 8) 8) 8) 8) :mrgreen: :mrgreen:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by Greg »

PrEdAtΩR wrote:εγώ ξέρω μονο τούτο το είδος

ahahahahahahahahaahahahahaha
ahahahaha τουτο το ειδος ξερει μας ομως???? :D
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by Greg »

(CyBasser) wrote:And now, the $ 1,000,000 question:

Πότε πάμε για λίτσες (ανεξαρτήτως είδους) :?: :?: 8) 8) 8) 8) :mrgreen: :mrgreen:
Ποτζει στες περιοχες λαρνακα μερκιες κυκλοφορουν...ποδα μερκες νεκρες :? εχει σχεδον 3 μηνες που τις γυρεφκω μεν φοασε
Esox Lucius

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by Pambs »

Greg wrote:
(CyBasser) wrote:And now, the $ 1,000,000 question:

Πότε πάμε για λίτσες (ανεξαρτήτως είδους) :?: :?: 8) 8) 8) 8) :mrgreen: :mrgreen:
Ποτζει στες περιοχες λαρνακα μερκιες κυκλοφορουν...ποδα μερκες νεκρες :? εχει σχεδον 3 μηνες που τις γυρεφκω μεν φοασε
αυριο θα παω μαλλον να δω αν πεζει τπτ, αν θελεις πιασε να παμε.

Ρολανδο θα παω κανενα περιπατο μαλλον εκει μπροστα που το ξενοδοχειο πανω στους κυμματοθραυστες

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by (CyBasser) »

(CyBasser) wrote:Trachinotus ovatus (= Lichia stella, Lichia ovata)
Μια μικροσκοπική Trachinotus ovatus που πιάστηκε προψές σε πολυάγκιστρο με σαρδέλα στην περιοχή αεροδρομίου Λάρνακας. Δίπλωσε βαρύ καλάμι και πάλεψε αισθητά - άσχετα αν ήταν πιο μικρή από το δόλωμα (και σίγουρα πιο ελαφριά!!!). Απλελευθερώθηκε ζωντανή μπας και την ξαναδώ σε κανένα ψεύτικο ψαρούι σε κανα δυο χρόνια...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by (CyBasser) »

Pambs wrote:
Greg wrote:
(CyBasser) wrote:And now, the $ 1,000,000 question:

Πότε πάμε για λίτσες (ανεξαρτήτως είδους) :?: :?: 8) 8) 8) 8) :mrgreen: :mrgreen:
Ποτζει στες περιοχες λαρνακα μερκιες κυκλοφορουν...ποδα μερκες νεκρες :? εχει σχεδον 3 μηνες που τις γυρεφκω μεν φοασε
αυριο θα παω μαλλον να δω αν πεζει τπτ, αν θελεις πιασε να παμε.

Ρολανδο θα παω κανενα περιπατο μαλλον εκει μπροστα που το ξενοδοχειο πανω στους κυμματοθραυστες
PM sent
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by caveman »

(CyBasser) wrote:
(CyBasser) wrote:Trachinotus ovatus (= Lichia stella, Lichia ovata)
Μια μικροσκοπική Trachinotus ovatus που πιάστηκε προψές σε πολυάγκιστρο με σαρδέλα στην περιοχή αεροδρομίου Λάρνακας. Δίπλωσε βαρύ καλάμι και πάλεψε αισθητά - άσχετα αν ήταν πιο μικρή από το δόλωμα (και σίγουρα πιο ελαφριά!!!). Απλελευθερώθηκε ζωντανή μπας και την ξαναδώ σε κανένα ψεύτικο ψαρούι σε κανα δυο χρόνια...
Όσοι ψαρεφκουν το Βασηλικό κατσόχιρο τροφής, κατα περιόδους τον Χειμώνα γεμόνουν σίκλες με τέθκιες από 150 με 300 γρ.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Λιτσομελάνουρο?!?

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Σπηλια.....εκουφανες με :evil:
Τι ειναι τουτον παλε...Βασιλικος κατσοσιηρος τροφης :?: :?: :?: :?:

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”