Αρπακτικα

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Αρπακτικα

Post by Greg »

Ετσι για να γνωριζουμε ενα περιπου σε τι size μπορουν να φτασουν τα αρπακτικα που εχουμε στα νερα μας (αν αποφασισουν καποτε μερικοι τον γονο να μεγαλωσει), επισυναπτω μερικες photo..

λαβρακι

Image


λιτσα

Image


βελονιδα


Image


λουτσος


Image


Μινερκα και δακαννομουτες νομιζω γνωριζεται ενα περιπου ποσο γινουνται ετσι δεν χρειαζεται να βαλω φωτο. Τα ψαρκα εν ουλλα πιασμενα σε γειτονικες μας χωρες (τα 2 πρωτα απο την παραλια)..αν αφεικουν μερικοι πεινασμενοι τον γονο να μεγωσει μπορει και μεις καποτε να δουμε ετσι θηρια..αλλα τι να καμουμε? στους παραπανω ως τζιαμε φτανει η ΄τεχνη' τους στο 'ψαρεμα΄
Esox Lucius

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αρπακτικα

Post by Giorkos »

σχετικά με τις φωτό...

είχα την τύχη να παρακολουθήσω τον κ. Λούκα .... Λάρνακα...

η θάλασσα ταραμένη. καποτε ψιλοφουρτουνιασμένη...έπιανε το καλάμιν του (ένα κοντό χοντρό καλάμι άσπρο, που αν θυμάμαι καλά ήταν σπασμένη η μούττη του με μιαν μηχανούα που τον τζαιτό της πουμπουλίνας ) και επήαινε κατά τον γυαλό (απέναντι από το παλιο Σωματείο Σαλαμίνας, δίπλα από τον Κούλλη και Βαρωσιώτη)..
που εν να πάεις μάστρε Λούκα..."Έσιη ένα λαβράτζιν μιάλο τζαι εν να πάω να το πιάω..."

Επήαινε ο μάστερ λούκας και πετά από μερικές ώρες η΄και πιο λίο ε΄φκαλλε κάτι γομάρκα σαν την φωτογραφία...πολλές φορές εστέκετουν δίπλα που τους ευκαλύπτους και επούλαν τα !!!!

έφαε λαβράτζιν πολλήν η γειτονιά που τον μάστρε Λούκα !!!! Παλιοί Καλοί Τζαιροί....

Γιώργος

Υ.Γ Α..και κάπου τότε έφκαλεν τζαι οι μεντώνηες (γείτονες) μιαν λίτσα νάκκον πιο μιτσιάν μόως που τη φωτό σας (ε..ίσως όχι και τόσο μεγάλη γιατί έση μερικά χρόνια τωρα) πάστα δύχτια που εβάλαν για κεφαλούθκια στο 1 μέτρο νερό ακριβώς μροστά που την 'σκαλούα' ετζινήαν τα κεφαλούθκια. Εθώρουν την φάση ......τζίνη ετινίαν τα, τζίνα επετάσσουνταν δεξιά αριστερά όπως τα πελλά..άλλα επιαστήκαν στα δ΄χτυα..άλλα επετάσσουνταν πουπάνω που τα δίχτυα...αλλά τζίνη εκοράτζησεν και έμακε ένα σαματά (σαν να τζαι εσίκωσε τρικυμία :wink: ) !!!! όσοι τους ξέρετε μπορείτε να τους ρωτήσετε...


Υπόψη ότι η ιστορία μου μπορεί να μην αγγίζει 100% τα μεγέθη λόγο χρόνου και ηλικίας τότε αλλά είμαι σίγουρος ότι είμαι 80% σωστός και πάνω :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Αρπακτικα

Post by no-nick »

Giorkos wrote:σχετικά με τις φωτό...

είχα την τύχη να παρακολουθήσω τον κ. Λούκα .... Λάρνακα...

η θάλασσα ταραμένη. καποτε ψιλοφουρτουνιασμένη...έπιανε το καλάμιν του (ένα κοντό χοντρό καλάμι άσπρο, που αν θυμάμαι καλά ήταν σπασμένη η μούττη του με μιαν μηχανούα που τον τζαιτό της πουμπουλίνας ) και επήαινε κατά τον γυαλό (απέναντι από το παλιο Σωματείο Σαλαμίνας, δίπλα από τον Κούλλη και Βαρωσιώτη)..
που εν να πάεις μάστρε Λούκα..."Έσιη ένα λαβράτζιν μιάλο τζαι εν να πάω να το πιάω..."

Επήαινε ο μάστερ λούκας και πετά από μερικές ώρες η΄και πιο λίο ε΄φκαλλε κάτι γομάρκα σαν την φωτογραφία...πολλές φορές εστέκετουν δίπλα που τους ευκαλύπτους και επούλαν τα !!!!

έφαε λαβράτζιν πολλήν η γειτονιά που τον μάστρε Λούκα !!!! Παλιοί Καλοί Τζαιροί....

Γιώργος






Υ.Γ Α..και κάπου τότε έφκαλεν τζαι οι μεντώνηες (γείτονες) μιαν λίτσα νάκκον πιο μιτσιάν μόως που τη φωτό σας (ε..ίσως όχι και τόσο μεγάλη γιατί έση μερικά χρόνια τωρα) πάστα δύχτια που εβάλαν για κεφαλούθκια στο 1 μέτρο νερό ακριβώς μροστά που την 'σκαλούα' ετζινήαν τα κεφαλούθκια. Εθώρουν την φάση ......τζίνη ετινίαν τα, τζίνα επετάσσουνταν δεξιά αριστερά όπως τα πελλά..άλλα επιαστήκαν στα δ΄χτυα..άλλα επετάσσουνταν πουπάνω που τα δίχτυα...αλλά τζίνη εκοράτζησεν και έμακε ένα σαματά (σαν να τζαι εσίκωσε τρικυμία :wink: ) !!!! όσοι τους ξέρετε μπορείτε να τους ρωτήσετε...


Υπόψη ότι η ιστορία μου μπορεί να μην αγγίζει 100% τα μεγέθη λόγο χρόνου και ηλικίας τότε αλλά είμαι σίγουρος ότι είμαι 80% σωστός και πάνω :wink:

κ.Γιωργο πριν ποσα χρονια μηλας? πες μας χρονολογια αν θημασε

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αρπακτικα

Post by Giorkos »

Για σου Νο-Νικ...

Γιώργος Σκέττος...χωρίς το κ. μπροστά...

32 είμαι. :mrgreen:

η ιστορίες που θυμούμαι (μινίσκω στην περιοχή εκεί...στο δρόμο δίπλα από του Βαρωσιώτη (Τούρτζικα στην καθωμιλουμένη) ) και πρέπει να είμουν γύρω στα 10-12..δηλαδή πριν 20 χρόνια :shock: !!!!

η περιοχή εκεί από το κάστρο μέχρι την ανεμώνα και πιο συγκεκριμένα κοντά στα κέντρα (Κούλλη-Βαρωσιώτη-Άντωνα) εκρατούσε πολλύ ψάριν...είμαστε μιτσιοί και δεν εξέραμεν από ψάρεμα αλλά πάλε κέφαλους μιάλους εφκάλλαμε...όσοι ήταν πιο μεγάλοι και εψαρέφκαν με ψτ εφκάλλαν λαβράκια, και πολλά άλλα...
γενικά είχεν πολλύ ψάριν...με τα χρόνια επαρατήρησα την συστηματική μείωση των ψαρκών εκεί....αλλά πε μου εν παντού το ίδιο...

εκαταντήσαμε όμπως όπο\ιου του λάλώ τις ιστορίες να με κοιτά απορημένως και δεν πιστεύει....πιστέψττε με....ΠΡΙΝ ΕΙΧΕ...ΤΩΡΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ .... και για όσους ξέρετε τον Chris ton σουβλιτζη εν να δείτε ότι εν σείρνει ποττέ του καλάμιν πλέον...ρωτήστε τον και θα σας πει :twisted:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Αρπακτικα

Post by sifu-nas »

ααα θυμουμε τον μαστερ Κρις , εφκαλεν τζιαι λαβρατζι μπροστα μου .
Πρεει να ηταν πριν 5 - 6 χρονια... :D

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αρπακτικα

Post by Giorkos »

sifu-nas wrote:ααα θυμουμε τον μαστερ Κρις , εφκαλεν τζιαι λαβρατζι μπροστα μου .
Πρεει να ηταν πριν 5 - 6 χρονια... :D

O kriς τωρά επαρέτησε το ψάρεμα γιατί εν έσιη τίποτε πλέον...και αυτός δεν έχανε τίποτε γιατί έσυρνε μέσα...και έψηνε σουβλάκια...αν ετσίμπαν και τίποτε ήταν καλά...αλλά όπως λέει είναι τραγική η κατάσταση κει δεν ασολείται πλέον....

ΑΛΛΑ...το Σουβλάκι του είναι πρώτο....συστήνεται ανεπιφύλακτα !!!!! :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Αρπακτικα

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Γιωρκο σε χαιρετω :D
Εφερες στο μυαλο παλλιες καλες εποχες :cry: :cry: :cry:
Που να εφταννες ακομα πως ηταν τα πραματα ΠΡΙΝ τον πολεμο :cry: :cry:
Αν τον βλεπης τον Χρυσοστομο δως του χαιρετισματα που τον Ευανθη 8) 8) 8) 8)

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αρπακτικα

Post by Giorkos »

EVANTHIS LOIZOU wrote: Αν τον βλεπης τον Χρυσοστομο δως του χαιρετισματα που τον Ευανθη 8) 8) 8) 8)
Κ. Ευανθή...

όταν πεινάσω και πεθυμήσω σουβλάκια, ευχαρίστως να του μεταφέρω τα χαιρετίσματα σου !! :)

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αρπακτικα

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε Γιωρκο σε χαιρετω :D
Εφερες στο μυαλο παλλιες καλες εποχες :cry: :cry: :cry:
Που να εφταννες ακομα πως ηταν τα πραματα ΠΡΙΝ τον πολεμο :cry: :cry:
Αν τον βλεπης τον Χρυσοστομο δως του χαιρετισματα που τον Ευανθη 8) 8) 8) 8)
Δεν είμαι τόσο παλιός για να θυμάμαι πριν τον πόλεμο :roll: :roll: :roll: :roll: αλλά εψάρεψα αρκετές φορές εκεί με αντέννα, σκαντζόχοιρο, και κουταλάκια πριν το 1998. Όντως, είχα ωραίες ψαριές κυρίως από κέφαλους (το συνηθισμένο μέγεθος ήταν 35 εκατοστά!), λαβράκια και λίτσες του ποδιού, και σπάρους με αντέννα. Όμως, οι εντυπωισιακές αναμνήσεις ήταν μια νύκτα που ετρώαμεν ή στον Κούλλη ή στο κέντρο δίπλα. Όπως ετρώαμε, άφρισε η θάλασσα και αρχίσαν να πηδούν ψάρια κοντά στο πόδι πας τα τσιμέντα. Με το λίγο φως που το κέντρο εμπορούσαμε να δούμε δυο - τρεις σκούρες σκιές τεράστιες, εξαιρετικά γρήγορες που ποτέ δεν κατάλαβα τι ήταν. Πιστεύω λίτσες ή γουφάρια πέραν του 1 μέτρου. Αυτό έγινε κάπου γύρω στο 2000.....

Επίσης, πιό πρόσφατα είμασταν με συνάδελφο σε κοντινή προς την περιοχή παραλία, Αύγουστο, Σάββατο μεσημέρι, πήκτρα στον κόσμο, όταν ξαφνικά άρχισαν μέσα στον κόσμο, σε 1 μέτρο νερό, να πηδούν...κέφαλοι του ποδιού και πάλι να υπάρχουν απίστευτα γρήγορες σκιές που κινούνταν ανάμεσα στους κολυμβητές. Η φάση κράτησε μερικά λεπτά, αλλά δεν μπορώ να πω τι ήταν οι κυνηγοί....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αρπακτικα

Post by (CyBasser) »

Giorkos wrote:
sifu-nas wrote:ααα θυμουμε τον μαστερ Κρις , εφκαλεν τζιαι λαβρατζι μπροστα μου .
Πρεει να ηταν πριν 5 - 6 χρονια... :D

O kriς τωρά επαρέτησε το ψάρεμα γιατί εν έσιη τίποτε πλέον...και αυτός δεν έχανε τίποτε γιατί έσυρνε μέσα...και έψηνε σουβλάκια...αν ετσίμπαν και τίποτε ήταν καλά...αλλά όπως λέει είναι τραγική η κατάσταση κει δεν ασολείται πλέον....

ΑΛΛΑ...το Σουβλάκι του είναι πρώτο....συστήνεται ανεπιφύλακτα !!!!! :wink:
Όντως δεν υπάρχουν πια τα καλάμια του που ήταν σήμα κατατεθέν απέναντι από το σουβλιτζίδικο.... :roll: :roll: :roll:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Αρπακτικα

Post by fISHANDCHIPS »

Ποιό ενι το ελάχιστο επιτρεπόμενο μέγεθος για λιτσα,σουρο ?
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: Αρπακτικα

Post by SiliS »

Ο chris στα τουρτζικα εξακολουθει να συρνει καποτε ενα καλαμι, τον ειδα πολλες φορες, αλλα μαλλον εχει παρα πολλα χρονια να πιασει κατι αξιολογο.
I d rather be fishing!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Αρπακτικα

Post by chrysanthos9 »

Επια ψαρεμα σημερα στις κουρκουνες αντι να πιασω κουρκουνες επιανα συνεχεια γοπες σε μια φαση οπως εφερνα μια γοπα με εγγλεζικο αρχισε να κεφαλωνει πολλα δυνατα η γοπα λαλω και εγω πρεπει νατην αρπαξε τιποτε και πριν να τελιωσω την κουβεντα μου εναν μινερι επεταχτηκεν μπροστα μου πρεπει να ηταν 7-8 κιλα εκοψε μου την μισινα και εφυεν. Υπαρχει πιθανοτητα να πιασω ετσι ψαρι με καλαμι με δολωμα γοπα? Αν ναι τι εξοπλισμο πρεπει να χρησιμοποιησω?


υ.γ το βαθος ειναι 16 μετρα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Αρπακτικα

Post by andrea5 »

ρε χρυσανθε εκαμες τζαι εσυ ενα ποστ παρομιο δαμε http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... %B1#p23453 αλλα νομιζω τζαι εναν ο γκρεγκ με ζωντανες βελονιδες τζαι baitcasting μιχανουα
αν θυμουμε καλα ηταν ενα κομματι πολυστερινη τζαι μετα η βελονιδα ,εχει και ενα αρθρο ,τωρα κοιταζο εν το βρισκο, θυμουμε εθκιεβασα το
τωρα αν λαλω βλακειες καποιος που θυματε ας με διορθωση

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Αρπακτικα

Post by chrysanthos9 »

εν για μινερκα που μιλω και για εξοπλισμο ενεν για ακκανομουτιες και πιο μικρα κυνηγιαρικα
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”