Σαλούβαρδος

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Σαλούβαρδος

Post by sea-hunter »

mprei k na en sosta p s ipe re cave epd sto teuxos 9 tou periodikou sel 4 eshi touto to psari dipla p ton pontiko :roll:
Keep Walking...Keep Fishing!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Σαλούβαρδος

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Για να προχωραμε με το θεμα, οι ποιο πολλοι ξερουν το ψαρι αυτο σαν ΓΑΡΟ η ΠΗΛΟ :shock: :shock: :shock: :shock:
Το ονομα ποντικος στην Κυπρο το χρησιμοποιουμε για την ΚΑΤΣΟΥΛΑ.
Με αυτη την ευκαιρια, και ψαχνοντας λιγο το θεμα θα ηθελα να εισηγηθω να κανουμε κατι παρομοιο με Ελλαδιτες συναδελφους που σε ενα δικο τους Φορουμ καταγραφουν τα διαφορα τοπικα ονοματα των ψαριων :idea: :idea: :idea:
"Ουλλον ιδεες ειμαι Ααα!" :D :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Σαλούβαρδος

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Για να προχωραμε με το θεμα, οι ποιο πολλοι ξερουν το ψαρι αυτο σαν ΓΑΡΟ η ΠΗΛΟ :shock: :shock: :shock: :shock:
Το ονομα ποντικος στην Κυπρο το χρησιμοποιουμε για την ΚΑΤΣΟΥΛΑ.
Με αυτη την ευκαιρια, και ψαχνοντας λιγο το θεμα θα ηθελα να εισηγηθω να κανουμε κατι παρομοιο με Ελλαδιτες συναδελφους που σε ενα δικο τους Φορουμ καταγραφουν τα διαφορα τοπικα ονοματα των ψαριων :idea: :idea: :idea:
"Ουλλον ιδεες ειμαι Ααα!" :D :D
Δύσκολο να προχωρήσουμε με το θέμα τώρα φίλε Ευάνθη, αφού η τηλεφωνική μας συζήτηση ανέδειξε αυτό που υποπτευόμουν: Υπάρχει μια πλήρης σύγχιση όσον αφορά τα ψάρια της οικογένειας του μπακαλιάρου στα νερά μας...

Α. Ένα ψάρι με το όνομα "Σαλούβαρδος" που φτάνει και ξεπερνά τα 10 κιλά ζει σε βαθιά νερά με αμμώδεις ή λασπώδεις βυθούς και (μαζί με τους βλάχους) είναι "πελάτης" των χοντρων παραγαδιών και της βαθιάς καθετής.

Β. Υπάρχει άλλος "Σαλούβαρδος" που ζει σε παρόμοια βάθη και περιοχές αλλά φτάνει μόνο τα 4 με 5 κιλά.

Γ. Αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν ένα άρθρο πριν μερικούς μήνες στο Ελληνικό "Ψάρεμα" όπου σε μια αλιευτική περιήγηση έπιασαν με απλό casting "Σαλούβαρδους" όμοιους σε χρώμα και σχήμα με τους πιο πάνω αλλά από την ακτή σε αμμώδη περιοχή με σχετικά ξέβαθα νερά.

Δ. Οι αναφορές των φίλων ψαροντουφεκάδων στο θέμα στο φόρουμ μας με τις φωτογραφίες τους και τους "Σαλούβαρδους" που κτύπησαν σε ξέβαθες βραχώδεις περιοχές.

Σε βιβλία βρίσκουμε αναφορές για περίπου 25 είδη της οικογένειας στα νερά της Μεσογείου. Κάποια ξεπερνούν τα 10 κιλά και ζουν σε βαθιά νερά, αλλά γίνονται και αναφορές σε είδη που φτάνουν τα 5 κιλά και ζούν σε βραχώδεις περιοχές με ξέβαθα (σχετικά) νερά. Ανάμεσα στα είδη αυτά υπάρχουν και κάποια που με ενδιαφέρουν "άμεσα". Τώρα να δούμε αν θα τα ξεμπλέξουμε κάποτε...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Σαλούβαρδος

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε :)
Τα ειδη που ειναι αναγνωρισμενα στα νερα της Κυπρου* ειναι τα ακολουθα
GADIFORMES
1.Gadus minutus capelanus
2.Micromesistius poutassou
3.Gadiculus argenteus
4.Merluccius merluccius
5.Phycis blennoides αναφερεται στα 250 μετρα βαθος
6.Phycis phycis αναφερεται στα 50-60 μετρα βαθος.
Τα δυο τελευταια ονομαζονται στα "Κυπριακα" ΜΑΛΑΚΤΟΣ. ενω τα αλλα ΜΠΑΚΚΑΛΙΑΟΣ
*Fisheries Bulletin Number 1,
THE FISHES AND CRUSTACEANS OF CYPRUS
By Andreas Demetropoulos and Dafne Neocleous,
Nicosia, July, 1969.

User avatar
Konix
Posts: 138
Joined: Thu May 15, 2008 1:53 pm
Location: Paphos

Re: Σαλούβαρδος

Post by Konix »

Μπακκαλιάρο τον λαλούμε τζιαι εμείς
Keep Fishing!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Σαλούβαρδος

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε :)
Τα ειδη που ειναι αναγνωρισμενα στα νερα της Κυπρου* ειναι τα ακολουθα
GADIFORMES
1.Gadus minutus capelanus
2.Micromesistius poutassou
3.Gadiculus argenteus
4.Merluccius merluccius
5.Phycis blennoides αναφερεται στα 250 μετρα βαθος
6.Phycis phycis αναφερεται στα 50-60 μετρα βαθος.
Τα δυο τελευταια ονομαζονται στα "Κυπριακα" ΜΑΛΑΚΤΟΣ. ενω τα αλλα ΜΠΑΚΚΑΛΙΑΟΣ
*Fisheries Bulletin Number 1,
THE FISHES AND CRUSTACEANS OF CYPRUS
By Andreas Demetropoulos and Dafne Neocleous,
Nicosia, July, 1969.
Στην Μεσόγειο υπάρχουν γύρω στα 25 είδη της συνομοταξίας GADIFORMES, που ανήκουν στις οικογένειες Lottidae (Lings, burbot) και Gadidae (Hake = Merluccius merluccius, cods, pollacks). Η πιό πάνω μελέτη του κ. Δημητρόπουλου και της κ. Νεοκλέους περιλαμβάνει είδη που οι συγγραφεις εντόπισαν στα νερά της Κύπρου μέχρι τότε που την έγραψαν, και πιστεύω ότι σίγουρα είναι περιεκτική όσο αφορά τα είδη που συναντούνται μόνιμα στα νερά μας. Πρέπει να τονίσουμε ότι καμμιά δεκαριά από τα είδη της Μεσογείου σίγουρα δεν τα έχουμε λόγω του ότι τα νερά μας είναι πολύ πιο ζεστά από την Δ. Μεσόγειο όπου συναντώνται.

Από τα πιό πάνω είδη, το Merluccius merluccius (Αγγλικά Hake) είναι κατά πολύ το πιό γνωστό στους Κυπρίους, αφού αλιεύεται σε ποσότητες επαγγελματικά και είναι γνωστό ως "Μπακαλλιάος".... Προφανώς τα υπόλοιπα μοιράζονται τα ονόματα "ποντικός", "γάρος", "σαλούβαρδος", "πηλός"....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Σαλούβαρδος

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Cybasser :) :)
Πριν λιγο μου τηλεφωνησε ενας "γνωστος" και μου ειπε :roll: :roll: "Καλα τα λετε με τον Ρολανδο αλλα εγω ΔΕΝ καταλαβω τιποτε".........."τελικα ΠΩΣ το λεμε το ψαρι της φωτογραφιας ???"
Ειλικρινα....... ΔΕΝ μπορω να απαντησω :oops: :oops: :oops:
Αραγες να αποταθουμε στο Τ.Α. :?:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Σαλούβαρδος

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε Cybasser :) :)
Πριν λιγο μου τηλεφωνησε ενας "γνωστος" και μου ειπε :roll: :roll: "Καλα τα λετε με τον Ρολανδο αλλα εγω ΔΕΝ καταλαβω τιποτε".........."τελικα ΠΩΣ το λεμε το ψαρι της φωτογραφιας ???"
Ειλικρινα....... ΔΕΝ μπορω να απαντησω :oops: :oops: :oops:
Αραγες να αποταθουμε στο Τ.Α. :?:
Στο σημερινό Τ.Α. :?: :?: :?: :?:
Πολύ αμφιβάλλω αν μπορούν να βοηθήσουν.... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”