Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Costas
Posts: 121
Joined: Sat May 26, 2007 9:10 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Costas »

Το ενδεχόμενο καποια ψάρια να πρέπει να κατηγοροποιούνται ως παράσιτα (pests) π.χ. κούνελλοι? - και εξού να καταπολεμούνται?? Φυσικά πάντα να γίνονται disposed προβλεπόμενα!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παρακολουθω και εγω αυτη την συζητηση :| :| :|
Απο μια αποψη μου αρεσει :idea: :idea: Απο μια αλλη ομως νοιωθω πολυ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ :cry: :cry: :cry:
Καθομαστε μονοι μας και συζητουμε ενω στην συζητηση και τον προβληματισμο μας θα επρεπε να ειχε εμπλακει και το "αρμοδιο τμημα"
Αλλα ΤΙ περιμενεις :?: :?: :?: :evil: :evil: Οταν σκεφτητε οτι για την υπαρξη των "κουνελλων" και την τοξικοτητα τους ηταν με το ζορι που αναγκασαμε καποιοι "αθκιασεροι" το Τ.Α. να βγη στα καναλια και να πη δυο κουβεντες.
ΝΑΙ. Πολλοι απο εμας ειμαστε μορφωμενοι και αγαπαμε αυτο που κανουμε. Στο τελος της ημερας ομως δεν ειμαστε ουτε ιχθυολογοι ουτε ειδικοι σε θεματα διαχειρησης. Μπορουμε εδω να λεμε τες σκεψεις μας, τους προβληματισμους μας, τες αγωνιες μας. Ποιος ομως "αρμοδιος" μας ακουει :?: :?: :?: :?:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Σίγουρα,εμείς τα λέμε εμείς τα ακούμε...
Αλλά δεν θα σώσουμε την κατάσταση σκοτώνοντας ένα σάλιαρο,ένα γατόψαρο ή ένα κούνελλο. Ειδικά για το τελευταίο είδος να μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος το οδήγησε στη Μεσόγειο μέσω της διώρυγας του Σουέζ. Οπότε και δεν έχουμε το δικάιωμα να φκάλουμε το άχτι μας πάνω τους επειδή εν επιάσαμε ψάρι κάποια μέρα. Τόσο καιρό που εν υπήρχαν στη θάλασσα μας έφτεε μας ο αέρας, το φεγγάρι, η ανομβρία, τωρά εφτέξαν μας οι κούνελλοι.....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

Πάντος το ψάρεμα του εν ωραίο :).

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mourmouros »

ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ?? Ο ΚΟΥΝΕΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟ ΨΑΡΙ..... ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΑ ΔΥΧΤΙΑ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
fisherman
Posts: 28
Joined: Tue Jan 06, 2009 8:35 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by fisherman »

SWSTOSSS :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
keep fishing

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by chrysanthos9 »

O κούνελος μπορεί να καταστρέφει τα δύκτια και τα παραγάδια αλλά τρώει 7634098675643 παραπάνω ψάρκα από οτι πιάνουν οι επαγγελματιες :shock: :?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mourmouros »

chrysanthos9 wrote:O κούνελος μπορεί να καταστρέφει τα δύκτια και τα παραγάδια αλλά τρώει 7634098675643 παραπάνω ψάρκα από οτι πιάνουν οι επαγγελματιες :shock: :?
Γιατί τότε φίλε μου στα κατεχόμενα έχει ψάρι? Εκεί δεν έχει κούνελλους??? Μάλλον δεν έχει ακόμη "επαγγελματίες" με 7634098675643 χιλιόμετρα δύχτι... :roll: :roll:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by chrysanthos9 »

Φίλε μου δεν διαφωνώ μαζί σου αλλα παίζουν και κάποιο ρόλο οι επαγγελματιες αλλα και τα κουνελλοψαρα αν έχω καποιο λαθος η διόρθωση θα είναι εμπρόσδεκτη :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by mourmouros »

chrysanthos9 wrote:Φίλε μου δεν διαφωνώ μαζί σου αλλα παίζουν και κάποιο ρόλο οι επαγγελματιες αλλα και τα κουνελλοψαρα αν έχω καποιο λαθος η διόρθωση θα είναι εμπρόσδεκτη :D
Δεν έχεις λάθος Χρύσανθε, όλοι τον καημό μας λέμε που δεν έχει μείνει ψάρι (...OK εμείναν κάποια για να παίζουμε! :lol: ). Απλά εγώ τα έχω βάλει με τους "επαγγελματίες" που θεωρητικά έχουν πιο πολύ μυαλό από τους κούνελλους.....
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by chrysanthos9 »

Σωστός :D :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

mourmouros wrote:Απλά εγώ τα έχω βάλει με τους "επαγγελματίες" που θεωρητικά έχουν πιο πολύ μυαλό από τους κούνελλους.....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by hdemetris »

chrysanthos9 wrote:O κούνελος μπορεί να καταστρέφει τα δύκτια και τα παραγάδια αλλά τρώει 7634098675643 παραπάνω ψάρκα από οτι πιάνουν οι επαγγελματιες :shock: :?
Αν ήταν έτσι φίλε στην ερυθρά δεν πρέπει να είχε καθόλου ψάρι, ούτε σε πολλούς άλλους τόπους. Όμως έχει γιατί εκεί δεν έχει Κυπραίους ψαράδες επαγγελματίες και μη. Ήβραμεν τον αποδιοπομπαίο τράγο. Ότι γινεί φταιν οι κούνελοι.
Λες και πριν 3-4 χρόνια που δεν είχεν κούνελους ήταν γεμάτη η θάλασσα μας ψάρι.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by chrysanthos9 »

Φίλε συμφωνω μαζι σου αλλα παίζουν και οι κουνελοι καποιο ρολο αλλα και οι επαγγελματιες :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Greg »

hdemetris wrote:
chrysanthos9 wrote:O κούνελος μπορεί να καταστρέφει τα δύκτια και τα παραγάδια αλλά τρώει 7634098675643 παραπάνω ψάρκα από οτι πιάνουν οι επαγγελματιες :shock: :?
Αν ήταν έτσι φίλε στην ερυθρά δεν πρέπει να είχε καθόλου ψάρι, ούτε σε πολλούς άλλους τόπους. Όμως έχει γιατί εκεί δεν έχει Κυπραίους ψαράδες επαγγελματίες και μη. Ήβραμεν τον αποδιοπομπαίο τράγο. Ότι γινεί φταιν οι κούνελοι.
Λες και πριν 3-4 χρόνια που δεν είχεν κούνελους ήταν γεμάτη η θάλασσα μας ψάρι.
+300
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”