Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by MariosK »

Προτιμώ τους κουνέλλους...

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by fISHANDCHIPS »

καλά ρε...είπαμεν είμαστεν περιβαλλοντιστές αλλά οι να τον φκάλουμε και κούππα άπανη,την ζημιά τους κάμνουν την οι κούνελλοι ...χωρίς να είμαι 100% σίουρος
αν υπήρχε τρόπος να αφανηστούν που τις θάλασσες μας ...τι θα λέγατε ? φαντάζουμε ήταν να συμφωνούσατε ???? εγώ πάντος θα συμφωνούσα
τουλάχιστον για την ξηρα ...όταν εμφανιστει τέτοιο φαινόμενο ... προσπαθούμε να το καταπολεμίσουμε ... απλά στην περίπτωση του κούνελλου ...ε λίο δύσκολο λόγο του ότι βρίσκεται στο νερό.
το πάράδειγμα με την ερυθρά κατ εμένα ε λάθος ... άλλον ερυθρά ...άλλον μεσόγειος,τζαμε εν ο τόπος του και είναι μέρος αυτου του συστήματος
ο κούνελος σωστά αποκαλύτε εισβολέας ...έστω και αν δεν φταίει ο ίδιος ... δεν μιλώ με μίσος προς το ψάρι τουτο,επειδη μου κόφκει τα παράμαλλα ... απλά με τον χαρακτήρα του χαλά την ισοροπία της ζωής στην θάλασσα μας
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by MariosK »

Εν πιο επιθετικο που άλλους κηνυγούς για παράδειγμα σφύρνα, μινέρι, λίτσα, γοφάρι κ.τ.λ? Όξα το πρόβλημα εν ο ρυθμός που αναπαράγεται? Σίγουρα είναι εισβολέας τζε θα αναταράξει το οικοσύστημα αλλά εν σημαίνει ότι εν πάντα για κακό.

fish για σένα μπορεί να μενεν πρόβλημα το ότι κόφκει τα πάραμαλλα αλλά για τους παραπάνο που τα έχουν με τούτο το ψάρι εν τούτη η δικαιολογία τζε το πρόβλημα τους + ότι εν τρώουνται. Τζε το γοφάρι κόφκει τα παραμάλλα τζε τρώει ένα σωρό ψάρκα αλλά εν νομίζω να παραπιονιέτουν κανένας αν εγέμωνεν ο τόπος γοφάρκα τζε ο λόγος είναι ότι τζίνα τρώουνται... Τούτη εν η λογική των παραπάνο πιστεύκω... Αν ετρώουνταν πολλοί που τούτους εν θα παραπονιούνταν.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by Someone »

Έψαξε κανένας για τους φυσικούς εχθρούς που έσιει το κουνελόψαρο στις θάλασσες του;
Τί εν τούτο που ελέγχει ποτζιή τους πληθυσμούς του;


Γιατί τζιαι εγώ πιστεύκω ότι εν άτοπο να συγκρίνεις την Ερυθρά με τη Μεσόγειο.
Το μόνο σίουρο ένει ότι τούτα τα ψάρια εν ξένα προς το ΥΠΑΡΧΟΝ σύστημα, τζιαι προσωπικά όσους έτυχε να πιάσω, έδωσα τους μια-θκυό στη κκελλέ με την πένσα, τζιαι επήαν στα σκουπίθκια.
Χωρίς "μίσος", απλά εν ήθελα να το σύρω πίσω. Πού ακριβώς ήμουν λάθος δαμέ;

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by AggelosLRK »

Τωρα τον χειμωνα μεν πειτε οτι ειχε οσα κοψιματα παραμαλλων οσο το καλοκαιρι.. αρεσκει μας να μουρμουραμε νακον 8)

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by hdemetris »

Someone wrote: Γιατί τζιαι εγώ πιστεύκω ότι εν άτοπο να συγκρίνεις την Ερυθρά με τη Μεσόγειο.
Συμφωνώ μαζί σου. Όμως για να βγάλουμε συμπεράσματα για το πως επηρεάζουν οι κούνελοι το οικοσύστημα, χωρίς να είμαι βιολόγος πιστεύω ότι θα πρέπει να περάσουν χρόνια. Εμένα η ένσταση μου δεν είναι στον αν κάνουν ζημιά στα άλλα ψάρια οι κούνελοι αλλά στο ότι αν πας για παράδειγμα να μιλήσεις με επαγγελματίες στο Ξυλοφάου, στο Λιοπέτρι, στην Ορμήδια κλπ θα σου που ότι για όλα φταιν οι κούνελοι. Δεν είναι έτσι όμως αφού το σοβαρό πρόβλημα με τα αποθέματα ψαριών στην Κύπρο παρουσιάστηκε πολύ πριν τους κούνελους.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by konstantinos kalogir »

Εν απλά τα πράματα, θέλουμε πάντα κάτι να μας φτέει. .......... Αντί να βλέπουμε τα λάθη μας και να διορθωνούμαστε ψάχνουμε το γιατί δεν πιάνουμε ψάρια...... Το πρόβλημα του Κυπραίου είναι ότι τούτο το ψάρι εν τρώετε, το ότι τρώει τα άλλα ψάρια είναι απλά η αφορμή και όχι ο πραγματικός λόγος. Και όταν μάθουν πως να τον μαγειρεύουν να δεις που εν να τους αρέσει και ο κούνελλος και εν να μιλούν για το 'αθλητικό' του ψάρεμα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by marios »

konstantinos kalogir wrote:Το πρόβλημα του Κυπραίου είναι ότι τούτο το ψάρι εν τρώετε
Τζεγώ έτσι πιστεφκο! αν ετρωετουν ήταν να είναι όυλλα μια χαρά!!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by Someone »

Κωνσταντίνο, Μάριε, πώς εφκάλετε τούτο το συμπέρασμα για τον "Κυπραίο";

Εγώ σας ξαναλέω, όσοι κούνελλοι εδώκαν πανω στα αγκίστρια μου, μιτσιοί-μεγάλοι, επήαν στα σκουπίθκια.
Κατ'ευθείαν. Με αν εν κρίμα, με αν μου φταίσιν σε κάτι με τίποτε τέθκοι εσκέφτηκα.

Το δικό μου πρόβλημα με τούτα τα ψάρια είναι ότι:
1. ΔΕΝ ανήκουν στο οικοσύστημα της θάλασσας μας.
2. ΔΕΝ έχουν φυσικούς εχθρούς, τουλάχιστον όι τούτους που έχουν στις δικές τους θάλασσες τζιαι ελέγχουν τους πληθυσμούς τους.
3. Είναι επιθετικά ψάρια προς τα είδη που ΑΝΗΚΟΥΝ στο οικοσύστημα μας.

Τούτο πιστεύκουν τζιαι πολλύς κόσμος νομίζω. Εν άδικο να μηδενίζετε τα πάντα πιστεύκω.
Ας πούμε, τες φτείρες που τους μούρμουρους που σύρνετε πίσω εν τες φκάλλετε; Γιατί το κάμνετε τούτο;

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by Greg »

Ρε μιχαλακη εσυ αν θελεις σφαζε του ή καμε τους sushi οπως τους ιαπωνες :) ... Εγω θα τους ριχνω πισω. Το αποτελεσμα δεν θα αλλαξει αφου ;).. Tι εν σωστο και τι εν λαθος εν μες την κριση του καθε ατομου τι θα κανει, δεν υπαρχει σωστο και λαθος.
Esox Lucius

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by mourmouros »

konstantinos kalogir wrote:Εν απλά τα πράματα, θέλουμε πάντα κάτι να μας φτέει. .......... Αντί να βλέπουμε τα λάθη μας και να διορθωνούμαστε ψάχνουμε το γιατί δεν πιάνουμε ψάρια...... Το πρόβλημα του Κυπραίου είναι ότι τούτο το ψάρι εν τρώετε, το ότι τρώει τα άλλα ψάρια είναι απλά η αφορμή και όχι ο πραγματικός λόγος. Και όταν μάθουν πως να τον μαγειρεύουν να δεις που εν να τους αρέσει και ο κούνελλος και εν να μιλούν για το 'αθλητικό' του ψάρεμα.
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ :!: :!: :!: Να διαβαστεί ξανά απ΄όλους :!: :!: :shock:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by caveman »

Εγώ σκοτώνω τους ΟΥΛΛΟΥΣ όσους μπορώ να πιάσω τζαι σίρνω τους στα σκουπίδια!!! Είναι Π-Α-Ρ-Α-Σ-Η-Τ-Α...!! Ο καθένας κάμνει πιστεύκω τζίνον που θεωρεί σωστό... ας το κάμνει, χωρίς να πρωσπαθεί να πίσει τον άλλον για το αντίθετο...
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by MariosK »

Ρε Μιχάλη γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν έχει φυσικούς εχθρούς. Νομίζω σε κάποιο φόρουμ, εν είμαι σίγουρος αν εν δαμέ ή στο ελληνικό, κάποιος έγραψε ότι ήβρεν μικρά κουνελλόψαρα σε ορφό.

Εγώ πάντος εν είμαι ακόμα σίγουρος αν πρέπει να τους σύρνουμε πίσω ή να τους πετάσσουμεν... Το σίγουρο είναι ότι εν πολλά δύσκολο να τους ξίλιψουμεν εμείς με το να πετάσσουμεν 5-10 κούνελλους το χρόνο ο καθένας.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by caveman »

Το θέμα εάν έχει φυσικούς εχθρούς ή όχι, δεν πάει ακριβός έτσι όπως παρουσιάζεται.... διότι ο κούνελλος ερχόμενος στην Κύπρο ήβρεν ένα τεράστιο κενό... μια απέραντη θάλασσα ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΚΑ τζαι αναπτύσεται αβέρτα...!!! Μπορούν οι δέκα ορφοί ή τα δέκα μινέρκα που εμείναν, να φαν τους κούνελλους? ή να κοντρολάρουν τους αριθμούς τους κατουδένα τρόπο?? Δεν μπορείς να συγκρίνεις ερυθρά με κύπρο...



Καθώς πολλινίσκουν τζαι πολλινίσκουν σιγά σιγά εκτοπίζουν τζαι τους μουρμουρους τζαι πολλά άλλα!! Μπαρπούνια πλέων δεν εμείναν!!!

άλλον να έχεις 30 μινέρκα που βουρούν τα πισόν τες βελονίδες τες σαρδέλλες τους κολλιούς κτλ τζαι άλλον να έχει 43252 κούνελλους να βουρούν τα πισόν τους μούρμουρους, τους χάνους, τους σπάρους κτλ κτλ

Φέτος ήταν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ χρονιά που είχαμεν ως τώρα όσων αφορά τες βελονίδες... εγώ είμαι πεπισμένος ότι αυτόν οφοίλετε στους κούνελλους!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

Post by Someone »

MariosK wrote:Ρε Μιχάλη γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν έχει φυσικούς εχθρούς. Νομίζω σε κάποιο φόρουμ, εν είμαι σίγουρος αν εν δαμέ ή στο ελληνικό, κάποιος έγραψε ότι ήβρεν μικρά κουνελλόψαρα σε ορφό.

Εγώ πάντος εν είμαι ακόμα σίγουρος αν πρέπει να τους σύρνουμε πίσω ή να τους πετάσσουμεν... Το σίγουρο είναι ότι εν πολλά δύσκολο να τους ξίλιψουμεν εμείς με το να πετάσσουμεν 5-10 κούνελλους το χρόνο ο καθένας.
Μα εν τζιαι είπα ότι πρέπει να αρχίσουμε εκκαθαρίσεις κουνελλόψαρων με ό,τι μέσο έχουμε ρε. Που τη στιγμή που εν έγινε μελέτη, εν μπορώ να έχω έτσι άποψη.
Όμως, σε άλλες περιπτώσεις, αναγκάστηκε να επέμβει ο άνθρωπος (π.χ είδος αχινού στην Αυστραλία πριν 2 δεκαετίες).
Ο Γρηγόρης νομίζω είχε αναφέρει ότι ήβραν κούνελλους σε ορφούς, αλλά τούτο εν σημαίνει τίποτε.

Που τη στιγμή που το ψάρι τούτο εν ανήκε ποττέ στο οικοσύστημα της Μεσογείο, εν προφανές ότι "φυσικούς" εχθρους (όι απλά άλλα ψάρια που μπορεί να το φάσιν, ο ορφός πόσο μπορεί να ελέγξει τους πληθυσμούς τους ας πούμε, εν τζιαι μουντάρει κοπάθκια που γόνο όπως τα άλλα αρπακτικά, κάθεται, τζιαι ό,τι περάσει που κοντά του μουντάρει) εν έσιει.
Τζιαι εν ξεκάθαρο ότι πλέον αναπαράγονται με πολλά μεγάλους ρυθμούς.

Γιατί να μεν το θεωρήσουμε "παράσιτο", τζιαι να ΄θεωρούμε κακό το να σκοτώσει κάποιος ό,τι κούννελο τύχει να πιάσει; Εν τούτη η απορία μου.

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”