Γιατί ήρθαν τα "λαγοψαρα" στην κύπρο?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παρα το οτι το μετρο καλυπτει μονο την "προνομοιουχαν ταξην των Επαγγελματιων" :twisted: :twisted: θα εισηγουμουν οπως καλυψη και εμας τους RECREATIONAL ANGLERS.
Το βλεπω παρα πολυ λογικο να παραδιδουμε ψαρια εναντι της Αδειας Αλιειας. Συμβαλλουμε ετσι και εμεις στην απαμβλυνση του προβληματος.
Τι λετε? Να το εισηγηθω στο Τ.Α.?

Constantinou
Posts: 6
Joined: Wed Apr 04, 2007 5:42 pm

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by Constantinou »

Eυάνθη, εννοείται...φυσικά να το προτείνεις.
Εμένα παντως τσιμπούν μου παραπάνω οι λαγοκέφαλοι παρά οι μουρμούρες :lol:

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by mourmouros »

Και gamw τις πολιτικές..."ΠΟΝΑΕΙ ΚΕΦΑΛΙ...ΚΟΒΕΙ ΚΕΦΑΛΙ, ΟΥΓΚ!!" :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingorange: :chores-chopwood:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by COTSIOS80 »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Παρα το οτι το μετρο καλυπτει μονο την "προνομοιουχαν ταξην των Επαγγελματιων" :twisted: :twisted: θα εισηγουμουν οπως καλυψη και εμας τους RECREATIONAL ANGLERS.
Το βλεπω παρα πολυ λογικο να παραδιδουμε ψαρια εναντι της Αδειας Αλιειας. Συμβαλλουμε ετσι και εμεις στην απαμβλυνση του προβληματος.
Τι λετε? Να το εισηγηθω στο Τ.Α.?
Λογικο Κ. Ευανθη αλλα τολμω να καμω μια προβλεψη οτι στο βωμο του κερδους, εστω και αν θεωρητικα φαινεται περιορισμενο, καποιοι ανεγκεφαλοι (επαγγελματιες και μη) θα σπειρουν την καταστροφη καθως θα υπαρξουν και οι "παραπλευρες απωλειες" στο κυνηγι του κουνελλου. Το ΤΑΘΕ πρεπει να θεσπισει συγκεκριμενα μετρα ουτος ωστε να μην ξεκινησει ¨πολεμος". (εννοωντας τα εκρηκτικα και τα χημικα οπου ο καθε ενας θα εχει κινητρο να χρησιμοποιεισει.)

Φιλικα,
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by admin »

Ρε παιδιά ο καθένας έχει και απο μία διαφορετική άποψη, . Τόσο καιρό φωνάζουμε ότι ο λαγοκέφαλος κάνει καταστροφή ότι τρώει τα ψάρια ότι ότι ότι... η ευρωπαϊκή ένωση μας δένει τα χέρια και αφού ο διευθυντής του τμήματοςε βρήκε ένα έξυπνο τρόπο να τους καταπολεμήση πάλε εμείς μουρμουρούμε.... :snooty: :snooty: Ποιός εμίλησε για δυναμίτες τσε για ματσελιό έτο τσαμέ που εν τους εψαρεύκαν τωρά εν τους ψαρεύκουν με ειδικά παραγάδια (σύρμα) και να μεν παραπονιέται κανένας. Να αποκτύσουν τσαι τούτι κανένα εχθρό μες την ΄θάλασσα. Αν μας επιτρέψει τσαι εμάς να τους κυνηγούμε τόσο το καλύτερο. Και ναι τα σοβαρά προβλήματα χρειάζονται δραστηκά μέτρα για να επιλυθούν.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by MariosK »

Sorry ρε παιθκιά αλλά εμένα φαίνεται μου λίο παράλογο να έχουμεν την αντίληψη ότι μπορούμε να "ψαρέψουμε" ούλλα τα κουνελλόψαρα :o :shock:. Στα συρμάτινα παραγάδια θα πιαστούν και συναγρίδες και ορφοί και δεν ξέρω τζε γω τι άλλο που πρίν είχα έστω μια μικρή πιθανότητα να ξεφύγουν διατηρώντας έτσι κάποια ελάχιστα αποθέματα για αναπαραγωγή.

Χωρίς καμιά μελέτη και καθόλου σχέδιο φαίνεται μου λίον επιπόλαιο να επεμβαίνουμε στην φύση. Έγινε το πρώτο λάθος και ήρθαν στην Μεσόγειο, εν νομίζω να στο χέρι του ανθρώπου να το ελέγξει πλέον.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by COTSIOS80 »

admin wrote:Ρε παιδιά ο καθένας έχει και απο μία διαφορετική άποψη, . Τόσο καιρό φωνάζουμε ότι ο λαγοκέφαλος κάνει καταστροφή ότι τρώει τα ψάρια ότι ότι ότι... η ευρωπαϊκή ένωση μας δένει τα χέρια και αφού ο διευθυντής του τμήματοςε βρήκε ένα έξυπνο τρόπο να τους καταπολεμήση πάλε εμείς μουρμουρούμε.... :snooty: :snooty: Ποιός εμίλησε για δυναμίτες τσε για ματσελιό έτο τσαμέ που εν τους εψαρεύκαν τωρά εν τους ψαρεύκουν με ειδικά παραγάδια (σύρμα) και να μεν παραπονιέται κανένας. Να αποκτύσουν τσαι τούτι κανένα εχθρό μες την ΄θάλασσα. Αν μας επιτρέψει τσαι εμάς να τους κυνηγούμε τόσο το καλύτερο. Και ναι τα σοβαρά προβλήματα χρειάζονται δραστηκά μέτρα για να επιλυθούν.

Φιλε Admin,

Δεν μουρμουρω, απλα εξεφρασα την αποψη μου επι του θεματος και θελω να πιστευω οτι ειμαστε ρεαλιστες. Δεν ειμαι εναντιων του ψαρεματος του συγκεκριμενου ειδους και της καταπολεμησης του, απλα δεν θα ηταν ωραιο να βρεθουμε προ διαφορων εκπληξεων.
Οσον αφορα τις παρανομες μεθοδους που χρησιμοποιουνται δεν πιστευω να εξεπληξα κανενα επειδη τις αναφερα.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by marios »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Παρα το οτι το μετρο καλυπτει μονο την "προνομοιουχαν ταξην των Επαγγελματιων" :twisted: :twisted: θα εισηγουμουν οπως καλυψη και εμας τους RECREATIONAL ANGLERS.
Το βλεπω παρα πολυ λογικο να παραδιδουμε ψαρια εναντι της Αδειας Αλιειας. Συμβαλλουμε ετσι και εμεις στην απαμβλυνση του προβληματος.
Τι λετε? Να το εισηγηθω στο Τ.Α.?
Τι θέλεις να πεις k Ευάνθη :doh: δεν κατάλαβα :think: (μάλλον μονο εγώ δεν κατάλαβα :oops: )
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by konstantinos kalogir »

Να δίνουμε π.χ 15 κιλά κούνελλους και να δίνουν την άδεια αλιείας (από σκάφος) δωρεάν..ακόμη εκτός από τους κατόχους βάρκας κάτι παρόμοιο μπορεί να ισχύσει ακόμη και για τους χαροτουφεκκάδες .... (για να μεν σου πω και για τους φράκτες) :lol:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by marios »

A μάλιστα τώρα εκαταλαβα..τι να κάμω είμαι τις στεριάς εγώ :P ..thxs κωσταντίνο :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε μου :!: :!:
Πριν πολλα πολλα χρονια, οταν ακομη τα φυτοφαρμακα και τα ζιζανιοκτονα ηταν αγνωστα, ο τοπος μας υποφερνε απο ΑΚΡΙΔΕΣ, ΣΦΥΤΖΙΕΣ, ΚΟΡΑΖΙΝΟΥΣ, ΑΛΟΥΠΟΥΣ και διαφορα αλλα αρπακτικα.
Η Κυβερνηση, εκεινης της εποχης, επικυρηξε πολλα απο εκεινα τα ειδη.
Εμεις οι "ροκολοι" :oops: :oops: :lol: ουλλη μερα ετζιηνηουσαμεν στρουφους τζιαι σφηκουες τζιαι επερναμεν τα του μπακκαλλη τζιαι εγοραζεν τα.
Οσοι ειχαν αδεια του "σιηπεττου" για να ανανεωσουν την αδεια κυνηγιου τους επρεπε να παρουσιασουν μιαν "κκελλεν" του αλουπου η 6 κκελλεες του κοραζινου.
ΝΑΙ....Μπορει να ακουεται τριτοκοσμικο η βαρβαρο, ΑΛΛΑ σιγουρα ηταν πολυ πιο φιλικο για την φυση παρα η μεταγενεστερη χρηση δηλητηριων μαζικης εξοντωσης.
Στην σημερινη περιπτωση υπαρχει ενας "ΕΙΣΒΟΛΕΑΣ" που οι "αρμοδιοι" ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ πως να τον αντιμετωπισουν.
Η δικη μου ιδεα ειναι :idea: :idea: ΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΒΟΗΘΕΙΑ. Η αμοιβη μας η το κινητρο μας, οπως θελετε πειτε το, θα μπορουσε να ειναι μια ετησια αδεια ψαροτουφεκκου για καθε Χ αριθμο Λαγοκεφαλων.
Απλα μια σκεψη κανω και ΔΕΝ επιμενω οτι ειναι ορθη η καλη η.....

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by fISHANDCHIPS »

................... ατε να μεν λαλούμε κακίες για τους επιστήμονες μας ... μπορεί να ήταν καλός τούτος που το εσκεύτηκε :D (οχι πως είναι κάποια σούπερ ιδέα)
στο κάτω κάτω ελπίζουμε να μεν γίνει κάποια ζημεία αντι καλό ...
ας το δούμε και λιο θετικά ... που ξέρεις
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by chrysanthos9 »

χμ.......................να πω και εγω την γνωμη μου κανενας δεν μπορει να τα βαλει με την φυση η φυση εφερεν τους λαγοκεφαλους στην Μεσογειο η φυση αν θελει θα τους αφησει η αν δεν θελει να τους αφησει θα τους διωξει αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by AggelosLRK »

δυστηχως δεν ειναι η φυση που τους εφερε,ελπιζω να μειωθει καπως ο αριθμος τους οχι για τους επαγγελματιες που δεν φακω πενια αν τους τρωνε τα διχτυα η τα παραγαδια :twocents-mytwocents: αλλα για τον γονο που καταβροχθηζουν οσοι εχετε τυχει να δειτε κουνελλους να κυνηγουν με καταλαβαινετε απο την αλλη ομως αρεσκει μου να θωρω αντεναρηδες του κρεατος να βλαστημουν που τους κοβουν τα παραμαλλα και δεν ξερουν να δεσουν αλλα, οπως και να το κανουμε επικρατει μια ισσοροπια ετσι χαχα :twisted: να δειτε με τι μισος αν τυχει και πιασουν κανεναν τον χτυπανε στο βραχο η τον μαχαιρωνουν μεχρι να λυσει,ειναι τοσο καθυστερημενοι που ψαχνουν το στομαχι τους για να δουν ποσες πραγκαρολες εφαγε,priceless!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Λαγοκέφαλοι έναντι αμοιβής

Post by konstantinos kalogir »

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μια παρεξήγηση γύρω από τον κούνελλο............................. Εν νεν ψάρι που από την φύση του κυνηγά άλλα ψάρια.....και δεν πιστεύω με αυτό το καλούπι που έχει να μπορεί να κυνηγήσει. Μάλλον τρώει ψάρια τα οποία είναι αιχμαλωτισμένα, ή ακόμη κομμάτια από αυτά, σε αντίθεση με άλλα ψάρια όπως η σφύρνα και λίτσα που είναι κυνηγοί....

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”