Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by fISHANDCHIPS »

Σιγά σιγά τα "κινιγοψαρα" έρχονται προς τα έξω...γιαφτο οποιος έχει οτιδήποτε πληροφορίες για φέτος να γράψει εδώ
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by caveman »

ε φίλε άκουσα ευκείκαν δεκάκιλα κοσπεντάκιλα μινέρκα.....που την παραλία με ψεύτικα δολώματα
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by Greg »

άκουσα για 30 κιλά 45"πεντακιλα" εγώ
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by caveman »

:lol: ε σειρά επεία...έπιασα καμιάν... ε, ε ε δε...δεκ...ΕΞΗΝΤΑ ΚΙΛΑ :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by fISHANDCHIPS »

εφανικαν οι φίλοι και καλή συνεργάτες "ΒΕΛΟΝΙΔΕΣ" :D :P
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by caveman »

Σε πολλά καθορισμένους τόπους ρε φίλε, εν ήρταν μαζικά. Εσύ που τες είδες.... εν σε τόπο που τες κρατά πάντα ένεν :?: Πάντος Λεμεσό ακόμα δεν έχει αλλά τα λιτσομίνερα ως τα δυο κιλά αρχίσαν να πιάνοντε.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε!
Θελω "παραυτα" μια καλη φωτογραφια απο ενα "Λιτσομινερο"
Μερσι μποκου :wink: :D

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by caveman »

Όποτε έχω ευκαιρεία(όποτε φκάλω δλδ) θα σου στίλω... πρως το παρών ακόμα δεν επεία αλλά ένας παρέας έπειασε δυό.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Konix
Posts: 138
Joined: Thu May 15, 2008 1:53 pm
Location: Paphos

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by Konix »

Προχτές "ετραβουν" με την βάρκα "φτερουτηκια" για κανένα "μινερι" ,σε μιαν περιοχή που ξέρω ότι τα βάλλει τα πολλά έτσι tziero...άνω..."ετσιμπισε" μου μονο μια φορα στην αρχή τέλεια...αλλα έτσι τσιμπιά πάνω σε "φτερουτηκια" ρε κοπελια εν μου "εξανατιχε"... :shock: Φυσικά τα "φτερουτηκια" έκαμα τα εγώ τζίε ήταν με μεγάλης "πρανκαρολλες" και 45 "μισινες"...άνω...τσίμπα μου τζίε "αρπασσο" το καλάμι , τζίε που τες "φατσιες" που μου διά υπολόγισα να είναι σίγουρα πάνω από 8-9 κιλά :P Λάλο τζίε του παρέα που ήταν μαζί μου....ate pale εκάμαμεν την... :P Όπως το έφερνα σε κάποια φάση "αντινασσι" κάτι "φατσιες" που κάτω.... :cry: τζίε εξαπόλυσε... :( :( :( Ισέν να μπήξω τα κλάματα...Εν "εξανατσιμπισε" τίποτε άλλο... :(
Αν τζίε εν ida τι ήταν υπολογίζω να ήταν κανένα "μινερι" ....Εν δυνατόν που νατάν άλλο ψάρι :?: Με έτσι τράβημα τζίε έτσι "φατσιες" :?:
Keep Fishing!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by fISHANDCHIPS »

εκουρτησα εννα παρεα πριν μια εβδομάδα να δολώσει καμια μελανα(μιας και ψαρεύκει σχεδόν μόνο με αντένα) .επιεν την επομένη μέρα και οπως την εσειρε μεσα αρπαξεν την μια λιτσα 3 κιλα

εγώ ακόμα προσπαθώ :dance:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by fISHANDCHIPS »

Μια παρατείρηση που έκαμα εχτές
Μιας και δεν είμουν καθόλου προετοιμασμένος για ψάρεμα με ζωντανο (ειχα πάει για σπιννινγκ) ,επιασα βελονίδα με το μικρό καλάμι και εδόλοσα την στο μεγάλο ... το στησημο ήταν νήμα 30lb, leader μισύνα 0.50mm και ενα αγκίστρι (χωρίς φελλό).
ετσι η βελονίδα (το δόλωμα) κινητουν με πολλή άνεση ... εφτασε στο σημείο που ήθελα και το νήμα ηταν συνέχια τεντομένο ... δεν υπήρχε περίπτοση να πιαστεί το νήμα στους βράχους ή σε φυτζιές και η βελονίδα δεν εκουράζετουν καθόλου,κινήτουν απολύτος ελευθερη ... το δολώμα ηταν γυρο στους 30 ποντους αλλά με τουτο το στησίμο θα μπορουσα να βάλω και αρκετα πιο μικρη (σε περιπτοση που δεν είχε πιο μεγάλες) χωρίς να επιρεάζεται η κίνηση της.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

arkantos
Posts: 37
Joined: Fri Oct 09, 2009 5:08 pm

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by arkantos »

ρε "πετηκια" , είμαι καινούργιος στο ψάρεμα από ακτή με ζωντανό ψαράκι. δολώνω κεφαλόπουλα από 8cm έως και 15 cm. με μήκος παράμαλλου γύρος στο 1 metro και φελλούς από 2gr έως και 4 gr. ένα σταθερό αγκίστρι no2 και ένα συρόμενο. τι κάνω λάθος και ποτε μα ποτε δεν πιάνει πορεία το ζωντανό προς τα μέσα αλλα πάντα "χεβραζιτο" η θάλασσα έχω η εκεί που σπάζει το κύμα?


ευχάριστο

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by fISHANDCHIPS »

arkantos wrote:re pethkia , ime kenourgios sto psarema apo akti me zontano psaraki. dolono kefalopoulla apo 8cm eos kai 15 cm. me mikos paramallou giros sto 1 metro kai fellous apo 2gr eos kai 4 gr. ena stathero aggistri no2 kai ena siromeno. ti kano lathos kai pote ma pote den pianni poria to zontano pros ta mesa alla panta xevrazito i thalassa exo i eki pou spazi to kimma?


eyxaristo
να ψαρέψεις με ζωντανή βελονίδα(25-35 εκατοστά για να έχει δύναμή) και θα λυθεί το πρόβλημα σου
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

arkantos
Posts: 37
Joined: Fri Oct 09, 2009 5:08 pm

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by arkantos »

ευχάριστο πολύ φιλε m

αλλα m είναι λίγο δυσεύρετες,,,.... που μπορώ να τις βρω και πως να τις συλλέξω?

επίσης, όταν τι δολώσεις βάζεις φελλό? η εντελώς ελεύθερη>?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψάρεμα κυνηγόψαρων με ζωντανά δολόματα

Post by fISHANDCHIPS »

arkantos wrote:euxaristo poli file m

alla m ine ligo diseyretes,,,.... pou mporo na tis vro kai pos na tis sillexo?

episis, otan ti dolosis vAzis fello? i entelos eleutheri>?
Βελονίδες υπάρχουν σχεδόν παντού απλα είναι λίγο δύσκολο να τις δείς αν δεν τις ψάξεις ... προτίμα μικρους κόλπους με βραχόδη ακτή
Ενας τρόπος για να πιάσεις βελονίδα είναι ... με ένα καλάμι για σπίννινγκ και ------>>>>
Image
νούμερο αγκίστρι 14 , παράμαλλο 16
για δόλωμα μπορείς να βάλεις τον νόυρο του ακροβάτη,φιλλετάκι κοτόπουλο κτλ ... φτάνει να είναι λεπτή λωρίδα περίπου 3 εκ μάκρος και 2-3 μμ πλάτος
Ρίχνεις και τραβάς
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”