Κέφαλοι

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΚΕΦΑΛΟΙ

Post by andrea5 »

ωραιο το ποστ ,εχω μια απορια ,ο κεφαλος μπαινει μεσα στες σκαρκες ...κιουρτους οπως αναφερει δαμε ?

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: ΚΕΦΑΛΟΙ

Post by renos_g9 »

νε ρε φιλε ακουσα πολλουσ γνωστουσ μου που μου ειπαν οτι επιαν κεφαλουσ με τουτον το τροπο
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΚΕΦΑΛΟΙ

Post by (CyBasser) »

Ρε παιδιά, αυτό πρέπει να μπεί στην ενότητα για "ψάρια" στο ψάρεμα ακτής...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
alive
Posts: 30
Joined: Thu Dec 06, 2007 6:47 am

Re: Κέφαλοι

Post by alive »

ρε παιδια, μπορειτε να μου δωσετε καμια γνώμη για το ψαρεμα του κεφαλου με την τεχνική του εγγλεζικου?οπώς για παραδειγμα, στησιμο παραμαλου(σταθερή με backshots ή οχι), φελλός, δολωμα&μαλάγρα (biggatini ή ζύμες), βάθος ψαρέματος και ότι άλλο νομιζετε οτι θα είναι χρήσιμο για αυτο το ειδος ψαρέματος. :think:
no singature

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Κέφαλοι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε alive :!: :!:
Το στησιμο του Παραμαλλου ειδικα, αλλα και του καλαμιου γενικα, το καθοριζει ο ΤΟΠΟΣ που θα ψαρεψεις και το ΤΙ ψαρια κρατει εκει.
Υπαρχουν περιπτωσεις που τα ψαρια τα βρισκουμε στην επιφανεια και αλλες που ειναι στον βυθο.
Μελετα λιγο τον τοπο και πες μας καποιες περισσοτερες πληροφοριες για να μπορουμε να ειμαστε πιο σαφεις στις απαντησεις.
Ο.Κ.?

User avatar
alive
Posts: 30
Joined: Thu Dec 06, 2007 6:47 am

Re: Κέφαλοι

Post by alive »

φίλε Ευάνθη,
καταρχην ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
Τώρα σχετικά με τους τόπους που προσπάθησα να ψαρέψω είναι διάφορα ψαρολίμανα (πχ. κάτω πύργο,ρομαντζο κ.α.) με μηδαμινά αποτελέσματα. Ωστόσο μου έτυχε να δω άλλους ψαράδες να παίρνουν από 1 ψάρι(κέφαλο) κυρίως βραδινές ώρες. Οπότε μπορείς να καταλάβεις περίπου τη μορφολογία του βυθού καθώς και το βάθος (απο 2,5μ +++). Μήπως η τεχνική του εγγλέζικου δεν ειναι ''αποδοτική'' για το ψάρεμα του κεφαλου, μιας και ολοι (πλην ελαχίστων) ψαρεύουν με αντένα+ψαροτροφή?? :?: :?:
no singature

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Κέφαλοι

Post by ANDREAS TSOKKOS »

alive wrote:φίλε Ευάνθη,
καταρχην ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
Τώρα σχετικά με τους τόπους που προσπάθησα να ψαρέψω είναι διάφορα ψαρολίμανα (πχ. κάτω πύργο,ρομαντζο κ.α.) με μηδαμινά αποτελέσματα. Ωστόσο μου έτυχε να δω άλλους ψαράδες να παίρνουν από 1 ψάρι(κέφαλο) κυρίως βραδινές ώρες. Οπότε μπορείς να καταλάβεις περίπου τη μορφολογία του βυθού καθώς και το βάθος (απο 2,5μ +++). Μήπως η τεχνική του εγγλέζικου δεν ειναι ''αποδοτική'' για το ψάρεμα του κεφαλου, μιας και ολοι (πλην ελαχίστων) ψαρεύουν με αντένα+ψαροτροφή?? :?: :?:
προσωπικη γνωμη παντα ο καλυτερος τροπος να ψαρεψεις τζιεφαλο ειναι με πολυαγκιστρα
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Κέφαλοι

Post by chrysanthos9 »

Ρε κοπελια οι κεφαλοι την νυκτα στην φρατζιολα εν αφρωτα που τσιμπουν οι πατοτα?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Κέφαλοι

Post by AggelosLRK »

μεσονερα που κολυμπουν οποτε οπως και να το βαλεις εν χανει αλλα το βαζουμε πατωτο για να μην πηγαινοερχεται με τα ρευματα κτλ,πανω σου στεκει

kostis
Posts: 44
Joined: Mon Jun 15, 2009 7:19 am

Re: Κέφαλοι

Post by kostis »

τι διαφορα έχουν οι πελαγίσioi με τους κανονικούς
βάλτε καμια φωτό

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Κέφαλοι

Post by marios »

φιλε η πελαγίσιοι έχουν μια κίτρινη βούλα κοντά στα βράχια είναι και το πιο ευδιάκριτο σημάδι να ξεχωρίζουν από τους υπολοιπους ανάμεσα σε πολλές άλλες διαφορες......................κοπελια εφάνηκε κανένα σημάδι ζωής από πελαγίσιους ? :think: σκέφτομαι να παο το απόγευμα καμια βόλτα...η να κάτσω σπίτι :x
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Κέφαλοι

Post by chrysanthos9 »

πιανουν πολλους τουτη την εποχη στο Πωμο αλλα εν μικρη ακομα εως στο κιλο
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Κέφαλοι

Post by MariosK »

chrysanthos9 wrote:πιανουν πολλους τουτη την εποχη στο Πωμο αλλα εν μικρη ακομα εως στο κιλο
Μα οι πελαγίσιοι έννεν τούτοι που φκένουν έξω να γεννήσουν? Πρώτα έρκουνται οι μικροί και μετά οι μεγάλοι :think: :shifty: ? Εξαρτάται που την θερμοκρασία?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Κέφαλοι

Post by marios »

Έτσι έλεγαν Marie οι παλιοί αλλα δεν νομίζω να ισχύ απόλυτα κάτι τέτοιο, αφότου ότι ο χρυσοφόρος γίνετε 4 χρόνο να είναι έτοιμος για αναπαραγωγή ... :lol: Σκέφτηκες Το όνειρο του κέφαλου::: να γίνει 4 χρόνο να ερτη κύπρο να φαΐ φρατζόλα>> :dance: :P
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Κέφαλοι

Post by MariosK »

marios wrote:Έτσι έλεγαν Marie οι παλιοί αλλα δεν νομίζω να ισχύ απόλυτα κάτι τέτοιο, αφότου ότι ο χρυσοφόρος γίνετε 4 χρόνο να είναι έτοιμος για αναπαραγωγή ... :lol: Σκέφτηκες Το όνειρο του κέφαλου::: να γίνει 4 χρόνο να ερτη κύπρο να φαΐ φρατζόλα>> :dance: :P
:lol: :lol: :lol: :lol:

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”