Κέφαλοι

Post Reply
User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Κέφαλοι

Post by MariosK »

Εγώ πάντος εδοκίμασα τζέφαλο του κιλού, εν ξέρω αν ήταν πελαγίσιος ή όι, μες τον φούρνο τζε ήταν μέλι :drool: :drool:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Κέφαλοι

Post by Giorkos »

Επειδή το ψάρεμα που κάμνω εν κολυμπητό κοντά σε ακτές, εν εμπιστέφκουμε τους τζέφαλους που βλέπω...αν και νομίζω ότι μερικοί που βλέπω εν 'πελαγίσιοι' (δεν τους τζινιώ......αν ρέξει κανένα τοππουζούιν όμως εφχαρίστως θα προσπαθήσω)....

για να δοκιμάσω τζέφαλο πρέπει να τον πιάσω πολλά, μα πάρα πολλά ανοικτά από την ακτή....να τον αποκεφαλίσω-κόψω νούρο οπωσδήποτε όμως :x !!!! τζαι να προσπαθήσω να διώξω την ιδέα που έχω για λλόου τους που την κκελλέ μου !!!!


Υ.Γ όντως, είμαι αρκετά προκατελημμένος κατά τους τζέφαλους τελικά...... :shhh: :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Κέφαλοι

Post by MariosK »

Που να μάθεις τζε για τους Κυπρίνους δηλαδή :mrgreen:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Κέφαλοι

Post by Giorkos »

MariosK wrote:Που να μάθεις τζε για τους Κυπρίνους δηλαδή :mrgreen:
Kyprinoi εν oi CARP στα εγγλέζικα σωστά !!!!

επήα μια φορά με τον ανιψίο μου ψάρεμα σε ιδιωτική λίμνη στην αγγλία και εφαρέφκαμε με μπόιλις , σιταροπούλα τζαι πόλυπιφ... έπια ένα πάστο μπόιλι (κατά λάθος μάλλον) και επειδή εν είχα ιδέα τι 'εστί ψάρεμα=σπορ=μεν τυρανήσεις το ψάρι' έφκαλα τον έξω στην όχθη στο πι και φί...οι εγγλεζάες εμείναν τζαι θωρούσαν με ..τωρά εκατάλαβα γιατί :shhh: :shhh: :shhh:

έβαλε με τζαι έβαλατ ο δάχτυλο μου στο στόμα του...ο κυπρίνος έβαλεν το βούκκο τζαι επιππίλλαν το σαν το μορό...

για μένα τότε σήμαινε ένα...ένα χοντροασιημόγλιοώδηςμουστακοτόψαρο :x :x :x :lol: :lol: :lol:

μετά που κάνα θκυο χρόνια που εσπούδαζα είδα στην ψαραγορά στο safeways ένα Κυπρίνο για πούλημα...η τιμή του εν θυμούμαι πόσα αλλά ήταν το ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΨΑΡΙ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ !!!!!!!!!!!


σε ένα πρόγραμμα που εθώρου (River Cottage) o τύπος εζούσε με το τι του επρόσφερε η φύση (ζώα, πεζούνια, ψάρεμα , λαχανόκηπο κτλ κτλ, όπως τον παλιό καιρό) ..επήε ψάρεμα στην λίμνη κάπιου σερ !!! και έπιαεν κυπρίνο να τον μαιρέψει...για λίες μέρες (εν θυμούμε πόσες) είχεν τον σε τάγκι με νερό (το οποίο νερό έμπενε φ΄ρεσκο που τρεχούμενο ρυάκι (πεντακάθαρο) και έφκαινε που την άλλη..δηλ συνεχείς ανταλλαγή καθαρού νερού...τζαι ο κυπρίνος νηστικός...για να ξηβρωμίσει.... :oops: :oops: :oops:

κυπρίνο...όι μάνα μου....φέρτε μου πέντε τζέφαλους να τους φάω τωρά :D :D :D
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Costas
Posts: 121
Joined: Sat May 26, 2007 9:10 pm

Re: Κέφαλοι

Post by Costas »

Όντος, οι κυπρινοι που προέρχονται απο τρεχούμενο νερό, ειναι και καθαροί και πολύ ευγευστοι! Στην γερμανία θυμάμε ειχα ζητήσει μία ντοματόσουπα και μέσα είχε κάτι άσπρα τετραγονάκια σαν ψωμάκια. Τελικά ήταν κύπρίνος!!!

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Κέφαλοι

Post by ANDREAS TSOKKOS »

Μες το φλεβαρη, μαρτη που κατεβαινουν οι τζιεφαλοι οι πελαγισιοι πιανεις ωραια κομματια
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Κέφαλοι

Post by shark25 »

επιασε κανενας κεφαλους τελευταια στην λαρνακα? αν ναι περιπου που?

kostis
Posts: 44
Joined: Mon Jun 15, 2009 7:19 am

Re: Κέφαλοι

Post by kostis »

ΕΓΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΠΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΤΣΕ ΕΠΙΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5 ΚΙΛΟ ΠΡΙΝ 2 ΕΦΤΟΜΑΕΣ

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Κέφαλοι

Post by shark25 »

petrolina enoas eki pou tan ta petrelea palia?

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Κέφαλοι

Post by andrea5 »

νε ρε ,αμαν προχορας τζαμε στον δρομο που οροκλινι λαρνακα εν ομπρος σου το "πετρολινα" θεμας ,εν να δεις τζιαλους τζαμε παντα εχει ενα θκυο παστους βραχους στην μερκα της πετρολινας :whistle:

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Κέφαλοι

Post by AggelosLRK »

Καλη τυχη αν παεις εκει,τα νερα ειναι βρωμικα..

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: Κέφαλοι

Post by theodoulos »

επια σημερα 2 κεφαλους με μια παλια τεχνικη που την ξερετε καποιοι ως δολοφονικη μεθοδος... εδισα πας το καρουλι με την μισινα τες πραγκαρολλες μικρες και μεγαλες και επια 2 κεφαλους 20 εκ. ο ενας !!!

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Κέφαλοι

Post by shark25 »

ευχαριστω φιλε ισως παω αυριο η το σαββατο

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Κέφαλοι

Post by andrea5 »

ρε παιθκια αν σας πω για 8 κιλα τζιεφαλο τι ερκεται στον νου σας
εχει οξα εν εχει υποθεση να πιαστει τζιεφαλος 8 κιλα :whistle: :dance:
ακουω την γνωμη σας :P

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: Κέφαλοι

Post by SiliS »

Που εν τουτοι οι κεφαλοι???
Μπορει να σου καμουν την χαρη τετοια ψαρια να τσιμπησουν 2 φορες το χρονο και μια τσιμπια μονο στες αγριες νυκτες του χειμωνα το πιο πιθανο, οταν το κανουν να νομισεις οτι ειναι κανενα κοκκινοψαρο και σου πειραζει το δολωμα η θα ναι τοσο απαλο που να μην το καταλαβεις καν!!!
Αν κανουν το "λαθος" και τσιμπησουν και αν το καταλαβεις, και αν κτυπησεις εγκαιρα (το τσιμπημα μπορει να διαρκεσει κλασματα δευτερολεπτου) τοτε θα χρειαστεις πολλη πειρα σε μαχες με μεγαλα ψαρια με την τεχνικη που ψαρευεις, απειρη γνωση των δυνατοτητων των εργαλειων σου, και αστρονομικα μεγαλη δοση, δωσε προσοχη εδω.......ΚΟΛΟΦΑΡΔΙΑΣ :lol: :lol: :lol:

Ετσι...δεν ειναι και το αδυνατο να πιασεις τετοιο ψαρι....
I d rather be fishing!!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”