Σορκοί τζιαι το ψάρεμα τους

User avatar
vassilis
Posts: 36
Joined: Tue Aug 21, 2007 12:40 pm
Location: Διαμονή Λευκωσία

Post by vassilis »

έιπεν ο φίλος μου έχω λάθος έχω λάθος ετέλειωσε :lol: . μπορεί να έχεις δίκιο ρε μάριε έκρινα απο τα δικά μου δεδομένα για όλους επειδή ποτέ δεν δοκίμασα να ψαρέψω σε αμμώδη περιοχή . ισως για να το λέεις κάτι να ξέρεις αλλά πάλι νομίζω έχεις λίγο παραπάνω πιθανότητες για καλό σορκό σε βραχώδη παρά σε αμώδη βυθό.

επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι πιστεύω καλύτερα νασε πατωτός χωρίς φελλό παρά να αιωρείτε το δόλωμα με φελλό για 2 λόγους. πιστεύω ότι το δόλωμα παρουσίάζεται πιο φυσιολογικά "ξαπλωμένο" στο βυθό παρασυρόμενο από τα ρεύματα μειώνοντας την καχυποψία των φίλων μας όπως επίσης και το γεγονός ότι τα ψάρια βόσκουν στους βυθούς για το φαί τους , δεν νομίζω να το βρίσκουν να στέκει στα μεσόνερα ή λίγο πάνω από το βυθό συχνά.

θέλω να θίξω ένα θέμα που δεν πολυσυζητείται που έθιξε ο φίλος someone σχετικά με το δόλωμα. Λοιπόν σε συνθήκες απίκο το καλύτερο δόλωμα είναι η ψαροτροφή. εγώ με αυτό το δόλωμα είχα τις καλύτερες επιτυχίες. αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει μια μεγάλη συζήτηση κατά πόσο είναι βλαβερή για τις θάλασσες μας . συμμερίζομαι βεβάιως τις ανησυχίες , γι'αυτό το χρησιμοπειώ μόνο πάνω στο αγκίστρι , δηλαδή 100 - 200 γρ. τροφή κάθε φορά. για πασμό χρησιμοποιώ μόνο σαρδέλλα (εκέινες τις 5κιλες μεστο κουτί) και απλά αναμιγνύω ότι ψαροτροφή μου μένει από το δόλωμα του προηγούμενου ψαρεματος μου . το τοπ υλικό για πασμό αλλά πιστεύω και στο δόλωμα είναι αχινός λιωμένος. σχεδόν όσους μεγάλους έπιασα είχαν μεστην κοιλία τους φαγωμένους αχινούς . όταν λέω φαγωμένους τρων ακόμα και τα αγκάθια τους.... (λίγο δύσκολο να το πιστέψεις αν δεν το δεις !) αλλά αν παρατηρήσεις πως εν οι μασέλλες του μεγάλου σορκού θα καταλάβεις ότι τους έιναι πανεύκολο να τους σπάσουν.

τωρά για καστινγκ χρησιμοποιώ κοτόπουλο και γαρίδα κατεψυγμένη , νομίζω είναι εντελώς ισάξια στο καστινγκ. ένα tip μόνο να δώσω , χρησιμοπείστε το ελαστικό νήμα. έχει εκπληκτικά αποτελέσματα στο να παρουσιαζει και να συγκρατά το δόλωμα σωστά για ώρα πολλύ στο αγκίστρι. έτυχε μου να βγάλω μελάνα πάνω σε κοτόπουλλο (!) και το δόλωμα δεν τσαλακώθηκε το παραμικρό σε σημείο που το ξανάριξα και ξαματσίμπησε άλλο ψάρι πάνω.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

Λοιπόν, που ψάρεμα σορκού δεν κατέχω (όσους έπιασα ήταν νύκτα σε πατωτά), αλλά ίσως να πρέπει να αναφέρω κάτι που είδα και μου έκαμε εντύπωση.

Τον Γεννάρη του 2003 'ετυχε να είμαι Βηρυτό. Πας στην παραλιακή τους λεωφόρο κτυπά το κύμα, ειδικά με δυτικούς αέρηδες. Στέκουνται πας τα 3 μέτρα που πάνω που το νερό (εν όπως την Πιαλέ Πασά στην Λάρνακα αλλά με βαθύ νερό και ο δρόμος / πεζοδρόμιο λίγο πιο ψηλά). Ψαρεύκουν με αντέννες. Δεν ξέρω τι δόλωμα βάζουν, αλλά (με τα θολά νερά που είχε την μέρα που τους είδα) έπιαναν σορκούς από 300γρ ως κοντά στο κιλό τον ένα πίσω από τον άλλο. Μόνο ένα βαριδούι και αγκίστρι είχαν στην μυσίνα. Επιάναν και σπάρους και αναγιούμενους γύλους, αλλά κυρίως σορκούς....

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Ερώτηση:
Έσιεις αντένα 7μετρη.
Είσαι πανω στους βράχους ενός λιμενοβραχίονα με βάθος αρκετό (4-5-6 μέτρα).
Οι βράχοι σταματούν στα 3-4 μέτρα μπροστά σου, τζιαι ξεκινά ο αμμώδης βυθός. Τζιαμέ ακριβώς θέλεις λογικά το δόλωμα σου να ππέσει.
Πώς καταφέρνεις να ψαρέψεις πατωτά έτσι?
Χωρίς να σου μπλέκεται η μισίνα στους βράχους, ή ακόμα χειρότερα αν σου τσιμπήσει ψάρει να μεν σου τα κόψει πάνω στους βράχουνς;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

φετος ειδα τον πιο μεγαλο σορκο της ζωης μου. ηταν κοντα στο κιλο και πιαστηκε σε ενα κοματι κοτοπουλο σε αμμωδη παραλια που συνορευη με βραχους σε καλοκαιρινη βραδια με την θαλασσα λαντα.μετα που 5-6 χρονια μπορει να ξαναδω :D

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

CyBasser wrote:Λοιπόν, που ψάρεμα σορκού δεν κατέχω (όσους έπιασα ήταν νύκτα σε πατωτά), αλλά ίσως να πρέπει να αναφέρω κάτι που είδα και μου έκαμε εντύπωση.

Τον Γεννάρη του 2003 'ετυχε να είμαι Βηρυτό. Πας στην παραλιακή τους λεωφόρο κτυπά το κύμα, ειδικά με δυτικούς αέρηδες. Στέκουνται πας τα 3 μέτρα που πάνω που το νερό (εν όπως την Πιαλέ Πασά στην Λάρνακα αλλά με βαθύ νερό και ο δρόμος / πεζοδρόμιο λίγο πιο ψηλά). Ψαρεύκουν με αντέννες. Δεν ξέρω τι δόλωμα βάζουν, αλλά (με τα θολά νερά που είχε την μέρα που τους είδα) έπιαναν σορκούς από 300γρ ως κοντά στο κιλό τον ένα πίσω από τον άλλο. Μόνο ένα βαριδούι και αγκίστρι είχαν στην μυσίνα. Επιάναν και σπάρους και αναγιούμενους γύλους, αλλά κυρίως σορκούς....

:lol: file mou an imastan je emeis Virito itan na pianoumen virra sorkous oulloi xoris na exoumen enia me inta doloma me inta sintikes xriazounte :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Someone wrote:Ερώτηση:
Έσιεις αντένα 7μετρη.
Είσαι πανω στους βράχους ενός λιμενοβραχίονα με βάθος αρκετό (4-5-6 μέτρα).
Οι βράχοι σταματούν στα 3-4 μέτρα μπροστά σου, τζιαι ξεκινά ο αμμώδης βυθός. Τζιαμέ ακριβώς θέλεις λογικά το δόλωμα σου να ππέσει.
Πώς καταφέρνεις να ψαρέψεις πατωτά έτσι?
Χωρίς να σου μπλέκεται η μισίνα στους βράχους, ή ακόμα χειρότερα αν σου τσιμπήσει ψάρει να μεν σου τα κόψει πάνω στους βράχουνς;
:D πιάνεις εγγλέζικο η bolognese και αφήνεις την 7μεττρί σπίτι :P
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

marios wrote:
Someone wrote:Ερώτηση:
Έσιεις αντένα 7μετρη.
Είσαι πανω στους βράχους ενός λιμενοβραχίονα με βάθος αρκετό (4-5-6 μέτρα).
Οι βράχοι σταματούν στα 3-4 μέτρα μπροστά σου, τζιαι ξεκινά ο αμμώδης βυθός. Τζιαμέ ακριβώς θέλεις λογικά το δόλωμα σου να ππέσει.
Πώς καταφέρνεις να ψαρέψεις πατωτά έτσι?
Χωρίς να σου μπλέκεται η μισίνα στους βράχους, ή ακόμα χειρότερα αν σου τσιμπήσει ψάρει να μεν σου τα κόψει πάνω στους βράχουνς;
:D πιάνεις εγγλέζικο η bolognese και αφήνεις την 7μεττρί σπίτι :P
Ναι, αλλά εν κόψεις με την αντένα;;;;;;
:lol:

User avatar
vassilis
Posts: 36
Joined: Tue Aug 21, 2007 12:40 pm
Location: Διαμονή Λευκωσία

Post by vassilis »

αμα ψαρευεις σορκό φίλε someone είτε απίκο αντένα είτε rock casting πάιρνεις το απόφαση ότι θα κόψεις 7-8 παράμαλλα κάθε φορά. η καλύτερη λύση είναι να πηγαίνεις προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο, έτοιμα παράμαλλα από προηγουμένως για να μην χάννεις ώρα να τα ετοιμάζεις επί τόπου , ειδικά αν παεις νύκτα επιβάλλεται να έχεις έτοιμα.

επίσης στις συνθήκες που περιέγραψες η αντένα πρέπει οπωσδήποτε να είναι σκληρή στην μύτη (ντούρο) ακριβώς για να μπορείς να τους παλέψεις χωρίς να σου τραβούν προς τα βράχια και να βγάινουν και πιο εύκολα που το βυθό.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

Estila ton father simera na paei ston 'sorkotopo mu' na psarepsei tin wra pou esxolanne. Epsarepse pu tis 2:45 ws tis 2:50.. Wste na paei sto aftokinito na piasei sakkaki ke na strafei itan enas 700ris farao panw ke ton perimene :twisted:
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

inta sorkatsos re :lol:
alla i foto pou mou estiles me to 8kilo...AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA :o :shock:

EIMAI MALAKAS :!: :cry: toson jeron eprepen na epienna....allo nata akoueis je allon na ta vlepeis....EGIRISEN MOU :!: :!: :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Ρε Greg, να σου πώ τι παραδέχομαι σε εσένα (που προφανώς το "πήρες" που τον τζιήρη σου);

Φαίνεται να έσιετε τη νοοτροπία, λλία κομμάθκια τζιαι καλά. Αν ήταν άλλος "ψαράς", τζιαι είδε ότι τρών τα ψάρκα, θα τα εθέριζε.
Μακάρι να ήταν παραπάνω άτομα έτσι, τζιαι οι σορκότποι που ξέρετε εν θα εχρειάζετουν να μείνουν "κρυφοί".

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

apoti fenete arkepsan je tsimpoun gia ta kala....o pareas o Antrikkos simera to proi...
Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Greg wrote:Estila ton father simera na paei ston 'sorkotopo mu' na psarepsei tin wra pou esxolanne. Epsarepse pu tis 2:45 ws tis 2:50.. Wste na paei sto aftokinito na piasei sakkaki ke na strafei itan enas 700ris farao panw ke ton perimene :twisted:
:) Έτσι απλά για ενημέρωση( :P να το παίξω και λίγο διαβασμένος :P )οι πιο πάνω είναι η απλοί σαργοί με το αγγλικό όνομα White Seabream και το λατινικό Diplodus Sargus και ο σαργός λεγόμενος φαραώ είναι πιο κάτω στην φωτό με την αγγλική ονομασία Zebra seabream και το λατινικό Diplodus Cervinus Cervinus :) Ωραία κομμάτι ρε Greg ακόμα κάμνεις spinning ρε φιλε έπρεπε να ήσουν εκεί τώρα!!! http://www.fishbase.org/summary/Species ... lang=Greek
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

E marie exw mian aporia.

En exoume kai meis 2 eidi sorkon (ektos an o enas en arsenikos ke o allos thilikos) ? To ena eidos pou su leo exei mavri pros lila kefali ke to swma tou exei lorides tigre, eno o allos den exei lorides ke to kefali tou eine portokallo kitrino. O enas exei pio skouro kreas apo ton allo

ps to spinning ouk ellatw paradosw :twisted:
Esox Lucius

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Bασικά ένα είδος είναι ο Diplodus sargus http://www.fishbase.org/Photos/Thumbnai ... hp?ID=1753 . απλά έχουν διαφορες λόγο φίλου,ηλικίας,διατροφής,σε τι βυθό ζούνε κτλ. Yπάρχει όμως και το δεύτερο είδος ο φαραώ αλλα σε πολύ πιο βαθιά νερά εδώ στην κύπρο.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”