Καλαμάρια

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

Στάθης wrote:Μπράβο Φοίβο! :clap:
Αρχίσαν και φαίνονται σιγά σιγα. :pray:
Κρίμα για το δίχτυ, το καλοκάιρι θα είναι λουόμενοι, το χειμώνα δίκτυα. :|
ευχαριστώ φίλε Στάθη! δεν ξέρω αν έχει εικονίδιο με υπόκλιση! :lol:
το καλοκαίρι θα είναι επίσης τζετ σκι, άσχετοι με σκάφη , πιο πολλοί ψαροντουφεκάδες ΚΑΙ δίχτυα!
Δεν είναι και πολύ καλύτερα το Χειμώνα βέβαια! :? και το Χειμώνα νυχτώνει πιο γρήγορα και υπάρχει περίπτωση να μην προλάβεις να δεις αν έχουν βάλει δίκτυα! :evil:

Christoscy
Posts: 46
Joined: Sat Oct 23, 2010 10:21 am

Re: Καλαμάρια

Post by Christoscy »

plenom'metatopsarem? wrote:
Christoscy wrote:Ουτε και ενα ψαρι σημερα απο η ωρα 6 ωσ τισ 12 τιποτε.Ημουν στο λιμανι πιο πανω απο βασιλικο.
υγεία φίλε Christo! την επόμενη φορά! υπομονή κι επιμονή! τα όπλα του ψαρά!
σκέψου πως ούτε εγώ θα έκανα τίποτα αν δεν κτυπούσε εκείνο το ένα! άρα θα νόμιζα πως ακόμα να κοντέψουν στις ακτές! Ενώ ήταν άλλος τελικά ο λόγος...
Φιλε plenom'metatopsarem και οχι phenom χεχε :) εχω πολλην υπομονή αλλα εχει 3hs εβδομάδες επια 4 φορες ψαρεμα και εν έπιασα τιποτε κατι μικροψαρα που τα εβαλα πισω. Αλλα ετσι ειναι. Σημειωση πηγα 3 φορες Δεκελεια , Ρομαντζο διυλιστήρια και Λενιος και σημερα Ζυγι αλλα τιποτε. Συνεχιζουμε απτόητη όμως. :)

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

Christoscy wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:
Christoscy wrote:Ουτε και ενα ψαρι σημερα απο η ωρα 6 ωσ τισ 12 τιποτε.Ημουν στο λιμανι πιο πανω απο βασιλικο.
υγεία φίλε Christo! την επόμενη φορά! υπομονή κι επιμονή! τα όπλα του ψαρά!
σκέψου πως ούτε εγώ θα έκανα τίποτα αν δεν κτυπούσε εκείνο το ένα! άρα θα νόμιζα πως ακόμα να κοντέψουν στις ακτές! Ενώ ήταν άλλος τελικά ο λόγος...
Φιλε plenom'metatopsarem και οχι phenom χεχε :) εχω πολλην υπομονή αλλα εχει 3hs εβδομάδες επια 4 φορες ψαρεμα και εν έπιασα τιποτε κατι μικροψαρα που τα εβαλα πισω. Αλλα ετσι ειναι. Σημειωση πηγα 3 φορες Δεκελεια , Ρομαντζο διυλιστήρια και Λενιος και σημερα Ζυγι αλλα τιποτε. Συνεχιζουμε απτόητη όμως. :)
3ις βδομάδες?! 4ις φορές?!!! ξέρεις τι λένε...έσιεις ψουμιά ακόμα... :D
Αστιεύομαι φυσικά! Έτσι είναι αυτά! σήμερα εγώ,αύριο εσύ!
πάντως για το συγκεκριμένο θέμα, αναφέρομαι σε όλους, το ψάρεμα καλαμαριών, υπάρχει ΤΟΣΟ πολύ υλικό στο ίντερνετ!!!! Ψάξετέ το!!!! Πάρα πολύ υλικό, πάρα πολλές μέθοδοι!!!
Μπορεί να μοιάζει απλό (και είναι τις περισσότερες φορές) ,αλλά μπορεί και με κάτι που θα μάθουμε, να βγάλουμε και κανένα καλαμάρι περισσότερο!!!

Christoscy
Posts: 46
Joined: Sat Oct 23, 2010 10:21 am

Re: Καλαμάρια

Post by Christoscy »

Σιγουρα φιλε έχεις δίκαιο :) αλλα από ότι εκαταλαβα και ο τοπος που πας παίζει πολλή ρολο. Εγω ασχολουμουν μονο με αντένα μεχρι στιγμης, τώρα αρχισα και λιγο σπινινκ και λιγο καστινκ και μου αρεσε απλως δεν ξερω τοπους και δεν εχω μαζι μου καπιο έμπειρο άτομο να με διορθώση για λαθη που κανω. Παντως αν μπορις να μου πις καπιο τοπο που συχναζουν φιλε plenom'metatopsarem θα το εκτιμουσα αφανταστα. Θελω πολλα να καμο τιν χαρα του ότι έπιασα αν σεν και ένα καλαμαρουι 

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

Christoscy wrote:Σιγουρα φιλε έχεις δίκαιο :) αλλα από ότι εκαταλαβα και ο τοπος που πας παίζει πολλή ρολο. Εγω ασχολουμουν μονο με αντένα μεχρι στιγμης, τώρα αρχισα και λιγο σπινινκ και λιγο καστινκ και μου αρεσε απλως δεν ξερω τοπους και δεν εχω μαζι μου καπιο έμπειρο άτομο να με διορθώση για λαθη που κανω. Παντως αν μπορις να μου πις καπιο τοπο που συχναζουν φιλε plenom'metatopsarem θα το εκτιμουσα αφανταστα. Θελω πολλα να καμο τιν χαρα του ότι έπιασα αν σεν και ένα καλαμαρουι 
Σε ΟΛΟΥΣ τους τόπους που ανέφερες, έχω πιάσει καλαμάρια!!! Όλους τους τόπους που επισκέφτηκες! Απλά είναι ακόμα νωρίς φαίνεται! Αν και νομίζω πως όπου νάναι....! :wink:
Να ξέρεις πως σύμμαχος είναι και ο καιρός!!!
Καλές συνθήκες( αν όχι ιδανικές) για το ψάρεμα των καλαμαριών θεωρούνται, η ήσυχη θάλασσα (χωρίς κυματισμό), το γεμάτο φεγγάρι και φυσικά κατι που δυστυχώς (τουλάχιστον για το ψάρεμα το συγκεκριμένο) δεν έχουμε στην Κύπρο...ΤΟ ΚΡΥΟ!!! Είναι και ο σημαντικότερος παράγοντας κατά την άποψή μου. :think:
Συνέχισε και μη φοβάσαι...θα πιάσεις! Είχα κι εγώ τις ίδιες ανησυχίες όταν αρχισα το συγκεκριμένο ψάρεμα και δεν έβγαζα ούτε βεντούζα! :lol:

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Καλαμάρια

Post by stathis 1821 »

θα ειθελα σας παρακαλο να μου πειτε τον τροπο που τραβαμε για τα καλαμαρις

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Καλαμάρια

Post by Στάθης »

Πολύ πολύ αργή επανάκτηση, με ελαφρά τιναγματάκια προς τα πάνω κάθε καμια 10αριά-15αριά μέτρα.
Μόλις νιώσεις βάρος στην καλαμαριέρα, κάρφωσε.
Tight lines!
no whey no gain

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

Στάθης wrote:Πολύ πολύ αργή επανάκτηση, με ελαφρά τιναγματάκια προς τα πάνω κάθε καμια 10αριά-15αριά μέτρα.
Μόλις νιώσεις βάρος στην καλαμαριέρα, κάρφωσε.
Tight lines!
η μέθοδος που ανέφερε ο φίλος Στάθης είναι μία από τις μεθόδους, η πιο διαδεδομένη και η ...πιο ενδεδειγμένη αν με ρωτάς εμένα,γιατί ίσως ψαρέψουμε πολλές ώρες για καλαμάρια! Η συγκεκριμένη τεχνική δεν κουράζει και ιδιαίτερα θα έλεγα! :)
άλλη μέθοδος, με μικρά τινάγματα της μύτης του καλαμιού η καλαμαριέρα πηγαίνει μία δεξιά, μία αριστερά.
άλλη μέθοδος, 3-4 τινάγματα απότομα προς τα πάνω, αφήνουμε να κατέβει με παύση η καλαμαριέρα κάτω και πάλι το ίδιο! Πάντα, όταν νοιώσεις βάρος, καρφώνεις και αρχίζεις να φέρνεις αργά, σταθερά το καλαμάρι έξω.

Μέθοδοι υπάρχουν πολλοί!!! Πειραματιστείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Καλαμάρια

Post by MariosK »

Επία τζε γω μιαν βόλτα εψές για λίον τζε έδωκεν πάνω μου μια σουπιά μισό κιλό.
Attachments
DC101116003.jpg
DC101116003.jpg (82.49 KiB) Viewed 3477 times

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:Επία τζε γω μιαν βόλτα εψές για λίον τζε έδωκεν πάνω μου μια σουπιά μισό κιλό.

ε ό'ι' τζι έτσι!!! Καταλάβατε ούλλοι οι υπόλοιποι?! ξημεροβραδιαζόμαστε δίπλα στη θάλασσα, τρώμε το κρύο (πούντο? ) τζιαι τη βροχή (πούντην?!) πέρκει πιάσουμε κανένα κεφαλόποδο...
τζιαι ο κύριος Μάριος πάει μου μια βόλτα ψες (τζιαι μάλιστα για λίο ,όπως ο ίδιος παραδέκτηκε) τζιαι πάει η μισόκιλη σουπιά τζιαι διά πάνω του!!!!
Ε ό'ι΄κύριε Μάριε!!!! Εν σωστά πράματα τούτα?! πε μας!!!
τουλάχιστον εχρησιμοποίησες κανένα καλάμι, καμιά καλαμαριέρα? ή όπως επερπάτας στο λιμανάκι ήρτεν τζιαι έδωκεν πάνω σου?!!!!

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Καλαμάρια

Post by stathis 1821 »

ρε φιλε επερειμενε με εμεν το γαρον ο αθροπος να παμε εψες και στην δουλεια ηρτε τραπεζι η ορα 10¨30 να φαει που να φαειζετε και πειεν μονοσ του ο αθροπος :naughty:

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Καλαμάρια

Post by γίωργος κυρίακου »

ενα έρτει και η σειρά μας ρε φιλε plenom'metatopsarem
απλώς εμείς δεν είμαστεν τόσο όμορφοι :lol: για να μας κολήσουν τα καλαμάρκα :lol: :lol: :lol:
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Καλαμάρια

Post by stathis 1821 »

ρε γιοργο το μικρο μου ξαδερφακι ειδε με που εμαχουμουν για καλαμαρια και επειεν και εγορασε μια μιχανουα ενα καλαμουι και μια καλαμαριερα και προτι φορα που επειεν προψες επειασεν 3 καλαμαρια και μια σουπια σκεφτου η τυχη του

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

stathis 1821 wrote:ρε γιοργο το μικρο μου ξαδερφακι ειδε με που εμαχουμουν για καλαμαρια και επειεν και εγορασε μια μιχανουα ενα καλαμουι και μια καλαμαριερα και προτι φορα που επειεν προψες επειασεν 3 καλαμαρια και μια σουπια σκεφτου η τυχη του
να είσαι χαρούμενος φίλε!!!! Πολλά χαρούμενος!!! Έτσι ο μιτσίς έννα ξαναπάει! Εννα του αρέσει το ψάρεμα ,μπορεί να κολλήσει τζιαι να του γίνει η αγαπημένη του συνήθεια! Να αγαπήσει τη φύση τη θάλασσα κλπ! μπράβο στο μιτσί! :wink:
φκάλτου τζιαι καμιά φωτό με τα καλαμάρκα του να κορτώσει τζιαι λίο, να χαρεί παραπάνω! :)

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

stathis 1821 wrote:ρε φιλε επερειμενε με εμεν το γαρον ο αθροπος να παμε εψες και στην δουλεια ηρτε τραπεζι η ορα 10¨30 να φαει που να φαειζετε και πειεν μονοσ του ο αθροπος :naughty:
πειράζω τον ρε :D
εν φίλος ο Μάριος! :D Αλλά ό'ι' να του κολούν έτσι οι σουπιές! Ας μας πει τουλάχιστον τι κολώνια βάζει να τη λουστούμε! :lol:

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”