Καλαμάρια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Καλαμάρια

Post by AggelosLRK »

κατα τον δεκεμβρη θα δοκιμασω για καλαμαρια στα λιμανια με καλαμαριερα και ψαροδολια,υστερα φευγω για γιορτες στη ροδο για τπτ μεγαλο στο λιμανι της το οποια σημειωστε ειναι 5-6χιλ μαζι με τις μαρινες :shock:

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Καλαμάρια

Post by jack tar »

εχω 2 ερωτησεις ,μου συνεβηκε κατι και επειδη στο ψαρεμα καλαμαριου ειμαι πολλα απειρος θελω τις γνωσεις σας......ερωτ.no1 -με καλαμαριερα μπορω να πιασω και ψαρι? ερωτ.no2 με ψαρουι ψευτικο μπορω να πιασω καλαμαρι?
''surf casting'' A way of Living

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Καλαμάρια

Post by Greg »

Για αυτο το λογο φιλε κυκλοφορουν κατι καλαμαριερες στο παζαρι που εχουν και πραγκαρολλα και καλαμαριερα πανω τους. 2 σε ενα
Esox Lucius

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Καλαμάρια

Post by chrysanthos9 »

ρε κοπελια καλαμαρκα εφανηκαν αλλα εν μικρα τον δεκεβρη εν να παω να δοκιμασα που εν τα μεγαλα :P :P :P :P
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Καλαμάρια

Post by jack tar »

μαλιστα φιλε μου .δηλαδη εμενα που η πραγκαρολα μου εν πολλα πικνα τα ''αγκιστρια''...εν η αυθεντικη???
''surf casting'' A way of Living

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Καλαμάρια

Post by MariosK »

Φίλε τούτο που περιγράφεις είναι η κανονική καλαμαριέρα. Ο Greg εννοεί ότι υπάρχουν καλαμαριέρες, σαν την δική σου αλλά που έχουν ΕΠΙΠΛΕΟΝ τζε πραγκαρόλλα πάνω έτσι ώστε αν σου κτυπήσει ψάρι να μπορέσεις να το αγκιστρώσεις. Αν η καλαμαριέρα σου δεν έχει ΚΑΙ πραγκαρόλα κανονική (τριπλό αγκίστρη με ακίδες), επιπλέον της καλαμαριέρας με τα πυκνά "αγκίστρια", τότε εν να πολλά δύσκολο να φκάλεις ψάρι αν σου την κτυπήσει γιατί θα ξιαγκιστρωθεί που τα κτυπήματα.

Εκτύπησε σου ψάρι πας την καλαμαριέρα? Τι ψάρι?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Καλαμάρια

Post by caveman »

jack tar wrote:εχω 2 ερωτησεις ,μου συνεβηκε κατι και επειδη στο ψαρεμα καλαμαριου ειμαι πολλα απειρος θελω τις γνωσεις σας......ερωτ.no1 -με καλαμαριερα μπορω να πιασω και ψαρι? ερωτ.no2 με ψαρουι ψευτικο μπορω να πιασω καλαμαρι?
Φίλε, εν Κύπρος δαμέ εν υπάρχει περίπτοση να κτηπίσει ψάρι στην τυπική καλαμαριέρα(γουρουνίτσα), μόνο καλαμάρια, σουπιές, χταπόδια, και να χτυπίσει σίγουρα δεν θα πιαστεί. Ενώ σε τεχνητό για σφύρνες έχω πιάσει αμέτριτες φορές καλαμάρια πάνω από κιλό, αλλά πάντα σκίζουντε οι βεντούζες και πέφτουν, θέλεις απόχη.
Εκτώς που τες τυπικές καλαμαριέρες που μημούντε μεγάλη γαρίδα, υπάρχουν τζαι κάποιες καλαμαριές(ραπάλα, γιοζούρι) οι οποίες είναι ομοίομα ψαριού σαν τα κανονικά ψεύτικα που χρεισημοποιούμε για σφύρνες, οπόταν κάποιες που τζίνες έχουν μια κενή θέση στην μέση της κοιλιάς, εάν θέλεις βάλλεις της τζιαμέ μιαν πραγκαρόλλα αλλά ο ρυθμός που θέλεις για το καλαμάρι είναι σχεδόν αντίθετος με εκείνον που θέλουν τα ψάρκα οπόταν με πολλο ασχολιθείς.... εν καλά να υπάρχει μια πραγκαρόλλα εάν τα ψαρεύεις από βάρκα με την μέθοδο του τρόλλινγκ... τζιαμέ μπορεί να κτυπίσει και σφύρνα.

Image
Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Καλαμάρια

Post by jack tar »

φιλε μου κατακριβια εν το αντιθετο που εγινε..δηλαδη ετσιμπησε μου πας το ψαρουι το ψευτικο και επειδη ηταν παρα πολυ κοντα που την ακτη το υποψιαστηκα οτι ηταν καλαμαρι και ξαναριξα, το ενιωσα αρκετα πασ το καλαμι και το εβγαλα σιγα σιγα λογω του οτι ηταν πολυ βαρετο απο το νερο.εντω μεταξυ να ρωτησω και κατι αλλο...εγω μετρουσα απο μεσα μου και τραβουσα για 3 δευτερολεπτα αμεσως το αφηνα ελευθερο για 2 δευτερολεπτα και μετα παλι τραβηγμα...ειναι καλος ο χρονος...
''surf casting'' A way of Living

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Καλαμάρια

Post by fISHANDCHIPS »

jack tar wrote:εντω μεταξυ να ρωτησω και κατι αλλο...εγω μετρουσα απο μεσα μου και τραβουσα για 3 δευτερολεπτα αμεσως το αφηνα ελευθερο για 2 δευτερολεπτα και μετα παλι τραβηγμα...ειναι καλος ο χρονος...
εν όπως την μαγειρική ρε φίλε ... ποττέ δεν βάλλουμε τα υλικά ακριβώς όπως τα γράφει η συνταγή...υπολογίζεις...πρεπη να το ΝΙΩΘΕΙΣ οτι ε ''σωστό''...σαν το ένστικτο
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Καλαμάρια

Post by caveman »

Είναι πολύ σηχνό φενόμενο! Πάρα πολλά ψεύτικα ερεθίζουν ειδιέτερα το καλαμάρι, οπόταν άμα έβρεις ότι κάποιο σιγκεκρημένο δειά σου συχνά καλαμάρκα... πατένταρε το για να μεν τα χάννεις :wink: :wink: :wink:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Καλαμάρια

Post by jack tar »

φιλε caveman να σου καμω ακομα μια ερωτηση....αν εβαζα μικρο φοσρορο που βαζουν πας τους φελλους διοτι ι μια καλαμαριερα εν αυτι το λαμπακι τις θα ηταν καλο ή εν πελλαρες που καμνω?
''surf casting'' A way of Living

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Καλαμάρια

Post by fISHANDCHIPS »

jack tar wrote:φιλε caveman να σου καμω ακομα μια ερωτηση....
Ο κέιβμαν κάμνει σέξ με την Κλεοπάτρα τουτη την στιγμή ...πρέπει να την ετάραξε :D :D :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Καλαμάρια

Post by (CyBasser) »

fISHANDCHIPS wrote:
jack tar wrote:φιλε caveman να σου καμω ακομα μια ερωτηση....
Ο κέιβμαν κάμνει σέξ με την Κλεοπάτρα τουτη την στιγμή ...πρέπει να την ετάραξε :D :D :D
Ετσι που τους την εκαταφέραμεν εψές εν νομίζω να είχεν πολλήν όρεξη για τέτοια. Είδαμεν και πάθαμεν να φύουν με μόνο μια ώρα καθυστέρηση λόγω πολύ πυκνής εναέριας κυκλοφορίας, ευτυχώς επρολάβαν στο τσακ την επόμενη πτήση στο Κάιρο :D Τωρά, ποτζει τζαι τζει....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Καλαμάρια

Post by AggelosLRK »

αντε και καναμε σεφτε στην λαρνακα οπλιστειτε!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Καλαμάρια

Post by Greg »

AggelosLRK wrote:αντε και καναμε σεφτε στην λαρνακα οπλιστειτε!
Τι εν ο σεφτες??? Να ρτουμε σκαλα?
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”