Καλαμάρια

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Καλαμάρια

Post by largemouth »

Greg wrote:παρε κανενα καλαμουι καπου στα 270εκ που να ριχνει ως 15γρ.. τον γυρο μου αποβαθρα δινω τον σχεδον καθε νυκτα μετα τις 2.. ομως καραδοκουν αλλες καταστασεις τετοιες ωρες lol..
Βαλλεις ττελενο και παεις ρε :twisted: :twisted:
Waiting for the perfect storm

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

Ρε παιθκιά, φκάλλετε καλαμάρια κόμα?!
Επήα πριν λίες μέρες, τίποτε! Εξαφανισμένα! Ενόμισα ετελιόσαν! Ο καιρός ήταν αρκετά καλός για καλαμάρκα!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Καλαμάρια

Post by Greg »

εχει λιγες μερες να παω για καλαμαρια, πηρα 3 μισοκιλα περασμενη παρασκευη.. οταν ξαναπαω θα σε ενημερωσω

\m/ angus \m/
Esox Lucius

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

Greg wrote:εχει λιγες μερες να παω για καλαμαρια, πηρα 3 μισοκιλα περασμενη παρασκευη.. οταν ξαναπαω θα σε ενημερωσω

\m/ angus \m/
Ευχαριστώ Greg!
Φαίνεται πως παέι να κάτσει ο άνεμος! Άρα, μπορεί να παίζουν!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

Greg wrote:εχει λιγες μερες να παω για καλαμαρια, πηρα 3 μισοκιλα περασμενη παρασκευη.. οταν ξαναπαω θα σε ενημερωσω

\m/ angus \m/
Κατάφερες πήγες?! Προσπαθώ κι εγώ να μάθω από φίλους, μόλις μάθω αν πήγαν θα σε ενημερώσω!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Καλαμάρια

Post by Greg »

καλαμαρια συνεχιζοντε να πιανοντε, σουπιες ομως ακομα
Esox Lucius

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

Greg wrote:καλαμαρια συνεχιζοντε να πιανοντε, σουπιες ομως ακομα
Ευχαριστώ Greg, θα δοκιμάσω κι εγώ σαββατοκυρίακο! Ελπίζω να τα καταφέρω!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Καλαμάρια

Post by admin »

plenom'metatopsarem? wrote:
Greg wrote:καλαμαρια συνεχιζοντε να πιανοντε, σουπιες ομως ακομα
Ευχαριστώ Greg, θα δοκιμάσω κι εγώ σαββατοκυρίακο! Ελπίζω να τα καταφέρω!
Απόπσε εάν δέν έχει πολύ κύμμα θα δοκιμάσω και εγώ για καλαμάρια, αν έχει κανένας όρεξει ασ κοπιάσει θα πάω κατά τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 8

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

admin wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:
Greg wrote:καλαμαρια συνεχιζοντε να πιανοντε, σουπιες ομως ακομα
Ευχαριστώ Greg, θα δοκιμάσω κι εγώ σαββατοκυρίακο! Ελπίζω να τα καταφέρω!
Απόπσε εάν δέν έχει πολύ κύμμα θα δοκιμάσω και εγώ για καλαμάρια, αν έχει κανένας όρεξει ασ κοπιάσει θα πάω κατά τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 8
φίλε μου ευχαριστώ, εν μπορείς να φανταστείς πόσο θέλω να πάω, αλλά εν μπορώ τούτες τις μέρες δυστυχώς! Έπηξα με τις δουλειές και τις υποχρεώσεις!
Αν καταφέρω , επειδή θα είμαι πάφο, μπορεί να πάω τζιαμέ λίο! 6 νυχτώνει πλέον?!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Καλαμάρια

Post by Greg »

εγινε τπτ αριστε?
Esox Lucius

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Καλαμάρια

Post by admin »

Greg wrote:εγινε τπτ αριστε?
Φίλε εδοκίμασα απο τις 17,30 μέχρι τισ 19,00 ήταν και ο sea hunter εκεί έκανε και εκείνος spinning έπιασα μια σουπιά πάνω σε μια ροζ καλαμαριέρα. Αυτά :(

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

admin wrote:
Greg wrote:εγινε τπτ αριστε?
Φίλε εδοκίμασα απο τις 17,30 μέχρι τισ 19,00 ήταν και ο sea hunter εκεί έκανε και εκείνος spinning έπιασα μια σουπιά πάνω σε μια ροζ καλαμαριέρα. Αυτά :(
kaλημέρα και καλή βδομάδα!
Ούτε κι εμείς τίποτε! Λάρνακα μεριές! Τραβήσαμε λίο...ούτε τσιμπιές, ούτε τα ακολούθησαν!
Υγεία! Νομίζω του χρόνου πάλε, εκτός αν πετύχουμε κανένα κατά λάθος

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Καλαμάρια

Post by chrysanthos9 »

Καλησπερα,


Πηγα για πρωτη φορα για ψαρεμα καλαμαριων το Σαββατο πηρα 3 και μου αρεσεν αυτο το ειδος ψαρεματος και αποφασησα να ψαρευω πιο συστηματικα εως τωρα εκανα 4 εξορμησης και επιασα συνολικα 12 καλαμαρια τα 10 τα πηρα με μια καλαμαριερα επιπλεουσα μπλε και τα αλλα 2 με μια βυθιζωμενη κιτρινη φωσφορουχα. Η απορια μου τι καλαμαριερες να παρω εννοω χρωματα? επιπλεουσες η βυθιζωμενες ποιες προτιμουμε και γιατι? καλαμι εχω ενα του σπιν ελαφρι και μαι μηχανη μικρη του εγγλεζικου ελαφρια με 25μμ μισινα εν καλα νομιζω.Αν μπορειται να μου βαλετε με φωτο :D


ευχαριστω εκ των προταιρων :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Καλαμάρια

Post by Στάθης »

Να πάρεις 3 βασικά χρώματα - μπλέ, κόκκινη, πράσινη, με 2.5 γραμμαρια έρμα, για ρηχά νερά, κατά προτίμηση glowing για το βράδυ.
Είναι αρκετές πιστεύω για αρχή. Μετά πειραματίζεσαι τζιαι γεμώνεις καμια βαλίτσα όπως εμας. :lol:
Οι Yo-zuri είναι πολύ καλές, φοβερές έιναι οι sumizoku που φέρνει ο Ντίνος Παναγή στο anglermania.com .
Τωρά που το σκέφτομαι, πιασ τον κανενα τηλέφωνο να σου παραντζιείλει, εν πολλά ωραίος τύπος.

Το καλάμι και η μισίνα σου εν ok. :wink:
Μηχανή 2000-2500 εν επίσης εντάξει.
no whey no gain

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Καλαμάρια

Post by plenom'metatopsarem? »

Στάθης wrote:Να πάρεις 3 βασικά χρώματα - μπλέ, κόκκινη, πράσινη, με 2.5 γραμμαρια έρμα, για ρηχά νερά, κατά προτίμηση glowing για το βράδυ.
Είναι αρκετές πιστεύω για αρχή. Μετά πειραματίζεσαι τζιαι γεμώνεις καμια βαλίτσα όπως εμας. :lol:
Οι Yo-zuri είναι πολύ καλές, φοβερές έιναι οι sumizoku που φέρνει ο Ντίνος Παναγή στο anglermania.com .
Τωρά που το σκέφτομαι, πιασ τον κανενα τηλέφωνο να σου παραντζιείλει, εν πολλά ωραίος τύπος.

Το καλάμι και η μισίνα σου εν ok. :wink:
Μηχανή 2000-2500 begin_of_the_skype_highlighting              2000-2500      end_of_the_skype_highlighting εν επίσης εντάξει.

Συμφωνώ απόλυτα φίλε Στάθη! Θα έλεγα πάντως να πάρει και μια πορτοκαλιά. το κόκκινο είναι επίσης σχετικό. έχει ροζ και σχεδόν μωβ. Οι 2.5 γραμμάρια είναι ότι πρέπει για σχετικά ρηχά νερά. Αυτές που αναφέρεις είναι όντως πολύ καλές καλαμαριέρες, τις sumizoku πάντως δεν τις έχω δοκιμάσει!!!! Νομίζω από ότι λες, αξίζουν μια προσπάθεια! :)
το καλάμι και η μισίνα, είναι μια χαρά! Όσο πιο ελαφριά γίνεται και τα δύο αν είναι δυνατόν.

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”