Καλαμάρια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Καλαμάρια

Post by AggelosLRK »

βγηκε το πρωτο καλαμαρι τα ξημερωματα οταν βρω καιρο θα δοκιμασω οργανωμενα

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Καλαμάρια

Post by fISHANDCHIPS »

Γιατι να μεν εχει θάλασσα η Λευκωσία ρε γ... το...κάμνω υπομονή κάθε εβδομάδα ωσπου να έρτει τζίνο το Σάββατο...και άμμαν πάω ,που τον ενθουσιασμο μου και την όρεξη που έχω βουρώ να τα κάμω ούλλα και στο τέλος ...έτα ουλλα τζαμε :evil: :evil: :evil:
Εν έχω καιρό να μελετήσω και να έβρω καινουριους τόπυς κτλ ... ε πειράζει...μιρίζει μου ψάρι καλό για αύριο :roll: :roll: :roll:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Καλαμάρια

Post by MariosK »

fISHANDCHIPS wrote:Γιατι να μεν εχει θάλασσα η Λευκωσία ρε γ... το...κάμνω υπομονή κάθε εβδομάδα ωσπου να έρτει τζίνο το Σάββατο...και άμμαν πάω ,που τον ενθουσιασμο μου και την όρεξη που έχω βουρώ να τα κάμω ούλλα και στο τέλος ...έτα ουλλα τζαμε :evil: :evil: :evil:
Εν έχω καιρό να μελετήσω και να έβρω καινουριους τόπυς κτλ ... ε πειράζει...μιρίζει μου ψάρι καλό για αύριο :roll: :roll: :roll:
Φίλε μια που τα ίδια. Μόνο που να πάω Πάφο 2-3 μέρες ή Χριστούγεννα-Πάσχα-Καλοτζέρι ευχαρισκιούμε ψάρεμα.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Καλαμάρια

Post by Greg »

Ρε παιδια. Προσεχετε λλιο οσοι εννα πατε στα καλαμαρια, διοτι ηρθε ενα 'νεο' ειδος καλαμαριου απο την ερυθρα με πρασινες κουκκιδες και πρασινα μματια. Εν ξερω αν τρωεται αλλα εμαθα οτι εχει εντονους χρωματισμους = danger, beware.
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Καλαμάρια

Post by Greg »

Για τουτο που σας λεω
Esox Lucius

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Καλαμάρια

Post by chrysanthos9 »

Ρε φίλε το όνομα του τι είναι :?: :?:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Καλαμάρια

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:Για τουτο που σας λεω
Κουκλί :lol: :lol: :lol:

Μοιάζει όντως με τις "σουπιές-τέρατα" που είδα τον Ιούνιο κάπου στα δυτικά του νησιού, και αν είναι το ίδιο είδος τότε ίσως έχουμε ένα πολύ ενδιαφέρον σπόρ αφού γίνονται πέραν του 1.20 μέτρων :shock: :shock:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Καλαμάρια

Post by MariosK »

Τρώεται?

(Λυσσιάρης!!! :mrgreen: )

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Καλαμάρια

Post by EVANTHIS LOIZOU »

SOS
Παιδες :!: :!: :!:
Χρειαζομαι επειγοντως δυο τρια καλαμαρια, απο αυτο το ειδος που πιαννουμε απο την ακτη, για επιστημονικη εξεταση.
Και επειδη δεν ειμαι σιγουρος αν θα τα καταφερω απο μονος μου να πιασω, ΠΑΡΑΚΑΛΩ αν μπορουν καποιοι απο το Φορουμ που μενουν Λαρνακα, να με βοηθησουν.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Καλαμάρια

Post by admin »

EVANTHIS LOIZOU wrote:SOS
Παιδες :!: :!: :!:
Χρειαζομαι επειγοντως δυο τρια καλαμαρια, απο αυτο το ειδος που πιαννουμε απο την ακτη, για επιστημονικη εξεταση.
Και επειδη δεν ειμαι σιγουρος αν θα τα καταφερω απο μονος μου να πιασω, ΠΑΡΑΚΑΛΩ αν μπορουν καποιοι απο το Φορουμ που μενουν Λαρνακα, να με βοηθησουν.
Πότε να πάμε trolling με το σκάφος σου να σε βοηθήσω να πιάσουμε??// :D

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Καλαμάρια

Post by andrea5 »

παιδια χαιρεται ,λογω του οτι παω που παω κανενα ψαρεμα νυχτα ειπα να πιασω τζιαι μια καλαμαριερα ,μπορει να ειμαι πιο τυχερος στα μαλακια ^^
επιασα μια γαριδα γυρο στα 10εκ. ...απλα ροτο για το μεγεθος της ,αν εν οκ η εν μεγαλη ,υπαρχει συγκεκριμενος τροπος να την χειριζεσαι στο νερο ,η ο τροπος που περιεγραψε ο caveman στην αρχη εν οκ ? :)

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Καλαμάρια

Post by marios »

Αντρέα όπως τα λέει ο caveman στην αρχή έτσι είναι...Με μια εξαίρεση τοu κανόνα που πάει να "σπάσει" τώρα τελευταίa ότι θέλουν πολύ κρύο καιρό-νερό
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Καλαμάρια

Post by andrea5 »

ok μαριε ,ευχαριστο :)

gouili
Posts: 80
Joined: Mon Dec 03, 2007 5:52 pm
Location: Lemesos

Re: Καλαμάρια

Post by gouili »

Παιδιά έχω ένα καλαμούι με μια μηχανή με τα οποία ισια που κάμνω την δουλειά μου μιας και δεν είναι καλής ποιότητας και καλά αντεξε 3 χρόνια. Θέλω να μου προτείνεται κάτι για καλές μακρινές βολές. μόνο αυτό με ενδιαφέρει και το χαμηλό κόστος (μαζί με μηχανή) αποκλειστικά για καλαμάρια.
Επίσης αν ενδιαφέρεται κανενας να πηγαίνουμαι αρέσκει μου αργά την νύχτα μετά που φεύκουν οι γεροι απο την αποβάθρα . . . :lol:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Καλαμάρια

Post by Greg »

παρε κανενα καλαμουι καπου στα 270εκ που να ριχνει ως 15γρ.. τον γυρο μου αποβαθρα δινω τον σχεδον καθε νυκτα μετα τις 2.. ομως καραδοκουν αλλες καταστασεις τετοιες ωρες lol..
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”