Παράσιτα στους μούρμουρους

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Παράσιτα στους μούρμουρους

Post by Someone »

Τον τελευταίο καιρό, στους παραπάνω μούρμουρους που έφκαλα έχουν πάνω τους ένα-δύο παράσιτα, όπως τα σκαθαρούθκια που βυζακώνουν πάνω στο δέρμα τους τζιαι προακλούν τους πληγές.

Μόλις ήρτα που ένα δύωρο νυχτερινό, έφκαλα ένα τετρακοσιάρη τζιαι πάλε ήσιε πάνω του τούντα διαόλια.

Ξέρει κανένας τίποτε παραπάνω;

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

δεν είναι τίποτα ρε φιλε. Είναι πολλά κοινό πράμα... για τα ψαρκα τις Λεμεσού je ειδικά τις περιοχής παλιού λιμανιού je καρνάγιου :ο Είναι ευρέος γνωστες σαν φτιρες τις θάλασσας je είναι το καλύτερο δόλωμα για "σηιλες" je σκάρους. Αλλα πιάνεις je mourmourous και αλλα. Μου φαίνεται κάπως περίεργο που δεν τες γνωρίζεις αφού πλέον πουλούν τες γιόλας. Ίσος να είναι κάτι άλλο που βρήκες :?: Αμάν ράις στο καρνάγιο μετά που φουρτούνα je μαζέψεις "φιγια" που επιπλέουν με μια αποχη θα gemooosis "φτιρες" :D pollaaa καλο δόλωμα για βραχώδη περιοχές :!: Αλλα je τώρα αν pάις να ελεξις μπορείς να ευρύς κάτω που τες πέτρες ανά εκατομμύρια γιάμε που σπάζει το κύμα αλλα είναι πολλά μικρές για να τες δολώσεις.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Τες φτείρες ακουστά τες έχω για να είμαι ειλικρινής, μια φορά είδα να τες φκάλλουν μόνο.
Τούτα εφανήκαν μου πιό μεγάλα που τζιήνες που είδα.
Τόσο τζιαιρό επέτασσα τες!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

φιλε η "φτιρα" τις θάλασσας σοβαρά γίνετε τέρα :!: φτάνει το κιλό και βάλε :!: τούτες που αίσχη dame κοντά μας εν απλός μωρά :laughing out loud: ανέν το ίδιο χρώμα... γκίντο άσπρο-κίτρινο... εν "φτιρα". Αλλα να τες μαζεύεις έτσι lies lies έϊγκε κάμεις je τίποτα. Τώρα να αίσχη καμια 30 τότε αξίζει να ράις ειδικά στους σκάρους "ξικαστιν" επίχωση, η με στα λιμάνια του ζυγιού κτλ να "γεμοσις" :!: "ισηεν" μια φορα έναν μεστό "αρχιροδο" που "εκαθετουν" γιάμε στην δεξιά γωνια που εν όπως τον γκρεμό... έπιασεν 24 σκάρους... "ΦΤΙΡΕΣ" :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:e file i ftira tis thalassas sovara ginete tera :!: ftanni to kilo kai vale :!: toutes pou eshi dame konta mas en aplos mora :lol: annen to idio xroma... jinto aspro-kitrino... en ftira. Alla na tes mazevis etsi lies lies enje kammis je tpt. Tora na eshi kamia 30 tote aksizei na paeis idika stous skarous jikastin epixosi, i me sta limania tou zigiou ktl nna gemosis :!: ishen mia fora enan mesto Arxirodo pou ekathetoun jame stin deksia gonia pou en opos ton gremmo... epiasen 24 skarous... FTIRES :D :D :D
Άσπρο-κίτρινο???? Πριν μερικά χρόνια (γύρω στο 2000-2001) για ένα διάστημα ούλλοι οι μούρμουροι που έπιανα στη Λάρνακα (περιοχές Ορόκλινης - Λενιου) είχαν πάνω τους παράσιτα. Ήταν σκούρο καστανο-καφέ, περίπου 1 εκατοστό μήκος, βασικά ήταν τούτο που λαλούμε "τσιβίτζια". Είχε μούρμουρους 200γρ που μπορεί να είχαν 7-8 ποτούτα πάνω τους.

Για να πώ την αλήθεια, εφοβούμουν τότε να τους φάω και έτσι έκαμα σοβαρό catch and release μούρμουρου εκείνη την περίοδο. Ως δια μαγείας εξαφανιστήκαν μες τον χειμώνα (τα τσιβίτζια), που τότε δεν ξαναείδα. Κάπου έχω μια φωτογραφία μούρμουρου με τσιβίτζι, αν την έβρω εννα την κάμω ποστ να δούμε αν είναι το ίδιο πράμα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχουν "φτειρες" πάνω στους μουρμουρους 2 στους 3 που πιανω η μάλλον που έπιανα :lol: είχαν πάνω "φτειρες" μέχρι και 4,5cm μέγεθος..Έχω κάποιες αμφιβολίες όμως αν είναι η ίδιες που δολώνουν για σκάρους..ειδα να μαζεύουν "φτειρες" για σκάρους πετώντας ένα κόκαλο κοτόπουλου ωμο με ελάχιστο κρέας δεμένο με μισίνα μέσα σε fitjia και μετά τις μαζεβαν αλλα δεν ειδα από κοντά πως ήταν αυτά που μαζεβαν :roll:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

kotsou8kias
Posts: 15
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:57 pm

Post by kotsou8kias »

Quae caret ora cruore nostro?

ktoros
Posts: 27
Joined: Tue Jun 26, 2007 7:49 pm

Post by ktoros »

marios wrote:είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχουν "φτειρες" πάνω στους μουρμουρους 2 στους 3 που πιανω η μάλλον που έπιανα :lol: είχαν πάνω "φτειρες" μέχρι και 4,5cm μέγεθος..Έχω κάποιες αμφιβολίες όμως αν είναι η ίδιες που δολώνουν για σκάρους..ειδα να μαζεύουν "φτειρες" για σκάρους πετώντας ένα κόκαλο κοτόπουλου ωμο με ελάχιστο κρέας δεμένο με μισίνα μέσα σε fitjia και μετά τις μαζεβαν αλλα δεν ειδα από κοντά πως ήταν αυτά που μαζεβαν :roll:
swstos!!!valleis ena komati kreas panw sena flokko kai vouttas ton mes sta fytzia je gemwnei fteires

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

τούτη είναι η "φτειρα" που φκαλουμε που τους μουρμουρουs! αυτή είναι που ψαρεύουν όμως τους σκάρους? :roll:
Attachments
o_eurpul.jpg
o_eurpul.jpg (77.74 KiB) Viewed 8213 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
vassilis
Posts: 36
Joined: Tue Aug 21, 2007 12:40 pm
Location: Διαμονή Λευκωσία

Post by vassilis »

ΟΧΙ ρε καμια σχέση . εντελως διαφορετικό πράμα η σκαρόφτειρα. εν διαφορετική και σε σχήμα και κυρίως σε χρώμα εν πιο καφετιά . ο κυριότερος τρόπος να βγάλεις είναι μέσα στα φύκια που είναι μέσα στο νερό με φλόκκο και κρέας . 10 λεπτά μέσα στο νερό μπορεί και να βγάλεις και 200 φτείρες.

εν το βασικό δόλωμα του σκάρου. Κτυπούν όμως πάνω και γύλοι (κυρίως) , αλλά μου έκατσαν και 2-3 κουρκούνες και ένας σορκός καλός μιαν φορά.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Άρα, τί εν τούτο που εν πας τους μούρμουρους?

μουν(μουρ)όφτειρα;;

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ε Αδρωπε τους σπηλιους.
Αμαν η φτιρα παει ως το κιλο! Ο Μουσουπεττης οσπου μπορει να φτασει? Τον τονο ας πουμε?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Ε Αδρωπε τους σπηλιους.
Αμαν η φτιρα παει ως το κιλο! Ο Μουσουπεττης οσπου μπορει να φτασει? Τον τονο ας πουμε?

:lol: :lol: :lol: μεχρι παγκοσμιο rekor :!: :!: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

μια φορα είχα πιάσει μιαν μελανά "κιλισιμι" και πάνω στην ουρα τις είχεν μια "τετηκια" "φτιρα" μεγάλη 3-4 πόντους. Και ο ηλίθιος έρια να την αφαιρέσω με το χέρι μου. Αμέσως "εβιζακοθικε" με τα δόντια λεπίδες πας την αντίχειρα μου και έκαμεν με "ολογεματο". "εμασισα" την που τον πόνο διότι ΔΕΝ "ΕΦΚΕΝΕ" και "εφκαλλα" "κομματουι" "κομματουι" την "φτιρα" που το δάκτυλο μου. "γιαφτο" προσέχετε "πουτουντες" "κολοφτιρες".

Όπως είπε και ο σειράς γίνουνται τεράστιες,
Image
Esox Lucius

kotsou8kias
Posts: 15
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:57 pm

Post by kotsou8kias »

:shock: :shock: :shock:
Quae caret ora cruore nostro?

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”