ΛΙΤΣΕΣ

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

ΛΙΤΣΕΣ

Post by giannosP »

Ε κοπελια, για λιτσες με spinning, τι τεχνιτα προτιμαται??αργο ή γρηγορο τηλιγμα?? εγω χρισιμοποιο κουταλακια, με γρηγορο τηληγμα!
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by mariosspinning »

γρηγορο τυλιγμα με δυνατα τυναγματα του καλαμιου προσ τα πανωhttp://www.youtube.com/watch?v=tiuhL1bqLLI&fea ... detailpage
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Nikolas Nklou

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by Nikolas Nklou »

mariosspinning wrote:γρηγορο τυλιγμα με δυνατα τυναγματα του καλαμιου προσ τα πανωhttp://www.youtube.com/watch?v=tiuhL1bqLLI&fea ... detailpage
εν θελω να σε στεναχωρησω αλλα εν shore jigging τουτο το video που εβαλες ρε φιλε..... το σπιννινκ εχει μερικες διαφορες...

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by andrea5 »

φιλε εγω ειχα καποιες επιτυχιες με ψαρακια minnow των 12 εκ. με τυναγματα δυνατα ,παυση και μετα αργη επαναφορα ,τα ψαρακια να ειναι ασημι στο πλευρο ,εννοω τζινα που γυαλιζουν για να αντικατοπτριζουν το φως του ηλιου στα τυναγματα τζιαι να εν πιο ελκυστικα ,αν θελεις.

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by mariosspinning »

χαρας τες διαφορες
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

mathaios mathaiou
Posts: 6
Joined: Wed Aug 24, 2011 6:19 am

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by mathaios mathaiou »

συφωνω και εγω γρηγορα τυλιγματα και τυναγματα του καλαμιου με κουταλακια.

οσο για τεχνητα επιασα λιτσες και σε suspending ψαρακια αλλα και σε επιφανειας!!

Nikolas Nklou

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by Nikolas Nklou »

mariosspinning wrote:χαρας τες διαφορες
ναι εν εχουν διαφορες καθολου.....οι οτι στο shore βαλεις πλανους αντι για τεχνητα ,οι οτι θελεις εξοπλισμο να καμνει για shore .......οπως τζαι να χει αν δεν υπηρχαν διαφορες εν ηταν να δωσουν αλλο ονομα της συγκεκριμενης τεχνικης.....

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by mariosspinning »

και ο πλανος τεχνητο ειναι φιλε μου
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Nikolas Nklou

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by Nikolas Nklou »

mariosspinning wrote:και ο πλανος τεχνητο ειναι φιλε μου
ναι αλλα εν διαφορετικο...... εν μπορεις να δουλεψεις ενα πλανο 50 γρ με καλαμι 10-40 γρ και μηχανισμο 2500 με μισινα 24 μμ .....θελεις αλλο καλαμι με πιο βαρετο c.w ενα μηχανισμο μεγαλο 4000 με 5000 φορτωμενο με νημα για μεγαλυτερες βολες και μεγαλυτερη αντοχη και πολλα αλλα.... οτι και να λαλεις,εχουν διαφορες......

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by MariosK »

Nikolas Nklou wrote:
mariosspinning wrote:και ο πλανος τεχνητο ειναι φιλε μου
ναι αλλα εν διαφορετικο...... εν μπορεις να δουλεψεις ενα πλανο 50 γρ με καλαμι 10-40 γρ και μηχανισμο 2500 με μισινα 24 μμ .....θελεις αλλο καλαμι με πιο βαρετο c.w ενα μηχανισμο μεγαλο 4000 με 5000 φορτωμενο με νημα για μεγαλυτερες βολες και μεγαλυτερη αντοχη και πολλα αλλα.... οτι και να λαλεις,εχουν διαφορες......
Νικόλα σίγουρα έχει εξιδεκευμένο εξοπλισμό για shore jigging αλλά αν μιλήσεις με έμπειρους σπινναδόρους που δουλεύουν κουταλάκια των 40-50 γραμμαριών εδώ και χρόνια, πριν διαδοθεί το jigging, θα σου πουν ότι οι διαφορές δεν είναι και τόσο τρομερές όσο τις παρουσιάζεις. Άλλωστε η φιλοσοφία του jigging δεν είναι τίποτε άλλο παρά vertical spinning :P, συνεπώς και το shore jigging είναι πολύ κοντά στο spinning με κουταλάκια και jigs τα οποία χρησιμοποιούνται εδώ και πολλά χρόνια στα γλυκά νερά χωρίς να το αποκαλούμε jigging...

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by mariosspinning »

μπραβο :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Nikolas Nklou

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by Nikolas Nklou »

MariosK wrote:
Nikolas Nklou wrote:
mariosspinning wrote:και ο πλανος τεχνητο ειναι φιλε μου
ναι αλλα εν διαφορετικο...... εν μπορεις να δουλεψεις ενα πλανο 50 γρ με καλαμι 10-40 γρ και μηχανισμο 2500 με μισινα 24 μμ .....θελεις αλλο καλαμι με πιο βαρετο c.w ενα μηχανισμο μεγαλο 4000 με 5000 φορτωμενο με νημα για μεγαλυτερες βολες και μεγαλυτερη αντοχη και πολλα αλλα.... οτι και να λαλεις,εχουν διαφορες......
Νικόλα σίγουρα έχει εξιδεκευμένο εξοπλισμό για shore jigging αλλά αν μιλήσεις με έμπειρους σπινναδόρους που δουλεύουν κουταλάκια των 40-50 γραμμαριών εδώ και χρόνια, πριν διαδοθεί το jigging, θα σου πουν ότι οι διαφορές δεν είναι και τόσο τρομερές όσο τις παρουσιάζεις. Άλλωστε η φιλοσοφία του jigging δεν είναι τίποτε άλλο παρά vertical spinning :P, συνεπώς και το shore jigging είναι πολύ κοντά στο spinning με κουταλάκια και jigs τα οποία χρησιμοποιούνται εδώ και πολλά χρόνια στα γλυκά νερά χωρίς να το αποκαλούμε jigging...
ναι αλλα εγω μιλω για τις διαφορες που δεν μπορει να καταλαβει ο αλλος Μαριος..... τιποτε παραπανω τιποτε πιο λιγο...... ναι ξερωτο οτι το shore jigging ειναι μια υποκατηγορια του σπιννιννγκ ....και το spinning αρχισε στα γλυκα νερα ...σωστα? οι διαφορες ειναι αρκετες ωστε να δωσουν ενα νεο ονομα στην τεχνικη και ετσι να δημιουργηθει το shore jigging :D

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by mariosspinning »

Ναι ρε φιλε μου καταλαβω τζινα που λαλεις και μαλιστα εχουν βαση.Απλα εσυ στηριζεις τις διαφορες αυτες στη λεπτομερεια.Εγω παντος φιλε μου θεωρω βασικη διαφορα στο spinning και Shore Jigging τον εξοπλισμο που απαιτει το Shore Jigging ο οποίος ειναι πιο βαρετος λογω του οτι με αυτη την τεχνικη στοχεύουμε μεγαλα ψαρια,τα άλλα ειναι λεπτομερειες. :D :D
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Nikolas Nklou

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by Nikolas Nklou »

mariosspinning wrote:Ναι ρε φιλε μου καταλαβω τζινα που λαλεις και μαλιστα εχουν βαση.Απλα εσυ στηριζεις τις διαφορες αυτες στη λεπτομερεια.Εγω παντος φιλε μου θεωρω βασικη διαφορα στο spinning και Shore Jigging τον εξοπλισμο που απαιτει το Shore Jigging ο οποίος ειναι πιο βαρετος λογω του οτι με αυτη την τεχνικη στοχεύουμε μεγαλα ψαρια,τα άλλα ειναι λεπτομερειες. :D :D
ναι ρε φιλε....αλλα στην λεπτομερια κρινονται πολλα :D

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΛΙΤΣΕΣ

Post by Greg »

παρετατε τις ορολογιες κοπελλια, δεν βοηθουν.

που εν οι λιτσες?
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”