Mυλοκοπια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

καλαμια που έχω είναι 4m 50-100gr η mixanoues μου είναι με200m 25mm και 30mm μισίνα καλής ποιότητας όμως,.στα καλαμια ρίχνω μέχρι 80gr παραπάνω δεν χρειάστηκε να σύρο μέχρι τώρα :wink:[/quote]

e φιλε η 25ra je η 30ra ακούεται μου lion λεπτή για surfcasting...ποσα κιλά σώνει η 30? μπορεί je να κάμει, εν ξέρω...αν σώνει εν σιούρα καλλίτερα επειδή ένα είναι je το ρίξιμο σου πιο μακρύ je ένα πιάνει πιο λείοι κόντρα που τα κύματα je τον αέρα...εγώ ρε φιλε pasta καλαμια του surfcasting επειδή "αρεσκι" μου παραπάνω να ψαρεύω fkioles :D je αλλα "βατηκια" επειδή έχουν παραπόλιοι τράβημα :D έτσι έχω δυο με 45res :D η μια εν DAM με 250m je η άλλη zebco με 200m je 2 με 40res μια σπρώ με 240m je μια abu με 260m je 2 με 35res. je μια 30ra, βασικά έχω πιο πολλές μηχανές από ότι καλαμια (για surfcasting) :) βασικά ρε φιλε δε γιαν νομίζεις ότι μπορεί να σύρει η 30ra τα 125-150gr με κάποιαν σχετική άνεση....τότε μπορούμε να ψαρέψουμε :D αλλα αν πιαστεί καμια ''μεγάλη' fkiola...γαμάτα :lol: :!:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

e φιλε σε περιοχές που fkalli "μιλοκοπια" αμάν αίσχη καταιγίδα να dis ήντα fkioles je "ντηκια" fkalli...... :lol: ΤΕΡΑΤΑ :!: ο φυσικός έπιασεν μιαν μια φορα :lol: efantou 230μετρα που 50raaaaa :lol: που την ώρα που "ετσιμπισεν" έμεινεν το καλάμι διπλωμένο :lol: je το ψάρι απλός..."επροχοραν" :lol: εζέ "επαλεψεν" καθόλου :!: jiospou "εκοντεφκεν" να λήψη η μισίνα esfiggen την παραπάνω την μηχανή ώσπου je..."εκοπικαν" ούλα :lol: :lol: "σκεφτου" μιαν "τερατοφκιολα" να "πιεννι" je να προχωρα ακάθεκτη :lol: με 2 αγκίστρια "βανατιουμ" no1 μεστό στόμα τις, ξένα βαρίδι 180gr je 230 μετρα μισίνα :lol: :lol: ζέση να μεν μπορείς να αντίδρασης :!: εγώ εν παραπάνω με τούντες κουβέντες που πωρώνουμε :twisted: τα "μιλοκοπια"...έτσι je μες γκιντόν χαλασμόν ουλων με τους αέριες je τα κύματα κτλ fkalis το πάνω je δεν νόθοις tpt...

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

[quote="caveman"]e file se perioxes pou fkalli milokopia aman eshi kategida na dis inta fkioles je vthkia fkalli...... :lol: TERATA :!: o fisikos epiasen mian mia fora :lol: efantou 230metra pou 50raaaaa :lol: pou tin ora pou etsimpisen eminen to kalami diplomeno :lol: je to psari aplos...eproxoran :lol: eje epalepsen katholou :!: jiospou ekontefken na lipsi i misina esfiggen tin parapano tin mixani ospou je...ekopikan oulla :lol: :lol: skeftou mian teratofkiola na pienni je na proxora akathekti :lol: me 2 aggistria vanatioum no1 mesto stoma tis, jena varidi 180gr je 230 metra misina :lol: :lol: jesi na men mporis na antidrasis :!: ego en parapano me tountes kouventes pou poronoume :twisted: ta milokopia...etsi je mes jinton xalasmon oullon me tous aeries je ta kimmata ktl fkalis to pano je den nothis tpt...[/quote
εδιαβαζα τι εγραφες και ηταν σαν να εβλεπα την φαση προστα μου :D , ο φυσικος αν ειχε μια πραγματικη surfcasting μηχανουα με ενα καλο 2σπαστο καλαμι αυτου του τυπου πιστευκω θα ειχε ευκαιρεια να βκαλει το ψαρι,η να παιξη λειο μαζι του, το λεω με επιφηλαξη γιατι δεν ξερω τι εξοπλισμο εχει ο ανθρωπος, αλλα ειδα στο νετ ενα τυπο να φκαλει ξιφια 2μετρο περιπου με κυπρινοκαλαμο και μηχανουα του σερφκαστινκ.την νοτιο αφρικη στην αμερικη και στην αυστραλια βκαλουν καρχαριες των 30 των 50 και 70 κιλων με τα συγκεκριμενα καλαμια αλλα με αλλο ειδος μηχανουων.
Last edited by no-nick on Sat Sep 01, 2007 8:36 am, edited 1 time in total.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

caveman wrote:kalamia pou exo einai 4m 50-100gr i mixanoues mou einai me200m 25mm kai 30mm misina kalis piotitas omos,.sta kalamia rixno mexri 80gr parapano den xriastike na siro mexri tora :wink:
e φιλε η 25ra je η 30ra ακούεται μου lion λεπτή για surfcasting...ποσα κιλά σώνει η 30? μπορεί je να κάμει, εν ξέρω...αν σώνει εν σιούρα καλλίτερα επειδή ένα είναι je το ρίξιμο σου πιο μακρύ je ένα πιάνει πιο λείοι κόντρα που τα κύματα je τον αέρα...εγώ ρε φιλε pasta καλαμια του surfcasting επειδή "αρεσκι" μου παραπάνω να ψαρεύω fkioles :D je αλλα "βατηκια" επειδή έχουν παραπόλιοι τράβημα :D έτσι έχω δυο με 45res :D η μια εν DAM με 250m je η άλλη zebco με 200m je 2 με 40res μια σπρώ με 240m je μια abu με 260m je 2 με 35res. je μια 30ra, βασικά έχω πιο πολλές μηχανές από ότι καλαμια (για surfcasting) :) βασικά ρε φιλε δε γιαν νομίζεις ότι μπορεί να σύρει η 30ra τα 125-150gr με κάποιαν σχετική άνεση....τότε μπορούμε να ψαρέψουμε :D αλλα αν πιαστεί καμια ''μεγάλη' fkiola...γαμάτα :lol: :!:[/quote] :arrow: :arrow: φιλε μου outa να το σκέφτεσαι :lol: ότι μπορεί ο εξοπλισμός μου να ψαρέψει με έτσι βάρη και τέτοιου μεγέθους ψαρια!!για να βάλω 150gr πάνω στην 25 πρέπει εσείς γύρο μου να είστε εξοπλισμένη με πανοπλία κράνη και τα λοιπά, όπως τους ιππότες να πούμε :lol: :lol:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

vasika re file de jian nomizis oti mpori na siri i 30ra ta 125-150gr me kapian sxetiki anesi
ρε παιδεια ενεσιη 30ρα μισινα που να μπορει να συρη 125-150 γρ μισινα, ενα κοπουν ουλα τζαι να σιηστη και καμια κελλε, θελειη σιοκ λητερ καμια 10-15 μετρα, με την" διπλασια" διαμετρο, επαθατο παλια τζαι ακομα λιο να φαω ενα ψαρα διπλα μου που εψαρευκε με την αντενα.μετα που ανακατωθηκα πιο πολλα βρηκα οτι ενωνουν ενα κοματι μισινα πιο χοντρη.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

ma giafto egrapsa :arrow: file mou outa na to skeftese oti mpori o eksoplismos mou na psarepsi me etsi vari kai tetiou mege8ous psaria!!gia na valo 150gr pano stin 25 prepi esis giro mou na eiste eksoplismeni me panoplia krani kai ta lipa, opos tous ipotes na poume ..Alla oute me σιοκ λητερ 8a gini idoulia giati 8a piani to shock tis volis i enosi tis 25 me 50 je pale to idio apotelesma 8a exoume i okka 400 :lol: mono me panoplia ginete i douleia mas :wink:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

:lol: :lol: έτσι είναι ρε φιλε...ήμουν "σιουρος" για την απάντηση σου αλλα λάλο γιέγκο μπορεί ίασιι καμια παραπολλά δυνατή μάρκα 30ras... :lol: :lol: γιατίοι ιστορία που σας έγραψα με την ''fkiola''...μπορεί να ήταν...fkiola :D άμα η fkiola γίνετε 60kg :!: :lol: :lol: έως je 1.5 με 1.70m fkioles "εφκαλεν" ο φυσικός με πολλήν άνεση, ζωή μιαν, αλλα κάμποσες :!: je πάντα μετά "αφινιτες" να "φιουν" ελεύθερες :D :!: τώρα inampou ήταν ζήνων "γιητιν" ημερα ένας Θεός ξέρει...αφού δεν το ίντεν κανένας το ψάρι :lol: στον τόπο που παμέν αίσχη je μεγάλα "πεζουνοψαρα" :!: σκεφτείτε ότι γιάμε έπιασεν ο φυσικός 2.5kg καλαφάτη...πάνω σε τι ψάρι ήταν κολλημένος :?: :?: :!: το "πεζουνοψαρο" γίνετε 250-300kg :!: μπρορεί νατάν κάναν "τετηκιο" :lol: :lol: όσο για τες μηχανές του φυσικού... η μηχανή γίνει που έπιασεν γκίντο τέρας(ότι γιαν ήταν) θα "εφκαλεν" με άνεση ως je 20kg "μινερι" :!:αλλα το πρόβλημα δεν ήταν η μηχανή αλλα η μισίνα :!: δεν την "ισηεν" σφίξει τέλεια τι μηχανή όταν "εκοπικεν" η μισίνα :!: εάν "ισηεν" καμιάν 80ra :lol: η καμιάν...100ra :lol: :lol: ίσος να το "εφκαλεν" το ψάρι :!: σε "γιητιν" περιοχή, στο surfcastin, ένας Εγγλέζος πριν 3 χρονια(από ότι μου είπαν) "εφκαλεν" δροσίτη 24kg με δόλωμα "ολοκριρο" καλαμαράκι...έτυχαν μας γυάλες ιστορίες tethkies με ψαρια τέρατα σε ξυντούς τόπους αλλα πούνα τες διηγούμαι :lol: το παρατσούκλι μου που...caveman...ένα γίνει..."λαφαζανομαν" :lol: :lol: :lol: :!:
Last edited by caveman on Sun Sep 02, 2007 6:10 am, edited 1 time in total.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

entometaksin, file marie, apo oti fenete en prolavenoumen na kanonisoumen kamian eksormisi ston topon sou gia dinato surfcasting...akoma aeries en evalen jego fefko se mia fdomada :!: ipa je tou fisikou gia tountin kouventan je stin arxin endiafertiken alla aman tou ipa: mia perioxi sto zigi....exasen amesos kathe endiaferon! je go tora pou to skeftoume... poson aera na vali jiame :?: je gia poson jeron na ton kratisi :?: prepi na girefkoumen perioxes pou na exoun oson pio dinatous aeries ginete! eproseksamen oti oullon to kalokeri stin larnaka sxedon panta oi aeries itan pio dinati apo oti stin lemeso:!: eshis na mou protinis kamian tethkian perioxin jikato? pou kiriolextika na men psarefkete logo ton dinaton anemon? alla xoris na simperilavis tous ximerinous mines, endiaferoun me perisotero oi kalokerini mines... dioti tote fkenoun je oi fkioles...

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

με ετσι τερατα που κυνηγατε τι να σου κανει 250 μετρα 50ρας :D , αν εν καλα τα δαχτιλιδια των καλαμιων βαλτε νημα που με την ιδια δυναμη ενα εχετε πανω στην μηχανουα τα διπλασια και μετρα.αλλα ενπανακριβα τζαι αν το ψαρι παει να τριφτη πανω σε πετρες κοφκετε ευκολα.αν δεν ειναι καλα τα δαχτλιδια μην το κανης γιατι ενα τα φαει λαχανο το νημα.παλε ενεσιη ελαστικοτητα το νημα , τζαι ενα σφιροκοπουν ουλα :D :D τζαι βαλτε στα τελευτεα 10-15 μετρα ενα κοματι μισινας 70 ρας γιατι αποτι λεουσην αν βαστας το νημα και ριξης πολλα γραμαρια κοφκη δαχτιλο.
στην Κυπρο αποτι ειδα οι ανεμοι οι δυνατοι που κρατουν μερες εν δυτικοι και μετα ανατολικη.
ρε caveman τουτες ουλες οι ιστοριες που λαλης νομιζω οτι ειμαι στην αυστραλια :D :D :D εν επιστευκα οτι εσιη ετσι ψαρκα στις παραλιες της Κυπρου,εσιη χρονια που μαχομαι με ετσι ειδος ψαρεμα αλλα επιαναν συνηθως αερα κουπανιστο μαζι με τον αερα της θαλασσας, τωρα εξηγουνται ουλλα γιατι δεν εβλεπα ψυχη εκει που ψαρευκα, ημουν την σωστη μερα αλλα στο λαθος τοπο :D :D , ακου καλαφατι, φκιολες , πεζουνοψαρα, δροσιτες εν ψαρκα τουτα ενε? :D

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

]e φιλε για την περιοχή στο ζίγκι που σου ηπα είναι η μονη που "τσιατιζι" να fkaloume που και που milokopia.i μάλλον milokopou8kia :P .μια ali περιοχή που 8 φορες στις 10 το καλοκαίρι είναι "ταραμενα" και βαθιά νερά είναι μπροστά από το αεροδρόμιο τις λάρνακας που είναι η μονάδα αφαλάτωσης προχωράς ισχία ώσπου να σταματήσεις πάνω στα τέλεια του αεροδρομίου..τούτη μου "ερκετε" στο νου :roll: αλλα "ιπασου" εγώ "ψαρεφκο" ακριβώς αντίθετες συνθήκες από εσάς,άρα δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος να σου πω τόπους :wink:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

no-nick wrote:με ετσι τερατα που κυνηγατε τι να σου κανει 250 μετρα 50ρας :D , αν εν καλα τα δαχτιλιδια των καλαμιων βαλτε νημα που με την ιδια δυναμη ενα εχετε πανω στην μηχανουα τα διπλασια και μετρα.αλλα ενπανακριβα τζαι αν το ψαρι παει να τριφτη πανω σε πετρες κοφκετε ευκολα.αν δεν ειναι καλα τα δαχτλιδια μην το κανης γιατι ενα τα φαει λαχανο το νημα.παλε ενεσιη ελαστικοτητα το νημα , τζαι ενα σφιροκοπουν ουλα :D :D τζαι βαλτε στα τελευτεα 10-15 μετρα ενα κοματι μισινας 70 ρας γιατι αποτι λεουσην αν βαστας το νημα και ριξης πολλα γραμαρια κοφκη δαχτιλο.
στην Κυπρο αποτι ειδα οι ανεμοι οι δυνατοι που κρατουν μερες εν δυτικοι και μετα ανατολικη.
ρε caveman τουτες ουλες οι ιστοριες που λαλης νομιζω οτι ειμαι στην αυστραλια :D :D :D εν επιστευκα οτι εσιη ετσι ψαρκα στις παραλιες της Κυπρου,εσιη χρονια που μαχομαι με ετσι ειδος ψαρεμα αλλα επιαναν συνηθως αερα κουπανιστο μαζι με τον αερα της θαλασσας, τωρα εξηγουνται ουλλα γιατι δεν εβλεπα ψυχη εκει που ψαρευκα, ημουν την σωστη μερα αλλα στο λαθος τοπο :D :D , ακου καλαφατι, φκιολες , πεζουνοψαρα, δροσιτες εν ψαρκα τουτα ενε? :D
e file oute me to nima en giniskete i doulia mas...kammi gia surfcasting alla oi gia tounta psarka! o fisikos ivren ti lisi :!: je en pragmatika polla orea alla je polla akrivi :!: tou xronou enna kamo video me tountin texniki pou epinoisen o idios, jime siouros oti enna grapsoumen istoria :lol: :lol:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

caveman wrote:
no-nick wrote:με ετσι τερατα που κυνηγατε τι να σου κανει 250 μετρα 50ρας :D , αν εν καλα τα δαχτιλιδια των καλαμιων βαλτε νημα που με την ιδια δυναμη ενα εχετε πανω στην μηχανουα τα διπλασια και μετρα.αλλα ενπανακριβα τζαι αν το ψαρι παει να τριφτη πανω σε πετρες κοφκετε ευκολα.αν δεν ειναι καλα τα δαχτλιδια μην το κανης γιατι ενα τα φαει λαχανο το νημα.παλε ενεσιη ελαστικοτητα το νημα , τζαι ενα σφιροκοπουν ουλα :D :D τζαι βαλτε στα τελευτεα 10-15 μετρα ενα κοματι μισινας 70 ρας γιατι αποτι λεουσην αν βαστας το νημα και ριξης πολλα γραμαρια κοφκη δαχτιλο.
στην Κυπρο αποτι ειδα οι ανεμοι οι δυνατοι που κρατουν μερες εν δυτικοι και μετα ανατολικη.
ρε caveman τουτες ουλες οι ιστοριες που λαλης νομιζω οτι ειμαι στην αυστραλια :D :D :D εν επιστευκα οτι εσιη ετσι ψαρκα στις παραλιες της Κυπρου,εσιη χρονια που μαχομαι με ετσι ειδος ψαρεμα αλλα επιαναν συνηθως αερα κουπανιστο μαζι με τον αερα της θαλασσας, τωρα εξηγουνται ουλλα γιατι δεν εβλεπα ψυχη εκει που ψαρευκα, ημουν την σωστη μερα αλλα στο λαθος τοπο :D :D , ακου καλαφατι, φκιολες , πεζουνοψαρα, δροσιτες εν ψαρκα τουτα ενε? :D
e file oute me to nima en giniskete i doulia mas...kammi gia surfcasting alla oi gia tounta psarka! o fisikos ivren ti lisi :!: je en pragmatika polla orea alla je polla akrivi :!: tou xronou enna kamo video me tountin texniki pou epinoisen o idios, jime siouros oti enna grapsoumen istoria :lol: :lol:
καλα ο φυσικος κατι ενα σκευτη, την αλλην φορα εκαμε την αντενα του να ψαρευκη μονη της :D , αλλα γιατι εκαμνη το νημα για ετσι ψαρκα?εν το ιδιο με την μισινα απλα δεν εχει την ελαστικοτητας και ενα εχεις παρα πολλα μετρα στην μηχανουα σε σχεση με την μισινα, πιο μακριες βολες................και αλλα πολλα.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

φιλε no-nick, για να ευρύς καλών τόπο...γύρεψε περιοχή-παραλια πούνα fisa παραπολλά για μακρά διαστήματα αλλα γιόλης nan σχετικά "ξεβαθα" για μεγάλη απόσταση je να μεν αίσχη φυκιάδες. Ένα μου πεις mannampou γίνετε σε τούντες παραλιες? Όταν μια παραλια δεν έχει φυκιάδες τότε αίσχη μεγάλες εχτάσεις καθαρής άμμου, je μες "γιητιν" άμμο εν πραγματικά γεμάτο με διαφορα ήδη μειδιούν, καβουριών, σκουληκιών κτλ, je όταν εν σχετικά "ξεβαθι" η θάλασσα για μιαν μακράν απόσταση, τότε όταν είναι "νεκατομενι" η θάλασσα "ξετηαφκι" τούτα ούλα τα μίντια je έτσι ματζίν με τον αέρα κατεβαίνουν je τα "μιλοκοπια" je οι "ρινοβατες"(fkioles) je ένα σορό αλλα "ψαρκα" που "τρεφουντε" με μίντια... je το άλλον το καλο με τέτοιες παραλιες είναι ότι λόγο τον συνεχών ανεμων δεν μπορούν να μπούν μέσα βάρκες να βάλουν δίχτυα ζετσί "ερκετε" έξω το ψάρι ανενόχλητο.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

συφωνω απολιτα, εξαλου με αυτα τα χαραχτιριστικα της παραλια και βυθου που ειπες γεννηθηκε στην ακλια σε συναρτηση με τις μεγαλες παλοιριες που εχουν ,to SURFCASTING, εμεις εδω θελουμαι το ανεμο για να καμει τουτο το ανακατωμα που λες, με λεια λογια κατσε περειμενε :D :D , η μαλακια ειναι οτι με ετσι ανεμους γαιμωνη και ο τοπος φιτζια που τα φκαλη η θαλασσα που πιο μακρια στην αχτη τζαι χαλουσου το ψαρεμα.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

ke oxi mono touto!!! Teleftea fora pu epia ego efkala 1 mavri, 1 kitrini ke 2 aspres SAKKULLES!!!!! mesa se 2 wres

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”