Αγνώστου ταυτότητας ψάρι-Ξέρει κανεις τι ψάρι είναι αυτό??

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by stylgeo »

Φίλε μου, τώρα κάμνει νόημα η περσινή χρονιά στο Λατσί, και τα ψάρια που εχάσαμεν. Ήταν πολλά παράξενα πράματα, ήξερα πως έν ήταν κούνελλοι που τα ετρώαν τα ψάρια επειδή το τσίμπημα και το τράβημα του κούνελλου εν συγκεκριμένο. Ετύχενε μέρες που ΟΛΑ τα ψάρια που επιάνουνταν, καθώς τα ετραβούσαμε ενιώθαμε ένα απότομο χτύπο, και μετά νεκρό, και είτε εφέρναμε πίσω κομμένη τη μισίνα, είτε εφέρναμε πίσω την κεφαλή του ψαριού, χειρουργικά κομμένη, σάννα και εκόπηκε με νυστέρι. Εδοκίμασα με τεχνιτό, με κουταλάκι, αλλά τίποτε. Όταν εδόλωνα ζωντανό και έσυρνα, αμέσως τράβημα και κόψιμο. Εν είχα σύρμα μαζί μου, και μετά που 3 μέρες που ετύχενε τούτο, αποφάσισα να πιάσω σύρμα να δοκιμάσω, και το μόνο που εκατάφερα να πιάσω ήταν ένα βατί που μου έκοψεν το σιέρι μου και έθελα 4 ραφές :D .

Η αλήθεια είναι πως επίστευα πως θα ήταν γοφάρια, επειδή ήταν πολλά εκρηκτικές οι επιθέσεις τους. Σφύρνες δεν ήταν επειδή όπως είπα, τα ψάρια που έφερνα πίσω ήταν μοιρασμένα με χειρουργική ακρίβεια. Μάλιστα ο παρέας έφερεν πίσω την κεφαλή μιας τσιπούρας που θα ήταν σίουρα 250-300γρ. Νομίζω τωρά ελύθηκεν το μυστήριο... 8-)

Εφανήκαν καθόλου φέτος? Επειδή εν είχαμε τις ίδιες εμπειρίες με αγνώστου ταυτότητας κυνηγετικά ψάρια φέτος στο ψάρεμα μας.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by marios »

stylgeo wrote:
Εφανήκαν καθόλου φέτος? Επειδή εν είχαμε τις ίδιες εμπειρίες με αγνώστου ταυτότητας κυνηγετικά ψάρια φέτος στο ψάρεμα μας.
Αν δεν κάνω λάθος τις προηγούμενες χρονιες έκαναν αισθητή τι παρουσια τους οκτώβρη ,νιόβρη
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by Greg »

stylgeo wrote:Φίλε μου, τώρα κάμνει νόημα η περσινή χρονιά στο Λατσί, και τα ψάρια που εχάσαμεν. Ήταν πολλά παράξενα πράματα, ήξερα πως έν ήταν κούνελλοι που τα ετρώαν τα ψάρια επειδή το τσίμπημα και το τράβημα του κούνελλου εν συγκεκριμένο. Ετύχενε μέρες που ΟΛΑ τα ψάρια που επιάνουνταν, καθώς τα ετραβούσαμε ενιώθαμε ένα απότομο χτύπο, και μετά νεκρό, και είτε εφέρναμε πίσω κομμένη τη μισίνα, είτε εφέρναμε πίσω την κεφαλή του ψαριού, χειρουργικά κομμένη, σάννα και εκόπηκε με νυστέρι. Εδοκίμασα με τεχνιτό, με κουταλάκι, αλλά τίποτε. Όταν εδόλωνα ζωντανό και έσυρνα, αμέσως τράβημα και κόψιμο. Εν είχα σύρμα μαζί μου, και μετά που 3 μέρες που ετύχενε τούτο, αποφάσισα να πιάσω σύρμα να δοκιμάσω, και το μόνο που εκατάφερα να πιάσω ήταν ένα βατί που μου έκοψεν το σιέρι μου και έθελα 4 ραφές :D .

Η αλήθεια είναι πως επίστευα πως θα ήταν γοφάρια, επειδή ήταν πολλά εκρηκτικές οι επιθέσεις τους. Σφύρνες δεν ήταν επειδή όπως είπα, τα ψάρια που έφερνα πίσω ήταν μοιρασμένα με χειρουργική ακρίβεια. Μάλιστα ο παρέας έφερεν πίσω την κεφαλή μιας τσιπούρας που θα ήταν σίουρα 250-300γρ. Νομίζω τωρά ελύθηκεν το μυστήριο... 8-)

Εφανήκαν καθόλου φέτος? Επειδή εν είχαμε τις ίδιες εμπειρίες με αγνώστου ταυτότητας κυνηγετικά ψάρια φέτος στο ψάρεμα μας.
η περιγραφη που μας εκανες φιλε μονο ενα ψαρι μου ζωγραφιζει... κουνελλο! και ειδικα μερα σε τζινες τις περιοχες εν σχιλλιαες!
Esox Lucius

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by stylgeo »

Εννά μου πεις εμένα για τους κούνελλους τζεικάτω, εθερίσαν μας (btw, αν επήεν κανένας στο λιμάνι του λατσιού πρόσφατα, τζαι εν εμπορούσεν να πλησιάσει τα βράχια στα δεξιά επειδή εβρωμούσεν τουμάνι που καμιά 10αριά κούνελλους σε αποσύνθεση... :roll: εν είμουν εγω :liar: ) :lol: μαυρογέριμοι τζαι τζείνοι, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έν ήταν κούνελλοι, εν διαφορετικό το τσίμπημα τους, τούτο ήταν ψάρι κυνηγετικό. Μάλιστα, ένας γνωστός έφερεν μας ένα πρωϊ το γιο του να του "μάθουμε" ψάρεμα του μωρού (9-10 χρονών), και εδώσαμεν του μιαν αντενού 5μετρη, και έπιασεν ένα κυνηγετικό στην αντένα, γύρω στα 300γρ, που ενόμισα πως ήταν μινέρι, αλλά είχεν πολλά μυτερά δόντια. Έν ήταν τόσο μακρόστενο όμως όπως το τέρας που έκαμε ποστ ο Μαριος, αλλά πάλε έν είχεν καθόλου την κιτρινίλα που έχουν τα μινέρια.

Εδώ να πώ πως από predator fishing στη θάλασσα δεν έχω υπόθεση, αν και ασχολούμαι σχεδόν εξολοκλήρου με σπίνινγκ στους φράκτες, στη θάλασσα λόγω έλλειψης επιτυχιών και γνώσεων, τες λίγες μέρες που έχω το χρόνο διακοπές προτιμώ τα σίουρα και ασχολούμαι με δοκιμασμένες τεχνικές (κυρίως beach ledgering). Άρα, εν ετυχε ποττέ να πιάσω μινέρι πάνω που μισό κιλό, και για μένα αν κιτρινίζει λίγο εν μινέρι, αννεν τέλεια ασημένιο εν λίτσα :lol:

haris
Posts: 70
Joined: Sun Jul 04, 2010 12:03 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by haris »

Καλημέρα σε όλους, Μου έστειλε τη φωτογραφία αυτού του ψαριού ενας φίλος. το ψαρέψανε στη περιοχή της Πόλις το Σάββατο το πρωί. Ρώτησαν κ ορισμένους ψαράδες αλλά κανένας δεν ήξερε τί είναι.
Το έχει ξαναδεί κανένας? ξερετε τί είναι?
Attachments
DSC01669.jpg
DSC01669.jpg (31.14 KiB) Viewed 5782 times

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by mariosko »

παπαθκια με ορμονες :D
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by Στάθης »

Φίλε, για σκαθάρι μου φαίνεται.

Αγγλικά: Black Sea Bream

http://www.charterboats-uk.co.uk/fishid ... view/?id=8

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by fISHANDCHIPS »

Στάθης wrote:Φίλε, για σκαθάρι μου φαίνεται.

Αγγλικά: Black Sea Bream

http://www.charterboats-uk.co.uk/fishid ... view/?id=8

είναι το ψάρι στο σκίτσο αλλά γράφη λάθος όνομα
είναι το Brama brama - Mπραμα ή Λέστια - Atlantic pomfert
Πελαγικό είδος της ανοιχτής θάλασσας σε βάθος μέχρι και 1000μ
Φτάνει σε μήκος 70 εκ και 4κιλα
Είναι ευκαιριακός θηρευτής και τρέφετε με μικράψάρια και καλαμάρια
Αναπαράγεται Αύγπυστο και Σεπτεβριο (ίσως για αυτό να φκήκε προς τα έξω)
Κρέας αρκετα κάλης ποιότητας

Πηγή : Τα 100 σημαντικότερα είδη ψαριών των κυπριακών θαλασσών - Τμήμα αλιείας και θαλάσσιων ερευνών




Καμε μας μια περιγραφή για τον τρόπο που το έπιασε
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by AggelosLRK »

φαινεται ομορφο και δυνατο ψαρι παντως

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by marios »

Το ψάρι είναι αυτό που λέει ο fish&chips στην επαρχία λάρνακας είναι σχεδόν σε όλους τους επαγγελματίες γνωστό εδώ και μερικά χρονάκια .."σιγα σιγα" θα το μάθουν και στην πόλι :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

haris
Posts: 70
Joined: Sun Jul 04, 2010 12:03 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by haris »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά,
το μόνο που ξέρω είναι ότι το πιάσανε στα 820 μέτρα. θα μάθω περισσότερες πληροφορίες και θα σας ενημερώσω.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by (CyBasser) »

fISHANDCHIPS wrote:είναι το ψάρι στο σκίτσο αλλά γράφη λάθος όνομα
είναι το Brama brama - Mπραμα ή Λέστια - Atlantic pomfert
Πελαγικό είδος της ανοιχτής θάλασσας σε βάθος μέχρι και 1000μ
Φτάνει σε μήκος 70 εκ και 4κιλα
Είναι ευκαιριακός θηρευτής και τρέφετε με μικράψάρια και καλαμάρια
Αναπαράγεται Αύγπυστο και Σεπτεβριο (ίσως για αυτό να φκήκε προς τα έξω)
Κρέας αρκετα κάλης ποιότητας
Πηγή : Τα 100 σημαντικότερα είδη ψαριών των κυπριακών θαλασσών - Τμήμα αλιείας και θαλάσσιων ερευνών
Απόλυτα σωστός ο Πέτρος. Στην Κύπρο πάντως δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό, αλλά στην Δ.Μεσόγειο θεωρείται από τα σημαντικότερα ψάρια για τους επαγγελματίες...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Nikolas
Posts: 63
Joined: Sat Jan 19, 2008 6:47 pm

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Nikolas »

ξερει κανενας να μου πει τι ψαρι εν τουτο; ιβρα καμποσα μες τιν κοιλια των τελευταιων μου λουτσων.
Attachments
40534_459087691030_584181030_6686335_3919311_n.jpg
40534_459087691030_584181030_6686335_3919311_n.jpg (37.34 KiB) Viewed 5823 times
μια η λυση.λιμνουα μες την αυλη μας γεματη ψαρκα!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by MariosK »

Μοιάζει με κοκοβιός χωνεμένος

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

ή σκαρμός :think:

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”