Αγνώστου ταυτότητας ψάρι-Ξέρει κανεις τι ψάρι είναι αυτό??

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ξέρει κανεις τι ψάρι είναι αυτό??

Post by Giorkos »

Ανοιξες την όρεξη μας Μάριε ....τζαι εν κοντά 1 η ώρα !!!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Ξέρει κανεις τι ψάρι είναι αυτό??

Post by maky »

Το ψάρι αυτό το είδα πρώτη φορα στο λιμανάκι στο Kαστελόριζο το 2008 ένα βραδυ όταν ήταν ο αγώνας Champions league
Φαινόταν ακριβώς σαν φύλλο και μόλις που διακρίναμε πως ήταν ψάρι ώραν κινήθηκε-τραυματισμένο ψάρι είπαμε
κανεις από την παρέα δεν ήξερε τι ψάρι ήταν...

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by stylgeo »

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία τωρά, αλλά μπορώ να βρω στις επόμενες 2 μέρες (μπορεί και σήμερα) επειδή εν το εφκάλαμεν με την φωτογραφική μου. Είχαμεν πιάσει στις διακοπές ένα παράξενο ψάρι που πρώτη φορά έβλεπα. Έμοιαζε σαν διασταύρωση λίτσας με μινέρι, αλλά πολλά πιο λεπτό και πλατύ, και από το ραχιαίο και το κάτω πτερύγιο του εξεκινούσαν κάτι ίνες σαν χοντρές τρίχες που εξεπερνούσαν κατά πολύ το μήκος του ίδιου του ψαριού. Ήταν ασημένιο χρώμα, και τούτες οι τρύχες ήταν μαύρες με μιαν άσπρη αν θυμούμαι καλά. Επήραμεν το σε μια ψαροταβέρνα τζιαμέ κοντά, ο ταβερνιάρης δεν ήξερε τί ήταν, και είχεν 3 ψαράδες (επαγγελματίες) και επήρεν με να τους το δείξω, και πάλε κανένας δεν ήξερε τι ψάρι ήταν. Ο ένας είπεν ότι έτυχεν να πιάσει 1-2 παλιά, και πως τρώουντε, αλλά εν ήξερε το όνομα του. Έμοιαζεν κάπως με χριστόψαρο, αλλά ήταν όπως ήπα ασημένιο και εφαίνετουν καθαρά πως ήταν κυνηγετικό. Έχει κανένας ιδέα τί ψάρι ήταν?

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by andrea5 »

Imageεν δυνατον να τουτο ... :P

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by Greg »

αν ηρταν roosters στην κυπρο...φαπ φαπ φαπ ! :P
Esox Lucius

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by stylgeo »

Φίλε Αντρέα, έμοιαζεν αρκετά, αλλά πιο πλατύ, μόνο ασημένιο, χωρίς τις μαύρες γραμμές στο σώμα του, και οι "τρίχες" που έχει στο ραχιαίο σκέφτου τες 3 φορές πιο μακριές και ήταν και στο κάτω πτερύγιο το ίδιο.

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by stylgeo »

Είμαι 87% σίγουρος ότι εν τούτο το ψάρι δαμέ Image

Λέγεται threadfin jack και τούτη η φώτο εν η μοναδική που ήβρα που να μοιάζει με το ψάρι που επιάσαμεν. Οι άλλες φώτος του ιδίου είδους που ήβρα έν εχουν τόσο μακρια πτερύγια, νομίζω όμως πως τούτη εν η πιο χαρακτηριστική. Έχει κανένας ιδέα για οτιδήποτε που τούντο ψάρι? Ή κανένα που να μοιάζει πάρα πολλά με τούτο και να υπάρχει στην Κύπρο?

Έντιτ: Τούτο το είδος κατά την βικιπαίδια υπάρχει μόνο στα παράλια της Αμερικανικής Ηπείρου, στον Ειρινικό Ωκεανό, κοντά στον Ισημερινό.

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by stylgeo »

Κάμνω συζήτηση μόνος μου δαμέ. Νομίζω έλυσα το μυστήριο, έφαα τους τόπους να βρω το είδος, και νομίζω πως ήταν ένα juvenile african pompano, που μοιάζει πάρα πολύ με το πιο πάνω.
Image

Αν και δεν εδιάβασα πουθενά πως υπάρχει στην Μεσόγειο, μάλλον θα επέρασε και τούτο που το Σουέζ αφού υπάρχει στην Ερυθρά. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες. Πάντως έκαμεν τράβημα του άλλου κόσμου.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by Greg »

ειχαμε περσυ συζητηση για τουτο το ψαρι που λες..τωρα να μπει μεσα ο marios να το βαλει το τοπικ
Esox Lucius

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by Giorkos »

πάντως αν δεν ήταν που την αρκή στες θάλλασες μας λάθος του.....

μοιάζει πολλά με τους κκέληες που φήνουν το μαλλούιν που μπροστά να μακρύνει τζαι σιεπάζουν την υπόλοιπη κκελλέ τους :D :D :D
:hand:


Υ.Γ πάντως φαίνεται πολλά μούτρο τούτο το ψάρι....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by marios »

Greg wrote:ειχαμε περσυ συζητηση για τουτο το ψαρι που λες..τωρα να μπει μεσα ο marios να το βαλει το τοπικ
:) Greg ήταν "πριβέ" η συζήτηση νομίζω :whistle: ..anw το ψάρι αυτό συχνά πυκνά κάνει την εμφάνιση του στα νερά μας το συγκεκριμένο με τις τρίχες που λέτε είναι ανήλικο ψάρι, μόλις ενηλικιωθεί φεύγουν
Attachments
african-pompano.jpg
african-pompano.jpg (83.26 KiB) Viewed 4977 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by stylgeo »

Βασικά, αν πιάσω κανένα "ανήλικο" σε τούντο μέγεθος, έν έχω κανένα απολύτος πρόβλημα... 8)
Image

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by AggelosLRK »

φευκετε που δαμε με τα GT σας ονειροπολοι χαχα :lol:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by fISHANDCHIPS »

stylgeo wrote:Είχαμεν πιάσει στις διακοπές ένα παράξενο ψάρι που πρώτη φορά έβλεπα.
Πέρσι που έγινε η κουβέντα ? ή έπιασες φέτος ?
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Αγνώστου ταυτότητας ψάρι

Post by marios »

stylgeo wrote:Βασικά, αν πιάσω κανένα "ανήλικο" σε τούντο μέγεθος, έν έχω κανένα απολύτος πρόβλημα... 8)
Image
:) Δεν είναι το ίδιο ψάρι αυτό τις φωτό με αυτό που πιάσετε στην κύπρο ,αυτό που ψαρέψατε πρέπει να ήταν αρκετά πιο ασημι χρώμα με πιο γαλανή ράχη... αυτό που ψαρέψατε φεύγουν πιο νωρίς τα μακριά πτερύγια.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”