κουρκουνες

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: κουρκουνες

Post by andrea5 »

ρε φιλε κανονικη τροφη εν εχο ουτε χρεισιμοπιο ,μονι της εντζαι στηνει ενε ??

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: κουρκουνες

Post by konstantinos kalogir »

andrea5 wrote:οι κουρκουνες απο οτι ξερω τρων τζαι τσιμπουν σε αρκετα δολωματα ,που γαριδα ως τροφη ,ζυμαρι τζαι καμποσα αλλα μυγματα με αλευρι
τωρα για να πασμοσεις ,οι πως εν θα ερτουν αν εχει τζιαμε γυρο κοπαδι απλα για να τες καμεις να ''λισιασουν'' η για φερεις ουλο το κοπαδι ισχυει το ιδιο ,δηλαδη οτι τζαι να πασμοσεις ,πχ ψωμι μες το νερο ,η τσαρτελες πολτο ,κανενα αχινο ......ελκυει τες το ιδιο ,η εχουν καποια διαφορα μεταξυ τους που πεζη ρολο ,εννοω αν προτιμουν φυτικα αν μπορο να το πω ετσι η πασμους με ζωντανη προελευση :?: :?:
Προσωπικά πιστεύκω πως δεν υπάρχει μια φόρμουλα ιδανική που να ισχύει για όλους τους τόπους... Σε κάθε τόπο οι κουρκούνες μαθαίνουν να τρώνε αυτό που βρίσκουν στην περιοχή, είτε γιατί το βρίσκουν σαν φυσική τροφή είτε γιάτί τους το ταίζει ο κόσμος που ψαρεύει εκεί. Για παράδειγμα κοντά σε ιχθυοτροφεία εκείνο που πραγματικά τες πελανίσκει εν η ψαροτροφή γιατί τζίνο βρίσκουν, σέρβιρε τους ότι θέλεις, και ας είναι και καλύτερο ποιοτικά σαν δόλωμα, με παραπάνω πρωτείνη ή αίμα...Τα ψάρια τρώνε καλύτερα-με λιγότερη καχυποψία τουλάχιστον-αυτό που βρίσκουν συστηματικά.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: κουρκουνες

Post by andrea5 »

τελευταιος ειμουν πρωταρα ...μουρμουρες το βραδυ απογοιτευσαν με αλλα ουτε οι κεφαλοι αξιολογου μεγεθους ετσιμπουσαν το πρωι ετσι αποφασισα να ποσκολιστο με τες κουρκουνες ,ξαπολοντας τες περισσοτερες πισω λογω μεγεθους ,εψαρευκα τες με το καλαμι του σπινινγκ τζιαι ενα φελλο 3γρ :oops: ,τελοσπαντων επειδη ηβρα το ποσκολιω μου με το εκλεζικο τζιαι θα ηθελα να ασχοληθο με ελαφριες καταστασεις τουλαχιστον ετσι να σπαζει λιο ι μονοτονια της αψαριας ,χωρις να μιλω για κρεατοσσυλογη ,απλα για ποσκολιο :D θελω να ρωτησο κατα ποσο πιανουνται τον χειμονα οι κουρκουνες μετα που εδιεβαζα το αρθρο στο περιοδικο τευχος 14 και ηντα τοπους προτιμουν ,πχ βαθια -ξεβαθα ,λιμανια -βραχους κατα τον χειμονα μιλουμε ^^....η μεινισκουν στους συνιθισμενους τοπους τους ?

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: κουρκουνες

Post by ps1xas »

Ρε κοπελια εφανικαν πούποτε κορκουνες καλες??

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: κουρκουνες

Post by ps1xas »

Ατε και ερκεψαν και φκενουν καλα κομαθκια......

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: κουρκουνες

Post by LEONIDAS »

ps1xas wrote:Ατε και ερκεψαν και φκενουν καλα κομαθκια......
Μα που ρε Στελλή μου εκτενίσαμεν την Κύπρο ούλλη;;;
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: κουρκουνες

Post by ps1xas »

LEONIDAS wrote:
ps1xas wrote:Ατε και ερκεψαν και φκενουν καλα κομαθκια......
Μα που ρε Στελλή μου εκτενίσαμεν την Κύπρο ούλλη;;;
λεμεσο ρε φιλε.. ειναι καλες....

christosapoel
Posts: 50
Joined: Wed Apr 18, 2012 12:25 pm

Re: κουρκουνες

Post by christosapoel »

ρε στον φαρο στιν παφο εχει κουρκουνεσ ??? γτ ενα παο το σαββατο τζε ελπιζο να πιασο καμμια με μιχανουα , ι κανενα σορκο

Nikolas Nklou

Re: κουρκουνες

Post by Nikolas Nklou »

τζε πως λοαρκαζεις να πιασεις την κουρκουνα με μηχανουα? τι τεχνικη?

christosapoel
Posts: 50
Joined: Wed Apr 18, 2012 12:25 pm

Re: κουρκουνες

Post by christosapoel »

ΡΕ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕ ΓΙΑ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ΣΤΙΝ ΠΑΦΟ ΝΑ ΠΑΤΕ ΘΑΛΑΣΙΝΕΣ ΣΠΙΛΙΕΣ ΑΜΑΝ ΠΑΤΕ ΤΖΕ ΕΝ ΕΒΡΕΤΕ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΙΒΡΕΤΕ! :D :D :D :D :D

christosapoel
Posts: 50
Joined: Wed Apr 18, 2012 12:25 pm

Re: κουρκουνες

Post by christosapoel »

ps1xas wrote:Ρε κοπελια εφανικαν πούποτε κορκουνες καλες??
ΘΑΛΑΣΙΝΕΣ ΣΠΙΛΙΕΣ ΣΤΙΝ ΠΑΦΟ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ! :idea: :idea: :idea: :idea:

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: κουρκουνες

Post by andrikos »

καλησπερα σε ολους χθες μιλουσα με ενα βιολογο που ειναι και ψαρας και μου ειπε πος οι κουρκουνες ειναι βλαβερες για τοπο μας και οτι ευθινονται και για την εξαφανιση τησ σαλπας ο λογος ειναι γιατι δεν υπαρχη στην αλησιδα του τοπου μας και οτι δεν υπαρχουν ψαρια να τιν τρονε με αποτελεσμα να αυξανετε και να τρωει αρκετη ποσιδονια και αυτο σημενει οτι το οξυγονο στη θαλασσα θα ειναι αρκετα λιγοτερο και ακομα και οχι μονο αυτο δεν θα υπαρχει τροφη για τα αλλα φυτοφαγα ψαρια οποτε καπος ετσι καταστρεφετε ο κυκλος. οποτε μου ειπε μικρες η μεγαλες κουρκουνες να μην τις λιπουμε.
Πια ειναι η γνομη σας γιαυτο?


Φιλικα Αντρεας

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: κουρκουνες

Post by maxhtec »

Συμφωνω ρε φιλε διοτι πριν λιο τζερο εβαλαν ενα ποστ με ενα αρθρο οτι νεκρονι ο βυθος κατι ετσ τελος παντων τζε ελαλε μεσα για την κουρκουνα οτι 'θεριζει' την βλαστηση τζε εν αφηνει στα αλλα τα πσαρια ασε αν το εβρο μετα να το ποσταρω

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: κουρκουνες

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Επειδη το θεμα με την προελευση της κουρκουνας ηταν :text-offtopic: το μεταφερω εδω. :text-imsorry:
Το 1922 μετα την Μικρασιατικη καταστροφη αρχισαν να ερχονται προσφυγες στην Κυπρο.Ακριβως με την ελευση των προσφυγων συνεπεσε και η ελευση της κουρκουνας στο ΒΒΑ τμημα της Κυπρου,γι'αυτο την ονομασαν προσφυγουλλα και μετα προσφυγοπουλλα
Στην Κρητη εμφανιστηκε με την εισβολη των Γερμανων στο νησι το1940 γι'αυτο και τις ονομαζουν γερμανους
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: κουρκουνες

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλημερα σου αγαπητε Χαρη :D
Εχω μια "παμπαλαια" εκδοση του ΤΑ οπου καταγραφονται και αναγνωριζονται τα διαφορα ειδη στες Θαλασσες μας.
Στην τοπικη διαλεκτο το ψαρι αυτο αναφερεται σαν "Προσφυγουλλα" μαυρη και ασπρη.
Αυτο που ψαχνω ειναι απο ΠΟΥ προεκυψε το ΚΟΥΡΚΟΥΝΑ η ΣΚΟΥΡΤΟΥΝΑ η ΚΟΥΡΤΟΥΝΑ η οποιαδηποτε αλλη παραλλαγη αυτου του ονοματος.
Υπ'οψιν οτι μεγαλο μερος της ψαρευτικης μου εμπειρειας πριν το 74 ηταν στο Χωριο ΕΠΤΑΚΩΜΗ σημερα κατεχομενο απο εποικους της Ανατολιας. Οι συγγενεις που ζουσαν εκει ειναι πλεον μακαριτες ετσι δεν εχω προσβαση σε αυθεντικες πηγες.
Σκεφτομαι να ζητησω απο τον Κωστα τον Χαραλαμπιδη να το ψαξη :!: :!:
Η απο τον Κο Δημητροπουλλο :!: :!:

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”