κουρκουνες

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: κουρκουνες

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Θελω να παρακαλεσω - οσους θελουν - να πουν ΤΙ ειδος αγγιστρια χρησιμοποιουν για το ψαρι αυτο και τον τροπο που τα βαζουν στο παραμαλλο. Απο οτι ακουω οι πιο πολλοι χρησιμοποιουν "πραγγαρολλες", μια μικρη πανω και μια μεγαλη κατω.
Ειναι αληθεια αυτο?

Εχει παρα πολλα χρονια να ψαρεψω το ψαρι αυτο και εχασα επαφη με το τι γινεται στες μερες μας :oops: :oops: :oops:
Για δολωματα ΔΕΝ ρωτω γιατι νομιζω θα χαθουμε :lol: :lol: :lol:

DUKDUK
Posts: 44
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:00 pm
Location: Nicosia

Re: κουρκουνες

Post by DUKDUK »

Η δευτερη "πραγγαρολα" κατω ειναι "suicide hook". Αν δεν αγκιστροθη στην πανω πιαννετε στη κοιλια με την κατω. :naughty:
Multipliers were designed by the Devil!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: κουρκουνες

Post by marios »

Από ότι βλέπω εγώ είναι σχεδόν μοιρασμένη στο ψάρεμα τις κουρκούνας οι μισοί ψαρεύουν όπως ανάφερες μια μικρη πανω και μια μεγαλη κατω πραγκαρολα και οι άλλοι μιση με 2 μικρές πραγκαρολες δολωμένες συνήθως no14 ,16 ,18(τουλάχιστο η λευκωσιάτες και οι τουρκοκυπροι που βλέπω).. με αγκίστρι σπανια!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: κουρκουνες

Post by Giorkos »

εγώ πάντως ρε κοπέλλια όταν επήενα με καλάμι (αντένα) για κουρκούνες έβαζα μόνο ένα μικρό αγκρίστρι.... έχω την εντύπωση ότι όταν έβαλλα πραγκαρόλλα που κάτω που το αγκίστρι εφοούνταν την ... :oops:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: κουρκουνες

Post by (CyBasser) »

Giorkos wrote:εγώ πάντως ρε κοπέλλια όταν επήενα με καλάμι (αντένα) για κουρκούνες έβαζα μόνο ένα μικρό αγκρίστρι....
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Mπραναγκαρόλες.... :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: κουρκουνες

Post by theodoulos »

Giorkos wrote:εγώ πάντως ρε κοπέλλια όταν επήενα με καλάμι (αντένα) για κουρκούνες έβαζα μόνο ένα μικρό αγκρίστρι.... έχω την εντύπωση ότι όταν έβαλλα πραγκαρόλλα που κάτω που το αγκίστρι εφοούνταν την ... :oops:
έλα ντε και εγω φετος το εμαθα . . .

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: κουρκουνες

Post by andrea5 »

στον προταρα παντος ειδα πριν δυο -τρεις εβδομαδες που ημουν εκει να πιανουν κουρκουνες ,βασικα 1 επιασαν οστιν ορα που εφια μαζι με κατι αλλα ψαρκα

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: κουρκουνες

Post by konstantinos kalogir »

(CyBasser) wrote:
Giorkos wrote:εγώ πάντως ρε κοπέλλια όταν επήενα με καλάμι (αντένα) για κουρκούνες έβαζα μόνο ένα μικρό αγκρίστρι....
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Mπραναγκαρόλες.... :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty:
Πάντως εγώ εψάρευκα τες πριν 4 χρόνια περίπου έβαλλα αγκίστρι που πάνω και πραγκαρόλλα που κάτω, έτσι είχα την ευκαιρία να την αρπάξω τόσο που το αγγίστρι όσο και που την πραγκαρόλλα.Ήταν τόσο αποτελεσματικό το σύστημα και επιάνουνταν τόσο μεγάλα κομμάτια που δεν είχα μπει καν στον κόπο να δοκιμάσω άλλο σύστημα.... Λάθος μου αλλά....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: κουρκουνες

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:
(CyBasser) wrote:
Giorkos wrote:εγώ πάντως ρε κοπέλλια όταν επήενα με καλάμι (αντένα) για κουρκούνες έβαζα μόνο ένα μικρό αγκρίστρι....
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Mπραναγκαρόλες.... :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty:
Πάντως εγώ εψάρευκα τες πριν 4 χρόνια περίπου έβαλλα αγκίστρι που πάνω και πραγκαρόλλα που κάτω, έτσι είχα την ευκαιρία να την αρπάξω τόσο που το αγγίστρι όσο και που την πραγκαρόλλα.Ήταν τόσο αποτελεσματικό το σύστημα και επιάνουνταν τόσο μεγάλα κομμάτια που δεν είχα μπει καν στον κόπο να δοκιμάσω άλλο σύστημα.... Λάθος μου αλλά....
Kαι εγώ έκαμα το "έγκλημα" όταν ήμουν μαθητής :oops: :oops: :oops: :oops: ... σύντομα όμως συνειδητοποίησα το γιατί δεν ήταν σωστό. Τώρα είναι καθήκον μας να το εξηγήσουμε στους άλλους....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: κουρκουνες

Post by ANDREAS TSOKKOS »

η μεγαλη η πραγκαρολα δεν δολωνεται. ο σκοπος ειναι την στιγμη που νιωθεις το τσιμπιμα καρφωνεις και το ψαρι καρφωνεται στην μεγαλη.(απλη διευκρινηση)
Kαι εγώ έκαμα το "έγκλημα" όταν ήμουν μαθητής :oops: :oops: :oops: :oops: ... σύντομα όμως συνειδητοποίησα το γιατί δεν ήταν σωστό. Τώρα είναι καθήκον μας να το εξηγήσουμε στους άλλους....
λιον πολλα καποια στιγμη ουλλοι εκαμαμεν το :oops: :oops: :oops: :oops:
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: κουρκουνες

Post by theodoulos »

το μικρο δολωνετε και το μεγαλο αγκιστρωνει
:naughty: :naughty: :naughty: :naughty:
Attachments
DSC00755.JPG
DSC00755.JPG (45.91 KiB) Viewed 4805 times
DSC00754.JPG
DSC00754.JPG (49.86 KiB) Viewed 4805 times

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: κουρκουνες

Post by (CyBasser) »

Aυτό αγαπητέ φίλε είναι το λάθος. Δεν "παίζεις" με το ψάρι στα ίσια. Πάει και τρώει το καημένο από αλλού και έρχεσαι και το κτυπάς με κενό αγκίστρι από κάτω. Με λιγα λόγια, αντί ψάρεμα κάνεις snagging :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: Kαλύτερα να πάρεις ένα καμάκι, τουλάχιστον αυτό είναι πιο sporting....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: κουρκουνες

Post by konstantinos kalogir »

(CyBasser) wrote:Aυτό αγαπητέ φίλε είναι το λάθος. Δεν "παίζεις" με το ψάρι στα ίσια. Πάει και τρώει το καημένο από αλλού και έρχεσαι και το κτυπάς με κενό αγκίστρι από κάτω. Με λιγα λόγια, αντί ψάρεμα κάνεις snagging :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: Kαλύτερα να πάρεις ένα καμάκι, τουλάχιστον αυτό είναι πιο sporting....
Βασικά το πιο μεγάλο λάθος κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο ο τρόπος που πιάνεται το ψάρι, δηλαδή αν είναι δίκαιος ή όχι, αλλά το ότι πολύ συχνά πιάνονται πιο μικρά ψάρια και τραυματίζουνται θανάσιμα, οπότε ψοφούν...

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: κουρκουνες

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παιθκια :think: :think: :think:
Σκοπος της ερωτησης μου ΔΕΝ ηταν να κανω κριτικη οποιασδηποτε μεθοδου.
Απλα θελω να δω τι επικρατει σημερα.
Θελω να μαθω ΓΙΑΤΙ το αγγιστρι θεωρειται απο τον πολλυ κοσμο οτι μειονεκτει της πραγγαρολλας? ΠΩΣ επικρατησε αυτη η αντιληψη? Απ'οτι μου λενε και πολλοι μαγαζατορες, η πραγγαρολλα/ες χρησιμοποιουνται κατα 95% εναντι των αγγιστριων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αραγε η επιλογη γινεται συνειδητα η γινεται αντιγραφη (μιμητισμος) καποιων που εχουν μεγαλες επιτυχιες?????

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: κουρκουνες

Post by chrysanthos9 »

Κυριε EVANTHIS LOIZOU νομιζω ο λογος που το αγκιστρι μειωνεκτει της σαλαγκιας ( προσωπικη μου γνωμη) ειναι οτι με το να καρφωσεις ψαρι με την πραγκαρολα ειναι 95% πανω μικρο μεγαλο δεν γλιτωνει κανενα :|
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”