κουρκουνες

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: κουρκουνες

Post by konstantinos kalogir »

chrysanthos9 wrote:Κυριε EVANTHIS LOIZOU νομιζω ο λογος που το αγκιστρι μειωνεκτει της σαλαγκιας ( προσωπικη μου γνωμη) ειναι οτι με το να καρφωσεις ψαρι με την πραγκαρολα ειναι 95% πανω μικρο μεγαλο δεν γλιτωνει κανενα :|
Και ειδικά οι κουρκούνες επειδή έχουν μικρό στόμα, εν πιο δύσκολο να καρφωθούν με αγκίστρι. Συν το ότι έχουν πολύ σκληρό δέρμα, δύσκολα ξεκαρφώνονται από την πραγκαρόλλα, από όπου και αν τες πιάσει...ενώ ο κέφαλος για παράδειγμα και η μελάνα σκίζονται πιο εύκολα και φεύγουν...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: κουρκουνες

Post by chrysanthos9 »

konstantinos kalogir wrote:
chrysanthos9 wrote:Κυριε EVANTHIS LOIZOU νομιζω ο λογος που το αγκιστρι μειωνεκτει της σαλαγκιας ( προσωπικη μου γνωμη) ειναι οτι με το να καρφωσεις ψαρι με την πραγκαρολα ειναι 95% πανω μικρο μεγαλο δεν γλιτωνει κανενα :|
Και ειδικά οι κουρκούνες επειδή έχουν μικρό στόμα, εν πιο δύσκολο να καρφωθούν με αγκίστρι. Συν το ότι έχουν πολύ σκληρό δέρμα, δύσκολα ξεκαρφώνονται από την πραγκαρόλλα, από όπου και αν τες πιάσει...ενώ ο κέφαλος για παράδειγμα και η μελάνα σκίζονται πιο εύκολα και φεύγουν...
+10
Rememper always someone waiting for you at home

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: κουρκουνες

Post by Someone »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Παιθκια :think: :think: :think:
Σκοπος της ερωτησης μου ΔΕΝ ηταν να κανω κριτικη οποιασδηποτε μεθοδου.
Απλα θελω να δω τι επικρατει σημερα.
Θελω να μαθω ΓΙΑΤΙ το αγγιστρι θεωρειται απο τον πολλυ κοσμο οτι μειονεκτει της πραγγαρολλας? ΠΩΣ επικρατησε αυτη η αντιληψη? Απ'οτι μου λενε και πολλοι μαγαζατορες, η πραγγαρολλα/ες χρησιμοποιουνται κατα 95% εναντι των αγγιστριων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αραγε η επιλογη γινεται συνειδητα η γινεται αντιγραφη (μιμητισμος) καποιων που εχουν μεγαλες επιτυχιες?????
95% πάει για να πιάσει ψάρι.
Όι να "ψαρέψει".

Εγώ είμαι της άποψης ότι ο καλός "αντενάρης" εν πραγματικά μάστρος στο ψάρεμα: εν μεγάλη υπόθεση να ξέρεις πότε εννα καρφώσεις το ψάρι τζιαι να το πιάσεις που το στόμα τζιαι όι όταν το φέρει στο στομάχι (με αποτέλεσμα να σου τα κόψει ούλλα αν εν μεγάλο ας πούμε), πότε τζιαι τί να μπασμώσεις, σε πιό βάθος να ψαρέψεις, πώς να στέκεσαι κ.λ.π.

Πόσοι μπαίνουν σε έτσι διαδικασία; Θέλει χρόνια για να μάθεις τούτα τα πράματα.

Επίσης, οι τζιέφαλοι του Silli ας πούμε, πιάστηκαν με αγκίστρι. Ποιός "πραγκαρολλάς" μπορεί να ελπίζει σε έτσι ψάρκα;

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: κουρκουνες

Post by AggelosLRK »

εν εχει υποθεση η πραγκαρολα :P

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: κουρκουνες

Post by marios »

Από όσο γνωρίζω και ελλάδα και ιταλία αντενα-απίκο = "πραγκαρολα" (δολωμένη εννοείτε όχι κλέφτη) αγκίστρι ψαρεύουν μονο match και bolognese
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: κουρκουνες

Post by theodoulos »

και εγω ρε παιδια με μονο πραγκαρολακι ψαρευω ...(20 νουμερο ...) αυτα ειναι απο τα συνεργα του μικρου μου αδερφου και μιας και μου δοθηκε η ευκερια ειπα να καμω προτι φορα ποστ φοτογραφιες

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: κουρκουνες

Post by Giorkos »

Κ Ευάνθη,

δεν είμαι ψαράς του καλαμιού...απλώςε ποσκολιούμε...
όταν επήαινα για κουρκούνες έβαλλα μιτσίν...πολλά μιτσίν αγκίστρι (μην με ρωτήσεις τι νούμερο γιατί δεν κατέχω..ούτε θυμούμε τωρά....)

το μόνο που θυμούμε είναι ότι το αγκίστρι ήταν τόσο μικρό, ώστε το μικρό σε μέγεθος στόμα της κουρκούνας να μπορούσε να το καταβροχθίσει όι μόνο το αγκίστρι, αλλά ΚΑΙ το δόλωμα που είχε γυρώ του αγκιστριού.... (πολλύ το σκόρσο να το δίσω...να περάσω την μισίν που μέσα στο μάτι :D )

ήταν όμως μικροσκοπικά ........

δυσκολέφτηκα στην κύπρο να έβρω (τουλάχστον στα μαγαζιά που πήγαινα) έτσι μικρό αγκίστρι....το καλό μου είχα στοκ από ένα 'πορτοφόλι' με θήκες γεμάτο αγκρίστρια από πάρα πολύ μικρά -εώς κανονικά που αγόρασα που μια δημοπρασία με παλιά σύνεργα fly fishing στην αγγλία).... επίσης πολλές φορές η γυναίκα μου έφκαλλε κέφαλους (με απλό ζυμάρι ΜΟΝΟ) τζαι οι υπόλοιποι 'δυνοί' ψαράδες γυρώ αμς εν εφκάλλαν λέπι (σωρίς υπερβολή παιθκιά)...με τα μικρά αγκίστρια !!!! νομίζω ότι το 'μικρό' αγκίστρι να μου το 'εκόλλησε' τζαι ο ξάδερφος ο Εγγλέζος....


χμ...... μικρά-μικρά αγκίστρια...που αγγλία βρίσκεις απλόχερα και στην κύπρο δύσκολα....ξάδερφος εγγλέζος.... εν τζαι λαλεί σας τίποτε για καμιά τεχνική τούτο ????



και για αν απαντήσω στην ερώτηση σου, νομίζω οι παραπάνω βάλλουν πραγκαρόλα γιατί έτσι είδαν έτσι εμάθαν και έτσι βλέπουν ...... είμαι σίγουρος ότι εσείς που ασχολείστε σοβαρά με το ψάρεμα ξέρετε την πιο αποτελεσματική μέθοδο :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: κουρκουνες

Post by theodoulos »

Giorkos wrote:Κ Ευάνθη,

δεν είμαι ψαράς του καλαμιού...απλώςε ποσκολιούμε...
όταν επήαινα για κουρκούνες έβαλλα μιτσίν...πολλά μιτσίν αγκίστρι (μην με ρωτήσεις τι νούμερο γιατί δεν κατέχω..ούτε θυμούμε τωρά....)

το μόνο που θυμούμε είναι ότι το αγκίστρι ήταν τόσο μικρό, ώστε το μικρό σε μέγεθος στόμα της κουρκούνας να μπορούσε να το καταβροχθίσει όι μόνο το αγκίστρι, αλλά ΚΑΙ το δόλωμα που είχε γυρώ του αγκιστριού.... (πολλύ το σκόρσο να το δίσω...να περάσω την μισίν που μέσα στο μάτι :D )

ήταν όμως μικροσκοπικά ........

δυσκολέφτηκα στην κύπρο να έβρω (τουλάχστον στα μαγαζιά που πήγαινα) έτσι μικρό αγκίστρι....το καλό μου είχα στοκ από ένα 'πορτοφόλι' με θήκες γεμάτο αγκρίστρια από πάρα πολύ μικρά -εώς κανονικά που αγόρασα που μια δημοπρασία με παλιά σύνεργα fly fishing στην αγγλία).... επίσης πολλές φορές η γυναίκα μου έφκαλλε κέφαλους (με απλό ζυμάρι ΜΟΝΟ) τζαι οι υπόλοιποι 'δυνοί' ψαράδες γυρώ αμς εν εφκάλλαν λέπι (σωρίς υπερβολή παιθκιά)...με τα μικρά αγκίστρια !!!! νομίζω ότι το 'μικρό' αγκίστρι να μου το 'εκόλλησε' τζαι ο ξάδερφος ο Εγγλέζος....


χμ...... μικρά-μικρά αγκίστρια...που αγγλία βρίσκεις απλόχερα και στην κύπρο δύσκολα....ξάδερφος εγγλέζος.... εν τζαι λαλεί σας τίποτε για καμιά τεχνική τούτο ????



και για αν απαντήσω στην ερώτηση σου, νομίζω οι παραπάνω βάλλουν πραγκαρόλα γιατί έτσι είδαν έτσι εμάθαν και έτσι βλέπουν ...... είμαι σίγουρος ότι εσείς που ασχολείστε σοβαρά με το ψάρεμα ξέρετε την πιο αποτελεσματική μέθοδο :wink:
+100
+100
Ερωτησα και ειπαν μου οτι δεν ειχε ποιο μικρο ο πλασιε . ... .
Ετσι μου ελεαν οποιον ερωτουν ....
:angry-screaming:

paramalas
Posts: 6
Joined: Mon May 11, 2009 7:28 pm

Re: κουρκουνες

Post by paramalas »

ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ΤΡΟΓΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: κουρκουνες

Post by konstantinos kalogir »

Αν είναι μεγάλες ναι,αλλιώς τηγάνι

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: κουρκουνες

Post by andrea5 »

οι κουρκουνες απο οτι ξερω τρων τζαι τσιμπουν σε αρκετα δολωματα ,που γαριδα ως τροφη ,ζυμαρι τζαι καμποσα αλλα μυγματα με αλευρι
τωρα για να πασμοσεις ,οι πως εν θα ερτουν αν εχει τζιαμε γυρο κοπαδι απλα για να τες καμεις να ''λισιασουν'' η για φερεις ουλο το κοπαδι ισχυει το ιδιο ,δηλαδη οτι τζαι να πασμοσεις ,πχ ψωμι μες το νερο ,η τσαρτελες πολτο ,κανενα αχινο ......ελκυει τες το ιδιο ,η εχουν καποια διαφορα μεταξυ τους που πεζη ρολο ,εννοω αν προτιμουν φυτικα αν μπορο να το πω ετσι η πασμους με ζωντανη προελευση :?: :?:

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: κουρκουνες

Post by Tryfon »

Για πασμο:
Image

Σαρδελες λιωμένες μαζι με φιτζια και αμινοξέα
εγω προσωπικα βαζω και αλεσμένη καπιρα μέσα και λιγο αμμο για παραπανω διαρκεια στο νερο επίσης εντονη μιροδια σκορδου σε υγρή μορφη
Image

Tα βρίσκετε στα καταστήματα Super Action Λευκωσια και Παραλιμνι επισης και σε αλλους συνεργάτες μας σε αλλες πολεις
:D :D
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: κουρκουνες

Post by andrea5 »

ευχαριστο ρε φιλε :D

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: κουρκουνες

Post by andrea5 »

ακομα κατι ρε παιδια ,τιν τροφι μια κοτζινη εν ξερω αν ειναι βλαβερυ οπως την αλλην ?, ζυμωνουμεν την με ζυμαρι ???

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: κουρκουνες

Post by Tryfon »

καθολου βλαβερη ζημωσε τιν μετην κανονικη εν χρειαζεται ζυμαρι
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”