ΦΚΙΟΛΑ

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

ΦΚΙΟΛΑ

Post by ANDREAS TSOKKOS »

Η φκιολα κολυμπα μονο κατω στον βυθο η μπορει να ανεβει και πιο ψηλα?
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by AggelosLRK »

συνηθως κατω εκτος αν περασει απο βραχια και βρει κανα κομματι φαι

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by Greg »

η φκιολα ειναι ειδος προς εξαφανιση και καλα θα κανουμε να τις προσεχουμε
Esox Lucius

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by andrea5 »

εντομεταξυ η φκιολα εν οπως το βατι πανω κατο ,ι γευση του ενεν σκατα.... αρα γιατι να εν προς εξαφανιση ρε ,εν σε αμφισβιτο οτι εχεις δικιο οτι εν υποεξαφανιση αλλα γιατι ομως :D ?

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by chrysanthos9 »

oi r kopelia k eidos pros e3afanisi opou paw k exei feggai panta pianw bioles alla mikres k panta oles epistrefoun stin 8alassa
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by ANDREAS TSOKKOS »

τζιαι εγω μια δυο φκιολεσ που επιασα επεστρεψαν πισω στη θαλασσα. ο λογος που ρωτω ειναι διοτι επιασα μια πανω σε παραμαλλο με floater κοντα στα 1.50μ μηκος. εγω οσ τορα νομιζα οτι μονο στο βυθο κολυμπουν
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by andrea5 »

εμαρανεν το 1,50 μετρο ρε φιλε ,ισως να εν παραξενο επειδη τρεφεται στον βυθο αλλα αν επιναν εν να μεν φκει 1,50 μετρο πανω :? :doh:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by konstantinos kalogir »

Άμαν ψαρεύεκεις σε θάλασσες που το βάθος είναι ως τα 2 μέτρα τότε όλα είναι σχετικά. Η διαφορά του αφρού που τα μεσόνερα και των μεσόνερων που τον πάτο είναι ελάχιστη. Για αυτό τυχένει να πιάμε λίτσες πατωτά, μελάνες πατωτά, φκιόλες και μούρμουρους στα μεσόνερα...!! :D Και σορκούς στην επιφάνεια!!! Ε φκιόλες προς εξαφάνιση εν θα το έλεγα ρε Γρηγόρη, είναι το 2ρο πιο δημοφιλές ψάρι που πιάνεται στα αγκίστρια μου. Εν παραπάνω και που τους σορκούς δαμέ στη λάρνακα!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by MariosK »

ANDREAS TSOKKOS wrote:τζιαι εγω μια δυο φκιολεσ που επιασα επεστρεψαν πισω στη θαλασσα. ο λογος που ρωτω ειναι διοτι επιασα μια πανω σε παραμαλλο με floater κοντα στα 1.50μ μηκος. εγω οσ τορα νομιζα οτι μονο στο βυθο κολυμπουν
Ανδρέα έλεγξε σε μια λεκάνη πόσον ανεβάζει το φλοατερ το δόλωμα σου μαζί με το αγκίστρι. Κάποτε παραπλανεί μας το μέγεθος του φλοατερ αλλά εξαρτάται και πολλά που το υλικό. Επίσης έχεις και την απόσταση που το βάρος το οποίο περιορίζει το μέγιστο ύψος που μπορεί να σου το φκάλει πάνω + αν έχεις ρεύματα το ύψος που ανεβαίνει το δόλωμα μειώνεται ακόμα παραπάνο αφού το δόλωμα με το βαρίδι σχηματίζει γωνία. Με βάση τούτα ούλλα, παράμαλλο 1.50 μέτρο μπορεί να σημαίνει και 15-20 εκατοστά ύψος που το βυθό.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by konstantinos kalogir »

Επίσης όταν τα νερά είναι θολά, το βάθος λίγο και η ορατότητα περιορισμένη, τα ψάρια σταματούν να σκάβουν την άμμο και απλά ψάχνουν για τροφή παρασυρόμενη από το ρεύμα. Οπότε το ψάξιμο μπορεί να γίνει και στα μεσόνερα ακόμα και λίγο κάτω από την επιφάνεια,ακόμα και από ψάρια του βυθού όπως μουρμούρες και βκιόλες...
Εν το μεταξύ επειδή εν ψάρι που δεν τρώεται (όταν είναι κάτω που 4-5 κιλά), ο παραπάνω κόσμος απελευθερώνει τες. Έτσι εν νομίζω να έχει τάσεις αφανισμού. Επιπλέον εν την κυνηγά κάποιο άλλο ψάρι.. Βέβαια πρέπει να προσέχεις για να έχεις, οπότε οι βκιόλες καλύτερα να γίνουνται release. Αφού έτσι και αλλιώς σε μεγέθη κάτω που 5 κιλά εν έχουν καθόλου φαί πάνω τους. Άφησε που εν ταλεπωρία να τη ξεπετσίσεις, χρειάζεται πένσα. Όσο για το κρέας της, μια φορά που έφαα, εν είναι και ότι καλύτερο...

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by ANDREAS TSOKKOS »

MariosK wrote:
ANDREAS TSOKKOS wrote:τζιαι εγω μια δυο φκιολεσ που επιασα επεστρεψαν πισω στη θαλασσα. ο λογος που ρωτω ειναι διοτι επιασα μια πανω σε παραμαλλο με floater κοντα στα 1.50μ μηκος. εγω οσ τορα νομιζα οτι μονο στο βυθο κολυμπουν
Ανδρέα έλεγξε σε μια λεκάνη πόσον ανεβάζει το φλοατερ το δόλωμα σου μαζί με το αγκίστρι. Κάποτε παραπλανεί μας το μέγεθος του φλοατερ αλλά εξαρτάται και πολλά που το υλικό. Επίσης έχεις και την απόσταση που το βάρος το οποίο περιορίζει το μέγιστο ύψος που μπορεί να σου το φκάλει πάνω + αν έχεις ρεύματα το ύψος που ανεβαίνει το δόλωμα μειώνεται ακόμα παραπάνο αφού το δόλωμα με το βαρίδι σχηματίζει γωνία. Με βάση τούτα ούλλα, παράμαλλο 1.50 μέτρο μπορεί να σημαίνει και 15-20 εκατοστά ύψος που το βυθό.
ΤΟ floater στη συγκεκριμενη περιπτωση ειχα το περιπου 10cm που το αγκιστρι οποταν εκαληφκε αρκετο που το μηκος. βεβαια εν τζιαι το βαρος το δολωματος που μπορει να κρατα το παραμαλλο χαμηλα.
anyway μια διευκρηνηση ηθελα για το που τσιμπα η φκιολα.
εν τζιαι παω ψαρεμα για να πιασω φκιολες . απλος πληροφοριακα.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by ANDREAS TSOKKOS »

andrea5 wrote:εμαρανεν το 1,50 μετρο ρε φιλε ,ισως να εν παραξενο επειδη τρεφεται στον βυθο αλλα αν επιναν εν να μεν φκει 1,50 μετρο πανω :? :doh:
να σου πω την αληθεια εν την ερωτησα ποσο επεινουσε.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by konstantinos kalogir »

Τσιμπά σε άμμο-φυκιάδες, δόλωμα; Ότι βάλεις!! Ζωντανό-νεκρό ψαράκι, κοχύλια, σκουλίκια....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by MariosK »

ANDREAS TSOKKOS wrote:ΤΟ floater στη συγκεκριμενη περιπτωση ειχα το περιπου 10cm που το αγκιστρι οποταν εκαληφκε αρκετο που το μηκος. βεβαια εν τζιαι το βαρος το δολωματος που μπορει να κρατα το παραμαλλο χαμηλα.
anyway μια διευκρηνηση ηθελα για το που τσιμπα η φκιολα.
εν τζιαι παω ψαρεμα για να πιασω φκιολες . απλος πληροφοριακα.

Τζε γώ απλά πληροφοριακά έγραψα τα πιο πάνω :wink:. Εν καλές οι φκιολές, έχουν ωραίο τράβημα. Εγώ την καλλύτερη μου μάχη στο casting έκαμα την με βατί.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΦΚΙΟΛΑ

Post by andrea5 »

το πεζουνοψαρο εν διαφορετικο που το βατι εννε :? ..?

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”