Μουγκρί-Μπελάς ή Πρόκληση;

Post Reply
User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Μουγκρί-Μπελάς ή Πρόκληση;

Post by konstantinos kalogir »

Ανοίγω αυτό το θέμα έχοντας ακούσει ιστορίες για μεγάλα μουγκριά ψαρεμένα στη Λάρνακα και το Μαζωτό. Είναι άραγε μπελάς για τους ψαράδες ή κάποιοι τα ψαρεύουν εκμεταλλευόμενοι τα μεγάλα μεγέθη που φτάνουν και τη νοστιμότατη ψαρόσουπα που κάνουν; Αναφορές κάνουν λόγο για ψάρια άνω των 5 κιλών. Προσωπικά μεγαλύτερο από 2 κιλά δεν έπιασα και δεν έχω δει να πιάνουν από την ακτή. Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από μεγάλα του είδους; Επίσης σε τι μεγέθος φτάνουν; Πρόκειτε για πανφάγο ψάρι και το συνήθειες έχει;

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μουγκρί-Μπελάς ή Πρόκληση;

Post by Greg »

o panikos εχει phd πανω στο ψαρεμα τους, μου ετυχε πριν 2 χρονια στο leidis mile 5 νυχτες συνεχια εδιπλωναν μου το καλαμι του surfcasting (me action 150gr) να το σπασουν! και στο τελος εκοφκαν τα! Δεν ειχα συρμα και εβαλα ενα ττελι για παραμαλλο..παλι δεν καταφερα να το βλαλω!!

p.s γινοντε 40 κιλα :twisted:
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Μουγκρί-Μπελάς ή Πρόκληση;

Post by konstantinos kalogir »

Εν πολύ δυνατά ψάρια και κατά βάθος αρέσκει μου το ψάρεμα τους, απλά γυρίζει μου όποτε τραβά φρένο και νομίζω εν κανένα καλό ψάρι και θωρό το που κοντεύκει πως εν μουγκρι.. Τζίνα τα μεγάλα εκόφκασουν και το σύρμα;;;;; Σίγουρα ήταν μουγκριά όμως; Εν το μεταξύ τσιμπούν κατά βάση όταν δεν έχει φεγγάρι; Γιατί εχτές έπιασα ένα καλό (κιλίσιμο)

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Μουγκρί-Μπελάς ή Πρόκληση;

Post by Someone »

Κωσνταντίνο, τα παραπάνω που έπιασα ήταν σε σκοτεινές νύχτες.
Αλλά εφκήκαν τζιαι μεγάλα με φεγγάρι. Πιό αραιά όμως.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Μουγκρί-Μπελάς ή Πρόκληση;

Post by admin »

konstantinos kalogir wrote:Ανοίγω αυτό το θέμα έχοντας ακούσει ιστορίες για μεγάλα μουγκριά ψαρεμένα στη Λάρνακα και το Μαζωτό. Είναι άραγε μπελάς για τους ψαράδες ή κάποιοι τα ψαρεύουν εκμεταλλευόμενοι τα μεγάλα μεγέθη που φτάνουν και τη νοστιμότατη ψαρόσουπα που κάνουν; Αναφορές κάνουν λόγο για ψάρια άνω των 5 κιλών. Προσωπικά μεγαλύτερο από 2 κιλά δεν έπιασα και δεν έχω δει να πιάνουν από την ακτή. Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από μεγάλα του είδους; Επίσης σε τι μεγέθος φτάνουν; Πρόκειτε για πανφάγο ψάρι και το συνήθειες έχει;
Φίλε μου για το θέμα αυτό ρώτα τον ειδικό τον μουγκροασχελοεξολοθρευτή Πανίκο. ήταν να σε βοηθείση και ο νικ στο θέμα αυτό αλλά έχει μια πολύ σοβαρή δουλειά :?: :twisted: :twisted:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μουγκρί-Μπελάς ή Πρόκληση;

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΝΑΙ :D :D :D
Πολλα σοβαρη δουλεια :roll: :roll: :roll:
Βουρα τον Χαμπη να του ζωγραφιση την Βασιλοπιττα :?: :?: :?: :wink: :wink: :wink:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Μουγκρί-Μπελάς ή Πρόκληση;

Post by konstantinos kalogir »

admin wrote:
konstantinos kalogir wrote:Ανοίγω αυτό το θέμα έχοντας ακούσει ιστορίες για μεγάλα μουγκριά ψαρεμένα στη Λάρνακα και το Μαζωτό. Είναι άραγε μπελάς για τους ψαράδες ή κάποιοι τα ψαρεύουν εκμεταλλευόμενοι τα μεγάλα μεγέθη που φτάνουν και τη νοστιμότατη ψαρόσουπα που κάνουν; Αναφορές κάνουν λόγο για ψάρια άνω των 5 κιλών. Προσωπικά μεγαλύτερο από 2 κιλά δεν έπιασα και δεν έχω δει να πιάνουν από την ακτή. Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από μεγάλα του είδους; Επίσης σε τι μεγέθος φτάνουν; Πρόκειτε για πανφάγο ψάρι και το συνήθειες έχει;
Φίλε μου για το θέμα αυτό ρώτα τον ειδικό τον μουγκροασχελοεξολοθρευτή Πανίκο. ήταν να σε βοηθείση και ο νικ στο θέμα αυτό αλλά έχει μια πολύ σοβαρή δουλειά :?: :twisted: :twisted:
Μα είδα κάτι φωτογραφίες αλλά...εν μιτσιά που πιάνει :lol: :lol: (όπως και εγώ)... :oops: :oops:

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”