Γοφαρια

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Γοφαρια

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΦΑΡΙΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΔΨ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΓΟΦΑΡΙΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΔΕΛΦΙΝΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Ο ΜΟΝΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΓΟΦΑΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΛΦΙΝΙ ! ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΙΜΑΡΓΟ ΨΑΡΙ . ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΟΜΑΔΑ ΓΟΦΑΡΙΩΝ ( ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΠΑΝΤΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΜΑΖΙ) ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥΝ ΣΕ ΚΟΛΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ . ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΠΟΥ ΤΡΑΒΙΞΑΜΕ ΣΤΗ ΣΑΓΙΑΔΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΝΝΗ ΤΟ ΤΕΡΗ ΤΟ ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΥΛΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΓΙΑΝΝΕΝΑ . ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΥΠΡΟ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ!! http://www.youtube.com/watch?v=ralfERJhRxk
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γοφαρια

Post by Greg »

δηλαδη φταινε τα δελφινια που δεν εχουμε ψαρια?
Esox Lucius

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Γοφαρια

Post by admin »

η αλήθεια Γρηγόρη είναι ότι συμβάλουν και τα δελφίνια σε αυτό γιατί όντος υπάρχει υπερπλυθησμός στα νερά μας και χρειάζοντ;αι 2-3 κιλά ψάρι το καθένα ημερησίως για να χορτάσουν

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Γοφαρια

Post by tasos83 »

admin wrote:Re: Γοφαρια
από admin » 08 Σεπ 2010, 08:43

η αλήθεια Γρηγόρη είναι ότι συμβάλουν και τα δελφίνια σε αυτό γιατί όντος υπάρχει υπερπλυθησμός στα νερά μας και χρειάζοντ;αι 2-3 κιλά ψάρι το καθένα ημερησίως για να χορτάσουν
Υπερπληθυσμός δελφινιών; :|
Συγνώμη αλλά τούτο ακούεται παράλογο, αν αναλογιστούμε κάποιες βασικές αρχές λειτουργίας των οικοσυστημάτων, δεδομένου ότι για να συντηρηθεί ένας μεγάλος πληθυσμός χρειάζονται και τεράστια αποθέματα-πληθυσμοί σε θηράματα. Με λλία λόγια έπρεπε να είμαστε φίσκα στο ψάρι...
Υπάρχουν δεδομένα από μελέτες που έχουν γίνει και πώς προκύπτει να θεωρείται ο δεδομένος αριθμός υπερπλυθησμός;
Υπάρχει κάποια παράμετρος που αγνοώ; :think:
Φιλικά
τάσος

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Γοφαρια

Post by Giorkos »

ευτυχώς δηλαδή που εν τζαι τα δελφίνια τζαι τρων τα, γιατί τόσα γοφάρκα τι να τα κάμουμε :D :!: :!: :!:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Γοφαρια

Post by konstantinos kalogir »

Εν πειράζει εν καλά και τα δελφίνια εν ωραίο θέαμα όταν τα βρίσκεις ελεύθερα στη θάλασσα..! :D

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Γοφαρια

Post by admin »

Υπάρχει κάποια παράμετρος που αγνοώ; :think:
Φιλικά
τάσος[/quote]


H καταμετρήσεις γίνονται απο το τμήμα Αλιείας αλλά και απο την ευρωπαϊκή ένωση . Τα δελφίνια επειδή δέν αλιεύονται και επειδή δέν έχουν πολλούς φυσικούς εχθρούς έχουν δημιουργήσει υπερπλυθησμό. ΄Κάποοι στην ακτή μπορείνα μην το αντιλαμβάνονται αλλά όταν ψαρεύεις πιο μέσα και ιδιαίτερα οι επαγγελματίες για αυτούς είναι καθημερινό φαινόμενο το δελφίνι. Φυσικά εμένα μου έτυχε να δώ και αρκετές φορές σε σχετικά ρηχές περιοχές. όταν υπάρχει δελφίνι κοντά μην περιμένεις να πιάσεις ψάρι είναι αο τους καλύτερους και πιο έξυπνους κυνηγούς της θάλασσας, κυνηγούν ομαδικά και έχουν εξαιρετικά προσόντα
Attachments
023.jpg
023.jpg (40.91 KiB) Viewed 5270 times
013.jpg
013.jpg (27.56 KiB) Viewed 5272 times
web.JPG
web.JPG (98.67 KiB) Viewed 5271 times

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γοφαρια

Post by chrysanthos9 »

ο θειος μου ειναι επαγγελματιας ψαρας και σχεδον καθημερινα τα δελφινια τους καταστρεφουν τα ψαρια απο τα δυκτια αφηνουν τα κεφαλια των ψαριων μονο ειναι πολυ μεγαλο προβλημα..
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Γοφαρια

Post by AggelosLRK »

chrysanthos9 wrote:ο θειος μου ειναι επαγγελματιας ψαρας και σχεδον καθημερινα τα δελφινια τους καταστρεφουν τα ψαρια απο τα δυκτια αφηνουν τα κεφαλια των ψαριων μονο ειναι πολυ μεγαλο προβλημα..
αιστους επαγγελματιες στην παντα και ειναι χειροτεροι απο τα δελφινια,τις χελωνες που πιανουν τις σκοτωνουν με 1 σκεπαρνι γιατι και αυτες τους τρωνε τα διχτυα απλα τα δελφινια ειναι λιγο δυσκολο να τα σκοτωσουν εκτος αοπ δυναμιτη

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γοφαρια

Post by chrysanthos9 »

AggelosLRK wrote:
chrysanthos9 wrote:ο θειος μου ειναι επαγγελματιας ψαρας και σχεδον καθημερινα τα δελφινια τους καταστρεφουν τα ψαρια απο τα δυκτια αφηνουν τα κεφαλια των ψαριων μονο ειναι πολυ μεγαλο προβλημα..
αιστους επαγγελματιες στην παντα και ειναι χειροτεροι απο τα δελφινια,τις χελωνες που πιανουν τις σκοτωνουν με 1 σκεπαρνι γιατι και αυτες τους τρωνε τα διχτυα απλα τα δελφινια ειναι λιγο δυσκολο να τα σκοτωσουν εκτος αοπ δυναμιτη

οχι ολοι :wink:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Γοφαρια

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΡΟΦΗΣ ΤΑ ΓΟΦΑΡΙΑ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΑΡΔΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΡΙΣΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕ ΤΡΩΝΕ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΑΠΛΑ Η ΦΡΙΖΑ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΛΙΠΟΣ!!!! ΕΔΩ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΦΡΙΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΕΣ. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΟΠΨΣ ΤΗ ΦΕΡΝΕΙΣ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ ΣΟΥ ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΓΟΦΑΡΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΦΕΡΩ ΜΟΝΟΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΠΟ ΤΣΙΠΟΥΡΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΦΑΔΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ .
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Γοφαρια

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

(CyBasser) wrote:Προς όλους τους φίλους: Δεν είμαι "εμπειρος" με την άποψη ότι είναι ψάρεμα που το κάνω συστηματικά. Εδώ εκτός από ένα μικρό διάστημα πέρσι τον Σεπτέμβρη και Οκτώβρη, ούτε με θαλασσινό spinning δεν ασχολήθηκα συστηματικά από το 2002. Όμως, με 3/4 της ζωής μου να ψαρεύω τόσο στην θάλασσα όσο και στα φράγματα έχω αποκτήσει κάποιες γενικότερες εμπειρίες που πιστεύω ότι μπορούν να βοηθήσουν σε γρίφους του στυλ "γοφάρι". Αυτό δεν σημαίνει ότι "ξέρω τα πάντα" ή ότι έχω δίκαιο - μπορεί να είμαι και τελείως λανθασμένος στην λογική που χρησιμοποιώ. Αυτό όμως που τόνισα και ξανατονίζω είναι ότι εκφράζω τις δικές μου απόψεις! Και οφείλω να πώ πως χαίρομαι που υπάρχει τόση συζήτηση και διαφορετικές απόψεις για αυτό το ψάρι θρύλος!

Προς Γρηγόρη: ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ! Απλά πιστεύω ότι θα βρεθούν. Ο πιο πιθανός να τα εντοπίσει ίσως να είσαι εσύ (από όσους ξέρω τουλάχιστον). Ξέρεις καλά ότι δεν είναι το κύριο μου ενδιαφέρον στο ψάρεμα. Όμως, με τα όσα γράφουμε και συζητάμε μου κεντρίστικε το ενδιαφέρον γιατί να είναι "φάντασμα". Δεν είναι πελαγήσια ψάρια τεραστίων μεταναστεύσεων όπως οι τόνοι, άρα για να πιάνονται κάποια είναι ολόχρονα εδώ. Το θέμα είναι που και πότε πλησιάζουν σημαντικά τις ακτές και αν τα αφήνουν οι διάφοροι επιτήδειοι. Τώρα, αφού μου κεντρίστηκε το ενδιαφέρον άρχισα να γυρεύω ότι είχα και δεν είχα σχετικά - και αν και δεν μπαίνω σε πολλά φόρουμ, βρέθηκα να έχω πολύ περισσότερες πληροφορίες από Ελλάδα, Γαλλία, Μάλτα, Ιταλία, Λίβανο, Κύπρο, και ΗΠΑ από ότι φαντάστηκα. Στην μεγάλη πλειοψηφία όλες οι πληροφορίες είχαν ένα κοινό παρονομαστή, και αυτόν τον παρονομαστή θέλω να εντοπίσω εδώ. Αν τον βρώ πιστεύω ότι τουλάχιστο σε κάποιες χρονικές περιόδους θα εντοπίζω γοφάρια από ακτή.

Προς Κωνσταντίνο: Τα πράγματα δεν είναι απλά, γιατί τα ψάρια αυτά υπάρχουν στα νερά μας - απλά δεν είναι πολύ κοινά (όπως πχ το λαβράκι), και δεν εντοπίσαμε περάσματα και περιόδους (που τα γνωρίζουν από γενιά σε γενιά στην Ελλάδα) και είμαι 100% βέβαιος για αυτό. Το ότι δεν το πιάνουν οι επαγγελματίες δεν είναι παράξενο, ούτε στην Ελλάδα θεωρείται ψάρι του επαγγελματία (μπορεί και αποφεύγει τα δίκτυα). Με βάση αυτά που μάζεψα, ίσως όντως να είναι πιο εύκολο (προσέξτε την λέξη: "εύκολο"!) να εντοπιστούν περάσματα στην χερσόνησο της Καρπασίας, αλλά πρέπει να υπάρχουν όλα τα συστατικά. Τα παιδιά που πάνε "δίπλα" ίσως να μπορούν να μας δώσουν ένα σημείο εκκίνησης (που υπάρχουν καλοί πληθυσμοί κεφαλόπουλων) αλλά χρειάζονται και άλα στοιχεία.

Εγώ προσωπικά δεν θα τα γυρέψω στα κατεχόμενα, αλλά διατηρώ ζωντανές τις ελπίδες μου για το κομμάτι Πέτρα του Ρωμιού ως Κάβο Γκρέκο. Μακάρι να είχα τον χρόνο και θα ασχολούμουν πιο επισταμένα...
ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΥΤΑ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ Η ΑΝ ΚΥΝΗΓΗΘΟΥΝ ....
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Γοφαρια

Post by marios »

Θα είμαι πιο απόλυτος εγώ.. "γοφαρια" στα ΠΑΡΑΚΤΙΑ του νησιού ΔΕΝ υπάρχουν μπορεί να βρεθούν τα πιο περίεργα και παράξενα ψαρια αλλα "γοφαρια" ΔΕΝ υπάρχουν! επαγγελματίες, ερασιτέχνες ,δύτες, ψαροτουφεκαδες,κτλ υπάρχουν μηδαμινές έως παρα, παρα, μα παρα πολύ σπάνιες αναφορές! είναι κάτι σαν τις ιστορίες - αναφορές UFO στον ουρανό για αυτό το ψάρι... :) είναι στην κύπρο που ζούμε!! πέφτει δυναμίτης το βραδυ στην πάφο και την επομενη το ξέρουμε στην Λευκωσία!! ψαρεύετε ένα μυλοκόπι 3 κιλό στην άλλη άκρη τις κύπρου και την επομενη το έχουμε η μιση φωτογραφία στο κινητό!!... :lol:...για "γοφαρια" άκουσε η έχει δει κάποιος τίποτα? :?:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Γοφαρια

Post by chrysanthos9 »

φιλε Μαριε θυμαμε σε ενα τευχος του περιοδικου μας ενα αρθρο για τα γοφαρι και απο οτι θυμουμε ο ανθρωπος περιμενε τα γοφαρια να κανουν την εμφανιση τους απο στιγμη σε στιγμη ου σημαινει οτι καθε χρονο τα ψαρευει συστηματικα :D



http://www.youtube.com/watch?v=RQVfBQLTV8Y deste ayto to binteo sta 57 second to gofari
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Γοφαρια

Post by PrEdAtΩR »

chrysanthos9 wrote:φιλε Μαριε θυμαμε σε ενα τευχος του περιοδικου μας ενα αρθρο για τα γοφαρι και απο οτι θυμουμε ο ανθρωπος περιμενε τα γοφαρια να κανουν την εμφανιση τους απο στιγμη σε στιγμη ου σημαινει οτι καθε χρονο τα ψαρευει συστηματικα :D



http://www.youtube.com/watch?v=RQVfBQLTV8Y deste ayto to binteo sta 57 second to gofari

Με το τροπο που ψαρευουμε τις λιτσες η παρεα αν υπηρχαν γοφαρια θα τα πιαναμε. Συμφωνω απολυτα με το Μαριο. Γοφαρια δεν υπαρχουν στην Κυπρο!!!! Οσα επιαστηκαν ειναι μεμονωμενα περιστατικα.

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”