Γοφαρια

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Γοφαρια

Post by admin »

Ένας φίλος ψαροντουφεκας έπαιξε ένα τυχαία (εν κινήση το ψάρι-βολή στο περίπου) κοντά στα κλουβιά του ζυγιού και είδε ακόμη ένα πιο μεγάλο. ήταν πρίν δύο χρόνια τέλη Μαρτίου

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Γοφαρια

Post by (CyBasser) »

Συνεχίζω να πιστεύω ότι υπάρχουν στα νερά μας αλλά όχι τόσο κοινά όσο άλλα κυνηγιάρικα. Κάποιος έγραψε πιο πάνω ότι είναι το πιο εύκολο από τα αρπακτικά, αλλά άτομα που ξέρω στην Ελλάδα που πιάνουν συχνά γουφάρια τα θεωρούν ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ από λίτσες, κοκκάλια (σούρους) και μαγιάτικα (μινέρια), κυρίως επειδή είναι πιο καχύποπτα.

Έχω δει να κτυπιέται από ψαροντουφεκά σε περιοχή της Λάρνακας μήνα Αύγουστο, και σε δύο περιπτώσεις έχω υποψίες ότι συνάντησα (έτυχε να μου πιάσει το γύλο που είχα πιάσει με αντέννα πάλι κάπου στην Λάρνακα και να τον κόψει απ'την μέση ένα μεγαλόσωμο ασημί ψάρι με δόντια, ενώ σε άλλη τοποθεσία στην Λάρνακα έτυχε ασημί ψάρι να μου κόψει χοντρή μυσίνα με δόντια σε ψάρεμα ψεύτικου, η πρώτη φάση ήταν καλοκαίρι, η δεύτερη Φεβράρης ή Μάρτης).

Έχω προσωπική εμπειρία από το ψάρεμα μικρών του είδους (ως 40εκ) σε περιοχή του Queens της πόλης της Νέας Υόρκης. Εκεί, με την πλυμμηρίδα γέμιζε όλος ο κόλπος με γουφάρια από 25 ως 40 εκ (κατά την περίοδο Μάη ως Αύγουστο) τα οποία έκαναν φοβερές σφαγές στα baitfish και΄οφείλω να παραδεχθώ ότι αν έριχνες σωστό ψεύτικο εκεί που άφριζε η θάλασσα απ'το κυνήγι ήταν σίγουρα (και ναι, με το πρώτο που έπιασα γνώρισα και τα δόντια του :oops: :oops: :oops: ).

Αυτό όμως που θυμάμαι έντονα ήταν ότι δύο παράγοντες επηρέαζαν άμεσα: α) Έπρεπε να είναι φάση πλυμμυρίδας (πριν όμως το νερό φτάσει το μάξιμουμ) και β) Παρά το ότι για το μάτι μου όλος ο κόλπος ήταν ο ίδιος (στην άμπωτη το νερό πήγαινε 400 καί μέτρα μέσα και περπατούσα όλη την περιοχή να μαζεύω καβούρια!) ακολουθούσαν συγκεκριμμένη πορεία τουλάχιστον στην περιοχή του Whitestone Bridge που τα ψάρευα. Στα τέσσερα χρόνια που τα ψάρευα ήξερα με ακρίβεια που να πάω, 10 μέτρα πάνω ή κάτω στην παραλία σήμαιναν επιτυχία ή αποτυχία! Δυστυχώς δεν έχω ανάμνηση από το τι ακριβώς σημάδευαν και ακολουθούσαν.

Πιστεύω ότι σε κάποια σημεία της Κύπρου υπάρχουν κάποια σημαντικά περάσματα των ψαριών αυτών τα οποία δεν έχουμε ακόμη εντοπίσει, και αυτά που βλέπουμε είναι μεμωνομένα άτομα νομάδες που φεύγουν απ'τις ρότες τους. Υπ' όψιν το είδος δεν είναι πελαγικό αλλά παράκτιο, και αν δεν υπήρχαν κάποιοι πληθυσμοί δεν θα τα βλέπαμε ποτέ στο νησί.

Πάντως, όποιος βρεί το / τα περάσματα τους ας μου βάλει μια φωνή! :wink:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Γοφαρια

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:Κάποιος έγραψε πιο πάνω ότι είναι το πιο εύκολο από τα αρπακτικά, αλλά άτομα που ξέρω στην Ελλάδα που πιάνουν συχνά γουφάρια τα θεωρούν ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ από λίτσες, κοκκάλια (σούρους) και μαγιάτικα (μινέρια), κυρίως επειδή είναι πιο καχύποπτα.

Φιλε sorry αλλα οι Ελληνες ειναι πολυ πισω στο πσαρεμα ειδικα με ψευτικο. Εχω φιλους Ιταλους που ειναι αιωνες μπροστα στο ψαρεμα απο τους Ελληνες. Για να καταλαβεις την Ελλαδα θεωρουν την τοσο πολυ παρθενα στο ψαρεμα που λενε τενεκουδι της coca cola να τραβησεις θα πιασεις γοφαρι. Το πιο δυσκολο ειναι η λιτσα. Μαθενει πολυ ευκολα τα δολοματα και δεν την πατα ξανα. Ειδες και που μονος σου λιτσες να τρεχουν το δολομα σου απο πισω,να το scannaroun και να φευγουν.

Επιμενω , αν δεν ηταν τοσο σπανια τα γοφαρια θα τα πιαναμε.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Γοφαρια

Post by AggelosLRK »

Θα τους δωκω μια ευκαιρια τουτην ανοιξη και να μη ξεχνιωμαστε οτι ψαρευονται 12-6 το πρωι,ετσι τουλαχιστον λενε ανθρωποι που επιασαν αρκετα.
Εμενα η απορια μου ειναι αλλη,αν τα γοφαρια ειναι παρακτια σημαινει οτι ως επι το πλειστον τρωνε κεφαλους,εχω φαει 6000χλμ στην λαρνακα για να μαθω και που κατουρανε οι κεφαλοι και εχω δει κυριως λιτσες και κανω μια σκεψη τωρα μηπως εκει που υπαρχουν λιτσες δεν υπαρχουν γοφαρια? η μηπως τα γοφαρια ερχονται οταν φευγουν οι λιτσες? αυτο εξηγει τα βραδυνα ψαρεματα τους γιατι λιτσες την νυχτα δεν υπαρχουν.
Μπορει τα γοφαρια να εχουν δοντια αλλα οι λιτσες εχουν την πελαρα(καθως εβγαζα σουρο 0.5κ κουτουληθηκε απο λιτσα 1κ~)

Να γυρισουμε και στα δικα μας!χαθηκαν οι κουνελλοι εμαθα!!! :?: :?:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γοφαρια

Post by Greg »

(CyBasser) wrote:αλλά άτομα που ξέρω στην Ελλάδα που πιάνουν συχνά γουφάρια τα θεωρούν ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ από λίτσες, κοκκάλια (σούρους) και μαγιάτικα (μινέρια), κυρίως επειδή είναι πιο καχύποπτα.

Θα διαφωνισω και γω μαζι σου φιλε (no offence), αλλα στην ελλαδα ειναι ακομη στην παλεολιθικη εποχη σε οτι αφορα το ψαρεμα με τεχνητα (φαινεται και μεσα απο το φορουμ τους, και ετυχε να επισκευτω την ελλαδαα αρκετες φορες)..Σε χωρες οπου υπαρχει το γοφαρι θεωρειτε πραγματι το πιο common και ευκολο ψαρι, μαλιστα μερικους γυριζει του οταν προσπαθουν να πιασουν καμια λιτσα και ερχεται το γοφαρι και 'καταστρεφει' το ολοκαινουριο τενχητο τους. Ειδα καποτε ψαρεμα για stripped bass που τα γοφαρια δεν τους αφηναν να ψαρεψουν. Και καπιοι φιλοι απο Ιταλια λενε πως εχουν καταντησει 'μαστιγα' σε καποιες περιοχες. Το σιγουρο ομως ειναι πως οι συνθηκες στο νησι μας δεν ευνοουν να υπαρχουν που μπορει να αλλαξουν ομως με τα χρονια. Σχετικα με τον γυλο και το τεχνητο που σου επιασαν μπορει να ηταν και κουνελλοψαρο(υπαρχουν απο το 80 στα νερα μας),παλαμιδα, λαυρακι, λουτσος, λιτσα, γοφαρι... Εμπειρικα πιστευω πως τα πιο δυσκολα ψαρια με την σειρα ειναι το Μινερι, μετα η Λιτσα, το Λαυρακι, ο Λουτσος και μετα το γοφαρι
Esox Lucius

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Γοφαρια

Post by AggelosLRK »

Μα γιατι να μην υπαρχουν?για τουτο σπαζω..

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Γοφαρια

Post by konstantinos kalogir »

AggelosLRK wrote:Μα γιατι να μην υπαρχουν?για τουτο σπαζω..
Ίσως γιατί σαν ψάρι εν του αρέσει να τρώει δυναμίτες, να το πέζουν νύχτα με μπουκάλες και προβολείς και να πιάνετε σε δύκτια 40 μέτρα που την ακτή!! :evil:

Τωρά σοβαρά, ίσως να μην υπάρχει η μικροζωή που να τραβά αυτά τα ψάρια στα μέρη μας. Είναι ψάρι που μακελεύει, δεν επιτίθεται μόνο για να φάει. Ψάχνει περιοχές πλούσιες σε θηράματα, κάτι που η Κύπρος δεν του προσφέρει. Έτσι απλά περνά από εδώ για να πάει δυτικά, για αυτό και κάποιες τυχαίες συναντήσεις συγκεκριμένες εποχές. Τουλάχιστον αυτό φαντάζει μια λογική εξήγηση..........................

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γοφαρια

Post by caveman »

(CyBasser) wrote:άτομα που ξέρω στην Ελλάδα που πιάνουν συχνά γουφάρια τα θεωρούν ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ από λίτσες, κοκκάλια (σούρους) και μαγιάτικα (μινέρια), κυρίως επειδή είναι πιο καχύποπτα.

Φίλε, η κουβέντα τούτη απέχη 30000000000034209437200000000000000 έτη φωτός από την πραγματηκότητα!

Ως τζαι στο Βουλγάρικο το φόρουμ που βλέπω, όλοι ανεξερέτος με το που πατούν σε Ελληνικό χώμα, το επόμενο λεπτό έχουν έξω το πρώτο τους γοφάρι!!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Γοφαρια

Post by (CyBasser) »

Παιδιά,

Δεν είμαι εμπειρογνόμωνας στο θέμα. Δεν μετάφερα αυτό που διαβάζουμε στα περιοδικά και ίσως έκανα λάθος διατύπωση. Το μικρό γουφάρι (ως το 1 κιλό) είναι όντως εύκολο - ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ. Τα πιο μεγάλα όμως είναι δίσπιστα. Από την στιγμή που δεν έχω ιδία άποψη και εμπειρία στο θέμα δεν μπορώ να πώ με βεβαιότητα. Και οι πληροφορίες που έχω δεν είναι από ψάρεμα spinning.

Για το θέμα Ιταλών, Ελλήνων, κλπ θυμίζω ότι έχουν χιλιάδες χιλιόμετρα ακτογραμμής που εμείς δεν έχουμε! Ακόμη και το Ισραήλ έχει μεγαλύτερη ακτογραμμή από μας! Λογικό είναι ότι θα εντοπιστούν πολύ περισσότερα περάσματα από ότι σε εμάς που ίσως να μετρούνται (τα περάσματα) στα δάκτυλα του ενός χεριού! Επιπρόσθετα, στις χώρες αυτές είναι ΠΟΛΛΟΙ αυτοί που ασχολούνται. Εδώ ίσως είναι και δεν είναι 20 άτομα!!!!! Πως αυτά τα 20 άτομα που ως επί το πλείστον δεν έχουν την ευχέρεια να πηγαίνουν πολύ συχνά σε αυτά τα ψαρέματα, αλλά και όταν πάνε προτιμούν να πάνε σε ‘γνωστά’ σημεία (που κακά τα ψέματα) είναι πιο σίγουρο το ψάρεμα, θα εντοπίσουν περάσματα; Μόνο ο φίλος μου ο Γρηγόρης μπορώ να πιστοποιήσω ότι έχει εξερευνήσει μεγάλες εκτάσεις (και τον ζηλεύω γι’ αυτό :oops: ) αλλά κι αυτός έχει καμμιά 400ριά χιλιόμετρα ακτογραμμής να ελέγξει ακόμη.... Ο φίλος μου ο Predatwr πιάνει συστηματικά αρπακτικά αλλά από ένα σημείο μιας περιοχής όπου είναι φανερό ότι οι ’γόμφοι’ δεν συχνάζουν (γιατί αν υπήρχαν θα έπιανε :twisted: )! Ο Αγγελος έχει πάλι τα δικά του σημεία σε συγκεκριμμένες περιοχές της Λάρνακας (κάτι μου λέει ότι σε ένα σημείο μπορεί να σκοράρει :roll: :roll: ) αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι η Λάρνακα είναι η καλύτερη σ’ αυτόν τον τομέα.

Οσον αφορά το σχόλιο του φίλου μου του Γρηγόρη για το τί μου έκοψε τον γύλο, είμαι 101% ΒΕΒΑΙΟΣ γιά το γοφάρι, γιατί πολύ απλά ΤΟ ΕΙΔΑ αρκετά καλά και πολύ κοντά, και όπως προανάφερα έπιασα πολλά ώστε να ξέρω πολύ καλά πως μοιάζει. Με βεβαιότητα ΔΕΝ ήταν λίτσα, λαβράκι, σφύρνα, παλαμίδα, τοννάκι, κούνελος, ή μινέρι (στα 27 χρόνια που ψαρεύω τα γνώρισα όλα!). Η φάση έγινε σε νερό κρύσταλλο ούτε 1 μέτρο από τα πόδια μου σχεδόν στην επιφάνεια. Και ήταν στην επαρχία Λάρνακας νωρίς το πρωί. Για το ψάρι που μου έκοψε με δόντια μυσίνα με τεχνητό ήταν μόλις βγήκε το φως αλλά όχι ο ήλιος και δεν το είδα τόσο καλά, αλλά σιγουρα δεν ήταν σφύρνα, κούνελλος, ή τοννοειδές. Το ψάρι που προανάφερα ότι χτυπήθηκε μα ψαροντούφεκο μπροστά μου (πάλι σε περιοχή Λάρνακας) ο τύπος που το κτύπησε βγαίνοντας έξω με είδε που ψάρευα καμιά 50ριά μέτρα πιο κάτω και ήρθε και με ρώτησε αν ήξερα τι ήταν αυτό που έπαιξε γιατί ’μοιάζει με λαβράκι αλλά δεν ήταν, ούτε κέφαλος’. Ηταν ένα συμπαθέστατο 700ρι γουφάρι, με δόντια μαχαίρια. Η περιοχή έχει βραχάκια σκόρπια με χαλίκια και εκτάσεις άμμου (όχι, δεν πήγαμε μαζί για όποιον ρωτήσει).

ΕΠΙΣΗΣ― πρίν 10 χρόνια (το 1997) ειδα στην ψαραγορά Ζαλούμης στην Λευκωσία ’άγρια λαβράκια’ προς 12 λίρες το κιλό. Ηταν γοφάρια μισόκιλα, καμιά 10ριά. Ο υπεύθυνος της ψαραγοράς (με ξέρει) όταν τον πίεσα μου είπε ότι δεν ήταν βέβαιος τι ψλάρι ήταν αλλά επειδή μοιάζει με λαβράκι και έχει δόντια το βάφτισε ’άγριο’ :shock: :shock: :shock: και ότι ήταν από την Λεμεσό. Αν και τότε δεν υπήρχαν εισαγωγές από την Ελλάδα όπως σήμερα, γι’ αυτή την περίπτωση δεν θα έβαζα το χέρι μου στο ευαγγέλιο ότι όντως ήταν απ’τα νερά μας, αλλά ήταν καθαρόαιμα γουφάρια. Ηταν ολόφρεσκα, αγόρασα μάλιστα 2 (δεν θυμάμαι συγκριτικά την γεύση του, αλλά δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ― αυτά στην Νέα Υόρκη τα άφηνα πίσω μια και δεν είχα κανένα να μου τα ψήσει και ο κόλπος εκεί δεν ήταν και πεντακάθαρος). Εκτοτε δεν ξαναείδα σε ψαραγορά.

Κακά τα ψέματα, αν δεν γίνουν σοβαρές επιστημονικές μελέτες (με tagging - tracking etc) και επισταμένες χρονικά, ίσως να μην μάθουμε σίγουρα τι συμβαίνει με αυτό το ψάρι που σποραδικά εμφανίζεται για να μας σπάσει τα νεύρα :evil: :evil:

Σαν τελευταία απόδειξη, θυμίζω την γνωστή φωτό του μακαρίτη του Αlexander (respect) από Λεμεσό....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Γοφαρια

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Το λοιπον βρε παιδες :idea: :idea:
Για να κοπει τουτον το κακο :wink: :wink: ετηλεφωνησα του Αποστολη στην Αθηνα τζιαι του ειπα να μας πει ποια ειναι η καλυτερη εποχη και κανα πολυ καλο μερος για να παμε να τα ........γνωρισουμε :roll: :roll: :roll:
Οταν εχω απαντηση, οσοι πιστοι προσελθετε :D :D :D :D
Το αλλο, μιλησα με ατομο του Τ.Α., τον οποιο εκτιμω και σεβομαι ιδιαιτερα, και μου ειπε οτι τα ψαρια αυτα ειναι σπανια στα νερα μας και παρουσιαζονται καποτε στην περιοχη της Λεμεσου(κολπος Πισσουριου). Οταν τον ξαναδω θα τον παρακαλεσω, αν θελει, να μας δωσει μια ποιο "τεκμηριωμενη αποψη"

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γοφαρια

Post by Greg »

konstantinos kalogir wrote:
Ίσως γιατί σαν ψάρι εν του αρέσει να τρώει δυναμίτες
Φιλε η δικη σου εξηγηση ειναι η πιο σωστη και λογικη πιστευω...διοτι η περιοχη που συχναζουν, πισσουρι - επισκοπη, ειναι το λιμερι των δυναμιταων (που παρακολουθουν και το φορουμ αυτο κατα διαστηματα :twisted: ).

Η μονη αναφορα που ειχα φετος για 'γουφαρια' ηταν απο κατι τοπακες οτι τα ανατιναξαν 3 φορες φετος (τουλαχιστο)
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γοφαρια

Post by caveman »

(CyBasser) wrote:Παιδιά,

Δεν είμαι εμπειρογνόμωνας στο θέμα. Δεν μετάφερα αυτό που διαβάζουμε στα περιοδικά και ίσως έκανα λάθος διατύπωση. Το μικρό γουφάρι (ως το 1 κιλό) είναι όντως εύκολο - ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ. Τα πιο μεγάλα όμως είναι δίσπιστα. Από την στιγμή που δεν έχω ιδία άποψη και εμπειρία στο θέμα δεν μπορώ να πώ με βεβαιότητα. Και οι πληροφορίες που έχω δεν είναι από ψάρεμα spinning.

Εγώ πάντος αναφέρουμουν για ψάρια από 2 έως 5 κιλά... τούτα βλέπω κάθε μέρα στο άλλο το φόρουμ :wink: όσο για ψάρεμα με ζωντανό ή νοπό δόλωμα.... είναι το πιο εύκολο θήραμα κατά την διάρκεια την νύχτας...
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Γοφαρια

Post by NIKOLAS HARRIS »

caveman wrote:
(CyBasser) wrote:Παιδιά,

Δεν είμαι εμπειρογνόμωνας στο θέμα. Δεν μετάφερα αυτό που διαβάζουμε στα περιοδικά και ίσως έκανα λάθος διατύπωση. Το μικρό γουφάρι (ως το 1 κιλό) είναι όντως εύκολο - ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ. Τα πιο μεγάλα όμως είναι δίσπιστα. Από την στιγμή που δεν έχω ιδία άποψη και εμπειρία στο θέμα δεν μπορώ να πώ με βεβαιότητα. Και οι πληροφορίες που έχω δεν είναι από ψάρεμα spinning.

Εγώ πάντος αναφέρουμουν για ψάρια από 2 έως 5 κιλά... τούτα βλέπω κάθε μέρα στο άλλο το φόρουμ :wink: όσο για ψάρεμα με ζωντανό ή νοπό δόλωμα.... είναι το πιο εύκολο θήραμα κατά την διάρκεια την νύχτας...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΜΕ ΛΙΓΟ;;ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΘΗΡΑΜΑ!ΤΟ ΨΑΡΕΥΑ ΠΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΣΤΗ ΜΑΡΩΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΗ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟΥΣ!ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΣΙΝΑ ΠΟΥ ΕΝ ΠΟΛΛΟΦΕΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΜΑΤΩΣΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΞΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΚΟΨΕΙ!ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΝΗΜΑ Η ΤΟ ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΣΥΡΜΑ ΚΑΙ ΣΑΡΔΕΛΑ ΦΡΕΣΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΨΑΡΕΥΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΠΟΥΑΓΚΙΣΤΡΟ ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΚΑΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΘΟΛΟΥΡΑ! ΚΤΥΠΟΥΣΑΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΛΑΒΡΑΚΙΑ ΑΓΡΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ!

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΗΤΑΝ ΤΕΛΗ ΣΕΠΤΕΒΡΗ Κ ΟΚΤΩΜΒΡΗ!ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΙΑΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΑ!ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΤΥΧΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ :D ΚΑΙ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΜΕ!!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Γοφαρια

Post by NIKOLAS HARRIS »

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΛΕΤΕ;;ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Γοφαρια

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Το λοιπον βρε παιδες :idea: :idea:
Για να κοπει τουτον το κακο :wink: :wink: ετηλεφωνησα του Αποστολη στην Αθηνα τζιαι του ειπα να μας πει ποια ειναι η καλυτερη εποχη και κανα πολυ καλο μερος για να παμε να τα ........γνωρισουμε :roll: :roll: :roll:
Οταν εχω απαντηση, οσοι πιστοι προσελθετε :D :D :D :D
Το αλλο, μιλησα με ατομο του Τ.Α., τον οποιο εκτιμω και σεβομαι ιδιαιτερα, και μου ειπε οτι τα ψαρια αυτα ειναι σπανια στα νερα μας και παρουσιαζονται καποτε στην περιοχη της Λεμεσου(κολπος Πισσουριου). Οταν τον ξαναδω θα τον παρακαλεσω, αν θελει, να μας δωσει μια ποιο "τεκμηριωμενη αποψη"
Eυάνθη!

Δεν ξέρω με ποιόν μίλησες, μίλησα σήμερα και εγώ με τον κ. Αντρέα Δημητρόπουλο, για όσους δεν τον ξέρουν πρώην Διευθυντή Τμήματος Αλιείας, και ίσως τον πιο έγκυρο επιστήμονα σέ θέματα Ωκεανικής Βιολογίας που έχει η Κύπρος.

Λοιπόν, το γουφάρι (P. saltator) υπάρχει στα νερά μας. Δεν θεωρείται κοινό αλλά ΣΠΟΡΑΔΙΚΟ (δηλαδή δεν είναι ούτε κοινό ούτε όμως σπάνιο). Συχνάζει σε πολύ συγκεκριμμένες περιοχές (συμπεριλαμβανομένου του Πισσουρίου). Υπάρχει αρκετό υλικό σχετικά με το είδος και έχουμε συνεννοηθεί να μιλήσουμε εκτεταμένα για το θέμα. Παρεπιπτόντως, το είδος αναφέρεται στην έκδοση με όλα τα είδη που ως τότε το ΤΑ κατέγραψε στα νερά μας (και που συνέγραψε ο κ. Δημητρόπουλος).

Τώρα, σχετικά με ταξίδι στην Ελλάδα με τον Αποστόλη δηλώνω παρών. Ασε να τον βομβαρδίσω και γώ λίγο :twisted: :twisted: :twisted: .
EVANTHIS LOIZOU wrote:Το λοιπον βρε παιδες :idea: :idea:
Για να κοπει τουτον το κακο :wink: :wink:
Γιατί να κοπεί ‘το κακό’ :?: :?: :?: Δεν βλέπω τον λόγο να μην συζητάμε εκτεταμένα για ένα θέμα κοινού (όπως αποδυκνείεται) ενδιαφέροντος! Ολοι έχουμε κάτι να μάθουμε σχετικά. 8) 8) 8) 8) Ηδη ξέρουμε ότι υπάρχουν σε δύο τουλάχιστον κόλπους της ελεύθερης Κύπρου!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”