Ψωνίζετε από το net?

kotsou8kias
Posts: 15
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:57 pm

Post by kotsou8kias »

Riksete ke mia matia sto ebay, den exete na xasete tipote.

Tis proales efera 15 psarou8kia diaforon idon ke mege8on apo to Hong Kong me mono $17.
Attachments
Touta en ta 10 pou ta 15.
Touta en ta 10 pou ta 15.
80247744_o.jpg (117.35 KiB) Viewed 7203 times
Quae caret ora cruore nostro?

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Post by sifu-nas »

:roll:
Last edited by sifu-nas on Tue Jul 01, 2008 12:28 pm, edited 1 time in total.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

sifu-nas wrote:yia tous surfcasters .. xerei kan1s selida p eshei kommathkia ths Quantum??? j syggekrimena t power 200gr 3spastw .. n p ta kalytera tous alla sthn kypro n akrivo... 8)
kala ta quantum αλλα ψαξε στο veals.co.uk αν ισχιει η προσφορα στο penn powerstix 3σπαστο, το ειχαν 40 λιρες νομιζω απο 96, πολυ καλο καλαμι.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

mia polla kali selida pou mas edose o kurios Euanthis. apoklistika gia surfcasting

http://gerrysfishing.com/seafishing.asp?tabID=1
Esox Lucius

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παιθκια. Αν μου επιτρεπετε μια παρεμβαση για την QUANTUM και καποιες αλλες σειρες.
Νομιζω οτι η συγκεκριμενη μαρκα (οπως και καποιες αλλες) ειναι ποιο φτηνη στην Κυπρο παρα αλλου.
Ευτυχως υπαρχουν και καποια πραματα στον τοπο μας που τα βρισκουμε ΠΟΛΥ φτηνοτερα. Φτανει να το ψαχνουμε λιγο και να ειμαστε απαιτητικοι απο τους εμπορους.
Φιλε Sifuna. Αν καταλαβα καλα εισαι Αγγλια στο BATH?

TIGHT LINES

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Post by sifu-nas »

nai, n na prospathisw na paraggilw 1-2 shimano reels yia surf p thn selida p esteilete ston greg..n arketa fthnes.
alla akoma nomizw oti t syggekrimeno kalami ths quantum einai pio fthno sthn agglia...
thakoitaxw yia selides sto internet..
eyxaristw.

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Post by sifu-nas »

:lol: eimai p larnaka original...xerw sas? thimume p epienna j epianna pramata p t katasthma t kwnstantinou yia thn antenoua m otan eimoun mitsis.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Σημερα ειδα το model World Champion Surf Unlimited 4,2 mtr. τρισπαστο με αρχικη τιμη 150 Κυπριακες και το Firefly 4,50mtr. στις 93 Κυπριακες. Απο εκει και περα γινεται μια σοβαρη εκπτωση.
Φιλε Sifuna. Κοιταξε τι γινεται με αυτα τα μοντελλα στην Αγγλια. Μπορεις να τα βρης?
Δεν μου ειπες σε ποιο μερος εισαι.
Ο γιος μου εν σειρας σου τζιε ειναι στο Reading. Η κορη μου επισης ειναι στο Lancaster κοντα στο Morecambe Bay. Ακουσα οτι ειναι σπουδαιος τοπος για ψαρεμα!

TIGHT LINES

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

sifu-nas wrote:nai, n na prospathisw na paraggilw 1-2 shimano reels yia surf p thn selida p esteilete ston greg..n arketa fthnes.
alla akoma nomizw oti t syggekrimeno kalami ths quantum einai pio fthno sthn agglia...
thakoitaxw yia selides sto internet..
eyxaristw.


i shimano mihanoues en polla kales alla ohi oles, milo panta se shesi me tin timi tous , stin thesi sou ego tha pigena gia TICA ABBYS i TICA DOLFIN

sto ebay amerikis einai kapou sta 85 dolaria, me ligia logia plironis gia mia shimano kai pairnis 2 tica( kaliteres).i ABBYS einai i afrokrema tis TICA stis surf mihanoues.

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Post by sifu-nas »

nai sto bath eimai.. tha koitaxw k na sas pw...
exei polli flyfishing yia pestrofa damesa..
k eidika sto bristol p ton septevri eixan rekor ths megalyterhs pestrofas...
akoma n katafera na paw ..alla ypologizw na exw elefthero 1 savatokiriako prin fio k na paw ..
:)

pavlos
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2007 9:43 am

ispaniki istoselida

Post by pavlos »


User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

Όπως όλοι μας σχεδόν, έτσι και εγώ κάνω μεγάλο ποσοστό των αγορών μου από το διαδίκτυο. Πρέπει να τονίσω ότι για πολλά χρόνια ήμουν με την ιδέα ότι ολα είναι πιό φθηνά από το εξωτερικό (ειδικά τις ΗΠΑ από όπου ψωνίζω κυρίως), ακόμη και όταν προσθέσεις τα ταχυδρομικά, φόρους, κλπ κλπ.

Όμως: Τα τελευταία δύο χρόνια πρόσεξα ότι ορισμένα πράγματα που εισάγονται στην Κύπρο μπορεί τελικά να είναι αισθητά πιό φθηνά από ότι στο εξωτερικό. Δεν γνωρίζω τους λόγους, ίσως είναι η χονδρική τιμή που παίρνουν οι έμποροι, τα εμπορικά ναύλα, οι διαφορετικές φορολογίες που ισχύουν από χώρα σε χώρα...

Το παράδειγμα που αναφέρει ο Ευάνθης πιό πάνω με τα Quantum μπορώ να το πιστοποιήσω. Για το κύριο μου ψάρεμα (λαβράκι στα φράγματα) χρησιμοποιώ baitcasting εξοπλισμό. Από τα ελάχιστα προϊόντα baitcasting που εισάγονται στην Κύπρο ειναι τα Quantum, και οι τιμές είναι ελαφρά χαμηλότερες από ότι από τα κύρια καταστήματα διαδικτύου (όπως Cabelas, BPS, κλπ). Αν στις διαδυκτιακές τιμές προσθέσουμε και τα έξοδα αποστολής / φόρους κλπ καταλήγουμε ότι στοιχίζει γύρω στο 40 - 50 % περισσότερο να τα φέρουμε από ΗΠΑ.

Επίσης, πολλά τεχνητά δολώματα κατασκευασμένα στην Ιαπωνία είναι αισθητά πιο φτηνά στην Κύπρο από ότι στις ΗΠΑ, οπόταν εάν βάλουμε και τα έξοδα να έρθουν από τις ΗΠΑ τότε "σκοτώνουμε" την τσέπη μας!!!

Πρέπει να πώ εδώ ότι μου έτυχε να δώ (by accident!!!) την διαδικασια κοστολόγησης συγκεκριμένης μηχανής ψαρέματος από την αρχική τιμή που θα πωληθεί από τον κατασκευαστή στον εισαγωγέα (όχι στο πλατύ κοινό) μέχρι του να φτάσει στην βιτρίνα του εισαγωγέα. Αν και η τιμή πώλησης (χωρίς εκπτωση κλπ) μου φάνηκε αρχικά εξωφρενική, όταν είδα τι γίνεται, και πόσα έξοδα προστίθονται στον εισαγωγέα μέχρι να φτάσει στο ράφι, "κατάπια" λίγο την γλώσσα μου!!! Ένα μεγάλο μειονέκτημα της Κυπριακής αγοράς είναι ο μικρός της όγκος. Διαφορετική τιμή δίνει ο κατασκευαστής στον εισαγωγέα για 10 τεμάχια, διαφορετική για 100, 500, 1000 και πάει λέγοντας. Όσα περισσότερα τεμάχια εισαχθούν τόσο πιό χαμηλές θα είναι οι τιμές, άρα τόσο πιό χαμηλή θα είναι και η τιμή πώλησης. Όμως είμαστε μικρή αγορά και έτσι πάντα σχεδόν θα αντιμετωπίζουμε σχετικά ψηλές τιμές.

Θέλω εδώ ξεκάθαρα να τονίσω ότι δεν υπερασπίζομαι τους εισαγωγείς / πωλητές ειδών αλιείας. Όπως προανάφερα και εγώ κάνω πολλές εκ των αγορών μου από το διαδίκτυο, και σίγουρα, ίσως σε κάποιες (θέλω να πιστεύω λίγες) περιπτώσεις οι εισαγωγείς / καταστηματάρχες επωφελούνται για να ψηλώσουν πολύ τις τιμές. Όμως, ας μην τους κατηγορούμε με κλειστά μάτια αφού υπάρχουν και αρκετές περιπτώσεις που η Κύπρος μπορεί να είναι πιό φθηνή. Και, κακά τα ψέματα, φανταστήκατε αν δεν υπήρχαν και τα λίγα καταστήματα που έχουμε τι θα κάναμε? Να ξεκινάς να ετοιμάζεσαι, να αντιλαμβάνεσαι ότι χρειάζεσαι επειγόντως μισίνα, ή βαρίδια, ή αγκίστρια, ή ότι ετοιμάζεσαι να πάς τριήμερο στον Ακάμα και σου σπάζει η μηχανή, τι θα κάνεις? Να περιμένεις 5-10 μέρες να φθάσει κάτι που χρειάζεσαι τώρα? Με τον έστω και λίγο ανταγωνισμό που υπάρχει οι τιμές διατηρούνται σε σχετικά λογικά επίπεδα και καλύπτονται οι περισσότερες μας ανάγκες....

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

Esox Lucius

PSARAS7
Posts: 4
Joined: Wed Jan 16, 2008 12:28 pm

Post by PSARAS7 »

Μπητε και εδω http://www.bestfishing.gr .Ειναι ενα site που παρεχει μεγαλη ασφαλεια στις αγορες σας με παρα πολλα προιοντα και φανταστικα χαμηλες τιμες σε συγκριση με πολλα αλλα .

PANTIS
Posts: 79
Joined: Sat Feb 24, 2007 7:02 am
Location: nicosia

Re: Ψωνίζετε από το net?

Post by PANTIS »

re kopelia eparaggila ena kalami pou to ebay sigkekrimena pou tin ameriki.otan tha erti kipro kai tha pao sto taxidromio na to paralavo tha pliroso foro?

Post Reply

Return to “Ψωνίζετε από το net?”