Σκουλήκια

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Σκουλήκια

Post by Someone »

demetris.savva wrote:ευχαριστω παιδια για τες σημβουλες.. εν εδοκιμασα ακομα ουτε αμερικανο ουτε μονοδολι επηδη ειπαν μου οτι το καλυτερο εν ο ακροβατης.. προτημουν το τα πιο πολλα ψαρια.. ετσι μου ειπαν.. φιλε largemouth που εν τουτο το ξενοδοχιο HELIAS ??
Δημήτρη, το καλό του ακροβάτη εν ότι εν φτηνό σχετικά με την ποσότητα που πιάνεις.
Τσιμπούν τζιαι τα ψάρια αρκετά καλά, οπότε εν καλά να το χρησιμοποιάς.

Σε σχέση με τον αμερικάνο όμως, καμία σχέση. Πολλές φορές, ενώ στον ακροβάτη εν τσιμπά τίποτε, με αμερικάνο χτυπούν κατ'ευθείαν. Φκάλλει πολλύ αίμα τζιαι τραβά το ψάρι. Εν ακριβός όμως ο γέρημος, 6 ευρώ τα 4-5 σκουλήκια καταντά κοροϊδία. Όποτε έβρω όμως πιάνω ένα κουτί.
Που την άλλη όμως, ειδικά για μούρμουρους, αντί να πετάσσεις λεφτά σε αμερικάνο, μπορείς να χρησιμοποιάς φωσφορούχα βαρίδια με ακροβάτη, τζιαι θα έσιεις πολλά καλά αποτελέσματα. Αντί το αίμα, τραβά τους το φώς.

Όσο για το Hλίας το ξενοδοχείο εν στη Λεμεσό, στην ανατολική της πλευρά, εν που τα πρώτα που βρίσκεις μπαίνοντας στον παραλιακό, κοντά στο St.Raphael.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Σκουλήκια

Post by MariosK »

Φίλε ο αμερικάνος εκτός του ότι φκάλει πολλήν αίμα, είναι τζε πιο σκληρός τζε αντέχει παραπάνω σαν δόλωμα. Εξάλλου μπορείς να τον κόφκεις σε 2 τζε 3 κομμάτια αν εν μεγάλος. Αν το σκεφτείς μπορεί να έρκεται το ίδιο με τον ακροβάτη :) επειδή μινίσκει παραπάνω ώρα δολωμένος. Εγώ με έναν κουτί αμερικάνο τζε 2-3 γαρίδες ψαρεύκω 5-6 ώρες.

demetris.savva
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 9:36 am

Re: Σκουλήκια

Post by demetris.savva »

εκαληψετε με καλα μπορω να πω.. να δοκιμασουμε και τον αμερικανο να δουμε τι λαλει.. εγω παω περιοχη αγιου θεοδορου και το πιο μεγαλο ψαρι που επιασα ηταν ενα μουρμουρο περιπου 200gr.. ουτε κανενα λαβρακι ουτε τιποτε.. εχς να ρωτισω και κατι αλλο.. το ειδος του ψαρεματος που καμω εν το casting. περνω στη μανα ενα περαστο βαριδι οπωσ την ελλια, το στριφταρουι και μετα ενωνω στο στριφταρουι μια μισινα 1 μετρο περιπου με το αγκιστρι.. εν καλο τουτο?? αν μπορειτε να με βοηθισετε θα σας ειμαι ευγνομων..

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Σκουλήκια

Post by Someone »

demetris.savva wrote:εκαληψετε με καλα μπορω να πω.. να δοκιμασουμε και τον αμερικανο να δουμε τι λαλει.. εγω παω περιοχη αγιου θεοδορου και το πιο μεγαλο ψαρι που επιασα ηταν ενα μουρμουρο περιπου 200gr.. ουτε κανενα λαβρακι ουτε τιποτε.. εχς να ρωτισω και κατι αλλο.. το ειδος του ψαρεματος που καμω εν το casting. περνω στη μανα ενα περαστο βαριδι οπωσ την ελλια, το στριφταρουι και μετα ενωνω στο στριφταρουι μια μισινα 1 μετρο περιπου με το αγκιστρι.. εν καλο τουτο?? αν μπορειτε να με βοηθισετε θα σας ειμαι ευγνομων..
Μια χαρά είσαι.
Αν θέλεις, πέρασε τζιαι ένα σωληνάκι 10cm σιλικόνης πάνω στο παράμαλλο, τζιαι σφήνωστο στο στριφτόγυρο. Βρίσκεις το στα καταστήματα ψαρικών. Έτσι εννα αποφεύγεις πολλά μπερδέματα του παράμαλλου πάνω στη μάνα.

Αν η θάλασσα έσιει κύμμα, έσει άλλα παράμαλλα που βοηθούν παραπάνω, έσιει τζιαι φωτογραφίες μες στο φόρουμ.

demetris.savva
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 9:36 am

Re: Σκουλήκια

Post by demetris.savva »

φιλε καμω ακομα ενα που μου εμα8αν αλλα εν μου πολλοαρεσε επηδη εχει φορες που μπλεκετε.. ενωνεις την μανα με στριφταρουι και μετα ενωνεις μια μισινα 1.5 μετρο περιπου και στο τελος βαλεις το βαριδι σου. στη μεση τουτις τις μισινας με την βοηθεια του ταφ βαλεις την μισινα σου με το αγκιστρι.. εν μου επολλοαρεσε ρε φιλε να σου πω την αληθεια.. εσυ τι νομιζεις και τι μου προτηνεις να χρησημοποιω? να'σαι καλα φιλε μου για την βοηθεια σου..

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Σκουλήκια

Post by largemouth »

Έχει διαφορους τρόπους να ενώσεις τα παραμαλα σου φίλε δημήτρη.Αφτό καθορίζετε τις περισσότερες φορές που το ψάρι και την περιοχή που ψαρέυεις.Αγιο θεώδορο ουτε εγώ βλέπω συχνά ψάρι εκει.Εχτός αν μιλάς τέλεια αριστερά που έχει όπως τα αλιευτικά καταφύγεια η πιο πρίν στο ζύγι.Για μεγάλο ψάρι όμως εν τουτο που σου είπαν και τα παιθκια.Θέλεις μεγάλο δώλομα.Έννε λίες φορές που postαρει ο Πανικκος όλοκληρες γαρίδες και φιλέτα κοτόπουλου που σερβιρουν στα εστιατόρια :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: δολωμένα.Και βλέπουμε οτι πιάνει αξιόλογα ψάρια.Διάβασε όλα τα παλαιότερα post που εγίναν μέσα στο φόρουμ κια θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ.
Waiting for the perfect storm

demetris.savva
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 9:36 am

Re: Σκουλήκια

Post by demetris.savva »

χεχε :) ε φιλε λιο πριν το ζυγι που παω.. που να μπω να διαβασω που εχει καλες πληροφοριες?

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Σκουλήκια

Post by largemouth »

Που διαφορα post μέσα στο φορουμ. :D :D
Waiting for the perfect storm

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Σκουλήκια

Post by MariosK »

demetris.savva wrote:χεχε :) ε φιλε λιο πριν το ζυγι που παω.. που να μπω να διαβασω που εχει καλες πληροφοριες?
Φίλε κάμε search με τις λέξεις αρματωσιές και παράμαλλα. Εν να έβρεις αρκετά νομίζω :).

BigFish
Posts: 8
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:07 pm

Re: Σκουλήκια

Post by BigFish »

ρε παιδια γεια σας.
μπορει καπιος να μου πει τα ειδη σκουλικιον που υπαρχουν? τα πιο γνωστα που καμνουν κυπρο αλλα σε αγγλικη ονομασια οχι τιν ελληνικη?
ευχαριστω πολυ!!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Σκουλήκια

Post by marios »

BigFish wrote:ρε παιδια γεια σας.
μπορει καπιος να μου πει τα ειδη σκουλικιον που υπαρχουν? τα πιο γνωστα που καμνουν κυπρο αλλα σε αγγλικη ονομασια οχι τιν ελληνικη?
ευχαριστω πολυ!!!
  • Τα πιο γνωστά είναι :
  • η προνύμφη μυγας- bigattini
  • Ακροβάτης-sandworms( Nereis Virens)
  • Aμερικανος-bloodworms
  • Μονοδολι,μανακι,μανα-BiBis(Sipunculus Nudus)
  • Φαραω-bobbit Worm
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

BigFish
Posts: 8
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:07 pm

Re: Σκουλήκια

Post by BigFish »

Ευχαριστω πολυ ιταν πολυ χρισημες οι πλιροφοριες σου.

Post Reply

Return to “Δολώματα”