Αμερικανος

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Αμερικανος

Post by γίωργος κυρίακου »

nikolasarkaka wrote::) :) τον αμερικανο πρωτη φορα τον χρησιμοποιω τζε ειχα 2-3 δυνατα τσιμπιματα αλλα εκοφκαν μου τα ουλλα γμτ....
ο αμερικάνος για κύπρο είναι το ανώτερο
άποψη μου φυσικα έχει άλλους που λαλούν άλλα
εκόψα σου το αγκίστρι γιατί κυνηγούν μεγάλα ψάρκα τον αμερικάνο (όποτε θέλουν) :D
ή μπορεί να είναι κούνελοι
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Αμερικανος

Post by christos nic »

nikolasarkaka wrote:ακομα μια απορια.... πως μπορω να τους εκτρεψω,να τους πολλαπλασιασο? :?: :)
φιλε αν μαθεις οτιδηποτε ενημερωνης μας γιατι εκαταντησαμε να ξοδευκουμε μια κοπη σε δολωματα και ψαρι να μεν θωρουμε τιποτε :( .

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Αμερικανος

Post by nicolas theocharous »

γίωργος κυρίακου wrote:
nikolasarkaka wrote::) :) τον αμερικανο πρωτη φορα τον χρησιμοποιω τζε ειχα 2-3 δυνατα τσιμπιματα αλλα εκοφκαν μου τα ουλλα γμτ....
ο αμερικάνος για κύπρο είναι το ανώτερο
άποψη μου φυσικα έχει άλλους που λαλούν άλλα
εκόψα σου το αγκίστρι γιατί κυνηγούν μεγάλα ψάρκα τον αμερικάνο (όποτε θέλουν) :D
ή μπορεί να είναι κούνελοι
Φιλε συμφωνω μαζι σου ο αμερικανος εν ο ανωτερος με διαφορα για μενα τουλαχιστον.

Εν ξερω για τους αλλους αλλα σχεδον ολα τα αξιολογα ψαρια τα επιασα σε αμερικανο και εν νομιζω να ειναι τυχαιο.

Ακομα ετυχε μου να πιασω ψαρια και σε ψοφισμενο αμερικανο ειδικα σε κακοκαιρια αφου εν πολλα δυνατη η μυρωδια του και ελκυει τα ψαρια.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Αμερικανος

Post by chrisostomos »

Συμφωνώ και εγώ σχετικά με τον Αμερικάνο. Είναι μεγάλος μεζές και πλούσιος σε αίμα Το μονό μειονέκτημα είναι ότι όσο και αν προσέξεις όταν τον δολώνεις είναι μονό για μια δυο το πολύ ριξιές μιας και μετά αδειάζει από αίμα Για αυτό πιστεύω πως ο Ακροβάτης είναι πιο κατάλληλος (σε σχέση τιμής), καθώς ακόμα και ψόφιος προσελκύει τα ψάρια ενώ ζωντανός έχει μεγαλύτερες αντοχές από τον Αμερικάνο άσχετα αν το αίμα του δεν είναι τόσο δυνατό όσο του Αμερικάνου.
Δυο δολώματα που με μεγάλη επιτυχία δόλωνα στην Θεσσαλονίκη ήταν το Μαύρο και η Τριχιά. Το Μαύρο σκουλήκι για γενικό ψάρεμα ενώ η Τριχιά ήταν και είναι ο βασιλικός μεζές της Μουρμούρας. Και από όσο είδα υπάρχουν και στην Κύπρο και θα τα ξεκινήσω μόλις έρθουν τα καινούρια μου ψαρικά όπλα από την Ιταλία
Για Τσίπουρα πάντα καραβίδακι ζωντανό.
Μια πολύ καλή επιχείρηση είναι η εκτροφή δολωμάτων σας παραθέτω ένα πολύ ενδιαφέρον site : http://www.aquabait.com.au/
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Αμερικανος

Post by COTSIOS80 »

chrisostomos wrote:Συμφωνώ και εγώ σχετικά με τον Αμερικάνο. Είναι μεγάλος μεζές και πλούσιος σε αίμα Το μονό μειονέκτημα είναι ότι όσο και αν προσέξεις όταν τον δολώνεις είναι μονό για μια δυο το πολύ ριξιές μιας και μετά αδειάζει από αίμα Για αυτό πιστεύω πως ο Ακροβάτης είναι πιο κατάλληλος (σε σχέση τιμής), καθώς ακόμα και ψόφιος προσελκύει τα ψάρια ενώ ζωντανός έχει μεγαλύτερες αντοχές από τον Αμερικάνο άσχετα αν το αίμα του δεν είναι τόσο δυνατό όσο του Αμερικάνου.
Δυο δολώματα που με μεγάλη επιτυχία δόλωνα στην Θεσσαλονίκη ήταν το Μαύρο και η Τριχιά. Το Μαύρο σκουλήκι για γενικό ψάρεμα ενώ η Τριχιά ήταν και είναι ο βασιλικός μεζές της Μουρμούρας. Και από όσο είδα υπάρχουν και στην Κύπρο και θα τα ξεκινήσω μόλις έρθουν τα καινούρια μου ψαρικά όπλα από την Ιταλία
Για Τσίπουρα πάντα καραβίδακι ζωντανό.
Μια πολύ καλή επιχείρηση είναι η εκτροφή δολωμάτων σας παραθέτω ένα πολύ ενδιαφέρον site : http://www.aquabait.com.au/
Χρυσοστομε,

Φιλε απο δικη μου πειρα πιστευω οτι ο αμερικανος ειναι πολυ πιο ανθεκτικος απο τον ακροβατη και στις τσιμπιες και στην ριψη και στην τριβη του με τον πυθμενα.
Ετυχε να εχω αμερικανο στο νερο (σωστα δολωμενο, διοτι αν τρυπηθει και χανει αιμα τελιωσε) μεχρι και 2 ωρες και μετα να τσιμπησει, ενω ο ακροβατης δεν αντεχει τοσο πολυ, ειδικα αν φαει και κανενα τσιμπιματακι.
Οσο για το ποσες ριξιες αντεχει το δολωμα προσωπικα νομιζω οτι μονο μια φορα πρεπει να ριχνεται, για να αποφευγεται αυτο που λες, και ειδικα κατα το μαζεμα αν ο πυθμενας δεν ειναι μαλακος, εχει φυκια κτλ.
Εγω παντως βλεπω σημαντικη διαφορα μεταξυ των δυο και σε ανθεκτικοτητα και σε προτιμηση απο τα ψαρια τουλαχιστων εδω στην Κυπρο.
Καραβιδακι φιλε με την τεχνικη του casting κινδυνευει να φυγει απο πανω στο αγγιστρι κατα την ριψη.
Ditch the bitch and let's go fishing!

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Αμερικανος

Post by γίωργος κυρίακου »

κάπου εχω διαβάσει ότι το σκουλούτσι έχει καλές και δυνατές κινήσεις τα πρώτα 15 λεπτά -25 λεπτά
μετα χάνει την ενέργεια του και δεν κινήται σε έντονους ρυθμούς
γι΄αυτό πρέπει να το αλλάσουμε σε κάθε ρίψη μας αλλίως θα καρτερούμε άδικα
όμως συμφωνώ ότι οι ψοφισμένοι είναι τουμάνοι :D αλλά
πίανουντε και καλά ψάρκα
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Αμερικανος

Post by COTSIOS80 »

γίωργος κυρίακου wrote:κάπου εχω διαβάσει ότι το σκουλούτσι έχει καλές και δυνατές κινήσεις τα πρώτα 15 λεπτά -25 λεπτά
μετα χάνει την ενέργεια του και δεν κινήται σε έντονους ρυθμούς
γι΄αυτό πρέπει να το αλλάσουμε σε κάθε ρίψη μας αλλίως θα καρτερούμε άδικα
όμως συμφωνώ ότι οι ψοφισμένοι είναι τουμάνοι :D αλλά
πίανουντε και καλά ψάρκα

Φιλε,

Αν ψαρευεις με αμερικανο σου ευχομαι να εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να τον αλλαζεις σε καθε βολη σου.
Θα εισαι ο καλυτερος πελατης των ειδων ψαρικης :D :D

Περαν της πλακας.

Προσωπικα, απο την στιγμη που θα τον ριξω στο νερο δεν τον βγαζω πριν να περασει 1:30 ωρα πανω κατω, νοουμενο οτι δεν ειχε τσιμπια που μπορει να τον εσχισε.
Φυσικα παντα θα υπαρχουν οι περιπτωσεις που θα πιασεις κανενα αστερια κτλ. γιαυτο ριχνε 2-3 καλαμια
Ditch the bitch and let's go fishing!

Nikolas Nklou

Re: Αμερικανος

Post by Nikolas Nklou »

τι ψαρκα επιασετε ως τα τωρα με αμερικανο? 8) 8) 8)

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Αμερικανος

Post by nicolas theocharous »

nikolasarkaka wrote:τι ψαρκα επιασετε ως τα τωρα με αμερικανο? 8) 8) 8)
ΜΟΥΡΜΟΥΡΟΥΣ, ΣΟΡΚΟΥΣ, ΣΙΚΙΟ, ΜΙΛΟΚΟΠΙ (Ο ΚΩΤΣΙΟΣ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ), ΣΟΥΡΟ (ΜΕΣΑΙΟ ΜΕΓΕΘΟΣ)

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΨΑΡΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΑΝΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΔΟΛΩΜΑΤΑ ΑΝ ΟΧΙ ΜΕ ΟΛΑ

ΦΚΙΟΛΑ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Αμερικανος

Post by konstantinos kalogir »

nicolas theocharous wrote:
nikolasarkaka wrote:τι ψαρκα επιασετε ως τα τωρα με αμερικανο? 8) 8) 8)
ΜΟΥΡΜΟΥΡΟΥΣ, ΣΟΡΚΟΥΣ, ΣΙΚΙΟ, ΜΙΛΟΚΟΠΙ (Ο ΚΩΤΣΙΟΣ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ), ΣΟΥΡΟ (ΜΕΣΑΙΟ ΜΕΓΕΘΟΣ)

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΨΑΡΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΟ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΑΝΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΔΟΛΩΜΑΤΑ ΑΝ ΟΧΙ ΜΕ ΟΛΑ

ΦΚΙΟΛΑ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ρε γιατί λες την μισή αλήθεια? Πρόσθεσε τσιπούρες, λαυράκια, μελάνες και προπάντων.. ΚΟΥΝΕΛΛΟΥΣ :lol:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Αμερικανος

Post by marios »

Καλοκαίρι ακροβατη!! Χειμώνα αμερικανο! ....και ολόχρονα γαριδα!! :handgestures-thumbup:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Αμερικανος

Post by γίωργος κυρίακου »

Φιλε,

Αν ψαρευεις με αμερικανο σου ευχομαι να εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να τον αλλαζεις σε καθε βολη σου.
Θα εισαι ο καλυτερος πελατης των ειδων ψαρικης :D :D

Περαν της πλακας.

Προσωπικα, απο την στιγμη που θα τον ριξω στο νερο δεν τον βγαζω πριν να περασει 1:30 ωρα πανω κατω, νοουμενο οτι δεν ειχε τσιμπια που μπορει να τον εσχισε.
Φυσικα παντα θα υπαρχουν οι περιπτωσεις που θα πιασεις κανενα αστερια κτλ. γιαυτο ριχνε 2-3 καλαμια[/quote]


δεν νομίζω να έχει κανένα που να το αλλάσει κάθε ρίψη το σκουλούτσι :D
και φυσίκα γιατί είδικά του αμερικάνου το ΜΑΛΛΙ του είναι πολύν :D

απλώς το βιβλιο αυτά έγραφεν
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αμερικανος

Post by MariosK »

Εγώ όι μόνον εν τον αλλάσω σε κάθε ρίψη, κόφκω τζε 2-4 κομμάτια ανάλογα με το μέγεθος τζε μαλλώνω τζε με τις μουρμούρες τζε τις φκιόλες τζε φκάλω τον σωστό τζε ξανασύρνω τον!!! Αφού είμαι τέλλια ππίσσις!!! Τούτα σε ήρεμες θάλασσες που τα ψάρια μπορούν εύκολα να μυρίσουν τζε να δουν το δόλωμα. Σε άλλες καταστάσεις άλλου παπά ευαγγέλιο.

Nikolas Nklou

Re: Αμερικανος

Post by Nikolas Nklou »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Αμερικανος

Post by konstantinos kalogir »

MariosK wrote:Εγώ όι μόνον εν τον αλλάσω σε κάθε ρίψη, κόφκω τζε 2-4 κομμάτια ανάλογα με το μέγεθος τζε μαλλώνω τζε με τις μουρμούρες τζε τις φκιόλες τζε φκάλω τον σωστό τζε ξανασύρνω τον!!! Αφού είμαι τέλλια ππίσσις!!! Τούτα σε ήρεμες θάλασσες που τα ψάρια μπορούν εύκολα να μυρίσουν τζε να δουν το δόλωμα. Σε άλλες καταστάσεις άλλου παπά ευαγγέλιο.
Όταν κάμνουμε light casting συμφωνώ, συμφέρει πολλά άμαν τον κόφκεις. Και εγώ έτσι κάμνω όταν ρίχνω ένα καλάμι και κρατώ το στο χέρι. Όμως δυστυχώς περιορίζει σε, δύσκολα να φκάλεις κανένα μεγάλο ψάρι. Τον χειμώνα πολλές φορές δολώνουμε τους και διπλούς...!!! Αλλά τζιαμέ καρτερούμε άλλα πράματα...........! :D

Post Reply

Return to “Δολώματα”