SIGN IN | REGISTER
Αρθρογραφία

ΑΚΤΗ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ

WORMS!

WORMS!

Δημοσίευσηαπό maratheftis » Σάβ Φεβ 20, 2010 9:59 am

Μια σκέψη...διουμε τοσα ευρω πανω στους ακροβατες...αμερικανους.. κτλ...μπικατινια
εσκεφτουμουν εχτες αφου τα μπικατινια μπορουν να δολωθουν...τα οποια δεν είναι σκουλικια τις θαλασσας.....τοτε γιατι τα σκουλικια που εχουμε στην αυλη δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν ...στο γλθκο νερο ξερω οτι παιζει τουτο το σεναριο!!

εδοκιμασεν ποττε κανενας? εστω για την πλακα?
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ
Άβαταρ μέλους
maratheftis

Δημοσ.: 217
Εγγραφη: Παρ Μαρ 23, 2007 4:03 pm
Τοποθεσια: Nicosia

Re: WORMS!

Δημοσίευσηαπό AggelosLRK » Σάβ Φεβ 20, 2010 10:35 am

.
Τελευταία επεξεργασία απο AggelosLRK την Παρ Μάιος 07, 2010 1:47 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
AggelosLRK

Δημοσ.: 1655
Εγγραφη: Πέμ Απρ 24, 2008 6:38 pm

Δημοσίευσηαπό caveman » Σάβ Φεβ 20, 2010 4:10 pm

Μαραθεύτη

Που είσουν μιτσής, πριν καμια δεκαριά χρόνια εψάρεβες? Και με τι δόλωμα?

Τον γεοσκόληκα τον χρησιμοποιούμε σαν δόλωμα από τότε που εφερβέθηκε το αγκίστρι... και είναι πολύ καλήτερος από τον ακροβάτη κτλ ειδικά για μούρμουρους...
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==
Άβαταρ μέλους
caveman

Δημοσ.: 3501
Εγγραφη: Σάβ Αύγ 11, 2007 1:59 pm
Τοποθεσια: Φράγμα Κούρη

Δημοσίευσηαπό fISHANDCHIPS » Σάβ Φεβ 20, 2010 4:18 pm

caveman έγραψε:Που είσουν μιτσής, πριν καμια δεκαριά χρόνια εψάρεβες? Και με τι δόλωμα?

εγώ έκαμνα ζυμάρι με αλεύρι και γάλα βλάχας ... ε καλό ? :lol: :lol: :lol:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια
fISHANDCHIPS

Δημοσ.: 1547
Εγγραφη: Τρί Δεκ 18, 2007 6:01 pm

Δημοσίευσηαπό fISHANDCHIPS » Σάβ Φεβ 20, 2010 4:24 pm

maratheftis έγραψε:Μια σκέψη...διουμε τοσα ευρω πανω στους ακροβατες...αμερικανους.. κτλ...μπικατινια
εσκεφτουμουν εχτες αφου τα μπικατινια μπορουν να δολωθουν...τα οποια δεν είναι σκουλικια τις θαλασσας.....τοτε γιατι τα σκουλικια που εχουμε στην αυλη δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν ...στο γλθκο νερο ξερω οτι παιζει τουτο το σεναριο!!

σίουρα ο γεωσκώληκας δεν είναι τόσο ανθεκτικός όσο το μπικατίνι
το μπικατίνι είναι προσαρμοσμένο να ζει κάτω απο αντιξοες συνθήκες (μέσα σε ψώφια ζώα κτλ ) όπου η χημεία κάμνει πάρτυ ... έτσι λογικό να αν΄τεχει και στο αλμυρό νερό
απο την άλλη ο γεωσκόληκας ζεί σε πολύ συγκεκριμένες συνθήκες,που είναι πολύ διαφορετικές απο αυτές της θάλασσας ... έτσι δεν μπορεί να επιζήσει πολλή ώρα μες την αλμύρα.
αν μιλάς για εγκλέζικο ή αντένα τοτε νομίζω είναι οκ .... αλλά για καστινκγ οπου το δόλωμα μένει αρκετή ώρα στο νερο εν θα είναι και το καλύτερο δόλωμα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια
fISHANDCHIPS

Δημοσ.: 1547
Εγγραφη: Τρί Δεκ 18, 2007 6:01 pm

Δημοσίευσηαπό marios » Σάβ Φεβ 20, 2010 5:10 pm

fISHANDCHIPS έγραψε:
maratheftis έγραψε:Μια σκέψη...διουμε τοσα ευρω πανω στους ακροβατες...αμερικανους.. κτλ...μπικατινια

σίουρα ο γεωσκώληκας δεν είναι τόσο ανθεκτικός όσο το μπικατίνι
το μπικατίνι είναι προσαρμοσμένο να ζει κάτω απο αντιξοες συνθήκες (μέσα σε ψώφια ζώα κτλ ) όπου η χημεία κάμνει πάρτυ ... έτσι λογικό να αν΄τεχει και στο αλμυρό νερό
απο την άλλη ο γεωσκόληκας ζεί σε πολύ συγκεκριμένες συνθήκες,που είναι πολύ διαφορετικές απο αυτές της θάλασσας ... έτσι δεν μπορεί να επιζήσει πολλή ώρα μες την αλμύρα.
αν μιλάς για εγκλέζικο ή αντένα τοτε νομίζω είναι οκ .... αλλά για καστινκγ οπου το δόλωμα μένει αρκετή ώρα στο νερο εν θα είναι και το καλύτερο δόλωμα

:clap: +1
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!
Άβαταρ μέλους
marios
Site Admin

Δημοσ.: 1784
Εγγραφη: Τρί Φεβ 13, 2007 5:53 pm
Τοποθεσια: Λ/σια.κ/κλι.

Δημοσίευσηαπό Greg » Σάβ Φεβ 20, 2010 5:33 pm

εδοκιμασα τον σκουλουκο της γης εγω σε θαλασσα..κατι παθαινει με το αλμυρο νερο, λιωννει και φευγει απο πανω.. απο την αλλη ο καραολος ο μικρος ο ασπρος που μενει παραθαλασσια δουλευει καλα ως δολωμα
Esox Lucius
Άβαταρ μέλους
Greg

Δημοσ.: 3067
Εγγραφη: Τρί Αύγ 07, 2007 3:54 pm
Τοποθεσια: by the sea

Δημοσίευσηαπό caveman » Κυρ Φεβ 21, 2010 3:19 pm

fISHANDCHIPS έγραψε:
caveman έγραψε:Που είσουν μιτσής, πριν καμια δεκαριά χρόνια εψάρεβες? Και με τι δόλωμα?

Όι έννεν καλό ρε Πετρή!! :lol: Ειδικά αν ήταν τζαι παστεριομένο!! :lol:

Έχει σκούλουκους και σκούλουκους... μια φορά έφερα από την Βουλγαρία σκουλίκια της κοπριάς... έκαμε θραύση!! Ο σκούλουκος ο χοντρός, ο κοινός γεοσκόληκας, που βγαίνει άμα βρέξει δεν κάνει, και ο άλλος ο λεπτός και σκληρός που έχουμε στα βουνά μας πάλι δεν κάνει(πουλούν μας τον θέμας), το άλλο το πιο λεπτό που εν λίγο ροζο-κόκκινο και λεπτό(έχει συνήθως εκεί που έχει γρασίδι και είναι υγρό το έδαφος) αυτός είναι πολύ καλήτερος αλλά το νούμερο ένα είναι ο σκούλουκος του Καρνάγιου!!!

Σε σημεία που η θάλασσα βρίσκει χώμα(όχι άμμο, όπως στο καρνάγιο στην Λεμεσό...) ζει ένα άλλο είδος γεωσκόληκα, είναι λεπτός και μικρός, αντέχει το αλμυρό νερό και είναι το καλήτερο σκουλίκι που έχω δολώσει στην ζωή μου.
Και για γλυκά και για αλμυρά νερά είναι τέλειος!! Αλλά μιλάμε πάντα για λεπτά ψαρέματα(φελλό-μικρό αγγίστρι κτλ).
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==
Άβαταρ μέλους
caveman

Δημοσ.: 3501
Εγγραφη: Σάβ Αύγ 11, 2007 1:59 pm
Τοποθεσια: Φράγμα Κούρη

Δημοσίευσηαπό admin » Δευτ Φεβ 22, 2010 6:07 am

caveman έγραψε:
fISHANDCHIPS έγραψε:

Όι έννεν καλό ρε Πετρή!! :lol: Ειδικά αν ήταν τζαι παστεριομένο!! :lol:

Έχει σκούλουκους και σκούλουκους... μια φορά έφερα από την Βουλγαρία σκουλίκια της κοπριάς... έκαμε θραύση!! Ο σκούλουκος ο χοντρός, ο κοινός γεοσκόληκας, που βγαίνει άμα βρέξει δεν κάνει, και ο άλλος ο λεπτός και σκληρός που έχουμε στα βουνά μας πάλι δεν κάνει(πουλούν μας τον θέμας), το άλλο το πιο λεπτό που εν λίγο ροζο-κόκκινο και λεπτό(έχει συνήθως εκεί που έχει γρασίδι και είναι υγρό το έδαφος) αυτός είναι πολύ καλήτερος αλλά το νούμερο ένα είναι ο σκούλουκος του Καρνάγιου!!!+1 :D

Σε σημεία που η θάλασσα βρίσκει χώμα(όχι άμμο, όπως στο καρνάγιο στην Λεμεσό...) ζει ένα άλλο είδος γεωσκόληκα, είναι λεπτός και μικρός, αντέχει το αλμυρό νερό και είναι το καλήτερο σκουλίκι που έχω δολώσει στην ζωή μου.
Και για γλυκά και για αλμυρά νερά είναι τέλειος!! Αλλά μιλάμε πάντα για λεπτά ψαρέματα(φελλό-μικρό αγγίστρι κτλ).
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin

Δημοσ.: 3148
Εγγραφη: Τρί Δεκ 19, 2006 1:38 pm

Δημοσίευσηαπό pavlos_agianapitis » Σάβ Απρ 10, 2010 5:10 pm

Τουτος ο ροζ ο γεωσκόλικας ε σκεφτικα τον και εγω για δόλομα αλλα εν πολλα λεπτος.Βρισκο τον συνεχια σε υγρεσ περιοχες ή κατο που πετρες αλλα θα δολόνετε? Γιμνοσαγκαλιας(καραολος τιτσιρος) μπορεί να κάμνει. Α! αλλη πελλαρα, σαραντοποδαρουσα αλλα δανγόνει εκτος αμαν φορείς γαντια.

που ε φτασαμεν να πιερόνουμεν 5.50 ευρό τα σκουλικια.
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
pavlos_agianapitis

Δημοσ.: 177
Εγγραφη: Παρ Απρ 09, 2010 11:16 pm
Τοποθεσια: AGIA NAPA

Δημοσίευσηαπό Tryfon » Κυρ Απρ 11, 2010 6:29 pm

καλα παμε να λαλεις... τα σκουλικακια(ακροβατις) μολις εφανηκαν ήταν 4 ΛΙΡΕΣ !! τα 30 γρ
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus
Άβαταρ μέλους
Tryfon

Δημοσ.: 435
Εγγραφη: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:47 pm
Highscores: 1

Δημοσίευσηαπό Panayiotis » Δευτ Απρ 12, 2010 5:30 am

Tryfon έγραψε:καλα παμε να λαλεις... τα σκουλικακια(ακροβατις) μολις εφανηκαν ήταν 4 ΛΙΡΕΣ !! τα 30 γρ

ναι σωστά, επειδή εν χρυσάφι που τα ταϊζουν
Άβαταρ μέλους
Panayiotis

Δημοσ.: 11
Εγγραφη: Πέμ Ιουν 12, 2008 8:23 am
Τοποθεσια: Λευκωσία

Δημοσίευσηαπό marios » Τρί Απρ 13, 2010 7:48 am

Panayiotis έγραψε:
Tryfon έγραψε:καλα παμε να λαλεις... τα σκουλικακια(ακροβατις) μολις εφανηκαν ήταν 4 ΛΙΡΕΣ !! τα 30 γρ

Eχεις 3 επιλογές :
    1)Δεν αγοράζεις !
    2) δοκιμάζεις να εισάγεις από μονος σου
    3) δοκιμάζεις να τους εκτρέφεις
Mετά από την δοκιμη 2,και 3, "H" θα είσαι ευχαριστημένος με την επιλογή τον 4,5,6 ευρώ αγοράς "H" δεν αγοράζεις! :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!
Άβαταρ μέλους
marios
Site Admin

Δημοσ.: 1784
Εγγραφη: Τρί Φεβ 13, 2007 5:53 pm
Τοποθεσια: Λ/σια.κ/κλι.

Δημοσίευσηαπό apsavvas » Τρί Απρ 13, 2010 9:53 am

προσωπική μου άποψη καλά σας λέει ο Τρύφωνας.
Εν πάρα πολύ που προσπάθησαν να φέρουν δολώματα αλλά ήταν μισοπεθαμένα κ όχι μόνο αυτό. Καλό είναι να υπάρξει η προσφορά στο θέμα αυτό ανά περιόδους για το κάθε ένα δόλωμα ξεχωριστά.. Και κάτι ακόμη να οριστεί για όλους τους καταστηματάρχες τιμή πώλησης για να μην υπάρχουν προβλήματα.
The only source of knowledge is experience
Άβαταρ μέλους
apsavvas

Δημοσ.: 1045
Εγγραφη: Δευτ Ιαν 26, 2009 7:22 pm

Δημοσίευσηαπό Panayiotis » Τρί Απρ 13, 2010 10:17 am

marios έγραψε:
Panayiotis έγραψε:

Eχεις 3 επιλογές :
    1)Δεν αγοράζεις !
    2) δοκιμάζεις να εισάγεις από μονος σου
    3) δοκιμάζεις να τους εκτρέφεις
Mετά από την δοκιμη 2,και 3, "H" θα είσαι ευχαριστημένος με την επιλογή τον 4,5,6 ευρώ αγοράς "H" δεν αγοράζεις! :)

φυσικά και δεν αγοράζω,ξέρω που να πετάξω τα λεφτά μου φίλε Μάριε :) .
Άβαταρ μέλους
Panayiotis

Δημοσ.: 11
Εγγραφη: Πέμ Ιουν 12, 2008 8:23 am
Τοποθεσια: Λευκωσία

Επόμενο

Επιστροφή στην Δολώματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

USEFUL LINKS

- Windfinder forecast
- CYCOFOS weather forcecast
- Google weather forcecast

Navionics Cyprus Maps

SISTER SITES

HUNT & SHOOT
MAGAZINE
CYPRUS YACHTING
MAGAZINE
MAGAZINES

Cyprus Fishing Magazine
P.O. Box 55329, 3821 Limassol, Cyprus | Telephone: +357 25577750 | e-mail: info@cyprusfishingmagazine.com

Copyright © Dacor Advertising & Media LTD 2012
Designed by Dacor